En İyi Elektrik Süpürgesi ile Tertemiz Ortamlar(2019 Güncel

Son Güncelleme 28 Ekim 2019

Elektrikli süpürge, tozları ve pislikleri çevreye dağılmasını engelleyerek havayı içine çeken bir alettir. Günümüzde her evde ya da çoğu iş yerlerinde ihtiyaç haline gelmiştir. Daha aletin icadı yapılmamışken, süpürge otundan yapılan bir araç ile etrafı temizleyemeye çalışırlardı. Fakat bu araç tozları havaya kaldırarak temiz bir ortam oluşturmuyordu. Bu sebeple elektrikli süpürgenin icadı ortaya çıkmıştır.

Tarihsel süreçlerde çok değişiklik yaşayan elektrikli süpürge tozları havaya kaldırmadan, mevcut kirliliği temizlemek amacında tasarlanmıştır. Havayı içine çeken alet dedik fakat bu noktada içeri giren hava dışında, dışarıya verilen hava da önemlidir. Bu noktada karşımıza elektrikli süpürgede bulunan filtre çıkmaktadır. İyi bir filtreye sahip süpürge aldığımızda:

 •  Mobilyaların üzerinde veya yerde toz birikintisi oluşmaz,
 • Süpürülen yerler tertemiz olur ve temiz kokular etrafa yayılır,
 • Astım, alerji gibi hastalıkların tetiklenme durumu yaşanmaz,
 • Sadece zemin veya halıları değil; mobilyaları, perdeleri ve yatakları da temizleyebiliriz,
 • Ayrıca bu işlemleri kendimizi çok yormadan yapabiliriz.

Fakat bazı süpürgelerde filtresine dikkat etmediğimiz zaman:

 • Sigara külü ve hayvan dışkısı kalıntısı gibi gözle görünmeyecek kadar küçük parçaları almamaktadır.
 • Astım, alerji gibi hastalıkları tetiklemektedir.
 • Toz birikintisi oluşacağından temiz bir ortam oluşturmayı engellemektedir.
 • Filtresi kötü olan süpürge yüzünden sürekli temizleme işlemi yapmaktan sizleri de yoracaktır.

Gördüğünüz gibi elektrikli süpürgede filtre çok önemli ve aynı zamanda birçok markada farklı modeller üretildiği için akla ‘’En iyi elektrikli süpürge tavsiyeleri nelerdir?’’ ya da ‘’İhtiyacıma uygun mudur?’’ gibi sorular gelmektedir. Sizler için bu yazımızda dikkat edilmesi gereken noktalar ve tavsiye edilen ürünleri derledik.

philips-torbasiz-supurge

Filtre etme sistemlerine göre 3 çeşide ayrılmaktadır.

Toz Torbalı Süpürgeler

En yaygın olarak kullanılan elektrikli süpürgelerden biridir. Etraftaki tozları en hijyenik ve en kolay temizleyen sisteme sahiptir. İçerisinde yer alan toz torba dolduğunda zahmetsiz ve temiz bir şekilde yenisiyle değiştirme imkânına sahipsiniz. Diğer elektrikli süpürge çeşitlerine oranla daha sessiz çalışma özelliğine sahiptir. Ses seviyesi 57 dB’e düşerek piyasadaki çoğu modelden daha sessiz olduğu kanıtlanmıştır. Sessiz olmasının yanı sıra diğer çeşitlere oranla en ucuzu da toz torbalı elektrikli süpürgelerdir. Hem kullanımı pratik hem de hacimce küçük oldukları için temizlik yaparken zorlanmazsınız. Fakat yıllar geçtikçe ve içerisinde yer alan toz torbasının dolması ile emiş gücünün azalması olumsuz yönlerindendir.

Su Filtreli Süpürgeler

Halı, yatak, koltuk vb. şeyleri temizlemede kullanabilirsiniz. Havadaki tozları, yatak ya da koltuk üzerindeki gözle görülemeyecek kadar küçük tozları da çok rahat bir şekilde emer. Su filtreli süpürgeler hacimsel olarak daha büyük yapıya sahiptirler. Her kullanımdan sonra içerisinde yer alan kirli suyu değiştirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde içerisinde mikroplar üreyerek kullanım açısından zarar verir. Havayı temizleme özelliği, ıslak temizlik yapabilme, halı yıkama özelliği ve çok fonksiyonlu olma özelliklerine sahip olduğu için en çok tercih edilenler arasındadır. Fiyatı toz torbalı süpürgelere oranla daha pahalıdır. Her temizlikten sonra temizlik gerektirmesi ve gürültülü çalışma gibi özellikleri olumsuz yanıdır.

