En İyi Bulaşık Makineleri ile Hayatınızı Kolaylaştırın(2019 Güncel)

Son Güncelleme 27 Ekim 2019

Günümüzde bulaşık makinesi, evlerin olmazsa olmaz ihtiyaçlarından birisi haline gelmeyi başarmıştır. Hem zamandan tasarruf etmek için hem de su kullanımını azaltmak için oldukça mantıklı bir seçim olan bulaşık makinelerinin bir diğer önemli özelliği ise elde yıkamaya kıyasla çok daha temiz bir yıkama işlemi gerçekleştiriyor olmalarıdır. Bu gibi sebeplerden dolayı bulaşık makinesi almaya karar verdiğinizde ise nasıl bir ürün alacağınız konusunda kararsızlık yaşayabilirsiniz. İşte bu yüzden yazımızda sizler için “En İyi Bulaşık Makineleri”ni listeledik ve özelliklerini araştırdık. Yazımızdan sonra nasıl bir bulaşık makinesi alacağınıza kolaylıkla karar verebileceksiniz. 

Neden Bulaşık Makinesi Satın Almalıyım?

Neden bulaşık makinesi almalıyım gibi bir sorunun cevabı size nasıl bir bulaşık makinesi almanız gerektiğinin de sinyallerini vermektedir. Bu sebeple bu soruyu cevaplamak önemlidir.

Evde yalnız yaşıyorsanız ve bulaşık yıkama konusunda tembellik yapıyorsanız ya da bulaşık yıkayacak vaktiniz yoksa bulaşık makinesi almayı tercih edebilirsiniz.

Kalabalık bir aile iseniz ve her gün uzun saatlerinizi bulaşık yıkamakla geçirmekten sıkıldıysanız, bulaşık makinesi sizin için adeta bir kurtarıcı olacaktır.

Misafiri çok seven biriyseniz ve evinizde sürekli olarak yemek ya da parti gibi etkinlikler yapıyorsanız, bu kadar bulaşığı yıkamak için bir bulaşık makinesi satın alabilirsiniz.

Bunların hiçbirisi için değil, sadece su tasarrufu yapmak için ya da elleriniz zarar görmesin diye de bulaşık makinesi almak isteyebilirsiniz.

 

 

Bulaşık Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bulaşık makinesi almaya karar verdikten sonra dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Size rehberlik etmesi için dikkat etmeniz gereken bazı noktaları listeledik;

İç Hazne Boyutu

Eğer çok kalabalık bir ev için almayı düşünmüyorsanız büyük olan makinelerden kaçınmanızı tavsiye ederiz. Çünkü böyle büyük makineleri doldurmak zaman alacağı için sorun yaşayabilirsiniz. Özellikle tek başına yaşayan kişilerin 15 kişilik kapasiteye sahip bir makine almaları çok mantıklı olmayacaktır.

Enerji Tasarrufu

Sadece bulaşık makinesi değil, günümüzde alacağınız her türlü elektronik cihazın enerji tasarrufu özelliğine sahip olup olmadığına bakmanız gerekmektedir. Bulaşık makinesi alıp su kullanımımdan tasarruf edeyim derken elektrik açısından yüklü faturalar ödemeyin deriz. Bu sebeple yıllık elektrik kullanımlarına dikkat etmenizi öneririz. Enerji tasarrufunun yanı sıra yıkama verimlilik sınıfının da A sınıf olmasına dikkat etmelisiniz.

Göstergeler

Makinenizin üstünde yıkamanın devam edip etmediği, parlatıcının olup olmadığı ya da tuzun bitip bitmediğine dair göstergeler olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi durumda yıkamanın ya de deterjanların ne durumda olduğunu anlayamazsınız.

Program Özellikleri

Aslında bu kıstas, sizin beklentinizle alakalıdır. Farklı programlar istiyorsanız ürünlerin sahip olduğu program sayısına bakmanızı tavsiye ederiz. Ancak bana yıkasın yeter diyorsanız 3 programlı bir makine sizin için ideal olacaktır.

