Aracınız da, Siz de Güvendesiniz: 2019’un En İyi Araç İçi Kameraları

Son Güncelleme 13 Temmuz 2019

Araç içi kameralar, her türlü vasıtayı kullanan sürücüler için güvenlik çözümü sunan mobil güvenlik sistemleridir. Trafiği izlemek, olası kazalar için kanıt oluşturmak, sürücüleri ve yolcuları izlemek için kullanılan araç içi kameralar, sürücülerin güvenli sürüş yapmalarını sağlamak için önemli bir araçtır.

Araç İçi Kamera Çeşitleri

Araç içi kameralar LCD ekrana sahip olan ve LCD ekrana sahip olmayan kameralar olmak üzere ikiye ayrılırlar.

1. LCD Ekranlı Araç İçi Kameralar

LCD ekrana sahip kameralar, bilgisayara ya da akıllı telefona ihtiyaç duymadan videoları anında inceleme ve ayarları değiştirebilme imkânı sunar. Bazı LCD ekranlı kameralar, çok küçük bir ekran kullanırken, bazıları ise kullanımı daha kolay ancak dışardan fark edilebilir daha büyük bir ekran sunar.

2. LCD Ekransız Araç İçi Kameralar

LCD ekran bulunmayan kameralarda ise dosyalara ve ayarlara erişebilmek için hafıza kartını bilgisayar ya da akıllı telefonlara takmanız gerekmektedir.

 

Araç İçi Kamera Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Satın Alma Rehberi

Piyasada oldukça fazla çeşidi bulunan araç içi kameralar arasında seçim yapması oldukça zordur. Bu nedenle araç içi kamerayı kullanmak istediğiniz alana karar vermelisiniz. Alacağınız araç içi kameraya karar vermeden önce sizin için hazırladığımız satın alma rehberine mutlaka göz atın.

1. Kanal Sayısı

Kanal sayısı, aracınızda kaç adet araç içi kameraya ve kaç açıdan çekime ihtiyaç olduğunuzdur. En çok tercih edilen kanal sayısı, 1 önyüz kanal, 2 ön ve 1 arka olmakla birlikte aracın yanlarını da kapsayan daha kapsamlı kanal sayısına sahip bir kamera da tercih edebilirsiniz.

2. Park Modu

Park modu, aracınız çalışmadığında bile aracınızı hasar, saldırı veya hırsızlık gibi olaylardan korumak için tasarlanmış özel bir kayıt modudur.  Park moduna sahip kameralar, park halinde kayıt yeteneklerini geliştirmek için hareket algılama ve ön arabelleğe kayıt teknolojilerini kullanırlar. Park modunun kullanılabilmesi için kameranın sabitlenmesi ya da özel bir pil paketi kullanarak güç sağlanması gerekir.

3. Video Kalitesi

Video kalitesi, plaka ya da trafik işaretleri gibi detayları net bir şekilde kaydedebilmesi için oldukça önemlidir. Ancak video kalitesi arttıkça dosya boyutu da artmaktadır. İyi bir araç içi kameranın video kalitesi ile dosya boyutu arasında iyi bir denge olmalıdır. Çünkü kameraların kayıt kapasiteleri bellek kartı alanıyla sınırlıdır ve bellek alanı doldukça yeni kayıtlar, eski kayıtların üzerine yazılır.

4. Ekran

LCD ekrana sahip kameralar, videoları anında inceleme ve ayarları değiştirebilme imkânı sunar. Araç içi kameralarda LCD ekran boyutları farklılık göstermektedir. LCD ekran bulunmayan kameralarda ise başka bir cihaza dosyalarınızı aktarmanız gerekmektedir.

5. Araç İçi Kamera Montajı

Araç içi kameralar çeşitli şekillerde araçlara monte edilebilirler. Vakumlu tutucu sistemler, kolayca takılıp çıkartılabilen basit ve yayın bir montaj şeklidir. Vakumlu sistemler, birden fazla araçta kullanım için oldukça uygundur.

