2018’in En İyi ve En Çok Satan İşlemcileri

İşlemciler bilgisayarlarımızın en önemli parçalarından biridir. Bilgisayarımızın beyni niteliğindedir. Bilgisayardaki bütün veri dolaşımı ve işlemler, işlemcimizin kalitesi ve özellikleriyle ilgilidir. Eğer bilgisayar topluyorsanız ve sisteminizin gerçekten iyi olmasını istiyorsanız, işlemci seçiminde son derece dikkatli olmanız gerekiyor. İşlemci seçiminde birçok teknik detay mevcut. Bu yazımda 2018 yılının en çok tercih edilen en iyi işlemcilerinden bahsedeceğim. Teknik detayları bir kenara bırakıp, daha çok bütçe dostu ve çok tercih edilen işlemciler konusunda bilgi vereceğim. İşlemcinizi seçmeden önce bilgisayarı ne amaçla kullandığınızı belirlemeniz gerekiyor. Biz bunu 3 farklı kategori olarak değerlendirebiliriz.

Eğer iş için ve sadece internet kullanımı için bir işlemci arıyorsanız, Pentium veya i3 serisi işlemciler tercih edebilirsiniz. Biz bu kategoriye başlangıç seviyesi işlemciler diyoruz.

Eğer biraz oyun oynamak istiyorsanız ve aynı zamanda günlük işlerinizi çözmek istiyorsanız, i5 veya Ryzen 5 serisi işlemcileri değerlendirebilirsiniz. Biz bu kategoriye orta seviye işlemciler diyoruz.

Render işleri ile uğraşıyorsanız ya da üst seviye bir oyuncu bilgisayarına ihtiyacınız varsa, i7 veya Ryzen 7 serisi işlemcileri değerlendirebilirsiniz. Biz bu kategoriye üst seviye işlemciler diyoruz.

Bu yazımızda işlemci alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. Bunun yanında 2018 yılında en çok satan, en iyi işlemcilerini tanıtacağız.

cpu

İşlemci Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar:

Alacağınız bilgisayarın beyni niteliğindeki işlemciyi seçerken çok dikkat etmeniz gerekiyor. Sahip olduğu özellikleri en iyi şekilde değerlendirip, karar vermeniz gerekiyor. İşlemciyi alırken değerlendirmeniz gerekenlere tek tek bu konu altında başlıklarıyla ve açıklamalarıyla yer verdik. Bu yazıdaki maddeleri okuduktan sonra en iyi işlemciyi bulacağınıza şüpheniz olmasın.

  • Kullanım Amacı

Yukarıda bahsettiğim gibi işlemciyi alırken ilk düşünmeniz gereken kullanacağınız alan olmalı. Basit bir kullanım için başlangıç seviyesi, günlük işler ve oyun oynamak için ortalama seviye, render veya yüksek seviyeli oyunları oynamak için yüksek seviye işlemcileri tercih etmelisiniz.

8.-nesil

  • Cache(Önbellek)

Daha önce işlemci incelediyseniz 4MB, 8MB, 12MB gibi değerler görmüşsünüzdür. Bunlar cache yani önbellek değerleridir. Önbellek yapısından kısaca bahsetmek gerekirse, işlemcinin içerisinde bulunan küçük boyutlu ve yüksek hızlı hafıza birimidir. İşlemcinizin bazı durumlarda ram’e gitmesine gerek kalmadan hızlıca işlemleri tamamlamasını sağlar. Özetle cache değeri ne kadar yüksekse o kadar iyidir diyebiliriz.

  • Fiziksel Çekirdek Sayısı

Eskiden 2 çekirdekli işlemciler bile insanlara ulaşılmaz gelirken, teknolojinin çok hızlı gelişmesiyle 4,6,8 ve daha fazla sayıda fiziksel çekirdek içeren işlemciler ortaya çıktı. Fiziksel çekirdeğin fazla olması, birden çok işlem yaptığımız sırada en iyi performansı almamızı sağlar. Fiziksel çekirdek sayısı ne kadar fazlayla o kadar iyi diyebiliriz.

