En İyi Ekmek Yapma Makinesi

Son Güncelleme 28 Ekim 2019

Sağlığımızı tehdit eden birçok besin kaynağı var çevremizde. Dışarıdan aldığımız her şey bu riski taşıyor aslında. Dışarıdan almak yerine kendimiz yapmaya kalksak bu seferde vakit kaybından söyleniyoruz. Fakat ne olursa olsun en azından en çok kullandığımız besin kaynaklarını kendimiz yaptığımızda içimiz rahat oluyor. Bunun en büyük örneği ekmekler. Türk kültüründe ekmeksiz sofra olmuyor. Bu yüzden de ekmek çeşitleri günden güne artıyor. Ciha doğumlusundan tam buğdaylısına, normal undan, tahıllısına kadar. İnsanlar bu yüzden ekmeklerini artık evde kendileri yapmayı tercih ediyorlar.

Ekmek yapma makineleri; çoklu pişirici ya da sadece ekmek yapmak için üretilmiş, genelde yuvarlak ve demir, içerisinde farklı ısı materyalleri olan hazneye sahiptirler. En iyi ekmek yapma makinelerinin avantajları ve dezavantajları aşağıda belirtilmiştir.

 • Ekmeğinizi kendiniz yaptığınız için içerisinde ne olduğunu bileceksiniz.
 • Kendiniz yaptığınız için bildiğiniz şeyleri yersiniz ve bu sağlığınız için önemlidir.
 • Zamanlayıcılar sayesinde istediğiniz zaman ekmeğinizi yapabilirsiniz. Böylelikle sabah kahvaltınızda sıcak ekmekleriniz olabilir.
 • Ekmeğinizi istediğiniz çeşitte yapabilirsiniz.

DEZAVANTAJLARI

 • Bu makineler çok fazla enerji harcamaktadır.
 • Yapımı zahmetlidir. Vakit ayırmak gerekir.
 • Dışarıdan almaya göre daha maliyetlidir.
 • Öncelikle ekmek yapmak ve makineyi kullanmayı öğrenmek gerekir.
 • Ebadı büyük olduğu için mutfakta yer kaplar.
 • Sesi oldukça yüksektir.
 • Makine içerisindeki malzeme sağlıksız olabilir.

Sizlere bu yazımızda ekmek yapma makinesini alırken nelere dikkat etmeli ve ekmek yapma makinelerini karşılaştırarak en iyi tercihi yapmanızı sağlayacağız.

EKMEK YAPMA MAKİNELERİ MODELLERİ

bread-and-butter-1331447_640

Çoklu Pişirici Modelli Ekmek Yapma Makineleri

Aynı zamanda başka yemeklerde pişirebilen ekmek yapma makinesi modelidir. En önemli özelliği çok fonksiyonlu olmasıdır. Belirli ısı ve hız ayarı bulunmaktadır. Kapasitelerine göre farklılık göstermektedirler. Ekmek rengi ayarlama gibi fonksiyonları vardır. Birçoğunun zamanlayıcı özelliği ile ekmeğin ne zaman yapılacağını ayarlayabilirsiniz. Çoklu pişirici olduğu için birçok kademede pişirme özelliğine sahiptir. Çoklu pişirici özelliğiyle buharda, yağda, yoğurarak, buğulayarak vb. pişirme özellikleri vardır. Ebadı büyüktür bu yüzden çok yer kapsayabilir. Farklı renk seçenekleri mevcuttur. Böylelikle mutfağınıza uyum sağlar.

Ev Tipi Ekmek Yapma Makineleri

Evlerde sadece ekmek yapmak için kullanılan modellerdir. Bu makinelerde ayrıca başka yiyecekler pişirilmez. Fakat pizza hamuru gibi hamurlar hazırlanabilir. İstediğiniz sürede ayarladığınız zamanlayıcılar ile sabah kahvaltınızda sıcak ekmekler yapabilirsiniz. Ebadı büyük olduğu için mutfağınızda çok yer kaplayabilir. Farklı renk seçenekleri vardır. Bu sayede diğer makineleriniz ile uyumlu olabilir. Farklı kapasitelere sahiptir. Ekmeğin rengini ayarlayacak panellere sahiptirler. Sıcak tutma özelliği ile sabah uyandığınızda ekmekleriniz istediğiniz sıcaklıkta olacaktır. Pişirme kademeleri mevcuttur.

EKMEK YAPMA MAKİNESİ ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ: SATIN ALMA REHBERİ 

Daha önceki yazılarımızdan da ayrıntılı olarak belirttiğimiz gibi ekmek yapma makinesi alırken birçok alternatifimiz mevcuttur. Seçimlerimiz kendi ihtiyaçlarımız doğrultusunda şekil değiştirir. Genel olarak ekmek yapma makinesi için alışveriş yaparken hep maddi, hem sağlık, hem ergonomiklik yönleri değerlendirilmelidir.

