Dilediğiniz Yerde Dilediğiniz Zamanda Kesintisiz Müzik: 2019’un En İyi Bluetooth Hoparlörleri

Son Güncelleme 13 Temmuz 2019

Kablosuz teknolojinin hayatımıza girmesiyle yaygınlaşan Bluetooth hoparlörler, kabloların yarattığı karışıklıktan kullanıcıları kurtarmak için tasarlanmıştır. Akıllı telefon, tablet, bilgisayar ve ya televizyonlarla Bluetooth vasıtasıyla eşleştirilebilen kablosuz bağlantıya sahip hoparlörlerdir. Değiştirilebilir batarya ya da şarj edilme yöntemiyle çalışabilen Bluetooth hoparlörler, ana ses cihazından sıkıştırılmış dijital ses akışını alarak kullanıcıya anlaşılabilir ses olarak aktarır. Bazı Bluetooth hoparlörlerde ekstra olarak aux girişi bulabilir ve bu sayede Bluetooth desteklemeyen cihazlarında hoparlöre bağlanabilmesine olanak sağlarlar.

Piyasada oldukça fazla modelde ve çeşitte Bluetooth hoparlör bulunmaktadır. Bu kadar çok çeşit ve model arasından doğru seçim yapabilmek için öncelikle ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi belirlemeniz gerekmektedir. Doğru Bluetooth hoparlör seçiminize yardımcı olmak için sizin hazırladığımız satın alma rehberine mutlaka göz atın!

Bluetooth Hoparlör Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Satın Alma Rehberi

Bluetooth Versiyonu

Bluetooth versiyonu, ses cihazınız ile Bluetooth hoparlörünüz arasındaki ses iletim kalitesini ve mesafesini belirler. Bluetooth 4 ve üzerindeki sürümler 60 metreye kadar mesafe desteği ve daha iyi bir pil ömrü için daha düşük enerji kullanmaktadır. Bluetooth 5 sürümü ise veri aktarım hızı ve aralığını büyük ölçüde arttıran son standarttır. Hoparlörünüzü seçerken Bluetooth versiyonuna dikkat etmeniz bu nedenle önemlidir.

Ses Kalitesi ve Frekans Değerleri

Hoparlör seçimi yapılırken ses kalitesi oldukça önemli bir faktördür. Hoparlörün düşük frekansları bozmadan yüksek ses verebilmesi ve elde edilen sesin de temiz olması oldukça önemlidir. Teoride; bir hoparlörün frekans aralığı ne kadar genişse, ses üretebilme yeteneği de o kadar iyidir. Bununla birlikte dinleyeceğiniz müzikte kullanılan enstrümanlarında frekans değerleri değişmektedir. Örneğin vokaller, piyano ve gitar gibi enstrümanlar için ideal frekans değeri 250Hz ila 4000Hz aralığı iken, yalnızca ses için ideal frekans aralığı 20 Hz ila 250 Hz’dir. Bluetooth hoparlörünüzden üst düzede verim alabilmeniz için kararınızı vermeden önce frekans değerlerine dikkat etmelisiniz.

Taşınabilirlik

Piyasada bulunan tüm Bluetooth hoparlörler taşınabilir değildir. Bu nedenle taşınabilir bir Bluetooth hoparlöre ihtiyacınız olup olmadığına karar vermelisiniz. Taşınabilir olmayan hoparlörler AC gücü ile çalıştığından, prize takamayacağınız ortamlarda hoparlörü kullanmanıza imkan yoktur. Eğer taşınabilir bir Bluetooth hoparlör ihtiyacınız var ise, şarj edilebilir pillerle ya da şarj edilebilir bir batarya ile çalışabilen bir hoparlör seçmeniz gerekmektedir.

Şarj Süresi ve Batarya Tipi

Eğer AC gücü ile çalışmayan bir Bluetooth hoparlör tercih edecekseniz şarj süresine ve batarya tipine dikkat etmeniz gerekmektedir. Uzun süreli kullanımlarınızı karşılayacak bir bataryaya sahip modeller tercih etmelisiniz, aksi halde müziğin ortasında şarjınız bitebilir ve müzik zevkiniz yarıda kalabilir. Uzun süreli kullanımlarda şarj edilebilir pilli modelleri tercih edebilirsiniz.

Dayanıklılık

Bluetooth hoparlör seçiminizi yapmadan önce sadece evde mi, yoksa dışarıda da kullanacağınıza karar vermelisiniz. Hoparlörünüzü havuz/deniz kenarında ya da nemli bölgelerde kullanacaksanız, nem miktarından ve ya yağmura maruz kaldığında bozulmaması için suya dayanıklı olması önemli bir noktadır. Bunun yanı sıra yanınızda taşırken alabileceği darbeleri düşünerek darbelere karşı dayanıklı olmasına da dikkat etmelisiniz.

Tasarım

Özellikle dış mekanlarda da hoparlörünü kullanmak isteyen kullanıcılar için taşınabilirlik oldukça önemli bir faktördür. Hoparlörünüzün taşınabilir ağırlıkta ve ebatlarda olmasına dikkat etmelisiniz.

Bağlantı Seçenekleri

Bluetooth hoparlörlerin bazılarında ekstra olarak AUX girişi de bulunmaktadır. Bluetooth'u desteklemeyen ses cihazlarını bağlayabilmenize olanak sağlayan bu giriş, aynı zamanda telefonunuzun ya da tabletinizin şarjından tasarruf etmek içinde kullanılabilir. Ayrıca daha kaliteli ses imkanı da sunan kablolu bağlantı, Bluetooth hoparlörleri daha işlevsel kılmaktadır.

