En İyi Dürbünler

Son Güncelleme 28 Ekim 2019

UZAĞI YAKIN EDEN MODELLER: 2018'İN EN İYİ DÜRBÜN MODELLERİ

Uzakta bulunan nesneleri, doğayı izlerken iki göz ile nesneleri yakındaymış gibi görmesini sağlayan, aynı yöne doğru hizalanmış yan yana monte edilen görüntüleme cihazı: Dürbün. 17. Yüzyılda teleskop icat edildikten sonra iki teleskopun birleştirilmesi ile dürbün kullanımı başlamıştır. Standart dürbünler çift elle kullanılabilen modeller olarak piyasada yer alıyor. Kullanım alanlarına göre farklı çeşitleri de bulunmaktadır. İki gözle gözlemlemeye yarayan binoküler ismi verilen dürbünler, monoküler teleskoplarla karıştırılmamalıdır. Doğa gezileri, operalar, ordularda gözlem ve mesafe tespiti, astronomik açıdan, denizcilik, havacılık ve izcilik için pek çok dürbün modeli kullanılabilmektedir.

Dürbünlerin pek çoğunda mesafe tespit etmeyi sağlayan bir ölçek bulunuyor. Bu ölçek sayesinde uzakta bulunan nesnelerin mesafesi tam ya da yaklaşık olarak hesaplanabiliyor. Ürünlerde bulunan anti-yansıtıcı kaplamalar yüzeyde bulunan yansımaları azaltır. Bilinen markalardan tercih edilmesi, hatasız görüş, doğru kullanım ve profesyonel amaçlar için ideal olacaktır. Sizin için en iyi dürbün tavsiyeleri hazırladık, inceleyelim.

DÜRBÜN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

  • Tek Gözlü Dürbünler

Tek gözlü dürbün modeli, taşıması kolay nitelikleri bulunan bir modeldir. Genellikle kuş gözlem ve gökyüzü takibi için kullanılır. Odak uzaklığı büyük olan ve iyi görüntü veren objektifle bakış açısı kazandırır. Kuş fotoğrafçıları ve kendini sıklıkla doğaya bırakanların tercih ettiği ekipmanlardan bir tanesidir. Piyasada çok farklı markalar adı altında bu ürün satılıyor. Mercek çapı ne kadar büyük olursa, göz daha rahat görür ve görüntü daha aydınlık olur. Aynı şekilde büyüme kat sayısının büyük seçilmesi de görüntüyü netleştirir. Büyütme gücü ve mercek çapına göre tercihlerinizi yapabilirsiniz.

  • Küçük Dürbünler

Mikro olarak da bilinen küçük dürbünler avuç içine sığabilecek özelliktedir. Rahat taşınabilir, pratik ve küçük olması kişiye avantaj sağlar. Genellikle mercek silme bezi ve taşıma çantası ile birlikte satın alabileceğiniz ürünleri doğa yürüyüşü, tiyatro, spor, astronomi, seyahat, avcılık ve yelkencilik gibi alanlarda kullanmak için rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

  • Amatör Dürbünler

Amatör dürbünler, daha basit kullanımları olan çeşitlerdendir. Çift gözlü olarak piyasada yer alır. 1000 metreyi 99 metreye, 114 metreye ve 146 metreye yaklaştıran modelleri vardır. 2 ile 5 yıl arası garanti kapsamına giren ürünlerden oluşuyor. Ürünler taşıma çantası, askı ipi ve mercek temizleme bezi ile birlikte kullanıcıya ulaştırılıyor.

  • Profesyonel Dürbünler

Profesyonel dürbünler, adından da anlaşılabileceği gibi daha profesyonel alanlarda kullanım için tercih ediliyor. Diğer modellere oranla fiyatları da piyasada daha yüksektir. Profesyonel ürünler mercek özellikleri sayesinde uzaktaki nesneleri inanılmaz netlikte 25 metreye kadar yaklaştırabiliyor. Marka, model ve özelliklere göre bütçe belirleniyor. Siz de ihtiyacınıza uygun ürünü özelliklerine bakıp tercih edebilirsiniz.