 • Ekmek yapma makineleri tercih edilirken ve kullanılırken dikkat edilmesi gereken noktalar;
 • Temizlenmesinin kolay olması için portatif ürünler tercih edilmelidir.
 • Hazırlayacağınız ekmeklerin daha fazla olması için kapasitesinin büyüklüğü önemlidir.
 • İstediğiniz zaman ekmek yapabilmek için zamanlayıcısı olan ekmek yapma makineleri tercih edilmelidir.
 • Kek, pizza hamuru gibi ürünler de yapmak istiyorsanız çok fonksiyonlu makineler tercih edilmelidir.
 • Ekmeklerinizin her daim sıcak olması için sıcak tutma fonksiyonu olan ürünler tercih edilmelidir.
 • Kontrol etmesinin kolay olması için elektronik kontrol panelli modeller tercih edilmelidir.
 • Servis ve yedek parça sorunları nedeni ile satış sonrası hizmetin iyi olması gerekmektedir.
 • Kullanımında zorluk yaşamamak için kullanıcı dostu arayüzlü ürünler tercih etmelisiniz.
 • Bu konuda profesyonel olarak ilerlemeyeceksiniz ev tipi orta fiyatlı ürünler yeterli olacaktır.
 • Yoğurma bıçağı tek ve çift olarak ayrıldığı için ihtiyacınız neyse ona göre tercih yapmalısınız.

EN İYİ EKMEK YAPMA MAKİNESİ TAVSİYELERİ VE İNCELEMELERİ

Günümüz teknolojisi ve değişen piyasa şartları ve koşullarıyla birçok ekmek yapma makinesi piyasaya da bulunmaktadır. Her bütçeye ve her koşula uygun bu makineleri tercih ederken ihtiyaca yönelik tercih yapmak önemlidir. Rekabetçi firmalar arasında Tefal, Profilo, Simbo, Arçelik gibi ünlü markalar bulunmaktadır. Bu çeşitlilik sayesinde kullanıcı ihtiyacına yönelik ürünü daha kolay sağlayabilmektedir. Aşağıda bu markaların en iyi ürünleri anlatılmaktadır.

Tefal Pain Dore En İyi Ekmek Yapma Makinesi

Tefal Pain Dore

Bu model piyasadaki yeni nesil ekmek yapma makinesini içerisindedir. Kullanıcının tüm ihtiyacının karşılanması hedeflenmiştir. 750W motor gücü ile piyasanın en kuvvetli gücüne sahip ürünlerinden biridir. Farklı iç aparatları mevcuttur.  İç kapasitesinin geniş olmasından dolayı 1000g’a kadar ekmek yapılabilir. 12 adeti pişirme program sayısı vardır. 3 adet pişirme kademesinden oluşmaktadır. Elektronik kontrol paneli ile daha kolay bir kullanım sağlar. Zamanlayıcı özelliği ile ekmeklerinizi istediğiniz zamanda pişirmenize olanak verir. Sıcak tutma özelliği ile ekmekleriniz istediğiniz her zaman sıcak konumda olacaktır. Ekmeğinizin rengini ayarlama sistemi mevcuttur. LCD ekranı ile kullanıcı dostudur. Kullanımda kolaylık sağlamaktadır. Ölçme fincanı ve kaşığı gibi farklı özelliklere sahiptir. Sesli uyarı sistemi ile ekmeğin durumunu haber veren farklı özelliklere sahiptir. Cam pencereli kapak sisteminin olmaması dezavantajdır. Beyaz rengi ile evinizdeki tüm küçük ev aletlerine uyum sağlayabilir. 2 sene garanti süresi mevcuttur.

Fakir En İyi Bütçe Dostu Otomatik Ekmek Yapma Makinesi - Pane Deluxe

Pane Deluxe

Bu modelde Fakir kullanıcılar için pratikliği ön planda tutmuştur. Paslanmaz gövde yapısına sahiptir. Tam otomatik sistemi vardır. Kulplu ve yapışmaz yüzeyli pişirme kabı mevcuttur. 2Lt kapasiteli ve 1000gr ama kadar ekmek yapabilen versiyona sahiptir. Yoğurma ve karıştırma aparatları ile kullanıcıya kolaylık sağlamaktadır. 10 farklı ekmek, kek ve marmelat pişirme programı vardır. Pizza ve çörek hamuru hazırlama özelliği vardır. LCD ekranlı elektronik kontrol paneli ile kullanıcı kolaylığı sağlamaktadır. Malzeme ilavesi için sesli uyarı sistemi mevcuttur. Hızlı pişirme fonksiyonu ile istenilen zamandan daha kısa sürede ekmek pişirilebilir. Pişirmeden sonra 1 saate kadar sıcak tutma özelliği mevcuttur. Zaman ayarlayıcı özelliği ile ekmeklerinizi istediğiniz zaman hazırlama olanağı sağlar. Ölçü kabı ve kaşığı ile kullanım kolaylığı sağlamaktadır. 2 yıl garanti süresi vardır.

