En İyi Araba Lastiği

Son Güncelleme 28 Ekim 2019

Kendi ayakkabılarımıza nasıl önem veriyorsak arabamızın ayakkabıları olan lastiklere de o derecede önem vermeliyiz. İyi bir araba lastiği olmazsa kışın kayabilir ve sürücünün ve içindekilerin canını tehlikeye atabilir, durmadan patlarsa sürücünün zamanından ve fiyatından dolayı rahatsız edebilir. Bu yüzden arabalar için iyi bir lastik seçmek oldukça önemlidir.

Araba lastiği; kışlık, yazlık ve 4 mevsim olmak üzere üçe ayrılan, otomobile göre, boyutlarına göre, markasına göre, sürüş tarzına göre özellik içeren ve araçların hareket etmesini sağlayan tekerleklerin olmazsa olmaz parçasıdır. Sizlere bu yazımızda araba lastiği alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz ve en iyi araba lastiklerini karşılaştırarak en iyi tercihi yapmanızı sağlayacağız.

lastik_desen

Kışlık Araba Lastiği 

Kışın kullanılan araba lastik modelleridir. Kışın yağmurda ve buzda kaymayı önleyici çivili lastik sistemine sahiptir. Her model araba, her büyüklükte jantlara göre farklı çeşitleri vardır. Kullanım tipine göre farklı modelleri mevcuttur. RunFlat özelliği vardır. 135-355 mm arasında taban genişliklerine sahiptir. 12-22R boyutlarında jant çapı mevcuttur. Farklı hız endeksleri mevcuttur. 335-1800 kg'a kadar taşıma kapasitesi genişliği bulunmaktadır. Markasına göre değişken garanti süreleri mevcuttur. Evde değil depo gibi alanlarda saklanmalıdır.

Yazlık Araba Lastiği

Yazın kullanılan araba lastik modelleridir. Yazın sıcakta erimeyecek ve yapışmayı önleyici lastik sistemine sahiptir. Her model araba, her büyüklükte jantlara göre farklı çeşitleri vardır. Kullanım tipine göre 4x4, SUV, Hafif Ticari ve Otomobil gibi farklı modelleri mevcuttur. RunFlat özelliği vardır. 135-355 mm arasında taban genişliklerine sahiptir. Kesit oranı %25 ve %85 arasındadır. 12-22R boyutlarında jant çapı mevcuttur. Farklı hız endeksleri mevcuttur. 325-1800 kg’a kadar taşıma kapasitesi genişliği bulunmaktadır. Markasına göre değişken garanti süreleri mevcuttur. Evde değil depo gibi alanlarda saklanmalıdır.

4 Mevsim Araba Lastiği

4 Mevsim kullanılan araba lastik modelleridir. Yaz kış kullanıcının her hava tipinde kullanmasını sağlamaktadır.  Kışın lastik modeline göre çivileme özellikleri yerin kaymamasını, yazlık lastik tipine göre sıcağa dayanıklılık özellikleri mevcuttur. Genellikle kullanılan lastik modelleridir. Fakat güvenilirliği diğer lastik modellerine göre daha düşüktür. Kullanım tipine göre 4x4, SUV, Hafif Ticari ve Otomobil gibi farklı modelleri mevcuttur. RunFlat özelliği vardır. 135-355mm arasında taban genişliklerine sahiptir. Kesit oranı %25 ve %85 arasındadır. 12-22R boyutlarında jant çapı mevcuttur. Farklı hız endeksleri mevcuttur. 325-1800 kg’a kadar taşıma kapasitesi genişliği bulunmaktadır. Markasına göre değişken garanti süreleri mevcuttur. Evde değil depo gibi alanlarda saklanmalıdır.

ARABA LASTİĞİ ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ: SATIN ALMA REHBERİ 

LASTİK_SEÇİMİ

Daha önceki yazılarımızda da ayrıntılı belirtildiği gibi hayatımıza hız kazandıran araba lastiği alırken birçok alternatifimiz vardır. Seçim yaparken kişi kendi ihtiyacına göre kriterlerini belirler. Fakat genelleştirme yaparsak gerek sağlık açısından gerek maddi açıdan alışveriş yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Özellikle sürücü güvenliği için ve kazalara karşı önlem alma konularında tercih yapmaları gerekir.

Bu kadar fazla seçenek arasından araba lastiği alınırken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar;

  • Mevsime göre lastik tercih edilmelidir.
  • Arabanın boyutuna ve ağırlığına göre lastik seçilmelidir.
  • Çok kullanılan bir araba ürünü olduğu için herhangi bir bozulma, kırılma veya değiştirme halinde satış sonrası desteğinin iyi olması gerekmektedir.
  • Temizliğinin kolay yapılması ürün bakımı için önemlidir.
  • Satın alınan yerde depolama servisinin de olması lastiklerinin boyunun büyük olmasından dolayı önem kazanmaktadır.

EN İYİ ARABA LASTİĞİ TAVSİYELERİ VE İNCELEMELERİ

Gelişen teknoloji ile bilinen birçok firma araba lastikleri başta olmak üzere birçok araba yan ürün piyasaya sürmüştür. Rekabetçi bir ortamın olması alıcılar için ihtiyaca yönelik tercih yapabilme olanağını arttırmıştır. Bridgestone, Goodyear, Michelin, ve Pirelli, araba lastiği satışını yapan başlıca markalardır. Consumer Reports’un yaptığı araştırmaya göre bu markalar, en iyi 20 lastik üreticisi arasındadır. Her bütçeye ve ihtiyaca uygun marka skalası bulunmaktadır. Birçok firma benzer ürünleri çıkardığı için fiyatı daha düşük benzer bir ürün bulmak oldukça kolaydır. Aşağıda bu markaların en iyi ürünleri anlatılmaktadır.

