En İyi Çay Makineleri

Son Güncelleme 28 Ekim 2019

Hayatımızı kolaylaştıran pek çok makine vardır ve bu makineler zaman zaman en iyi yardımcılarımız olabiliyor. Mutfakta geçirdiğimiz vakit düşünülürse bize hız kazandıran her şeyin hayatımızda olmasını isteriz. Bu açıdan bakıldığında en çok kullandığımız aletlerin başında çay makineleri geliyor. Misafirimiz geldiğinde biz onlarla ilgilenirken kendi kendine çayı hazır haline getiren bir yardımcınızın mutfakta olması oldukça iyi.

Çay makinesi; çaydanlıklarla aynı boyutta veya daha büyük olan, aile ortamında ya da kalabalık ortamlarda kullanılabilen, çay demleme ve su ısıtma işlevlerine sahip bir küçük ev aletidir. Bu yazı ile çay makineleri hakkında bilgi verecek, satın alırken dikkat edilmesi gereken noktaları belirtecek ve en iyi çay makinesi tavsiyeleri sunacağız.

ÇAY MAKİNESİ MODELLERİ

 • Semaver Çay Makineleri Modelleri

Klasik ev tipi haricinde kalabalık ortamlarda ve iş yerlerinde kullanılan modellerdir. 3 lt ve 6 lt arasında değişen kapasiteleri mevcuttur. 1100 W ile 2500 W arasında değişen ısıtma gücüne sahiptirler. 2 katlı modelleri mevcuttur. Aynı anda 120 bardağa kadar çay servisi yapabilirler. Ergonomik değildir. Kullanımı diğer çay makinelerine göre daha zordur. En önemli özelliği yavaş fakat lezzetli çay yapmasıdır. Kısık ateşte yapılan çayın lezzetini en iyi şekilde kullanıcıya verir.

 • Ev Tipi Çay Makineleri Modelleri

Daha çok hızlı ve pratik olarak kullanılan küçük ev aletleridir. Hızlı bir şekilde kendi demlik ve su ısıtma olanağı sunar. Kullanıcı aynı zamanda istediğinde farklı ısıya dayanıklı demlikler de kullanabilir. 600 W ve 2500 W içerisinde değişen ısıtma gücüne sahiptir. Temizlenmesi kolaydır. Ergonomiktir. Portatiftir. Kullanım kolaylığı sayesinde yaralanma ve fiziksel ağrılara neden olmaz. Bu yüzden kullanımı daha kolaydır. Diğer çay makinelerine göre fiyatı daha uygundur. Profesyonel satılan modelleri de mevcuttur.

 • 2’li Yan Yana Çay Makineleri Modelleri

Ev tipinde daha çok kullanılan modellerdir. Isıtıcısı ve demlik bölümü üst üste değil yan yana olan modellerdir. Genellikle evde kalabalık misafir geldiğinde kullanımı olmaktadır. 600 W ve 2500 W arasında değişen ısıtma gücüne sahiptirler.

ÇAY MAKİNESİ ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ: SATIN ALMA REHBERİ 

girl-865304_1920

Çay makinesi alırken karşımıza birçok alternatif çıkar. Seçim yaparken kişi kendi ihtiyacına göre kriterlerini belirler. Fakat genelleştirme yaparsak gerek sağlık açısından gerek maddi açıdan alışveriş yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Özellikle çalışan kadınların olduğu evlerde hızlı olmak öncelikli kriterdir.

Çay üreticisi Mevlana Çay, çay makinesi alırken dikkat edilmesi gereken noktaların başında su haznesinin geniş olmasına ve enerji tasarruflu olmasına yer veriyor. Peki, dikkat edilecek diğer noktalar nelerdir?

 • Isıtma gücünün kuvvetli olması, çay makinesindeki çayın daha lezzetli ve hızlı yapılması için oldukça önemlidir.
 • Kullanım kolaylığı sağlayacağından ergonomik çay makineleri tercih edilmelidir.
 • Her evin mutfağının boyutları farklı olacağından kullanım alanına göre seçim yapılmalıdır.
 • Çay makinesinin özellikleri kullanım amacına uygun olmalıdır.
 • Elektrik harcama süresinin azlığı önemli olduğu için hızlı ısıtma özelliği olan pratik çay makineleri veya enerji dostu ürünler tercih edilmelidir.
 • Yıkanabilir olması hijyen ve sağlık açısından önemlidir.
 • Ev içerisinde çok kullanılan bir küçük ev aleti olduğu için herhangi bir bozulma, kırılma veya değiştirme halinde satış sonrası desteğinin iyi olması gerekmektedir.

EN İYİ ÇAY MAKİNESİ TAVSİYELERİ VE İNCELEMELERİ

Gelişen teknoloji ile bilinen birçok firma küçük ev aletleri başta olmak üzere birçok elektronik ürün piyasaya sürmüştür. Rekabetçi bir ortamın olması alıcılar için ihtiyaca yönelik tercih yapabilme olanağını arttırmıştır. Burada alıcıya düşen en önemli görev ihtiyaçlarını belirlemektir. Tefal, Arçelik, Korkmaz, Fakir, Sinbo, Beko, Arzum, Golmaster, King, Bosch, Premier, Altus çay makinesi satışını yapan başlıca markalardır. Her bütçeye ve ihtiyaca uygun marka skalası bulunmaktadır.