Siklonik Süpürgeler

Bu çeşit süpürgeler son teknolojiyi barındıran elektrikli süpürgelerdir. Siklonlu süpürgelerde, tozlar içerisinde yer alan haznede toplanır. Siklon teknolojisi sayesinde filtreler tıkanmıyor ve bu sayede daha uzun süreli kullanabilme şansına sahip oluyorsunuz. Ayrıca filtrenin bozulmaması gibi bir derdiniz olmayınca masraftan kaçınmış oluyorsunuz. Siklon süpürgeler çok yüksek emiş gücüne sahiptir. Aynı zamanda bu emiş gücü yıllar geçtikçe düşmemektedir. Pahalı olması, ses çıkarması ve haznesini temizlemekle uğraşmak olumsuz yönleri arasında yer almaktadır.

Elektrikli Süpürgelerde Kullanılan Filtreler

Elektrikli süpürgelerde kullanılan başlıca 3 filtre vardır. Mikro filtre adı verilen teknoloji, düşük bütçeli süpürgelerde kullanılan standart filtre teknolojisidir. Yeni nesil süpürgelerde ise daha gelişmiş teknolojilere sahip filtreler kullanılır. Bunlardan birisi HEPA filtre, diğeri ise aktif karbon filtresidir.

HEPA Filtre

HEPA, özgün adını oluşturan “High Efficiency Particulate Arresting” kelimelerinin kısaltmasıdır. Bu tabir Türkçeye “Yüksek Etkinlikte Partikül Yakalayıcı” şeklinde çevrilmektedir. En basit anlamı ise süpürgenin havada bulunan toz ve partikülleri tutmasıdır. HEPA filtreler, süpürgelerin çektiği toz ve partikülleri tutar ve tekrar dışarı çıkmasına izin vermez. Süpürgede kullanılan HEPA filtrenin kalitesi arttıkça performansı da yükselir.

Aktif Karbon Filtresi

Aktif karbon filtresi, süpürgelerde gaz moleküllerini tutma amacı ile kullanılan filtredir. Yani bu filtreye sahip süpürgeler ortamda bulunan ve kötü koku yayan çeşitli gaz moleküllerini hapsederek ortamdaki pis kokuların engellenmesini sağlar. Kimyasal bir arıtma yapan aktif karbon filtresi, evinizde ya da iş yerinizde bulunan sigara, deterjan vb. kokuların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Elektrikli Süpürge Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? : Satın Alma Rehberi

Elektrikli süpürge temizlik yapmanın en başında gelir. Peki, bu aleti satın alırken nelere dikkat etmeliyiz bakalım:

 • Toz torbalı elektrikli süpürge satın aldıysanız sulu bölgeleri temizlemeye çalışmayınız. Toz torbalı süpürgeler kuru bölgeler için kullanılmalıdır.
 • Astım, alerji gibi hastalıklarınız varsa süpürgenin filtresini göz önünde bulundurmalısınız.
 • Alacağınız süpürgenin güzel bir temizlik yapmasını istiyorsanız emiş gücü yüksek olanları tercih etmelisiniz.
 • Sizi çok yormadan, zamandan tasarruf etmenizi sağlayacak bir elektrikli süpürge seçmelisiniz.
 • Alacağınız elektrikli süpürgenin sağlamlığı ve aynı zamanda garanti süresi de çok önemli noktalardan biridir.
 • Sulu bölgelerde temizlik yapabilmesi, perdeleri temizleyebilmek için ayrı bir aparatının bulunması da önemlidir.
 • Tabii ki bütçenize uygun bir elektrikli süpürge bulmalısınız.

