En İyi Buzdolabı ve Satınalma Rehberi

Son Güncelleme 28 Ekim 2019

Evimizin en temel ihtiyaçlarından biridir buzdolabı. Gıdaları kişinin ayarladığı derecede soğutarak bozulmasını engeller ve ayrıca tazeliklerini korumada yardımcı olur. Buzluk bölmesi de dondurarak daha sonra o besinleri kullanmamızı sağlar.  Uzun süre besin saklama özelliği de vardır. Bu sayede meyveleri, sebzeleri, yapılan yemekleri ve konserveleri israf olmadan kullanabiliriz. Buzdolabının hayatımıza sağladığı faydalar çok fazladır ve bunun hakkında herkesin az çok fikri vardır. Zararlarına göz atacak olursak:

 • Buzdolabınız ne kadar kaliteli ya da hangi marka olursa olsun buzluk bölümünde bulunan gazların çeşitli işlemlerden geçtikten sonra soğutma görevi görür. Bazen bu gaz yemeklerin kokusunu ve tadını değiştirebilmektedir.
 • Buzdolabının arka tarafında biriken su yüzünden çok fazla bakteri ürer ve kötü koku yayılır. Bu yüzden buzdolabının düzenli temizliğini yapmak önemlidir.
 • Bütün elektronik eşyalar gibi buzdolabı da radyasyon yaymaktadır.

Sizlere bu yazımızda buzdolabı alırken nelere dikkat etmeli ve en iyi buzdolabı tavsiyeleri nelerdir bahsetmeye çalışacağız

buzdolabi-temizligi-3-749x500

Büro Tipi Buzdolabı

Bu buzdolabını seçerken sessiz çalışması ve güzel soğutması öncelikli gelen özelliklerdendir. Normal buzdolaplarından ebatları ve hacimleri daha küçüktür. Tezgah boyutundadır ve yükseklikleri yaklaşık 84 cm’dir. Raf ve bölüm sayısı az olduğundan daha çok otellerde, ofislerde ve okullarda kullanılır, evlerde kullanmak için çok tercih edilmez.

Tek Kapılı Buzdolabı

Büro tipi buzdolabının büyük modelleridir. Büyük boylarda buzdolabı evinize sığmıyor ve diğerlerinden daha küçük ve daha ekonomik buzdolabı arıyorsanız uygun seçimdir. Tek kapılı buzdolapları dondurucu kısmın içeride ayrı bir bölüm olduğu ürünlerdir. Tek kapılı buzdolaplarında ortalama 5 raf bulunmaktadır.

Çift Kapılı Buzdolabı

İç hacimleri ve boyları çeşitliliğe göre farklılık gösteren bu buzdolabında dondurucu üstte ve soğutucu alt kısımdadır. Piyasadaki birçok modele göre daha hesaplıdırlar ve enerji tasarrufu konusunda daha karlılardır. Çok sayıda modelleri bulunmaktadır. Tek eksisini söyleyecek olursak limitli dondurucu kapasitesi sunmaktadır.

Kombi Tipi Buzdolabı

Çift kapılı buzdolaplarından farklı olarak dondurucu kısım altta, soğutucu kısım üsttedir. Buzdolabından en sık ihtiyaç duyduğumuz besinler göz önünde olduğundan kolay erişim sağlar. Üstten donduruculu buzdolaplarına göre daha geniş hacimde dondurucu bölmesine sahiptirler. Bu tip buzdolapları genelde iç hacimleri geniş olsa da küçük hacimli modellere de sahiptir. Üstten dondurucu buzdolaplarına göre daha pahalıdırlar ve daha az enerji tasarrufu yaparlar. Ayrıca dondurucunun hemen üst tabanında yer alan sebzelerin ve meyvelerin sıcaklığını etkileyerek yakmasına sebep olabilir.