  • WaterProf Dürbünler

WaterProf dürbünler, ıslak ortamlarda yüksek performans sağlıyor. Yumuşak kaymaz yüzeydeki ürünler, en zorlu koşullarda bile konfor ve güvenilirlik sunuyor. Bu dürbünlerde lens kaplaması bulunuyor. Lens kaplaması sayesinde ışık geçirgenliği en üst seviyeye çıkıyor ve kullanıcıların ultra parlak ve keskin seyir detaylarına ulaşması sağlanıyor. Su geçirmez özellikteki ürünler yalıtım sistemi ile üretildiği için en tozlu ortamlarda bile performansından ödün vermeden çalışıyor. Sıcak ve soğuk hava şartlarında bu ürünü rahatlıkla kullanabilirsiniz.

  • Zoomlu Dürbünler

Zoom özelliği bulunan dürbün modelleri, 20-60 misli büyütme ve yakınlık özelliği taşıyor. İstediğiniz her türlü nesnede her türlü uzaklıkta dilediğiniz kadar yakınlık yakalayabilirsiniz. Astronomi, doğa gözlemi, spor ve avcılık gibi çeşitli kullanım alanları için uygundur. Kullanımı kolay olduğu için çocuklar da bu ürünü tercih edebilir. Zoom özelliği bulunan ürünler, pek çok doğa sporunda da tercih ediliyor. Mükemmel görüntüleme kalitesi sayesinde dilediğiniz nesneye yakınlık sağlayabilirsiniz.

DÜRBÜN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ: SATINALMA REHBERİ

Niteliklerin belirlenmesi sizi hedefe daha çok yaklaştırır. Dürbün üzerinde 10x50, 16x32, 12x60 gibi bilgi verici rakamlar bulunuyor. X'in sol tarafında bulunan rakam, görüntünün kaç kat büyüdüğünü ifade ediyor. Örneğin; 10x50 özellikli dürbünde 10x büyüme yapılıyor. X'in sağ kısmında bulunan rakam da dürbünde bulunan ön merceğin çapını belirliyor. Örneğin; 10x50 özellikli dürbünde 50mm çapında ön mercek bulunuyor. Dürbün seçimi yapılırken kullanım alanlarına ve ihtiyaca uygun tercih yapılması gerekir.

Doğa gözlemi yapacak olan kişilerin tercih edecekleri dürbünlerde taşınabilirlik ön planda ise dürbünün ön mercek çapının 42mm'den küçük olanları seçilmelidir. Fazla netlik ve büyütme isteyenler zoom özellikli dürbün çeşidini kullanabilir. Gökyüzü gözlemlerinde ise en önemli özellik açıdır. Dürbünün ön merceği ne kadar büyük olursa, gözlem o kadar net ve olumlu olur. Gezegen ve gök cismi gözlemleri dışında büyütme özelliğinin çok önemi bulunmuyor. Eğer gökyüzü gözlemi için tripod kullanmayacaksanız 7x50 ya da 10x50 özellikteki ürünleri tercih edebilirsiniz. Aktivite için kullanılacak gözlemlerde netleme tekeri bulunmayan ürünler seçilmelidir. Çünkü bu ürünler kendiliğinden netleme yapabiliyor.

EN İYİ DÜRBÜN İNCELEMELERİ VE TAVSİYELERİ

Bir dürbün almayı düşünüyorsanız, öncelikle markalar üzerinde araştırma yapmalısınız. Aynı zamanda ürün hakkında özellik sahibi olmak da gerekir. Odaklama, çevrilebilir bir ayar düğmesiyle mercek uzaklıklarını ayarlamaya yarar. Böylece uzak noktadaki nesneler için net görüntü elde edilir. Kaplama malzemeleri, dürbünlerde görüntü kalitesini arttırmak için uygulanır. Kaplama sayesinde ışık kaybının önüne geçilir ve netlik artar. Birbirinden özel markalar ve kullanım kolaylığı sunan ürünler size avantaj sağlıyor. Rota Doğa, dürbün alımında markalara dikkat etmenin daha önemli olduğunu vurguluyor. Bunun sebebi, dürbünlerin tüm değerlerinin aynı olmasına rağmen kaliteden dolayı verdikleri görüntünün farklı olmasıdır. Rekabet ortamında hem ihtiyacınıza hem de bütçenize uygun ürün bulabilirsiniz. Aşağıda dürbün markalarının en iyi ürünleri yer alıyor.