Yapışkanlı sistemler ise, vakumlu sistemlere göre daha dayanıklıdır. Aşırı sıcak, titreşim gibi durumlarda düşme ihtimali daha azdır.

6. GPS ve WiFi Özelliği

Kamerada GPS özelliği var ise, aracın hızını ve mevcut konumu kaydedilebilmektedir. Özellikle şirket araçları için tercih edilen GPS özelliği ile şirketler, çalışanlarının sürüş alışkanlıklarını ve konumlarını takip edebilmektedir.

WiFi özelliği ise sürücülere telefonlarını ekran olarak kullanabilme ve kumanda paneline erişebilme imkânı sağlar. Bununla birlikte bazı kameralar internete bağlanabilir ve canlı akış, konum takibi ve çarpma sonrası uyarı bildirimi gönderebilir.

7. Lens Açısı

Araç içerisine yerleştirilen kameralarda bir önemli konu kameraların görüş alanını sınırlayan lens açılarıdır. 120® ve 180® arasında değişir. Ön kameralardaki açı değeri siz trafikte hareket halinde iken yanlardan gelen taşıt ve yayaların hareketlerini, olası bir kaza anında, detaylı ve diğer dar açılı kameralara göre daha önceki andan itibaren kaydetmeniz imkan verir.

8. İlave Uygulamalar

Araç içi kamera modellerinde standart kayıt seçenekleri dışında, ADAS (öndeki araç ile aradaki mesafeyi tespit sistemi), şerit takip, multimedya uygulamalarının da bulunduğu geniş bir opsiyon çeşitliliği vardır. tüm bu ilave uygulamalar fiyata etki eden unsurlardır.

En İyi Araç İçi Kamera İncelemeleri ve Tavsiyeleri

1. Gazer F225 Araç İçi Kamera En İyi Araç İçi Kamera

Gazer F225

Gazer F225

160° görüş açısına 2.7 inç ekrana sahip Gazer F225, araç DVR’si ve trafik güvenliği sisteminin işlevlerini birleştiren bir kamera sistemidir. Ultra kompakt boyutlu iki çıkarılabilen Full HD video kayıt cihazı ile arabanın içinde veya arkasında neler olduğunu kaydedebilirsiniz. Gazer F225, video sayısını arttırabilmeniz için 128 Gb kadar hafıza kartı desteği sağlamaktadır.

Arabanın motoru çalıştırıldığında otomatik olarak çekim moduna girer ve motor kapatıldıktan sonra işlemini durdurur. Yalnızca hareket sensörü tetiklendiğinde kayıt işlemine devam eder. Kameraların özel tasarımı, cihazları farklı açılarda sabitlemenize olanak tanır. Speedcam özelliği ile aracınız nesnelere yaklaştığında cihazın uyarı moduna geçmesini sağlayabilir. Otomobilin hızını, uygun hız seviyesini, nesneye kadar olan uzaklığı gibi bilgileri ekranda görüntüler ve eşzamanlı olarak sesli komutlar verir.

 2. Xiaomi Yi Araç Kamerası Siyah En İkinci İyi Araç İçi Kamera

Xiaomi Yi Araç Kamerası

Xiaomi Yi Araç Kamerası

Xiomi Yi, 165 derece geniş görüş açısı ve LCD ekranı ile araba tutkunları için özel olarak tasarlanmış bir kameradır. ADAS sistemi ile hız, mesafe ve diğer verileri analiz ederek tehlikeleri belirler ve aracı sürüş esnasında korur. Şerit takip sistemi ve takip mesafesi koruma sistemi ile sürücüyü uyararak güvenli sürüşü sağlar. Dahili wifi bağlantısı ile kayıtları izleyebilir ve paylaşabilirsiniz. 1920 × 1080p FULL HD çözünürlüğünü ve 2304 × 1296p maksimum çözünürlüğü destekleyen Xiomi’nin hafızasını 64 GB’a kadar genişletebilirsiniz.