Gardırop Tipi Buzdolabı

Çok sayıda kapı rafı bulunan bu buzdolabı modelinde soğutucu ve dondurucu bölümleri yan yanadır. İki kapılı bu buzdolaplarının bazılarında iki bölüm de eşit hacimli iken bazılarında soğutucu kısmı daha geniş hacme sahip olabiliyor. Yatay olarak diğer buzdolaplarından daha geniştir. Üstten ve alttan dondurucu dolap modellerine göre daha pahalıdır. Hem dondurucu hem de soğutucu bölümünde yer alan raflar dardır. Bu yüzden büyük servis tabakları kullananlar açısından zorlayıcı bir üründür. Birçok modelde entegre buz özelliğinin yanı sıra kapı alarmı özelliği de yer almaktadır.

Puzzle Tipi Buzdolabı

Gardrop tipi buzdolaplarının bir üst modeli olan bu ürünlerde genel olarak üç kapı yer alır. Bu dolapların avantajından bahsedecek olursak dondurucu ya da soğutucu ihtiyacınıza göre istediğiniz bölümü ayarlayabilirsiniz. Seçeceğiniz modele göre enerji tasarrufu modu, çocuk kilidi ya da hızlı soğutma gibi birçok özelliğe sahiptir. Diğer modellere göre pahalıdır ve zemini önemli ölçüde işgal edebilir.

Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz: Satın Alma Rehberi

Yukarıda söylediğimiz gibi evin en temel ihtiyaçlarından olan bu ürünü alırken bazı önemli noktalara dikkat etmeliyiz. Buzdolabı satın alırken istenilen ve ihtiyaca uygun ölçülerde olmasına önem vermelisiniz. Ayrıca dekoratif açıdan mutfağa en iyi uyabilecek bir model seçmelisiniz. Makine Mühendisleri Odası’na göre bir evde en çok enerji tüketen elektronik eşya buzdolabıdır. Bu nedenle enerji tasarrufunu en fazla yapan ürünü tercih etmelisiniz. Günümüzde teknolojinin gelişmesi sayesinde birçok model ile karşı karşıyayız. Bunca model arasından buzdolabı alırken ve kullanırken gözden kaçmaması gereken noktalar şöyledir:

 • Çoğu eşyada olduğu gibi buzdolabı alırken de servis için çağırdığınızda kolay ulaşılmasına garanti süresine ve kalitesine dikkat etmek gerekir.
 • Alacağınız buzdolabının yiyecekleri taze tutması ve istediğiniz zaman rahatça gıdalara ulaşmanız da önemlidir.
 • Buzdolabı alırken antibakteriyel ve yenilikçi teknolojik özelliklere sahip olmasına dikkat edin.
 • Eğer alacağınız buzdolabı inox (klasik beyaz) adı verilen renkte ise paslanmaz çelikten olup olmadığını mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.
 • Enerji verimlilik sınıfına da dikkat etmeniz gerekir. A, B, C, D, E, F ve G harfleriyle ifade edilen enerji verimlilik sınıfında A sınıfı en çok enerji tasarrufu eden sınıftır.
 • İhtiyaçlarınızı düşünürken buzdolabını koyacağınız yeri göz ardı etmeyin. Buzdolapları mutfakta ısı kaynaklarından uzak yere yerleştirilmelidir.
 • Şu an ülkemizde çok yaygın özellik olarak bulunmasa da bazı buzdolabı modellerinde su veya buz pınarları mevcuttur. Bunlar sayesinde pratik bir şekilde soğuk su veya buz alabilirsiniz.
 • Son olarak evinize ve ihtiyacınıza uygun buzdolabı türüne dikkat etmelisiniz.

En İyi Buzdolabı Tavsiyeleri ve İncelemeleri

Günümüzde piyasada birçok buzdolabı üreten firma bulunmaktadır. Firmalar arasından Grundig, Altus, Samsung, LG, Regal, Bosch ve Profilo gibi markalar en çok tercih edilenler arasındadır. Bu markaların en iyi ürünlerine göz atacağız:

Grundig GSND 6282 S A+ 640 Lt NoFrost En İyi Buzdolabı

grundig

Bu modelde duo no frost teknolojisi kullanılmıştır. İki farklı soğutma sisteminin bulunması sayesinde nem seviyesi dengede kalarak soğutucu ve dondurucu bölümlerde koku geçişi engellenmektedir. Buzdolabının kapaklarında bulunan ikili fan sistemi sayesinde dondurucunun en iyi şekilde soğutulması sağlanır. Bu sayede yiyeceklerin uzun süre taze kalmasını sağlarken, enerji tasarrufu yapar ve israfı önler. Grundig bu modelinde koku önleyici iyon teknolojisini geliştirmiştir. İyon parçacıkları, buzdolabı soğutma işlemi yaparken ortaya çıkan kokuyu absorbe eder. Derinliği 72 cm ve genişliği 91 cm olan bu buzdolabı sessiz çalışma özelliğine sahiptir. Çok yer kaplaması açısından olumsuz yorum alan bu model buzdolabı özellikle geniş ailelerin tercih edebileceği bir üründür. Maddi açıdan bakacak olursak biraz pahalı olan buzdolabının 7 yıl garanti süresi bulunmaktadır.

Altus AL-306 E A+ 140 Lt En İyi Büro Tipi Buzdolabı

altus-al-306-e-a-140-lt-buro-tipi-buzdolabi-10019880-29924-s1

Eğer öncelikleriniz arasında buzdolabının sessiz çalışması var ise alabileceğiniz en uygun büro tipi buzdolabı modeli budur. Genişliği 140 lt hacim genişliğinde ve A sınıfı enerji verimliğindedir. Bazen karlanma yapması ürünün olumsuz yanıdır. Fakat soğutması ve donduruculuğu açısından herkes tarafından olumlu yorumlar alan bu buzdolabı modeli otellerde, ofislerde tercih edilir ve bütçe açısından her cebe uygun bir fiyatı vardır.

Samsung RT46K6000S8/TR A+ Enerji Sınıfı 472 Litre En İyi İkinci İki Kapılı NoFrost Buzdolabı Inox

Samsung-RT46K6000S8-TR-A+-468-Lt-Çift-Kapılı-Buzdolabı-İnox_90939240

Üstten derin donduruculu olan buzdolabının 10 yıl garanti süresi vardır. Nem dengesini sağlayarak buzdolabında bulunan yiyeceklerin daha uzun süre taze kalmasını gerçekleştirir. Yiyeceklerin kokuları birbirlerine karışmaması için bölmeleri ayrı ayrı soğutur. Bu sayede tatları bozulmadan yiyeceklerinizi tüketebilirsiniz. Olumsuz yönünü söyleyecek olursak her bölümü soğutması zaman almaktadır. Yiyecekleri saklamada üstün özellik gösterir ve kolay kayan rafları sayesinde yiyeceklere istediğiniz gibi ulaşmanızı ve düzenlemenizi sağlar. Dijital inverter teknolojisi sayesinde daha sessiz çalışır ve daha az enerjiyle uzun süre çalışır. LED aydınlatma sisteminin yer almasıyla her bölmeyi daha net görebilirsiniz ve bunun yanı sıra görüntü olarak da şıklık kazandırır. Çok geniş buzdolabı istemeyen aileler için hacmi uygundur ve bütçe açısından da sizi zorlamayacak harika bir üründür.

Profilo BD3056W3VN A++ 559 lt No-Frost En İyi Tasarruf Yapan Buzdolabı

profilo_buzdolabi

Kombi tipi olan bu buzdolabı geniş hacimli modeller arasındadır. Daha fazla yiyeceği daha fazla sürede tazeliğini yitirmeden saklayan bu buzdolabı geniş ailelere hitap etmektedir. Çabuk bozulan hassas yiyecekler için özel geliştirilen soğutma sistemleri bulunmaktadır. Çok akışlı hava sistemine sahip olması sayesinde her bölmeye eşit soğutma gönderilir ve ısı dalgalanmalarını da kısa süre için dengeleyebiliyor. No frost özelliği sayesinde gıdaları soğuturken aynı zamanda buzlanmayı da engelliyor. Soğutucu ve dondurucu bölmeleri için farklı sıcaklıklarda ayarlama imkânı sağlayan buzdolabı konforlu kullanım özellikleriyle öne çıkıyor. Nem kontrol mekanizması sayesinde yiyecekleriniz tazeliklerini koruyor. A sınıfı model olan buzdolaplarına oranla %40 daha fazla enerji tasarrufunda bulunuyor. Fiyatı açısından bakacak olursak çok pahalı olmayan bu buzdolabı bir ömür rahat kullanmak için sizleri beklemektedir.