En İyi Elektrikli Süpürge Tavsiyeleri ve İncelemeleri

Şu anda piyasada birçok marka elektrikli süpürge üretmektedir. Bunlar arasında Philips, Dyson, Rowenta, Fakir, Arçelik, Sinbo ve Arnica Tesla markaları en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Bu markaların en iyi ürünlerine göz atalım:

Dyson DC33C Allergy Elektrikli En İyi Özellikli Süpürge

dyson_dc37-animal-turbine_-elektrikli-supurge_34075 (2)

Daha temiz bir hava vermesi sayesinde bu ürün alerjisi olan insanlar için kullanım açısından idealdir. Ömür boyu kalıcı filtreye ve toz torbasız bir kullanıma sahiptir. Karbon lifli yumuşak fırça, kombine ve merdiven aparatlarına sahiptir. Radyal Root teknolojisi sayesinde emiş gücü çok yüksektir. Top teknolojisi sayesinde ise başlığı rahatça döndürebilir ve kolay kullanım sağlamaktadır. Ayarlı zemin başlığı sayesinde sert zeminlerde başlığı değiştirerek her yeri temizleyebilirsiniz. Sessiz bir şekilde çalışmaktadır. Bu sayede evdekileri rahatsız etmeden temizlik yapabilirsiniz. Garanti süresi 2 yıldır. Haznesini değiştirmekle uğraşmak ve fiyat bakımından oldukça pahalı olması olumsuz özellikleri içerisinde yer almaktadır.

Arnica Tesla Premium Toz Torbasız Elektrikli Süpürge

arnica-tesla-premium-rose-toz-torbasiz-elektrikli-supurge-995-18-B

Yıkanabilir Hepa filtresine sahip, A sınıfı olan elektrikli süpürge elektrik tasarrufu yapmaktadır. 70 dB’e kadar sessiz çalışma özelliğine sahiptir. Cyclone Max Teknolojisinin var olmasıyla yüksek emiş gücüne sahiptir. Elektrikli süpürgeyi çalıştırmaya başladığınız anda otomatik olarak toz hazne kapağı kapanmaktadır. Bu sayede daha temiz bir iş çıkartmış olursunuz ve aynı zamanda emniyet sistemine de sahiptir. Uzaktan kumanda özelliği sayesinde daha kolay ve teknolojik bir kullanım elde etmiş olursunuz. Dar uçlu boru, perde ve koltuk temizleme aparatları da yer almaktadır. Aynı zamanda parke ve zemin temizleme ucuna da sahiptir. 3 yıl garanti süresi vardır. Fiyat bakımından biraz pahalı olması olumsuz yanıdır.

Philips FC9924-07 Elektrikli En İyi Süpürge

phlips

A sınıfı olan bu ürün enerji verimli yüksek performans göstermektedir. Eğer ürünü beğenmezseniz 60 gün içerisinde iade etme gibi bir şansa sahipsiniz. Üstün temizlik performansı sayesinde hava ve tozu birbirinden ayırır. Triactivemax başlığı sayesinde her zemine uygun temizlik yapabilirsiniz. Bu özelliğin olumlu tarafı başlık değiştirme gibi bir sorununuz olmaz. Yeni teknolojisi sayesinde içerisinde yer alan toz haznesi, toz bulutunun oluşmasını engeller. Ergonomik kullanımı sayesinde sizi yormadan temizlik yapabilirsiniz. Üstün gelişmiş filtreleme sayesinde emiş gücü çok daha fazla ve sağlamdır. Süpürgenin başlığı daha geniş ön açıklık sayesinde büyük parçaları toplayabilmektedir. Toz havada asılı kalmaz, haznenin dibinde birikir. Bu sayede hazneyi temizlerken tozun dağılması gibi bir sorun oluşturmaz. Garanti süresi 2 yıldır. Bütçe açısından sizi zorlayacak olması olumsuz yönüdür.

Fakir Veyron Turbo XL Bütçe Dostu Elektrikli Süpürge

Fakir-Veyron-Turbo-XL-Premium-750W-Toz-T-b9fe

Toz torbasız elektrikli süpürge ayarlanabilir vakum gücü özelliğine sahiptir. Turbo, kenar köşe ve hassas mobilya aparatları yer almaktadır. Hepa filtresine sahip olan bu ürün otomatik kablo sarıcı özelliği de vardır. Sessiz çalışır, ses seviyesi 71 dB’dir. Teleskopik vakum borusuna ve çelik telli esnek vakum hortumuna sahiptir. Garanti süresi 2 yıldır ve fiyat bakımından her cebe uygundur. Toz haznesinin değiştirmekle uğraşmak kullanıcılar tarafından olumsuz karşılanmaktadır.

