En iyi Akıllı Saatler İle İletişimde Kalın(2019 Güncel)

Son Güncelleme 27 Ekim 2019

Günümüzde akıllı telefonlar,  hayatımızın her anında ihtiyaç haline geldi. Her yıl piyasaya yeni akıllı telefon modellerini sunan teknoloji devleri, kullanıcı deneyimlerini iyileştirmek için akıllı saati geliştirdiler. Akıllı saatler sayesinde telefonla yapabildiğimiz pek çok şeyi, artık telefona dokunmadan yapabiliyoruz.

Akıllı saat, görüntü olarak kol saatlerine benzeyen ancak kullanıcılarına iletişim kurabilme, müzik dinleyebilme, spor ve günlük aktivitelerini takip edebilme imkânı sağlayan giyilebilir teknoloji ürünüdür. Yazımızda akıllı saatler ile ilgili bilgi verecek, satın alırken dikkat edilmesi gereken noktaları belirtecek ve en iyi akıllı saat tavsiyeleri sunacağız.

Akıllı Saat Çeşitleri

Akıllı saatler işletim sistemlerine göre IOS ve Android tabanlı olmak üzere ikiye ayrılır. Her firma kendi telefonlarına uyumlu akıllı saatler üretirken IOS tabanlı bir akıllı saatin Android tabanlı bir telefon ile ya da Android tabanlı bir akıllı saatin IOS tabanlı bir telefon ile çalışması mümkün değildir. Ancak üçüncü parti geliştiriciler tarafından üretilen, hem IOS hem de Android telefonları destekleyen akıllı saatler de artık piyasada yer almaya başlamıştır. Fakat Shift Delete, sadece işletim sisteminin değil, işletim sisteminin sürümünün de bu konuda önem teşkil ettiğini vurguluyor.

Akıllı Saat Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Pek çok firmanın yer almaya çalıştığı akıllı saat piyasası oldukça çeşitli akıllı saat karşımıza çıkarıyor. Peki, bu kadar çeşit arasından doğru seçimi nasıl yapacağız?

  • Akıllı saatler cep telefonları olmadan kullanılabilen cihazlar değildir bu nedenle cep telefonunuz ile akıllı saatin uyumluluğu oldukça önemlidir. Android tabanlı akıllı saatler, Android telefonlarla çalışırken, IOS tabanlı akıllı saatler ise sadece IOS telefonlar ile çalışabilmektedir. Ayrıca akılı saat alırken saatin desteklediği işletim sistemi sürümü ile telefonunuzun da uyumlu olması oldukça önemlidir.
  • Ara yüz, akıllı saat deneyiminizi doğrudan etkileyecektir. Bu nedenle akıllı saat alırken tamamen dokunmatik bir ekran mı yoksa ekranlar arası geçişlerini düğme ile sağlayan bir saat mi almak istediğinize doğru karar vermelisiniz.
  • Akıllı saat ekranları, e-ink yani renksiz ya da tam renkli olabilirler. E-ink ekrana sahip akıllı saatler, parlama yapmaz ve notlarınızı kolayca okumanızı sağlar. Ayrıca e-ink ekranlı saatlerin pil ömrü daha uzundur. Tam renkli ekrana sahip Apple Watch, Samsung Gear gibi akıllı saatler ise daha parlak ve kaliteli ekranlar sunar.
  • Akıllı saat alırken en önemli noktalardan birisi akıllı saati hangi amaç doğrultusunda kullanacağınızdır. Saati kullanma amacınıza uygun, markette uygulamalar bulunduğundan ve bunların saatiniz ile uyumlu olduğundan emin olmalısınız.
  • Akıllı saatinizin müziklerinizi, fotoğraflarınızı ve uygulamalarınızı yükleyebilmek için yeterli alana sahip olması gerekmektedir. Bu nedenle saat tercihinizi yaparken ihtiyacınız olan depolama alanına sahip olduğundan emin olmalısınız.

En İyi Akıllı Saat Tavsiyeleri ve İncelemeleri

Teknoloji devleri başta olmak üzere birçok firma akıllı saat piyasasında yer alabilmek ve büyüyebilmek için birçok ürün piyasaya sürmüştür. Rekabetin yoğun olduğu ve her geçen gün yeni bir modelin sürüldüğü piyasada seçenekler artıp ürün özellikleri gelişirken akıllı saat almayı düşünenler için ise seçim yapmak zorlaşmıştır. Alıcılar için en önemlisi ihtiyaçlarını belirlemek ve akıllı telefonlarına uygun bir saat tercihi yapmaktır. Apple, Samsung, Xiaomi, Huawei, Sony akıllı saat satışını yapan başlıca firmalardır.

Apple Series 4 En İyi IOS Tabanlı Akıllı Saat

Apple Series 4

Apple Watch Serisinin son ürünü olan Watch Series 4, daha aktif ve sağlıklı olmanız ve her zaman bağlantıda kalmanız için üretilmiştir. Şimdiye kadar ki en geniş ekranı sunan Series 4, LTPO teknolojisi ile ekranı genişletirken, tek bir şarj ile 18 saate kadar süren pil ömrü sağlar. Infografik saat kadranı ile UV indeksi, hava kalitesi indeksi, hava durumu, dünya saati gibi sekiz komplikasyonu bir arada gösterebilir. Kalp atış hızı ölçümü yapan optik kalp sensörü, aktif olmadığınız zamanlarda kalp atış hızı 10 dakika boyunca belirli bir eşiğin altında seyrettiğinde uyarı verir. Tüm antrenman alışkanlıklarınızı öğrenen Series 4, kalp atışı, hız, kalori yakımı gibi ihtiyaç duyduğunuz tüm ölçümleri bileğinizde gösterir. 50m’ye kadar suya dayanıklı Series 4, 16 GB kapasite sağlarken arka yüzü tamamen seramik ve safir kristaldir.