Ses Seviyesi

Alacağınız makinenin desibel cinsinden ses seviyesine bakmanızda da fayda olacaktır. Yüksek seste çalışan bir makine alıp rahatsız olmak istemezsiniz. Bu sebeple bu göstergeye de bakmanızı tavsiye ederiz.

Boyutları

Aslında diğer bütün kriterler bir tarafa, en önemli gösterge bulaşık makinesinin boyutlarıdır. Evinizde ne kadar yeriniz olduğuna bağlı olarak alacağınız makine değişebilir. Bu sebeple öncelikle alacağınız bulaşık makinesini koyacağınız alanı ölçün ve sonrasında bu ölçüye uygun boyutlarda bir makine tercih edin.

Hangi Marka Bulaşık Makinesi Almalıyım? En İyi Bulaşık Makinesi Tavsiyeleri Nelerdir?

Bulaşık makinesi konusunda en çok tercih edilenlere baktığımız zaman Electrolux, LG, Bosch, Vestel, Profilo, Hotpoint, Siemens, Arçelik ve Samsung gibi markaları görebiliriz. Size fikir vermesi için hazırladığımız en iyi bulaşık makinesi tavsiyelerinde ise marka sıralaması fark etmeksizin, piyasa konusunda fikir sahibi olmanız amaçlanmıştır.

  • ELECTROLUX ESF8635ROX A+++ Enerji Sınıfı Bulaşık Makinesi – Üstün Özellikli Bulaşık Makinesi

 

 

AutoFlex 45°-70°, Eco 50, Esnek yıkama, GlassCare 45°, Yoğun 70, QuickPlus 60° isimlerinde 6 farklı yıkama programına sahip olan makine, inverter motoru ile size en iyi performansı sunmayı hedefliyor. FlexiSprey adı verilen yıkama kolu sayesinde makinenizin içinde suyun erişmediği bir nokta kalmıyor ve tavandan tabana kadar 5 seviyeli püskürtmesi ile bulaşıklarınızın temiz çıkmaması gibi bir sorun yaşamıyorsunuz.

AirDry adı ile geliştirilmiş olan kurutma teknolojisi ile kurutma esnasında makinenizin kapağı kendiliğinden açılarak doğal hava akımı ile kurutma işlemi sağlanıyor. Bu sayede hem enerji tasarrufu sağlanmış oluyor hem de lekesiz bir kurutmanın keyfini yaşayabiliyorsunuz.

15 kişilik geniş iç alanı ile ne kadar kalabalık bir aile olursanız olun, her türlü kalabalık akşam yemeklerinizin bulaşıkları bu makineye sığıyor. Üstelik esnek üçüncü sepeti sayesinde çatal ve kaşıklarınızı daha rahat bir şekilde yerleştirme imkanına sahip oluyorsunuz.

Dijital panelinde dilerseniz yıkama işlemini 1 ile 24 saat sonrasında başlatabiliyorsunuz. Ayrıca bu panelde ne kadar yıkama süresi kaldığını da görebiliyorsunuz. Kir sensörü sayesinde bulaşığın kirlilik durumuna göre makine yıkama sıcaklığını kendiliğinden ayarlayabiliyor.

2 yıl Electrolux Türkiye garantili olan bulaşık makinesiyle ilgili bir sorun yaşamanız halinde Türkiye’nin hemen hemen her noktasında yetkili servis bulabiliyorsunuz. 2900 lira ile 3200 lira arasında değişim gösteren ürün fiyatı, üstün özellikleriyle karşımıza çıkıyor.

