En İyi Derin Dondurucuları

Son Güncelleme 28 Ekim 2019

Kış mevsiminde olan meyveyi yazın yemek ister miydiniz? Ya da tam tersi, yaz mevsiminde olan bir meyveyi kışın yemek… Derin dondurucular sayesinde bu mümkündür. Derin dondurucular, meyve, et, sebze ve balık gibi yiyecekleri çok uzun süre saklayarak mevsimi dışındaki zamanda tüketmemizi sağlar. Buzdolabıyla benzer yanları olsa da derin dondurucuyu ayıran özellik yiyeceklerin çok daha uzun süre tazeliğini korumasıdır. Derin dondurucu birçok konuda bize kolaylık sağlamıştır. Bunları sayacak olursak:

 • Derin dondurucuya stokladığımız yiyecekler sayesinde sürekli alışverişe çıkma gibi bir derdimiz olmaz.
 • Meyve ve sebzeler ucuz olduğu zaman bolca satın alabilir ve daha sonrasında derin dondurucu sayesinde uzun süre tüketebiliriz.
 • Bazen yemek yapmaya fırsatımız olmaz. Böyle zamanlarda daha önceden yemeklikler hazırlayıp derin dondurucuya koyduysak onları pişirebilir ya da ısıtabilme şansına sahip olabiliriz.
 • Kurban bayramı gelince en çok işimize yarayan ürünlerden biridir.
 • Ayrıca yiyecek israfını da önler.
 • Şehir merkezinden, marketten uzak bir yerde ikamet ediyorsak eğer alışverişimizi tek bir seferde yapıp yiyecekleri bozulmadan uzun süre kullanabiliriz.
 • Son zamanlarda çokça karşımıza çıkmaya başlamış olan derin dondurucu için alırken nelere dikkat etmeliyiz veya en iyi derin dondurucu tavsiyeleri nelerdir konularına ışık tutmaya çalışacağız.
maxresdefaultderin

Sandık Tipi Yatay Derin Dondurucu

Daha çok geniş mutfaklar ve iş yerlerinde kullanılmak için tercih edilen bir derin dondurucu çeşididir. Kapakları üst kısımda yer almaktadır. Bu sayede elektrik kesintisi olduğunda sıkı bir şekilde kapalı olduğu için yiyecekleri koruyabilir. Hacimleri 100 litreden başlar ve 650 litreye kadar uzanır. Yalıtımları diğer modellere göre daha iyi olduğu için enerji verimliliği konusunda olumlu etkiler yaratır. Derin dondurucunun içinde bölme bulunmadığı için herhangi büyük bir gıdayı çok rahat yerleştirebilirsiniz. Fakat bölme olmadığı için düzensiz yerleştirme ve bunun sonucunda aradığınız yiyeceği bulamama gibi bir dezavantajınız vardır. Ayrıca bir diğer olumsuz özelliğe bakacak olursak tezgah altı ya da dolap altlarında kullanamayız.

Dolap Tipi Dikey Derin Dondurucu

Şekil olarak buzdolabına daha çok benzediği için evlerde en çok tercih edilen derin dondurucu çeşididir. Daha az yer kaplaması, raflarının olması ve bu sayede düzenli bir şekilde gıdaların yerleştirilmesi, karlanma – buzlanma problemlerinin daha az olması gibi özellikler taşır. Ancak yalıtım sistemleri yatay derin dondurucular kadar iyi değildir, fiyatları daha yüksektir, hacimleri daha azdır ve kapının açık kalma riski daha fazla olması gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Fakat faydalı yaşam rehberi Hayat Kolay’a göre dikey derin dondurucular daha kullanışlı. Bunun sebebi ise yatay olanlarda gıdaların birbirinin üzerine diziliyor olmasıdır.

Büro Tipi Derin Dondurucular

Bu ifade tam olarak kullanılmasa da benzetme vardır. Genelde üç çekmecelerin bulunduğu derin dondurucular için söylenmektedir. Bu tip derin dondurucular en fazla 70 litre ve 100 litre hacim arasında olmaktadırlar.