Regal RGL 2500 CK A+ 250 lt Statik En İyi Özellikli Buzdolabı

regal_buzdolabi

Çift kapılı olan bu buzdolabı kullanışlı bölmeleri sayesinde konforlu bir kullanım sağlamaktadır. Dondurucu bölümde yer alan plastik raf sayesinde 2 bölüme ayrılan dondurucuyu daha işlevsel olarak kullanmak mümkün hale geliyor. Dondurucu alana sığmayan yiyecekleri çıkarılabilir raf desteğinin olması sayesinde sığdırılabilir hale getiriyor. Statik soğutma özelliği sayesinde güçlü bir soğutma işlemi sunuyor. Düşük ses çalışma seviyesi ile buzdolabı kısıtlı alana sahip mutfaklarda uyum sağlar. Buzdolabı kapılarını açık utanlar için sesli kapı açık modu sayesinde uyarılıyor ve bu sayede enerji tasarrufu yapıyorsunuz. Soğutucu bölümde yer alan aydınlatma sayesinde daha çok buzdolabıyla gece işi olanlara kolaylık sağlıyor. Rafların biraz zor çıkması sebebiyle temizlik açısından zorlayabilmesi olumsuz yönüdür. Fiyatı aşırı uygun olan bu ürün normal büyüklükte buzdolabı isteyenler için tercih edilmelidir.

LG (+) GC-Q247CSBV.ANSP A+ Enerji Sınıfı Gardrop Tipi En Güvenilir Buzdolabı Inox

lg-gc-q247csbv-anspltk-a-gardrop-tipi-no-frost-buzdoabi-2-z

Gardrop tipi buzdolabı olan bu üründe çift tıklamayla aydınlanan ve içeriyi görmenizi sağlayan cam panel sayesinde içerideki soğuk havayı kaybetmeyerek yiyeceklerin daha uzun süre taze kalmasını sağlar. Basit bir düğme ile doğru nem dengesini ayarlayabilirsiniz ve bu sayede yiyeceklerinizi optimum koşullarda korur. Dört aşamalı filtresi sayesinde yiyeceklerinizi daha taze tutar ve daha sağlıklı hale getirmeye çalışır. LG Smart ThinQ ile evde değilken bile buzdolabınızı kontrol edebilir ve arıza teşhisini kolayca yapabilirsiniz. Inverter Lineer teknolojisi ile %32’ye varan enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Geniş hacme sahip bu ürün yine geniş ailelere hitap ederken fiyatıyla her cebe uygun olmaması olumsuz yanıdır.

Bosch KDN53NW22N A+ 454 lt No-Frost Bütçe Dostu Buzdolabı

bosch

Geniş iç hacmi ve tazelik sistemi sayesinde besinlerinizi uzun süre korur ve taze kalmasını sağlar. Buzdolabı yiyeceklerinizdeki gıda maddelerinin tazeliğini korumak için iç sıcaklığı daima sabit tutmaya entegre edilmiş bir üründür. Besinlerinizi bozulmaya karşı yüksek oranda korumaya çalışırken aynı zamanda büyük oranda enerji tasarrufu da sağlar. No frost özelliği sayesinde buzlanmaya karşı çözüm bulur. Fresh Sense özelliği sayesinde buzdolabının sıcaklığını algılar ve bu sayede ortamı sürekli kontrol altında tutar. Geniş ailelere ve normal büyüklükte buzdolabı isteyenler için ideal olan bu ürünün garanti süresinin az olması ve fiyat açısından biraz uygun olmaması kullanıcılar tarafından kötü yorum almıştır.

Sonuç

Evimizde 7/24 çalışan buzdolaplarının seçiminde çok dikkatli olmalıyız. En iyi buzdolabı tavsiyesi alırken tanıdıklarınıza da sormalı ve yukarıda saydığımız bütün maddeleri göz önünde bulundurmalısınız.

Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

Yorum yapın