  • LG D1450WF1 1 A++ Enerji Sınıfı 14 Kişilik 5 Programlı Led Ekranlı Bulaşık Makinesi – Akıllı Bulaşık Makinesi

 

Çift Duşlama, Hassas Yıkama, Otomatik Yıkama, Eko, Hızlı gibi 5 farklı yıkama programı olan bulaşık makinesi, sahip olduğu Inverter Direct Drive sistemi ile hem daha sessiz çalışıyor hem de daha yüksek bir enerji tasarrufu sağlıyor. İnce olan bu motor tasarımı sayesinde daha geniş bir iç hacme de sahip olabiliyorsunuz. Led ekranı ile pek çok göstergeyi kullanabiliyorsunuz. Ayarlayabileceğiniz gecikmeli başlama seçeneği sayesinde yıkama işlemenizi dilediğiniz zaman başlatabiliyorsunuz.

Hybrid kurutma sistemi ile lekesiz bir kuruluğu size veren bu makinenin esnek raf sistemi daha geniş bir iç hazneye sahip olmanızı sağlıyor. 14 kişilik bir kapasitesi olan bu makine, A++ enerji tasarrufu sınıfı ile de dikkatleri çekmeyi başarıyor.

Smart Diagnosis teknolojisi sayesinde akıllı telefonunuz aracılığı ile LG müşteri hizmetlerine hızlıca bağlanabiliyor ve bir sorun yaşarsanız bunu hızlıca teşhis edebiliyorsunuz.

10 yıl motor garantisi ve 2 yıl LG Türkiye garantisi ile uzun ömürlü bir kullanım seçeneği sizin oluyor. 1600 lira ile 2000 lira arasında bir fiyat aralığına sahip olan LG marka bulaşık makinesi, akıllı özellikleri ile hayatınızı kolaylaştırmayı başarıyor.

  • Samsung DW60M5060FS Bulaşık Makinesi – Fonksiyonel Bulaşık Makinesi

 

7 programlı özelliği ile oldukça geniş bir kullanım özelliği sağlayan Samsung marka bulaşık makinesi, size beklentilerinizin ötesinde bir yıkama fırsatı sunuyor. Okunması kolay bir led ekrana sahip olması sayesinde tüm göstergeleri kolaylıkla takip edebiliyorsunuz. Makinenin esnek üçüncü rafı sayesinde çatal, bıçak ve kaşıklarınızı hem daha temiz yıkayabiliyor hem de ortadan kalkan çatal bıçak sepeti ile daha geniş bir bulaşık yerleştirme haznesine sahip oluyorsunuz.

Yüksekliği ayarlanabilir ikinci sepeti ile daha büyük boyuttaki bulaşıklarınızı kolaylıkla yıkayabiliyorsunuz. 14 kişilik haznesi ile kalabalık bir akşam yemeği sonrası bulaşıklarınızın tamamını ortadan kaldırabilirken aynı zamanda yarım yük özelliği ile de daha sakin günlerin bulaşığını daha az enerji harcayarak temizleyebiliyorsunuz.

Eğer hijyen konusunda bir takıntınız varsa, hijyenik durulama seçeneği ile son durulama süresini ve sıcaklığını artırabiliyor ve içiniz rahat bir bulaşık yıkama deneyimine sahip olabiliyorsunuz. Ancak aceleniz varsa 60 dakikalık kısa yıkama ve kurutma seçeneği ile de hızlıca bulaşık sorununuzdan kurtulabiliyorsunuz.

2 yıllık Samsung garantisi ile sahip olacağınız bu üründe bir sorun yaşamanız durumunda hızlıca bir çözüm bulabiliyorsunuz. 1600 lira ile 1800 liralık fiyat aralığına sahip olan bu makine, istediklerinizi karşılamayı başarıyor.