3. Garmin Dash Cam 65W GPS'li 180 Derece Araç İçi Kamera En İyi Özellikli Araç İçi Kamera

Garmin Dash Cam

Garmin Dash Cam

2.0 "LCD ekrana ve 180 derecelik görüş alanına sahip Garmin Dash çapraz trafik de dahil olmak üzere daha fazla çevreyi yakalar. 1080p video yakalama özelliği ve 2.1 megapiksel kamerası ile düşük ışık koşullarında bile çalışır. Önden çarpışma ve şeritten ayrılma uyarılarına ek olarak yakındaki kırmızı ışık kameraları ve hız kameraları için uyarı sağlar.  Otomatik kaza algılamasına sahip GPS ile kaza anını görebilmeniz için çarpışma anında kayıt yapar. Ses komutu özelliği, ellerinizi direksiyondan çekmeden ses kaydını başlatmanıza/durdurmanıza olanak sağlar. Daha fazla kayıt alabilmeniz için 64 GB’a kadar hafızasını genişletebilirsiniz. VIRB® Mobile uygulamasını sayesinde görüntüleri doğrudan ekranda oynatabilir veya bilgisayarınızda izleyebilirsiniz. Park modu ile sayesinde aracınız park halindeyken hareket algılandığı anda otomatik olarak kayıt yapmaya başlar.

4. Xiaomi 70Mai Akıllı Araç İçi Kamera Global Versiyon Bütçe Dostu

Xiaomi 70Mai

Xiaomi 70Mai

Xiaomi 70mai, mükemmel kalitede kayıt deneyimi sağlamanız için üretilmiştir. WiFi bağlantısının, G-sensörünün ve loop-cycle kaydının işlevleri, rahat ve güvenli bir sürüş ortamı sunar. 130 derece görüş açısı ve ayarlanabilir tutucu ekleyerek memnun bir kayıt deneyimi sunuyor. 1920 x 1080P HD çözünürlüğe sahip Xiomi 70mai, H.264 fotoğraf sıkıştırma teknolojisi ile yüksek kaliteli videolarınızı koruyarak depolama alanında tasarruf sağlar. Araç içi şarj aleti ve mikro USB güç kablosu, sürücülerin araçtaki ihtiyaçlarına göre kendilerini uyarlamaları için uygundur.

5. General Plus 3 inç LCD Ekran GP61 Tek Yön 16 MP Full HD 1080P 140 Derece Geniş Açı Gece Görüşlü Araç İçi Kamera En İyi Piyasa Altı Fiyatı

General Plus

General Plus

​​​​​

140° Geniş açılı lense sahip General Plus 3, 3.0” LCD ekrana sahiptir.  Full HD 1080p video kayıt ve 16MP resim çözünürlüğü ile yüksek görüntü kalitesi sağlar.  Döngüsel kayıt, hareket algılama ve g-sensor özellikleri ile sürücülerine güvenilir ve rahat bir sürüş ortamı sağlar. 32 GB’a kadar hafıza kartını destekleyen General Plus 3, motor çalıştığı anda otomatik olarak kayıt yapmaya başlar ve aküden beslenmesi durumunda park modunda kayıt imkanı sunar.

Sonuç

Araçların ve sürücülerin güveliği için üretilmiş araç içi kameralar sürücülerin son zamanlardaki vazgeçilmezleri arasında bulunuyor. Yüzlerce çeşidi bulunan kameralar arasından en iyi araç içi kamerayı bulabilmek için öncellikle kullanım alanınızı ve ihtiyaçlarınız doğru olarak belirlemeniz önemlidir. Seçiminizi yapmadan önce kullanıcı deneyimlerine mutlaka göz atın!

 

Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

Yorum yapın