Rowenta RO6221 X-Trem Power Cyclonic Toz Torbasız En İyi Fiyat Performanslı Elektrikli Süpürge

rowenta

A sınıfı olan elektrikli süpürge enerji verimliliği bakımından üstün bir performans göstermektedir. Gelişmiş siklon teknolojisi sayesinde çok yüksek emiş gücü sağlamaktadır. Aynı zamanda yıkanılabilir filtre ve hepa filtre sayesinde antibakteriyel özellik taşır. İçerisinde yer alan ikili filtre sayesinde filtre değişimi daha geç yapılır, bu sayede filtre değiştirmekle uğraşmaz ve tasarruf yapmış olursunuz. Geniş toz haznesi sayesinde geniş alanlarda daha uzun süre kullanabilirsiniz. Taşıma kolu sayesinde toz haznesini kolayca temizleyebilirsiniz, bu da kolay ve ergonomik bir kullanım sağlar. Mobilya fırça ve entegre fırçaya sahiptir. Garanti süresi 2 yıldır ve fiyat bakımından idealdir. Sessiz çalışmaması olumsuz özelliğidir.

S 4940 Toz Torbalı Arçelik En Güvenilir Elektrikli Süpürge

s4940

Toz torbası dolduğunda ışıkla uyarı yapan elektrikli süpürge A sınıfıdır ve enerji verimi yüksektir. Toz haznesinin çok geniş olması sayesinde daha çok temizlik yapabilme şansına sahipsiniz. 360 derece dönebilen hortumu sayesinde kolay kullanım sağlanır. 8 metre kablo uzunluğu sayesinde geniş alanlarda kullanırken sorun çıkartmaz. Parke ve halı fırçası bulunmaktadır. Aynı zamanda dar ağızlı ucu ve uzatma borusu da yer almaktadır. Ses seviyesi 70 dB’dir. Bu sayede sessiz çalışabilir. Hepa filtrelidir ve LED’li güç göstergesine sahiptir. Garanti süresi 3 yıldır ve fiyat bakımından her cebe uygundur. Toz torbasını değiştirmek zorunda kalmak kullanıcılar tarafından olumsuz görülen özelliğidir.

Sinbo Svc 3479 Toz Torbasız Filtreli En Ucuz Elektrikli Süpürge

simboo

Siklonik teknoloji sayesinde toz ve hava birbirinden ayrılır. İçerisinde yer alan hepa filtresi sayesinde tozun yeniden havaya karışmasını engelleyerek daha temiz bir ortam sağlamaktadır. Aynı zamanda toz torbasına ihtiyaç duymadığınız için ek masrafa gerek kalmaz ve tasarruf etmiş olursunuz. Otomatik kablo sarıcı özelliği yer almaktadır. Motor koruma ve hava çıkma filtresi sayesinde daha uzun kullanım sağlarsınız. Kenar – köşe ve yer aparatları da bulunmaktadır. Garanti süresi 2 yıldır ve fiyat açısından aşırı ucuz bir üründür. Emiş gücünün daha az olması kullanıcılar tarafından olumsuz karşılanmıştır.

Electrolux ESPC71DBT Silent Performer Cyclonic ACBA 72db Toz Torbasız En Sessiz Çalışan Elektrikli Süpürge

Electrolux-2469670614-P045677-zoom

Yeni teknolojili filtresi sayesinde havada bulunan alerjen ve diğer kirli bakterileri yok etmede üstün bir performans göstermektedir. Çok sessiz çalışma özelliği sayesinde başınızı ağrıtmaz ve etrafınızdakileri rahatsız etmez. Emiş gücü ayarı bulunmaktadır. A sınıfı olması sayesinde enerji verimliliği yüksektir ve tasarruf yapar. Halıda çekiş gücünün düşük olması olumsuz özelliğidir. Garanti süresi 2 yıldır ve fiyat açısından her cebe uygundur.

Sonuç

Elektrik süpürgesi alırken gerçek kullanıcı yorumlarına dikkat etmek çok önemlidir.  Almadan önce kullanan birine sormak veya mağazada denemeniz gerekir. Aktif karbon filtresinin bulunması, süpürgedeki boru sapının ayarlanabilir olması da önemli noktalardan biridir. Elektrikli süpürge alırken çok pahalı olması yüzünden şikâyet etmeyin. Sadece bir defa alıp ömür boyu kullanmak daha önemlidir. En iyi elektrikli süpürge tavsiyesi alırken sizlere saydığımız özelliklere dikkat edin.

Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

Yorum yapın