  • Siemens SN234I00DT iQ300 4 Programlı Bulaşık Makinesi Inox – Çok Satan Bulaşık Makinesi

 

4 programlı olan bulaşık makinesi, iQdrive motoru ile ultra sessiz bir kullanımı evinize taşıyor. Bu motor, sadece sessizlik değil aynı zamanda enerji ve zaman tasarrufu da sağlıyor. En fazla 60 dakika süren yıkama programlarında yüksek sıcaklık ile hijyeni yakalayabiliyorsunuz. Elektronik çocuk kilidi ile çocuklarınızın kapak açmasını ya da yıkamayı durdurmasını da engellemiş oluyorsunuz. 12 kişilik yıkama kapasitesine sahip olan bu makine doluyken bile yüksekliği ayarlanabilen raflara sahip olarak karşımıza çıkıyor. Bu özellik de kullanımı fazlasıyla kolaylaştırıyor.

dosageAssist teknolojisi ile bulaşık makinesi, deterjanı özel bir alana alıp hızlıca su ile eriterek makinenin her yerine eşit bir şekilde dağılmasını sağlıyor. Bu sayede daha kesin bir temizlik imkanına da sahip oluyorsunuz. antiFingerprint özelliği de paslanmaz çelikler üstünde yer alan parmak izlerini yok etmeye yardımcı oluyor. Özel olarak geliştirilmiş olan glassCare System ile camlarınız tamamen korunarak yıkanabiliyor.

3 yıllık Siemens garantisi ile Türkiye genelinde nerede olursanız olun sorunsuz bir kullanım şansına sahip olabiliyorsunuz. 1500 lira ile 1700 lira arasında değişen bu makine en çok tercih edilenler arasında yer alıyor.

  • Profilo BM4160EG Blackstar A+ 4 Programlı Makine - Siyah Bulaşık Makinesi

 

Yoğun 70 °C, Hızlı 65 °C, Eko 50 °C ve Hızlı 45 °C olmak üzere 4 programdan oluşan oldukça şık görünümlü bu bulaşık makinesi, üstün özellikleri ve Yarım yük ile ExtraHygiene fonksiyonları ile dikkatleri çekiyor. Siyah renkli bu bulaşık makinesi, kehribar rengindeki LED göstergesiyle evinize büyük şıklık katmayı başarıyor.

4 programının yanı sıra Ekspres 55 dakika opsiyonu ile bulaşığınızı sadece 55 dakikada yıkayabiliyorken, ekspres 30 dakika opsiyonu sayesinde de yarı dolu makinedeki bulaşığınızı sadece yarım saatte yıkayabiliyorsunuz. XXL boyutundaki sepetleri ile bulaşığınızı en rahat biçimde yerleştirmenize imkan tanıyor. Yük sensörü ve akıllı deterjan dozaj sistemi ile size çok daha farklı fonksiyonları da beraberinde sunuyor.

1200 lira ile 1400 lira arasında değişen fiyata sahip olan bulaşık makinesi, siyah renkli özel bir tasarım arayan kullanıcılar için ideal bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. 3 yıllık garanti süresi sunan marka, Türkiye’nin her bölgesinde yer alan yetkili servisleri ile her sorununuza çözüm bulmayı başarıyor.

  • Arçelik 9241 MI Yarı Ankastre Bulaşık Makinesi – Ankastre Bulaşık Makinesi

 

4 programlı ve A+ sınıfı enerji tasarrufuna sahip olan Arçelik marka bulaşık makinesi, ankastre özelliği ile de ilgileri çekmeyi başarıyor. 12 kişilik kapasitesi ile hem kalabalık evlere çözüm getirirken hem de az yük özelliği ile yalnız yaşayanlara da çözüm sunuyor. Ekonomi 50 °C, Yoğun 70 °C, Hızlı 58 dakika ve Mini 30 dakika programları ile her türlü ihtiyacınıza yönelik bir seçenek sunmayı başarıyor.

49 desibellik sesi ile ortalama bir sesli kullanım sağlayan bulaşık makinesinde tuz ile parlatıcı ve yıkama durumu göstergesi ile makineyi yakından takip edebiliyorsunuz. 3, 6 ve 9 saatlik yıkama erteleme özelliği sayesinde tam olarak istediğiniz anda yıkama işlemini başlatabiliyorsunuz.