 • Arçelik K 3282 IM En İyi Ev Tipi Çay Makinesi

Arçelik K 3282 IM

Bu modelde özellikle kullanıcının tüm ihtiyacının karşılanması hedeflenmiştir. 1650 W ısıtma gücü ile piyasanın en kuvvetli gücüne sahip ürünlerinden biridir. 1,8 lt ısıtıcı kapasitesi ve 0,7 lt demlik kapasitesine sahiptir. Çelikten oluşan demlik ve gövde yapısı vardır. Kablosuz kullanım sayesinde kullanıcıya büyük kolaylık sağlamıştır. Otomatik kapanma özelliği bulunmaktadır. Aynı zamanda sadece su ısıtıcısı olarak da kullanılabilir. Demlik kapağı su ısıtma haznesine takılarak su ısıtılabilir. Paslanmaz çelikten filtre su ve demlik haznesine sahiptir. Kullanıcı için su kaynama emniyeti ve susuz çalışma emniyeti gibi özellikleri mevcuttur. Temel rengi gridir. 360 derece dönebilme özelliğine sahiptir. Kablosuz kullanım özelliği mevcuttur. Kaynama göstergesi bulunmaktadır. Kullanıcıya kolaylık sağlaması için yanında kullanım kılavuzu da verilmektedir. Ergonomiktir. Toplanması kolay ve kaldırılması hafiftir. Fiziksel güç istemeden istenilen yerlere konulabilir. Tüm aparatları bulaşık makinesinde kolaylıkla yıkanabilir. 2 yıl garanti süresi bulunmaktadır. Satış sonrası hizmet birçok noktada bulunmaktadır. Maddi açıdan orta düzey bir fiyata sahiptir.

 • Korkmaz A346 Mega Tea En İyi Semaver Tipi Çay Makinesi

Korkmaz A346 Mega Tea

Bu modelde Korkmaz kullanıcılar için çeşitliliği ve performans gücünü ön planda tutmuştur. Genellikle kalabalık ve iş yeri gibi ortak kullanım alanlarının olduğu yerde kullanılmaktadır. 2500 W ısıtma gücüne sahiptir. 6 lt ısıtıcı ve 2,6 lt demlik hacmine sahiptir. Yeni nesil semaver özelliklidir. Çelikten demlik ve gövde malzemesine sahiptir. Kablosuz kullanılamamaktadır. Bu nedenle her yere taşınamamakta ve kolaylıkla hareket ettirilememektedir. Otomatik kapanma özelliği bulunmaktadır. Filtresi paslanmaz çeliktendir. Su kaynama emniyeti ve susuz çalışma emniyeti özellikleri ile kullanıcının güvenliğini sağlamışlardır. Diğer çay makineleri gibi 360 derece dönebilen veya konuşma ikaz özellikleri bulunmamaktadır. Kaynama göstergesine sahiptir. Su seviye göstergeleri bulunmaktadır. Musluk yuvası ile sadece sıcak su kullanılabilir. Kablo yuvası mevcuttur. 1 kapak özelliğine sahiptir. Gri renktedir. Aynı anda 120 bardak çay çıkartabilir. İnoks özelliği ile tüm ev aletlerine uyum sağlayabilir.  Güvenlik kilit sistemi ile kullanıcı güvenliğini üst seviyede tutmuştur. 2 yıl garanti süresi mevcuttur. Yıkanabilir özelliklidir.

 • Tefal Keyif Çayı En Pratik 2li Yan Yana Çay Makinesi

Tefal Keyif Çayı En Pratik 2li

Piyasadaki en pratik çay makineleri içerisinde sayılmaktadır. Bu ürünün en büyük özelliği demlik ve ısıtıcı kısmını yan yana tutarak sadece demlik kullanılabilirliğini sağlamaktadır. 2250 W ısıtıcı güce sahiptir. 1,7 lt ısıtıcı ve 1,2 lt demlik kapasitesi mevcuttur. Alt platformu sayesinde sıcak kalma özelliği vardır. Demlik bölgesi camdan ve gövde yapısı çeliktendir. Kablosuz kullanım ve otomatik kapanma özelliği bulunmaktadır. Filtre yapısı paslanmaz çeliktendir. Su kaynama ve susuz çalışma emniyet özelliği ile kullanıcıyı herhangi bir zarardan korumaktadır. Beyaz renge sahiptir. Böylelikle diğer ev eşyalarınıza da kolaylıkla uyum sağlayabilir. Ergonomiktir. Kolay taşınabilir. Yıkaması ve temizlenmesi oldukça pratiktir. İstenildiğinde bulaşık makinesine konulabilir fakat tavsiye edilmemektedir. 360 derece dönebilen özelliğe sahiptir. 2 yıl garanti süresi mevcuttur. Fiyat performansı diğer ürünlere göre ortalamada bulunmaktadır.