Derin Dondurucu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz: Satın Alma Rehberi

Birçok konuda yardımcımız olan derin dondurucu yanlış seçildiği zaman işlevini yitirebilir. Derin dondurucuların kullanım alanları vardır.  Alırken doğru seçimde bulunursak derin dondurucunun daha uzun süre kullanma şansını arttırabiliriz. Dikkat etmemiz gereken noktaları sayacak olursak:

 • Hangi amaçla aldığımız önemlidir. Ona göre marka ve çeşidini belirlemeliyiz.
 • Alacağımız derin dondurucunun yerleştirdiğimiz yerdeki ölçüleriyle uyuşması çok önemlidir. Ayrıca yerleştirmek için aşırı ısıdan uzak bir nokta seçilmelidir.
 • A, B, C gibi enerji verimliliği sınıfları yer almaktadır. Uzun vadeli tasarruf yapmak için A sınıfı tercih etmeniz önemlidir.
 • Uzun süre saklama kapasitesine sahip derin dondurucular tercih edilmelidir.
 • Buzlanma ve karlanmanın olmaması için derin dondurucuda otomatik defrost özelliğinin yer alması gerekir. Bu özellik sayesinde enerji tüketimi de azalır ayrıca bakımı da kolaylaştırır.
 • Paslanmayı önleyen inox gövdeli derin dondurucular tercih edilmelidir.
 • Derin dondurucu 24 saat kesintisiz çalışacağı için sessiz olması da dikkat edilmesi gereken diğer noktalardan biridir.
 • Üründe yer alan lastiklerin sağlamlığı sızdırma olmaması için çok önemlidir.
 • Derin dondurucuda çocuk kilidi yer almalıdır.
 • Kapısının size uygun bir yönde açılır olması gereklidir.
 • Tabii ki bütçenize uygun bir derin dondurucu seçmek önemlidir.

En İyi Derin Dondurucu Tavsiyeleri ve İncelemeleri

Derin dondurucu alırken detaylı bir araştırma yapmak gereklidir. En çok tercih edilen markalar arasında Profilo, Uğur, Delta, Simfer, Vestel, Altus, Grundig, Regal ve Electrolux yer almaktadır. Bu markaların en iyi ürünlerine göz atacağız:

Uğur UDF 5 SSL A++ 5 Çekmeceli En İyi Tasarruf Yapan Derin Dondurucu

Uğur UDF 5 SSL A++ 5

Toplam hacmi 170 litre ve ses seviyesi 40 dB olan bu ürün çıkarılabilir ve değiştirilebilir şeffaf çekmecelere sahiptir. Ayrıca mekanik ısı kontrol sistemi, gömme kapı kolu ve ayarlanabilir ayak gibi özellikleri de barındırmaktadır. Ayrıca enerji tasarrufu yüksek seviyededir ve pratik açılır kapak sistemiyle de kullanımı kolaydır. Kullanıcılarından iyi yorumlar alan derin dondurucunun 24 ay garanti süresi vardır. Fiyatı bir derin dondurucu için normal olan bu ürün sadece çekirdek ailelerin tercih edebileceği ürün olduğu için çoğu kullanıcı tarafından olumsuz yorum almıştır.

Delta DCF 466 L A+ 466 Lt Blok Kapaklı En Güvenli Derin Dondurucu

Delta DCF 466 L A+ 466 Lt

Sandık tipi olan derin dondurucu daha çok iş yerleri ve geniş ailelerin kullanımı için uygundur. Sessiz çalışma özelliği ve geniş hacmi ile dikkat çekmektedir. Kapağının üst kısmında bulunması sayesinde sızdırma gibi bir problem yaşanmaz ve yalıtım sistemi açısından güçlüdür. Yıllık enerji tüketimi bakımından tasarruflu olan bu ürünün 24 ay garanti süresi vardır. Bütçe açısından biraz pahalı olması olumsuz yönüdür.

