Kendisi Küçük İşlevi Büyük: Eviniz İçin En İdeal Mini Fırın Modelleri

Son Güncelleme 28 Ekim 2019

Günümüzün hızla doğru orantılı olarak değişmesi bizleri evlerimizde küçülen ev aletleriyle yaşamaya mecbur bırakıyor. Mutfaklarda da kullanılan eşyaların giderek küçülmesi bundan kaynaklanıyor. Mutfakların küçülmesi, elektrik ve su fiyatlarının artması, kullanım pratikliklerine ihtiyaç duyulması gibi birçok nedenden mutfaktaki kullanılan tüm aletler küçülmüş durumda. Bunlarında en başında mini fırınlar geliyor.

Mini fırın; ebat olarak oldukça küçük ve az yer kaplayan, çekirdek ailelerin kullanması için düzenlenmiş, günlük kullanıma uygun, çok fazla profesyonel olmayan özelliklere sahip fırınların küçülmüş halidir. Sizlere bu yazımızda mini fırın alırken nelere dikkat etmeli ve mini fırınları karşılaştırarak en iyi tercihi yapmanızı sağlayacağız.

MİNİ FIRIN MODELLERİ

Davul Fırın Mini Fırın Modelleri

Klasik ev tipi haricinde profesyonel anlamda börek ve pastacılıkta kullanılan modellerdir. 100W güç performansına sahiptirler. 2 katlı veya üzerinde sac olan modelleri mevcuttur. 1 veya 2 tepsi koyma bölümleri olabilir. Ergonomik değildir. Kullanımı diğer mini fırınlara göre daha zordur. En önemli özelliği yavaş fakat lezzetli pişirmesidir. Kısık ateşte pişen yemeklerin lezzetini en iyi şekilde kullanıcıya verir.

Ev Tipi Mini Fırın Modelleri

Daha çok hızlı ve pratik olarak kullanılan küçük ev aletleridir. Hızlı bir şekilde kendi tepsi ve telleriyle pişirme olanağı sunar. Kullanıcı aynı zamanda istediğinde farklı ısıya dayanıklı camlarla da kullanabilir. 800 ve 1800W içerisinde değişen güce sahiptir. Temizlenmesi kolaydır. Ergonomiktir ve portatiftir. Kullanım kolaylığı sayesinde yaralanma ve fiziksel ağrılara neden olmaz. Bu yüzden kullanımı daha kolaydır. Diğer fırın modellerine göre fiyatı daha uygundur. Profesyonel satılan modelleri de mevcuttur.

Turbo Özellikli Mini Fırın Modelleri

Profesyonel olarak genelde pastacıların kullandığı ve börek yapmada kolaylık ve lezzet sağlayan özel mini setleridir. Turbo sistemi mini fırınlar içerisinde bir özelliktir. 1500 ve 1800 W arasında değişen güce sahiptirler. Diğer tüm özellikleri ev tipi mini fırınlar ile benzer şekildedir.

MİNİ FIRIN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ: SATIN ALMA REHBERİ 

Üst kısımdaki yazılarımızda da ayrıntılı belirtildiği gibi hayatımıza hız kazandıran mini fırını alırken birçok alternatifimiz vardır. Seçim yaparken kişi kendi ihtiyacına göre kriterlerini belirler. Fakat genelleme yaparsak, gerek sağlık açısından gerekse maddi açıdan alışveriş yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Özellikle çalışan kadınların olduğu evlerde, hızlı olmak için ve yaralanmalara karşı önlem alma konularında tercih yapmaları gerekir.

Bilgi bloğu Not Defteri, mini fırınların en çok enerji tüketen aletlerden biri olduğunu vurgulamakta ve A enerji sınıfında olmalarına dikkat edilmesi gerektiğini söylemektedir. Mini fırın alırken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken diğer noktalar ise şu şekildedir:

Motor gücünün kuvvetli olması, mini fırındaki yiyeceğin daha lezzetli ve hızlı yapılması ve istediğiniz kıvamda yapması için oldukça önemlidir.

Kullanım kolaylığı sağlayacağından dijital göstergeli mini fırınlar tercih edilebilir. 

Her evin mutfağının boyutları farklı olacağından ergonomik olan modeller tercih edilmelidir.

Kullanım alanlarının farklı olacağından mini fırın çeşitleri içeriği anlamında değişkenlik gösteren ürünler tercih edilmelidir.

Elektrik harcama süresinin azlığı önemli olduğu için hızlı pişirebilen pratik mini fırınlar veya enerji dostu ürünler tercih edilmelidir.

Ev içerisinde çok kullanılan bir küçük ev aleti olduğu için herhangi bir bozulma, kırılma veya değiştirme halinde satış sonrası desteğinin iyi olması gerekmektedir.

Yıkanabilir ve portatif olması, ürünlerin temizliğinin daha kolay yapılmasını sağlayacaktır.