En İyi Bluetooth Hoparlör İncelemeleri ve Tavsiyeleri: Satın Alma Rehberi

Philips BT6900P/00 Taşınabilir Kablosuz Bluetooth Hoparlör En İyi İkinci Bluetooth Hoparlör

Philips BT6900P/00

Philips BT6900P/00

Gürültü önleme özelliği ile sesi bozmadan veren Philips BT6900P/00, düşük pil seviyesinde dahi yüksek düzeyde ses çıkışı sağlar. Özel kumaş yapısı sayesinde toza, darbelere ve suya dayanıklıdır. 30 metreye kadar Bluetooth bağlantısına izin veren hoparlör, parazitlenmeyi en aza indirmek için hassasiyet anteni ve radyo frekansı filtresine sahiptir. Hızlı şarj seçeneği ile normal USB adaptörlere kıyasla 3 kat daha hızlı şarj olur. 10 saate kadar pil ömrü sunan cihaz, aynı zamanda güç seviyesini görebilirsiniz. Philips BT6900P/00, telefon görüşmelerinizi de rahatlıkla yapabilmeniz için dahili mikrofon barındırır.

JBL Go 2 IPX7 Su Geçirmez Taşınabilir Bluetooth Hoparlör En İyi Üçüncü Bluetooth Hoparlör

JBL Go 2 IPX7

JBL Go 2 IPX7

Yüksek ses performansı ile öne çıkan JBL Go 2 IPX7, tek şarj ile 5 saat kesintisiz net ve kaliteli ses sağlıyor. 71.2 mm x 86 mm x31.6 mm boyutlarına ve 184 gram ağırlığındaki hoparlörü nereye giderseniz gidin rahatlıkla yanınızda taşıyabilirsiniz. USB kablosu sayesinde 2,5 saat içinde hızlı bir şekilde şarj olur.  Bluetooth 4.1 desteği sayesinde Bluetooth özelliği bulunan cihazlara hızlı bir şekilde bağlanmasını sağlar. Bluetooth özelliği bulunmayan cihazlar için ise paket içerisinden ayrıca çıkan kabloyu kullanabilirsiniz. Su geçirmez olan JBL Go 2 IPX7, dış etkenlere karşı oldukça dayanıklıdır.

JBL Charge 4 Taşınabilir Bluetooth Hoparlör En İyi Özellikli Bluetooth Hoparlör

JBL Charge 4

JBL Charge 4

JBL Charge 4 Taşınabilir Bluetooth Hoparlör, su geçirmez yapısı ve yüksek ses kalitesi ön plana çıkmaktadır. 20 saate kadar pil ömrü sunan hoparlörün üzerinde bulunan 7000 mAh şarj edilebilir pil ile, telefonunuzu ya da tabletinizi de şarj edebilme imkanı sağlar. Connet+ özelliği sayesinde Connect+ özelliği bulunan 100’e kadar hoparlör bağlanabilir. 60Hz-20.000 Hz aralığındaki frekans değeri ile yüksek ses kalitesi sunar. 220mm x 95mm x 93mm boyutu ve 965 gr ağırlığındaki hoparlörünüzü dilediğiniz yere götürebilirsiniz.

Sony SRSXB10B.CE7 Extra Bass Bluetooth Speaker En İyi Piyasa Altı Fiyatlı Bluetooth Hoparlör

Sony SRSXB10B.CE7

Sony SRSXB10B.CE7

Pasif radyatör, mono sesli hoparlör ile birlikte çalışarak alçak tonları iyileştiren Sony SRSXB10B.CE7 Extra Bass, kompakt ve taşınabilir boyutu ile dilediğiniz her an ve her yerde müzik zevkini yaşayabilmeniz için tasarlanmıştır. 16 saate kadar pil ömrü sunan hoparlör aynı zamanda suya dayanıklıdır. En iyi ses kalitesi için 20 Hz - 20.000 Hz frekans aralığına sahiptir. NFC özelliği ile NFC destekli cihazlarınıza tek dokunuşla bağlanabilirsiniz.

Meizu A20 Bluetooth Bağlantılı Mini Taşınabilir Speaker Hoparlör En İyi Bütçe Dostu Bluetooth Hoparlör

Meizu A20 Bluetooth

Meizu A20 Bluetooth

Ses bozulmasını ve ortam gürültüsünü en aza indiren Bluetooth 4.2 bağlantısını kullanan Meizu A20, istediğiniz yerde ve zamanda kablosuz bağlantı sağlar. Telefonunuza gelen aramalar için de ellerinizi kullanmadan konuşmanıza olanak sağlar. Kristal netliğinde ses sunan Meizu, yanınızda taşıyabilmenize olanak sağlamak için 170 gr ağırlığındadır.  Tek şarj ile 15 saate yakın çalışma imkanı sunan Meizu ile 300’e yakın şarkı ve 10’a yakın film izleme imkanı sağlar.

Sonuç

Kabloların yarattığı karışıklıktan kurtulmak için tasarlanmış olan binlerce çeşidi bulunan Bluetooth hoparlörler arasından seçim yapması oldukça zordur. En iyi Bluetooth seçimi yaparken öncelikle ihtiyaçlarınızı ve kullanacağınız fiziki ortamları belirlemelisiniz. Ayrıca Bluetooth versiyonuna dikkat etmeyi ve kullanıcı yorumlarına göz atmayı unutmayın.

 

Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

Yorum yapın