Vestel Vestfrost VF 1200/1210 A+ 6 Çekmeceli En Geniş Derin Dondurucu

Vestel Vestfrost VF

Beyaz dış yüzeyiyle şık bir görüntüye sahip olan derin dondurucu 6 çekmeceye sahiptir. Bu sayede daha düzenli bir şekilde yiyeceklerinizi yerleştirebilir ve çekmece sayısı fazla olduğu için saklama alanı da geniştir. Değiştirilebilir kapı açılış yönü özelliği sayesinde size kullanım açısından zorluk çıkarmaz. Fakat temizlik açısından zorlaması olumsuz yanıdır. Ayrıca hızlı dondurucu bölümü ve ayarlanabilir ön ayaklar gibi özellikleri de yer almaktadır. A enerji sınıfı olan bu ürün enerji tasarrufunda başarılıdır. 24 ay garanti süresi vardır ve bütçe açısından her cebe uygundur.

Grundig GFSH 210 A+ 215 Lt En İyi Sandık Tipi Derin Dondurucu

Grundig GFSH

Mekanik sensörleri bulunan derin dondurucunun geniş hacmi, geniş ailelere hitap etmektedir. Sessiz çalışmasının yanı sıra elektrik faturalarında sürpriz sayılarla karşı karşıya gelmezsiniz. Yüksekliği 91 cm olan derin dondurucu çok yer kaplamaz. Bu sayede zemin işgali fazla olmaz. Garanti süresi 36 aydır. Fiyat bakımından her cebe uygun olmaması olumsuz özelliğidir fakat tavsiye edilen ürünler arasındadır.

Electrolux EC1005AOW1 A+ 98 Lt Sandık Tipi Bütçe Dostu Derin Dondurucu

Electrolux EC1005AOW1 A+

99 litre iç hacmiyle çekirdek ailelerin ihtiyacına uygun bir derin dondurucudur. Tek seferde çok daha fazla gıdayı dondurabilme özelliğine sahiptir. Bu sayede yiyeceklerinizi uzun sürede taze bir şekilde koruyabilirsiniz. Yiyeceklerin güvenli olmadığı durumlarda yüksek sıcaklık göstergesi devreye girip anında uyarı yaparak daha fazla taze kalmasını sağlar. A enerji sınıfı verimliliğine sahip olan bu ürün daha az enerji harcayarak bütçenizi korur. Aynı zamanda çevre dostudur. Olası elektrik kesiklerinde yiyeceklerinizi 30 saat saklayabilir. Üründe bulunan defrost suyu boşaltma tıpası sayesinde kolayca biriken suyu boşaltabilirsiniz. Zamandan tasarruf yapar ve kullanım açısından zorlamaz. Her cebe uygun bir fiyatının olmasının yanı sıra garanti süresinin 24 ay olması kullanıcılar tarafından olumsuz karşılanmıştır.

SIMFER CS2220 A+ Enerji Sınıfı En İyi Özellikli 202 lt

SIMFER CS2220

Sandık tipi derin dondurucu olan bu ürün yiyeceklerinizin besin değerini hızlı dondurma teknolojisi sayesinde daha uzun bir şekilde korur. Çift fonksiyon özelliği sayesinde hem soğutabilir hem de dondurabilirsiniz. Dört mevsim boyunca yiyeceklerinizin tadını çıkartabilirsiniz. İçerideki soğuk hava dışarıda ne olursa olsun kalın gövde izolasyonu sayesinde hep korunur. Bu sayede daha az enerji tüketimi gerçekleşir. Tüm iklim sınıflarının birleşmesiyle oluşan SN – T iklimi bu üründe de yer almaktadır. Kademeli kapak yapısı sayesinde konforlu bir kullanım sağlar. İçinde yer alan tel sepet sayesinde daha pratik kullanım sağlar. Ayrıca içerisinin LED aydınlanma sistemiyle oluşması yiyeceklerinizi daha iyi görebilmenizi sağlar. Kapak kilidi sayesinde çocuklarınızın güvenliğini ve yiyeceklerin hep taze kalmasını sağlar. Elektronik Termostat teknolojisi sayesinde iç sıcaklık hep sabit bir şekilde kalır. Alüminyum kapak sayesinde şık ve ergonomik bir görüntüye sahiptir. 7 yıl garanti süresi vardır. Geniş aileler için uygundur ve bütçe açısından bakacak olursak normal bir fiyata sahiptir.