EN İYİ MİNİ FIRIN TAVSİYELERİ VE İNCELEMELERİ

Gelişen teknoloji ile bilinen birçok firma küçük ev aletleri başta olmak üzere birçok elektronik ürün piyasaya sürmüştür. Rekabetçi bir ortamın olması alıcılar için ihtiyaca yönelik tercih yapabilme olanağını arttırmıştır. Burada alıcıya düşen en önemli görev ihtiyaçlarını belirlemektir. Tefal, Arçelik, Arzum, Simfer, Luxell, Vestel, Samsung, Kumtel mini fırın satışını yapan başlıca markalardır. Her bütçeye ve ihtiyaca uygun marka skalası bulunmaktadır. Birçok firma benzer ürünleri çıkardığı için fiyatı daha düşük benzer bir ürün bulmak oldukça kolaydır. Aşağıda bu markaların en iyi ürünleri anlatılmaktadır.

  1. Simfer 4259 Mini Fırın En İyi Ev Tipi Mini Fırın

Simfer 4259 Mini Fırın En İyi Ev Tipi Mini Fırın

Bu modelde özellikle kullanıcının tüm ihtiyacının karşılanması hedeflenmiştir. 1500W motor gücü ile piyasanın en kuvvetli gücüne sahip ürünlerinden biridir. Farklı iç özelliklerine sahiptir. Ayarlanabilir dijital saat özelliği ile kullanıcı kolaylığı sağlamaktadır. Buz çözme özelliği ile buzluktan hemen çıkardığınız bir yiyeceği anında buzlarından kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Izgara teli ile ızgarada yapmak istediğiniz tüm yiyecekleri hazırlayabilirsiniz. Müşterilere verilmek üzere yanında kare ve yuvarlak tepsi verilmektedir. Termostatlı Isı Kontrol Sistemi ile fırınınızın sıcaklığını istediğiniz şekilde kontrol edebilirsiniz. 250 dereceye çıkan maksimum sıcaklık özelliği vardır. İnoks rengi ile kullanıcıların diğer eşyalarına uyum sağlayıcı renktedir. Ergonomiktir. Güvenlik kilit sistemi mevcuttur. Kullanım kılavuzunun kesinlikle öncesinde okunması önerilmektedir. Toplanması kolay ve kaldırılması hafiftir. Fiziksel güç istemeden istenilen yerlere konulabilir. Tüm aparatları bulaşık makinesinde kolaylıkla yıkanabilir. 42 litre iç hacme sahiptir. 2 yıl garanti süresi bulunmaktadır. Satış sonrası hizmet birçok noktada bulunmaktadır. Maddi açıdan orta düzey bir fiyata sahiptir. Bu yüzden genellikle tercih edilen ilk ürün arasında yer almaktadır.

  1. Arçelik SUF 5000 MGSI En İyi Turbo Özellikli Mini Fırın 

Arçelik SUF 5000 MGSI

Bu modelde Arçelik kullanıcılar için çeşitliliği ve performans gücünü ön planda tutmuştur. 1600W ısıtma gücüne sahiptir. 44 litrelik kullanım hacmine sahiptir. 7 program sayısı ile istenilen programın otomatik ayarlanarak kullanımını sağlar. Dezavantajı fiyatının yüksek olmasıdır. Turbo özelliğine sahiptir. Bu yüzden profesyonel mutfaklarda da kullanılabilmektedir. 200 derecelik maksimum ısıtma gücü vardır. Maksimum zaman ayarı 120 dakikaya kadar çıkabilmektedir. Alttan ve üstten ısıtma özelliği ile yemeklerinizi her yönden aynı anda pişirilmesini sağlamaktadır. Ayarlanabilir mekanik saate sahiptir. Buz çözme özelliği ile buzluktan çıkan ürünler hızlı bir şekilde çözünerek kullanılabilir. Standart tepsi ve yuvarlak tepsi olanağı mevcuttur. Dijital saat bulunmamaktadır. İnoks özelliği ile tüm ev aletlerine uyum sağlayabilir. 20.8 kg ile ağır bir yapıya sahiptir. Güvenlik kilit sistemi ile kullanıcı güvenliğini üst seviyede tutmuştur. 2 yıl garanti süresi mevcuttur. Yıkanabilir özelliklidir.

  1. Vestel MF 45 SB En Pratik Ev Tipi Mini Fırın 

Vestel MF 45 SB

Piyasadaki en pratik mini fırınlar içerisinde sayılmaktadır. 3 program özelliği ile hızlıca kullanıcıya kullanım sağlamaktadır. 45 lt kullanım hacmine sahiptir. 230 derece maksimum sıcaklığa çıkmaktadır. 90 dakika maksimum zamanlama özelliği bulunmaktadır. Izgara özelliği bulunmaktadır. Kullanıcıya ızgara teli ve yuvarlak tepsi özelliği sunmaktadır. Dijital Saat özelliği yoktur. Beyaz renklidir. Ağır olması dezavantajı olarak görülmektedir. Gövde malzemesi paslanmaz çeliktendir. 2 yıl garanti süresi mevcuttur. Yıkanabilir özelliklidir. Fiyat performansı diğer ürünlere göre daha fazladır.