  • Bushman 10x25 Tek Gözlü En İyi Dürbün

Bushman 10x25

Bushman 10x25 tek gözlü dürbün, 1000 metrede 96 metre yakınlık sağlama özelliğine sahiptir. 2 yıl garanti süresi bulunan ürünü satın aldığınızda askı ipi, mercek temizleme bezi ve taşıma çantası da beraberinde sizin olacaktır. Kullanıcılar ürünün fiyatına göre uygun olduğunu ve kutulu geldiği için kişiye avantaj sağladığını belirtiyor.

  • Bushman P-50x50 Profesyonel En İyi İkinci Dürbün

Bushman P-50x50

Bushman P-50x50 profesyonel dürbün, 1000 metrede 40 metre yakınlık sağlıyor. P serisinde üretilen bu ürün hem astronomi hem de kara gözlemi için idealdir. Mercek ve dürbün boruları kırılmaz malzemeden üretilmiştir. Üstelik sert darbelere karşı da emici plastik yapıya sahiptir. Dürbün, dürbün askı ipi, çanta ve mercek temizleme bezi gibi dört aksesuarla birlikte gelen kutusu, kullanıcılar tarafından beğeniliyor. Kaliteli görüntü veren netlik özelliği sayesinde uzaktaki tüm nesneler yakınınıza gelecek.

  • Brushnell H20 Porro 8x42 WaterProof En İyi Özellikli Dürbün

Brushnell H20 Porro 8x42

Brushnell H20 Porro 8x42 WaterProof Dürbün su üstü kullanımda en popüler üründür. H20 özel serisiyle üretilmiştir. Dürbünde kullanılan porro prizmatik sistem, dürbünün çok daha geniş bir açıda görüntülenmesini sağlar. Üç boyut etkisi ile hedef mesafesini tahmin edici özellik taşıyor. Üstelik üründe bulunan hareketli bakaç sayesinde göz, dürbüne bakış için uygun mesafede konumlandırılıyor. %100 toz, su ve buhar emici özellikteki ürün, çarpma ve düşme gibi durumlarda ekstra koruma sağladığından sıklıkla tercih ediliyor.

  • Olympus 10x50 DPS-I Bütçe Dostu Dürbün

Olympus 10x50 DPS-I

Olympus 10x50 DPS-I dürbün, bir Japon markasıdır. Geniş açılı görüş alanı sayesinde etrafınızdaki doğayı keşfetmenin keyfini bu ürünle yaşamak mümkün. Maksimum aydınlık sağlamak ve kontrast oluşturmak için çok kaplı lenslere sahiptir. Yüksek kaliteli ve güvenli sap özelliğine sahip olan dürbün, lastik tabakadan oluşuyor. Üstelik gözleri zararlı güneş ışınlarından korumak için UV koruma mevcuttur.

SONUÇ

Doğayı, gökyüzünü, aktiviteleri ve uzakta bulunan nesneleri kolayca izleyebileceğiniz dürbün modellerini sizler ile paylaştık. Bu alanda hem ihtiyaca uygun hem de kaliteli bir ürün seçimi yapmak çok önemlidir. Bu yüzden tercihinizi belirlemeden önce bütçenize ve ihtiyacınıza uygun modeller incelenmelidir. Beğendiğiniz dürbünleri markaları ve fiyatları açısından karşılaştırabilir, kendinize en uygun olduğunu düşündüğünüz ürünü tercih edebilirsiniz. En iyi dürbün tavsiyesi alırken, kullanıcıların ürün hakkında yapmış olduğu yorumları okumayı ve ürün karşılaştırması yapmayı unutmayın.

Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

Yorum yapın