Michelin Primacy 3 225/50 R17 TL 94W ZP MOE GRNX RFT En İyi Yaz Lastiği

michelin-225-50r17-94w-primacy

Bu modelde özellikle kullanıcının tüm ihtiyacının karşılanması hedeflenmiştir. 255/50 R17 lastik boyutuna sahiptir. Klasik birçok otomobile uyumluluğu vardır. Yaz tipi lastik modelidir. RunLat özelliğine sahiptir. XL büyüklüğe sahip değildir. 670 kg taşıma kapasitesi ile klasik otomobillere uygundur. V Hız endeksine sahiptir. 2 yıl garanti süresi bulunmaktadır. Satış sonrası hizmet birçok noktada bulunmaktadır. Maddi açıdan orta düzey bir fiyata sahiptir. Bu yüzden genellikle tercih edilen ilk ürün arasında yer almaktadır.

Pirelli Cinturato P7 225/55 R17 97W RFT En İyi İkinci Yaz Lastiği

cinturato_pirelli

Bu modelde arabaların yaz ihtiyaçlarını karşılamak için üretilmiştir. 225/55 R17 lastik boyutuna sahiptir. Klasik birçok otomobile uyumluluğu vardır. Yaz tipi lastik modelidir. RunLat özelliğine sahiptir. XL büyüklüğe sahip değildir. Cinturato P7 modeldir. 730 kg taşıma kapasitesi ile klasik otomobillere uygundur. W Hız endeksine sahiptir. %55 kesit oranı mevcuttur. 2 yıl garanti süresi bulunmaktadır. Satış sonrası hizmet birçok noktada bulunmaktadır. Maddi açıdan çok yüksek düzey bir fiyata sahiptir. Bu yüzden genellikle tercih edilen ürün arasında yer almasa da kalite anlamında oldukça iyidir.

Goodyear Ultra Grip 9 175/65 R15 88T XL En İyi Piyasa Fiyatı Altında Kış Lastiği

Goodyear_Ultra_Grip_9_KolayOto_main

Bu modelde kullanıcıların kış lastikleri için ihtiyaçlarını gidermek hedeflenmiştir. 175/65 R15 lastik boyutuna sahiptir. Otomobiller için uygundur. Kış lastiği olarak kullanılmaktadır. RunFlat özelliği yoktur. XL büyüklüğü vardır. 560 kg taşıma kapasitesine sahiptir. V hız endeksi vardır %45’lik kesittir. 2 yıl garanti süresi bulunmaktadır. Satış sonrası hizmet birçok noktada bulunmaktadır. Maddi açıdan orta düzey bir fiyata sahiptir. Bu yüzden genellikle tercih edilen ilk ürün arasında yer almaktadır.

Bridgestone S001 255/35 R19 96Y XL En İyi Özellikli Yaz Lastiği

Bridgestone-Potenza-S001-255-35R18-94Y-XL-Lastik_s1_20151029020514418

Bu modelde kullanıcıların yaz lastikleri için ihtiyaçlarını gidermek hedeflenmiştir. 255/35 R19 lastik boyutuna sahiptir. Otomobiller için uygundur. Yaz lastiği olarak kullanılmaktadır. RunFlat özelliğine sahiptir. XL büyüklüğü vardır. Bu yüzden farklı özellikli arabalar içinde kullanılabilir. S001 Modele sahiptir. 710 kg taşıma kapasitesine sahiptir. Y hız endeksi vardır %55’lik kesittir. 2 yıl garanti süresi bulunmaktadır. Satış sonrası hizmet birçok noktada bulunmaktadır. Maddi açıdan çok yüksek düzey bir fiyata sahiptir. Bu yüzden genellikle tercih edilen ürünler arasında yer almasa da çok kaliteli bir üründür. 

Michelin CrossClimate 225/45 R17 94W En İyi Bütçe Dostu Dört Mevsim Lastik

crossclimate-plus

Bu modelde kullanıcıların tüm ihtiyaçlarının her mevsime yönelik karşılanması sağlanmaktadır. 225/45 R17 lastik boyutuna sahiptir. 4x4/SUV kullanım tipli arabalara uygundur. 4 mevsim rahatlıkla kullanılabilir. RunFlat özelliğine bulunmamaktadır. XL büyüklüğüne sahip olabilir. 670 kg taşıma kapasitesine sahiptir. T Hız Endeksine sahiptir.% 45 kesit oranına sahiptir. 2 yıl garanti süresi bulunmaktadır. Satış sonrası hizmet birçok noktada bulunmaktadır. Maddi açıdan orta düzey bir fiyata sahiptir. Bu yüzden genellikle tercih edilen ilk ürün arasında yer almaktadır.

SONUÇ

En çok kullandığımız ulaşım aracı olan arabalarımız için güvenliğimizi düşünerek en iyi araba lastiğini seçmek oldukça önemlidir. Alışveriş yapmadan önce mutlaka bütçe ve kalite karşılaştırması yapmalı ve gerekirse ürünleri mağazalarda görerek karar verilmelidir.

Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

Yorum yapın