 • Arzum AR 391 En İyi Piyasa Fiyatı Altı Ev Tipi Çay Makinesi

Arzum AR 391

Piyasadaki çay makinelerinden ayırt edici en büyük özelliği fiyatının düşük olmasıdır. Özellikle öğrencilerin en çok kullandığı çay makineleri arasında yer almaktadır. 1700 W ısıtma gücüne sahiptir. 1,5 lt ısıtıcı ve 0,8 lt demlik kapasitesi vardır. Camdan demliğe, plastik malzemeden gövde malzemesine sahiptir. Kablosuz kullanım özelliği ile kullanıcıya ergonomiklik sağlamaktadır. Otomatik kapanma özelliği mevcuttur. Filtre yapısı paslanmaz çeliktendir. Susuz çalışma emniyeti bulunmaktadır. Akıllı programlama ile zaman ayarı bulunmaktadır. Gizli rezistans ve LCD ekrana sahip olması kullanıcı kullanım kolaylığını sağlamaktadır. Kaynama göstergesi ve su seviye göstergesi bulunmaktadır. Beyaz renk seçenekleri ile mutfaktaki diğer ev aletlerine uyumluluk gösterir. 2 yıl garanti süresi mevcuttur.

 • Beko BKK 2111 B En İyi Fiyat Performanslı Semaver Tipli Çay Makinesi

Beko BKK 2111

Klasik ev tipi fakat kalabalık ortamlarda (misafir vs.) da kullanılabilen çay makinesidir. Piyasada fiyatı ortalama olan semaver tipli çay makineleri arasında bulunmaktadır. 2000 Watt ısıtma gücü ile piyasadaki en iyi özellikli ürünler arasındadır. 3 lt ısıtıcı kapasitesi ve 1 lt demlik kapasitesi mevcuttur. Porselen demlik malzemesi ve çelik gövde malzemesinden oluşmaktadır. Otomatik kapanma özelliği bulunmaktadır. Çay filtresi paslanmaz çeliktendir. 360 derece dönememekte ve kablosuz kullanılamamaktadır. Kaynama göstergesi ve su seviye göstergesi ile kullanıcıya kolaylık sağlamaktadır. Bakır rengi ile diğer çay makinelerinden daha farklı bir renge sahiptir. Bu yüzden genellikle hediyelik eşya olarak da şık olarak bulunmaktadır.  1 musluk ve 1 kablo yuvasına sahiptir. Oldukça ağırdır ve ergonomik değildir. 2 yıl garanti süresi bulunmaktadır. Beko Türkiye’de fiyat performansı açısından en çok tercih edilen markalar arasındadır. Satın alma ve satış sonrası hizmeti oldukça kolaydır.

 • Fakir Multi Serve 2in1 En İyi Özellikli Çay Makinesi

Fakir Multi Serve 2in1

Teknolojinin en çok kullanıldığı üründür. Fiyat performansı olarak en iyi çay makineleri arasında yer almaktadır. Kalabalık ortamlarda çok kullanılan ve farklı demlikleri sayesinde daha çok tercih edilen bir üründür. Dezavantajı diğer çay makinelerine göre daha fazla yer kaplamasıdır. 2200 W ısıtıcı güce sahiptir. 1.7 lt ısırıcı kapasitesi ve 1 lt demlik kapasitesine sahiptir. Kablosuz kullanım özelliği sayesinde kolay bir kullanım sağlar. Otomatik kapanma özelliğine sahiptir. Çelik gövde malzemesi vardır. Yan tarafında bulunan Cam demlik malzemesi ve ısıtıcısı ile aynı anda farklı çayları yapmanızı ve sıcak tutmanızı sağlar. Paslanmaz çelikten filtre malzemesine sahiptir. Su kaynama emniyeti ve susuz çalışma emniyeti gibi özelliklerle kullanıcı güvenliğini sağlamışlardır. Otomatik kapanma, 360 derece dönebilme, damlatmayan ağız yapısı ve sıcak tutma özelliği bulunmaktadır. Demlik için 3 sıcaklık ayarı bulunmaktadır. Su ısıtıcı hazne için 4 sıcaklık ayarı vardır. Kaynama ve Su Seviye göstergeleri bulunmaktadır. Ana rengi gri yan demlikleri camdandır. Böylelikle yaptığınız çayın rengini rahatlıkla görebilmektesiniz. 2 yıl garanti süresine sahiptir. Fiyatına göre oldukça özellikli bir üründür.

SONUÇ

İş yerimizden sonra en çok vakit geçirdiğimiz evimizde sağlımız ve zamanımızı düşünerek en iyi çay makinesini seçmek oldukça önemlidir. Burada ürün seçilirken en önemli şey kullanıcının ihtiyacını karşılayan ürünü bulmaktır. İhtiyaçların kullanıcı tarafından belirlenmesi, listelenmesi oldukça önemlidir. Gerekirse avantaj ve dezavantaj karşılaştırmasının yapılması ile duyulan ihtiyaç kategorize edilebilir. En iyi çay makinesi tavsiyesi alırken kullanıcı deneyimlerine de dikkat etmeyi unutmayın.

Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

Yorum yapın