  • Sanal Çekirdek Sayısı

Fiziksel çekirdekle kıyasladığımızda, önceliğin fiziksel çekirdek sayısını aldığını söyleyebiliriz. İşlevi fiziksel çekirdek gibi çoklu işlemlerde en iyi performansı almayı sağlamasıdır. Genellikle Amd işlemcilerde sayılarının çok fazla olduğunu görebiliriz. Eğer iki farklı işlemcinin fiziksel çekirdek sayıları aynı ise bu durumda sanal çekirdek sayısı fazla olan avantajlıdır. Fiziksel çekirdek sayısı daha düşük ama sanal çekirdek sayısı daha fazla olsa da her zaman fiziksel çekirdek sayısı değerlendirmede daha ön sıradadır.

image001

  • İşlemci Hızı

Öncelikle bunun mantığını anlamak gerekir. Bilgisayarın 1 saniye içerisinde gerçekleştirdiği işlem miktarına denir. Birimi “Hertz” diye ifade edilir. Daha iyi anlamak için ufak bir örnek verelim. İşlemci hızı 2.0 Ghz yazan bir işlemciyi düşünelim. Bu işlemcinin saniyede 30000000000 işlem yapabildiği anlamına gelir. Saat hızının yüksel olması işlemci seçiminde önemlidir fakat bundan önce çekirdek sayısının değerlendirilmesi gerekir.

  • Mimari

İşlemcilerin mimarileri hakkında yazılanları görmüşsünüzdür. Genel olarak 14nm gibi yazılar görürsünüz. Örnek olarak bir işlemcimiz 14nm ve diğer işlemcimiz 12nm olsun. 12nm olan işlemcimizin içerisindeki transistörler daha az yer kaplayacağı için ısı ve enerji kaybı düşer. Özet olarak daha küçük boyutlu mimariler avantajlıdır.

  • İşlemci Ailesi

Aslında ülkemizde 5. Nesil, 6. Nesil gibi tanımlanıyor. Bu genel olarak Intel ailesi için bir tanımlama. Aynı durum Amd firmasında Ryzen ve 2. Nesil Ryzen olarak var. İşlemci ailesi ne kadar yüksek ise o kadar yeni anlamına gelmektedir. Günümüzde Intel firması 8. Nesil işlemci ailesini tanıtmış durumda.

  • TDP Değeri

Tükettiği enerji miktarına denir. Eski FX serisi işlemciler 225 W TDP değerine sahipti. Şuanki güncel işlemciler 65W ve 95 W arası TDP değerlerine sahipler. Daha düşük seviyeli işlemcilerde daha düşük TDP değerleri görmek mümkün.

Hangi Marka İşlemci Almalıyım? En İyi İşlemci Tavsiyeleri

Bu yazımızda hem sizi bilgilendirmek hem de ihtiyacınıza uygun en iyi işlemciyi bulmanıza yardımcı olmaya çalıştık. Şuan için dünya piyasasında iki önemli işlemci markası mevcut. Bunlar AMD ve Intel. 2017 yılına kadar pazarın büyük yoğunluğu Intel’in elindeydi. Ryzen serisi işlemcilerin çıkmasıyla beraber AMD pazarda eskisi gibi etkili olmaya başladı diyebiliriz. Yukarıda anlattığım gibi kategorilere ayırarak baktığımızda, başlangıç seviyesi bilgisayarlar için Pentium,i3 ve Ryzen 3 serisi işlemciler uygun duruyor. Orta seviye bilgisayarlar için İ5, Ryzen 5 serisi işlemciler uygun duruyor. Yüksek seviye bilgisayarlar için Ryzen7, i7 işlemciler uygun duruyor. Biz sizler için bu kategorilerde 2018 yılının en çok satan ve en iyi işlemcilerini derledik.

Başlangıç Seviyesi İşlemci Tavsiyesi

Bu kategorideki işlemciler daha çok iş bilgisayarları için düşünülebilir. Uygun fiyatlı oyuncu bilgisayarları içinde kullanılabilir. Ama bizim tavsiyemiz daha çok iş bilgisayarı için kullanılması yönünde.