Sinbo SCO-5037 En İyi Piyasa Fiyatı Altında 8 Programlı Buharlı Pişirici - Pilav, Yoğurt, Çorba

Sinbo SCO-5037

Piyasadaki ekmek yapma makinelerinden farklı bir görünüme sahiptir. Yuvarlak bir yapısı vardır. Görünümü düdüklü tencereye benzer. 700W ile gücü yüksektir. 8 programlı sisteme sahiptir. Sadece ekmek yapmak için değil pilav, çorba, yoğurt, buharlı pişirme vb. olanaklarda sunmaktadır. Otomatik pişirme sistemi mevcuttur. 24 saat sıcak tutma özellikleri vardır. 24 saate kadar zamanlayıcı özelliği ile ekmeğinizi ve yemeklerinizi istediğiniz zaman hazırlanmasını sağlar. Pişirme fonksiyonu elle ayarlanabilir. Paslanmaz çelik haznesi vardır. 4Lt kapasitesi ile geniş bir hazneye sahiptir. LED ekranı ile kullanıcı dostudur. Buharda pişirme haznesi, ölçü kabı ve servis kaşığı ile farklı aparatları mevcuttur. 2 sene garanti süresi vardır. Genellikle kutusunun içinde yemek kitabı hediye edilir. Piyasaya göre fiyatı uygun olduğu için hediyelik küçük ev aleti olarak da kullanılmaktadır.

Arzum AR2017 Panetti En İyi Fiyat Performanslı Ekmek Yapma Makinesi

Arzum AR2017 Panetti

Klasik ev tipi ekmek yapma makinesidir. Piyasada fiyatı en düşük olan ekmek yapma makineleri arasında bulunmaktadır. 650W güce sahiptir. 1000gr’lık ekmek yapma kapasitesine sahiptir. 13 pişirme programı vardır. Elektronik kontrol paneli ile kullanıcı kolaylığı sağlar. Büyük ve küçük kaşık, çıkarılabilir hazne, hamur karıştırma kolu çıkarma kancası, hızlı pişirme fonksiyonu, ölçü kabı ve somon büyüklüğü seçimi gibi aparat ve özellikleri mevcuttur. Fransız ekmeği, glütensiz ekmek ve tam buğday ekmeğini hazırlamak için özel fonksiyonları vardır. Zamanlayıcı özelliği ile ekmeklerinizi istediğiniz zaman hazırlama özelliği sunar. Sıcak tutma özelliği ile ekmekleriniz dilediğiniz zamana kadar sıcak tutulabilir. Pembe renklere sahiptir. 2 yıl garanti süresi bulunmaktadır. Arzum Türkiye’de fiyat performansı açısından en çok tercih edilen markalar arasındadır. Satın alma ve satış sonrası hizmeti oldukça kolaydır. Hediyelik ev eşyası olarak da genellikle kullanılmaktadır. 

Tefal Multicooker FC28Q En İyi Özellikli Elektrikli Pişirici 

Tefal Multicooker FC28Q

Bu model piyasadaki en özellikli yeni nesil çoklu pişirici modelli ekmek yapma makinesi içerisindedir. Kullanıcının tüm ihtiyacının karşılanması hedeflenmiştir. Dairesel ısı aktarımı ile daha yüksek pişirme performansına sahiptir. 45 pişirme programın sahiptir güveç, çorba, pilav, tatlı, krem peynir, ekmek, yoğurt vs.).  6 kay yapışmaz kaplamadır. Yüksek kalitede dayanıklı hazneye sahiptir. Bulaşık makinesinde yıkanabilir. Böylelikle yemek sonrası temizliği kolaydır. Kullanıcı dostudur. Tek tuşla kolay açma özelliği mevcuttur. 750 W güce sahiptir. 5lt kapasitesi vardır. Sıcak tutma ve 24 saate kadar geç başlatma özelliği ile ekmeklerinizi istediğiniz zaman pişirebilirsiniz. Buhar sepeti mevcuttur. Çok fonksiyonlu olduğu için piyasadaki diğer ürünlere göre daha pahalıdır. Satış sonrası hizmet birçok noktada bulunmaktadır. Satış sonrası 2 yıl garanti süresi bulunmaktadır.

SONUÇ

Kendi ve aile sağlığımızı tehlikeye atmama adına satın aldığımız ekmekleri seçmek oldukça önemlidir. Bu yüzden çoğu kişi ekmek yapma makineleriyle kendi ekmeklerini yapmayı amaçlamıştır. Ekmek yapma makinesi almadan önce mutlaka bütçe ve kalite karşılaştırması yapmalı ve gerekirse ürünleri mağazalarda görerek karar verilmelidir.

Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

“En İyi Ekmek Yapma Makinesi” üzerine bir yorum

Yorum yapın