Samsung Galaxy Watch En İyi Android Wear Tabanlı Akıllı Saat

Samsung Galaxy Watch

Samsung’un son giyilebilir teknoloji ürünü olan Galaxy Watch, analog saat hissi ile akıllı saatin teknolojisini buluşturmak için üretilmiştir. 49 gr ağırlığında olan saat, kayışını değiştirebilme imkânı sunarak tasarımda özgürlük sağlar. SAMOLED ekranı her zaman açık kalacak şekilde ayarlayarak, istediğiniz zaman saati rahatlıkla görebilirsiniz. Galaxy Watch LTE modeliyle, telefonunuzu yanınıza almadan da müzik dinleyebilmeniz için online müzik çalma ve kablosuz kulaklık takma imkanı sunar. 39’dan fazla aktivite türünü ölçmenize olanak sağlayan Galaxy Watch ile nabız, kalori, uyku, stres seviyeniz gibi durumları yakından takip edebilirsiniz. 4 güne kadar pil ömrü olan Galaxy Watch’ın, 4GB depolama alanı mevcuttur.

Sony SmartWatch 3 SWR50 En İyi Özellikli Akıllı Saat

Sony SmartWatch 3

Android Wear platformunda çalışan SmartWatch 3’ün yerleşik Wi-Fi bağlantısı sayesinde telefonunuzu elinize almadan mesajlaşma, sosyal medya, haber bildirimlerini alabilir, müzik dinleyebilirsiniz. Sesli arama komutlarını kullanabilir, hava durumunu takip edebilir, takvim ve diğer hatırlatıcılara erişebilirsiniz. Mesafenizi daha hassas ölçemeye ve rotanızı takip etmeye olanak sağlayan GPS sistemi, yolunuzu bulmanıza yardımcı olacak pusula, hareketlerinizin yönünü hassas bir şekilde hesaplanmasına olanak sağlayan Cayroskop ve hızölçere de sahiptir. Endomondo uygulaması ile telefonunuzu evde bıraksanız bile SmartWatch 3 ile tüm aktivitelerinizi izleyebilirsiniz.

Huawei Watch 2 En İyi Fiyat Performanslı Akıllı Saat

Huawei Watch 2

Cep telefonları ile piyasada öne çıkan Huawei, bu modelinde Snpadragon 2100 işlemciden güç alıyor. 21,5m’ye kadar suya dayanaklı ve toz geçirmez özelliğine sahiptir. Gorilla Glass dokunmatik ekrana ve seramik çerçeve çizilmelere karşı oldukça dayanıklıdır. Akıllı saatin kayışını, 22mm herhangi bir saat kayışı ile değiştirebilir ve saatinizi özelleştirebilirsiniz.  768 MB Ram ve 4 GB depolama imkanı sunan Watch 2, Android Wear 2.0 işletim sistemi sayesinde çeşitli uygulamaları saatinize yüklemenize olanak sağlar, böylece telefonunuza gerek kalmadan uygulamaları kullanabilirsiniz. Bluetooth özelliği ile telefonunuzdan uzaklaşma özgürlüğü sunan Watch 2, hücresel veriyi kapatmanız halinde 2 güne yakın pil ömrü sunuyor.  

Xiaomi Mi Band 3 Bütçe Dostu Akıllı Bileklik

Xiaomi Mi Band 3

Küresel çapta dikkatleri çeken Xiaomi Mi Band 3, 128x80 çözünürlüğe ve 0,78 inç OLED panele sahiptir. Zamanı takip edebilmenizin yanı sıra gelen çağrılar, metin mesajları, Whatsapp gibi uygulamalar için bildirim gönderir.  Kullanıcılarına kalp atış hızı, adım sayma, uyku izleme, fitness ve aktivite takibi sunan Xiaomi, 50m’ye kadar suya dayanabilir. Pedometre algoritmaları sayesinde adım sayılarını daha hassas ölçerken, uzun soluklu oturmalarınızda harekete geçmeniz için uyarı verir. Mi Band 3 ile Android özellikli telefonunuzun ekran kilidini açabilirsiniz. Ayrıca kayışlarını değiştirilebilen Mi Band 3 ile çeşitli tasarımlara sahip olabilirsiniz. 20 gr ağırlığındaki Mi Band, bileğinizde ağırlık yaratmaz ve tek bir şarj ile 20 güne kadar kullanım imkânı sağlar.

SONUÇ

Akıllı telefonlarımızın sağladığı imkânları daha kolay bir şekilde bize sunmayı hedefleyen akıllı saatler, günden güne hayatımızın bir parçası olmaktadır. Bu nedenle akıllı saat seçimi yaparken kullanıcının ihtiyaçlarını doğru tespit etmek ve fiyat/performans karşılaştırması yapılarak karar vermek oldukça önemlidir. Akıllı saatinizi seçmeden önce kullanıcı yorumlarına da göz atmayı unutmayın.

Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

Yorum yapın