  1. Kumtel KF3125 En İyi Piyasa Fiyatı Altında Ev Tipi Mini Fırın

Kumtel KF3125

Piyasadaki mini fırın setlerinden farklıdır. Özellikle öğrencilerin en çok kullandığı fırınlar arasında yer almaktadır. Turbo özelliği yoktur. 32 l iç hacmi bulunmaktadır. Tamamen günlük ve az kullanımlık olarak planlanmıştır. Dar ve küçük mutfaklarda en çok kullanılabilen modellerdendir. Alt ve Üst ısı dengesi bulunmaktadır. Dijital saat özelliği bulunmamaktadır. Gövde malzemesi metaldir. İnox renk seçenekleri ile mutfaktaki diğer ev aletlerine uyumluluk gösterir. 2 yıl garanti süresi mevcuttur.

  1. Arzum AR293 En İyi Fiyat Performanslı Ev Tipi Mini Fırın

Arzum AR293

Klasik ev tipi mini fırın setidir. Piyasada fiyatı ortalama olan mini fırınlar arasında bulunmaktadır. 1600 Watt ısıtma gücü ile piyasadaki en iyi özellikli ürünler arasındadır.40 lt iç hacmi bulunmaktadır. 300 dereceye çıkabilen maksimum ısı ayarı bulunmaktadır. Izgara özelliği ile Izgarada yapmak istediğiniz tüm ürünleri bu fırında da evinizde yapabilirsiniz. Alttan ve üstten ısıtma özelliği sayesinde yapacağınız yemekleri her yönden kolaylıkla pişirebilirsiniz. Dijital saatinin olmama özelliği dezavantajı olarak söylenebilir. Buz çözme özelliği ile ürünlerinizi buzluktan çıkarıp anında kullanabilirsiniz. Kullanıcıya aynı zamanda standart kare tepsi ve yuvarlak tepsi de sunmaktadır. İnoks renk özelliği ile diğer küçük ev aletlerinize kolaylıkla uyum sağlar. Ergonomiktir. 13,9 kilo ağırlığı ile rahatlıkla taşınabilir. Temizlemesi kolaydır. 30 dakikalık maksimum zamanlama özelliği bulunmaktadır. Yemeğiniz pişerken aynı zamanda aydınlatma özelliği de bulunmaktadır. 2 yıl garanti süresi bulunmaktadır. Arzum Türkiye’de fiyat performansı açısından en çok tercih edilen markalar arasındadır. Satın alma ve satış sonrası hizmeti oldukça kolaydır. Hediyelik ev eşyası olarak da genellikle kullanılmaktadır. 

  1. ORHOME Katmer Saçlı En İyi Özellikli Davul Mini Fırın 

ORHOME Katmer

Teknolojinin en çok kullanıldığı üründür. Fiyat performansı olarak en iyi fırınlar arasında yer almaktadır. Profesyonel kullanıcıların daha çok tercih ettiği eskiye kayan bir üründür. Hem mini fırın hem saçlı fırın görünümüne sahiptir. Yuvarlak görünümü sayesinde daha toplu ve kullanıcı dostudur. 100 W motor gücüne sahiptir. 220 derece maksimum sıcaklığa sahiptir. 3 farklı ısı kademesi mevcuttur. Bu sayede istenilen ısıda ve hızda işlemler gerçekleştirilir. Turbo fonksiyonuna sahiptir. Bir anda şoklayıcı işlem yeteneği vardır. 45 lt haznesi vardır. Ergonomik tutma yerine sahiptir. Aynı anda fırının içerisinde yemeğinizi pişirirken üzerinde gözlemelerinizi yapabilirsiniz. Çok fonksiyonludur. Güvenlik kilit Sistemi ile kullanıcının güvenliği ön plandadır. Gövde malzemesi metalden olduğu için ağır olabilir. 2 yıl garanti süresine sahiptir. Fiyatına göre oldukça özellikli bir üründür. Beyaz, Kırmızı ve Siyah renk seçenekleri bulunmaktadır.

SONUÇ

İş yerimizden sonra en çok vakit geçirdiğimiz yer olan evimizde kullanacağımız en iyi mini fırını seçmek, sağlığımız ve zamanımız için oldukça önemlidir. Alışveriş yapmadan önce mutlaka bütçe ve kalite karşılaştırması yapmalı ve gerekirse ürünleri mağazalarda görerek karar verilmelidir.

Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

Yorum yapın