Amazon Prime Nedir? Amazon Prime Avantajları

Son Güncelleme 10 Mayıs 2019

Dünyanın en büyük e-ticaret platformları arasında yer alan Amazon, yıllardır dünyanın farklı ülkelerinde hizmet veriyor. Türkiye’de de faaliyete başlayan Amazon, hem mağaza sahipleri hem de tüketiciler için oldukça faydalı özellikler sunuyor. Bu özelliklerden biri de ilk olarak 2005 yılında Amerika’da kullanılmaya başlayan ve ardından dünyadaki tüm Amazon sitelerinde uygulanmaya başlayan Amazon Prime.

Amazon Prime Nedir?

Amazon Prime, müşterilerin aylık ya da yıllık bir ücret ödeyerek istedikleri ürünlere aynı gün ya da ertesi gün sahip olmasını sağlayan bir platformdur. Bunun yanında Amazon Prime, sahip olduğu servislerle de dikkati üstüne çekmeyi başarıyor. Müşteriler ödedikleri ücret karşılığında hem sınırsız hızlı kargo gönderimine sahip olurken hem de çok çeşitli servislerden faydalanabiliyor. Ülkemizde henüz Amazon Prime’ın tüm özelliklerinden faydalanmak mümkün olmasa bile Amazon Türkiye’ye ofis açması ve faaliyetlerini Türkiye’de genişletme politikasıyla beraber çok yakın bir gelecekte Amazon Prime’ın tüm özelliklerinden faydalanılması mümkün olacaktır.

Amazon Prime ile Prime üyelerine özel indirimlerden yararlanabilmekle birlikte Prime üyelerine özel çeşitli kampanyalardan yararlanmak mümkün. Yurtdışında yaşayan bir tanıdığı olanlar için tanıdığının adresini vererek bu avantajlardan faydalanılabilir. Amerika’da $10,99, Avrupa’da ise €7.99 ücret ödeyerek Amazon Prime üyeliğine sahip olunabilir.

Amazon Prime’ın Avantajları Nelerdir?

Amazon Prime’ı meşhur yapan ve günümüzde bu kadar popüler olan sağlayan kargo özelliğinin yanı sıra sunmuş olduğu servislerdir. Bu servislerin başında, Prime Video ile Dizi ve Film İzleme servisi geliyor. Bu servis, kullanıcılara Netflix gibi sınırsız video ve dizi arşivi sunuyor. Ayrıca Prime Video’ya özel olarak yapılmış ve dünyaca ünlü yıldızların oynadığı son derece kaliteli yapımlar da mevcut. Ayrıca Prime Video’nun en önemli avantajlarından biri de bu kaliteli içeriklere iOS, Android, Smart TV, XBOX, PS4 gibi platformlarda da kullanılabilir olması.

Prime Music, sınırsız müzik arşivi ile tıpkı Apple Music ve Spotify gibi bir müzik hizmeti sunuyor. Diğer servisler için ücret öderken, Prime Music ekstra bir ücret ödenmeden kullanılabiliyor.

Kindle ve E-book, Amazon Prime’ın sunmuş olduğu önemli bir başka avantaj. Amazon arşivinde bulunan binlerce e-dergi ve e-kitap, Prime üyeliğine sahip olan kullanıcılara ücretsiz bir şekilde sunuluyor.

Sınırsız fotoğraf depolama alanı ile Prime üyeliğine sahip olan üyeler Dropbox ve iCloud gibi depolama hizmeti sunan servislerde olduğu gibi sınırsız fotoğraflarının hesaplarında ücretsiz bir şekilde tutulması imkanına sahip oluyorlar.

Görüldüğü gibi Amazon Prime ile Apple Music, Spotify, Netflix, iCloud, Dropbox gibi dünya çapında uygulamaların tüm özelliklerine tek bir hesapta sahip olma imkanına sahip olabiliyorsunuz.

Amazon Prime’ı Denemek Mümkün Mü?

Bir çok ücretli serviste olduğu gibi Amazon Prime’da ücretsiz bir deneme hesabı açılabilir. Deneme sürecinin sonunda hizmetten memnun kaldığınız taktirde ücretli sürüme geçebileceğiniz gibi üyeliği de sonlandırabilirsiniz. Şu an için ülkemizde Amazon Prime özellikleri kısıtlı olduğundan dolayı genel olarak deneme süreci sonunda üyelik sonlandırılıyor. Fakat yakın bir gelecekte Amazon Prime’ın tüm özellikleri ile ülkemizde de faaliyete geçmesi bekleniyor.

Amazon Prime’a Nasıl Kayıt Olunur?

Aşağıda ayrıntıları açıklanan yöntemle Amazon Prime’ın 60 gün süreyle ücretsiz olarak kullanılması mümkündür.

Amazon Prime üyesi olmalı mıyım?

Linke tıklandığında açılan sayfada Kırmızı Kutu ile gösterilen alanda yer alan butona tıklandığında aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşılır.

Amazon Prime üyeliğine nasıl kayıt olunur

Karşılaşılan bu ekranda, daha önce kredi kartı ve adres bilgileri girilmelidir. Deneme süresi içerisinde kredi kartınızdan Amazon tarafından kesinlikle bir ödeme alınmamaktadır. Eğer bu bilgiler daha önce girildiyse kutu içerisinde işaretlenmiş olan “Şimdi deneyin – 30 gün sonra ödeyin” yazılı butona tıklanarak aşağıda verilen sayfa ile karşılaşılır.

Amazon Prime hakkında bilinmesi gerekenler

Bu sayfa ile birlikte 30 günlük Amazon Prime deneme sürümü başlamış olur. Bu süre içerisinde Amazon kartımızdan herhangi bir ücret çekmese bile aşağıda verilen işlemi gerçekleştirerek herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmamak için üyeliğimizin bitimine 3 gün kala bilgilendirme maili alabiliriz.

Amazon prime üyeliği sonlandırma

Prime üyelik bilgilendirme sonlandırma

Bu işlemin tamamlanmasının ardından 30 gün boyunca Amazon Prime’ı istenildiği gibi kullanılabilir. Aktif hale getirdiğimiz hatırlatıcı ile deneme süresinin bitmesine 3 gün kala aldığımız mailin ardından Amazon Prime üyeliğini ücretli hala dönüştürebileceğiniz gibi üyeliğinizi sonlandırabilirsiniz. Eğer üyeliğinizi sonlandırırsanız Amazon size 30 günlük daha deneme hakkı tanıyor. Bu sayede Amazon Prime deneme sürenizi 60 güne uzatmanız mümkün.

“Amazon Prime Nedir? Amazon Prime Avantajları” üzerine bir yorum

  1. merhaba
    müzik, film vb dijital servisler dışında Tr ye kargo, indirim vs de bir katkı sağlıyor mu prime (amazon.com alışverişi için soruyorum)

    Cevapla

Yorum yapın