3 yıllık garanti süresi sunuyor olması da daha uzun süreli bir kullanımın kapılarını size açıyor. Üstelik Türkiye genelinde geniş bir teknik destek ağı olan Arçelik, bir sorun yaşamanız durumunda hızlıca çözüm üretiyor. Fiyat aralığı 1000 lira ile 1200 lira arasında değişen makine, hem uygun fiyatı hem de üstün performansı ile sizi her anlamda tatmin etmeyi başarıyor.

  • VESTEL BM-301 3 Programlı A+ Enerji Sınıfı Bulaşık Makinesi Beyaz – Fiyat ve Performans Açısından En Uygun Bulaşık Makinesi

 

Vestel’in Süper 50 dk yıkama programı, Ekonomik 50°C ve Yoğun 70 °C gibi 3 farklı programa sahip olan bulaşık makinesi 12 kişilik haznesi ile kullanışlı bir yıkama olanağı sunuyor. Az yük özelliği ile daha az bulaşık yıkayabiliyor ve bu özellik sayesinde daha az enerji ve su tüketebiliyorsunuz. Ayrıca katlanabilir telleri sayesinde daha geniş bir bulaşık yerleştirme haznesine de sahip olabiliyorsunuz. Bu sayede büyük boyutlarda olan tencere ve tava gibi bulaşıklarınızı kolayca yıkayabiliyorsunuz.

Program takip göstergesi ve deterjan göstergesi sayesinde yıkamanın ve tuz ile parlatıcının durumunu led göstergeler ile izleyebiliyorsunuz. Üstelik zaman erteleme programı ile yıkamayı istediğiniz zaman başlatabiliyorsunuz.

A+ enerji sınıfında yer alan bulaşık makinesi 3 yıllık Vestel garantisi ile evinize geliyor. Geniş yetkili servis ağı ile bir sorun yaşamanız durumunda kolayca garanti özelliğinden yararlanabiliyorsunuz. 700 lira ile 900 lira arasında değişen uygun fiyatıyla da ev ekonominizi sarsmamış oluyorsunuz.

  • Finlux BM310 Klasik 3 Programlı A++ Bulaşık Makinesi – Uygun Fiyatlı Bulaşık Makinesi

 

3 programlı olan Finlux marka bu bulaşık makinesi A++ enerji tasarrufu ile fiyat/performans açısından oldukça mantıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. 12 kişilik boyutuyla, tek başına yaşayanlar için ve 4 kişilik bir aile için ideal bir kullanım olanağı sağlıyor.

3 saat, 6 saat ya d 9 saatlik zaman erteleme özelliği ile yıkamayı dilediğiniz zaman başlatabiliyorsunuz. 48 db ses seviyesi ile gürültülü olmayan bir yıkama işlemi gerçekleştiriyor. Yoğun 70°C, Eco 50°C ve Super 50’ 65°C program seçenekleri ile size ihtiyacınız olan programları sunmayı başarıyor.

2 yıllık garanti imkanı sunan Finlux bulaşık makinesi, 650 ile 800 lira arasında değişen uygun fiyatıyla da dikkatleri çekmeyi başarıyor. Zorlu Holding güvencesi ile gelen üründe herhangi bir sorun yaşamanız durumunda geniş teknik destek servisi ile rahat bir kullanım yaşamış oluyorsunuz.

SONUÇ

Sizin için hazırladığımız rehber sayesinde en iyi bulaşık makinesi konusunda bir fikriniz olduğunu umuyoruz. Bu yazıdan sonra artık bulaşık makinesi almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve hangi markaların ne gibi özellikleri ne gibi fiyatlara sunduğunu biliyorsunuz. Siz de evinizdeki makinenizi yenilemek istiyorsanız ya da yeni bir bulaşık makinesi almak istiyorsanız detaylı bir araştırma yapmayı unutmamalısınız.

Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

Yorum yapın