Regal Cdr/Cder 2102 A+ En Konforlu Derin Dondurucu

Regal Cdr

Değiştirilebilir kapak açılış yönü vardır. A enerji verimi sınıfında yer aldığı için enerji tasarrufu konusunda iyidir. Brüt hacmi 220 olan ürün dikey tip derin dondurucudur. Ayrıca 6 çekmeceli oluşu ve az yer kaplaması gibi özellikleriyle tercih edilenler arasındadır. Kullanımı kolay olan bu ürünün ses sorunu olumsuz yönüdür. 144 cm boyu sayesinde daha az yer kaplar ve zemin işgali olmaz. Garanti süresi 2 yıldır. Daha çok çekirdek ailelerin tercih etmesi gereken ürünün fiyatı da uygundur.

Profilo DF1024W3VV A++ 5 Çekmeceli+1 Flap Kapak En İyi İkinci Derin Dondurucu

Profilo DF1024W3VV

Beyaz kapı ve yan panelleri bulunur. Sıcaklık yükseldiğinde optik ve akustik alarm direkt devreye girer ve sizi uyarır. Ayrıca kapı açık kaldığında da akustik kapı alarmı devreye girer. Akıllı sensörler sayesinde her zaman sabit sıcaklıkta kalır ve yiyeceklerinizi korur. Hava kanalı sistemine sahip olmasıyla birlikte daha kolay açılabilir kapısı vardır. Süper dondurma fonksiyonu özelliği de mevcuttur. Yüksekliği ayarlanabilir ön ayaklar ve tekerlekli arka ayaklar sayesinde taşırken zorluk çekmezsiniz.  A + + enerji verimi sınıfında olması elektrik faturanızı olumlu yönde etkiler, tasarruf yapar. Elektrik kesintisinden sonra 24 saat yiyecekleri koruyabilir. 1 adet derin dondurucu bölmesi ve 5 adet şeffaf dondurucu bölmesiyle toplamda 6 adet çekmece bulunur. Sessiz çalışır, boyu 146 cm’dir. Garanti süresi 24 aydır. Fiyatının pahalı olması olumsuz özelliğidir.

Altus AL-308 E A+ 3 Çekmeceli En İyi Fiyat Performanslı Derin Dondurucu

Altus AL-308

Olumsuz özelliğine bakacak olursak çok küçük olan 3 çekmeceli derin dondurucunun 70 litre hacmi vardır ve enerji tüketimi bakımından tasarrufludur. Çevre dostudur bunun yanı sıra antibakteriyel kapı contasına sahiptir. Kapı yönü çevirebilir özelliğiyle kullanım açısından size zorluk çıkarmaz. Düşük ses seviyesiyle çalışırken sizi rahatsız etmez. En fazla 8 kg ile 24 saat çalışma kapasitesi vardır. Yüksekliği 81 cm olduğu için çok yer kaplamaz. Garanti süresi 36 aydır ve fiyat bakımından her cebe uygundur.

Sonuç 

Ürünü almadan önce mutfakta ya da koyacağınız herhangi yerin ebatlarına, kapı yönünün ne tarafa açıldığı gibi konulara da dikkat etmeli ve yakınlarınıza danışmalısınız. Derin dondurucu seçiminde bütçeye uygun olması kadar servis ağı da çok önemlidir. Sunduğumuz en iyi derin dondurucu tavsiyeleri ile seçim yapmanıza yardımcı olmaya çalıştık.

Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

Yorum yapın