AMD Ryzen 3 2200Gryzen32200g

 

Oldukça yeni bir işlemci diyebiliriz. 2. Nesil Ryzen işlemci ailesinin bir üyesidir. Intel firması ile kıyasladığımızda i3 ve i5 arası bir performansa sahip. Daha önce A10 serisi ile bildiğimiz “APU” özelliği bu işlemcide mevcut. Yani herhangi bir dahili ekran kartına ihtiyaç duymadan işlemciyi kullanabiliyorsunuz. AMD bu konuda oldukça kendine güveniyor. Herhangi bir ekran kartı olmadan piyasadaki çoğu oyunu 1080p çözünürlükte en az 30 FPS alarak oynatabileceğini söylüyor. 4 adet fiziksel çekirdek barındıran 2200G, 8 adet GPU çekirdeğine sahip. 3.5 Ghz bir hıza sahip olan 2200G, 3.7 Ghz hıza kadar ulaşabiliyor. 4 MB Önbellek boyutuna sahip. Çarpan kilidi kapalı olduğu için herhangi bir hız aşırtma durumu söz konusu değil. Güncel fiyatları sürekli değişmekte fakat ortalama olarak 500-600 TL gibi bir fiyata sahip.

Intel Core i3 8100Intel Core i3 8100

 

Intel 8. Nesil Cofee Lake ailesinin bir üyesidir. Intel’in daha önceki yıllarda i3 serilerde 2 fiziksel çekirdek kullanmasından dolayı bazı düşük performanslar ortaya çıkabiliyordu. Bu seride 4 adet fiziksel çekirdek içeren i3 8100, aynı zamanda 4 adet sanal çekirdek içeriyor. 6 MB önbellek boyutuna sahip olan i3 8100, eski i3 işlemcilere göre çok farklı bir karaktere sahip. 3.6 Ghz hız ile çalışan i3 8100, 65 W TDP değerine sahip. Kendi internet sitesinde tavsiye edilen fiyat olarak 117$ gözüküyor. Ülkemizde 600 TL civarında satışa sunuldu.

Intel Pentium Gold G5500Intel Pentium Gold G5500

 

Pentium serilerinin kötü geçmişini bu yazımı okurken lütfen hafızanızdan silin. Eskiden Pentium işlemciler son derece problem yarattığını ve yavaş olduğunu biliyorum. Ama 8. Nesil Pentium işlemcilerde artık böyle sorunların olması mümkün değil. 2 adet fiziksel çekirdeğin yanında 4 adet sanal çekirdekle piyasaya sunulan G5500, 3.8 Ghz hıza ve 4 MB önbellek boyutuna sahip. Bunun yanında sadece ve sadece 54 W TDP değere sahip. Fiyatlarına baktığımız zaman yaklaşık 500 TL civarında satılıyor. Yurtdışından sipariş edildiğinde 75$ gibi bir fiyata elinizde olabilir.

civarında satılıyor. Yurtdışından sipariş edildiğinde 75$ gibi bir fiyata elinizde olabilir.

Orta Seviye İşlemci Tavsiyesi

Intel Core i5-8400Intel Core i5-8400

 

Intel 8. Nesil Cofee Lake ailesinin bir üyesidir. Cofee Lake serisinin yayınlanması ile beraber ilk defa i5 işlemcilerde 6 fiziksel çekirdek kullanılmaya başlandı. Bunun yanında 6 adet sanal çekirdek işlemci barındırıyor. Temel hız olarak 2.8 Ghz olan i5-8400, Turbo hız ile 4.0 Ghz hıza kadar ulaşabiliyor.9 MB akıllı önbellek boyutuna sahip olan i5-8400, 65W TDP değerine sahip. Maksimum 64 GB ram desteği sağlıyor ve 2666 Mhz hıza kadar destekliyor.

AMD Ryzen 5 1400AMD Ryzen 5 1400

 

Ryzen 1400 ilk çıkan zen mimarisinin üyelerinden birisidir. Oldukça başarılı satış rakamları ile bizi etkileyerek bu listeye girmeye hak kazandı. 4 fiziksel ve 8 adet sanal çekirdeğe sahip olan Ryzen 1400, 3.2 Ghz hıza sahip. 14nm zen mimarisine sahip olan Ryzen 1400, 8 MB önbellek boyutuna sahip. Yaklaşık 1000 TL gibi bir fiyat ile satın almanız mümkün.

AMD Ryzen 3 1300XAMD Ryzen 3 1300X

 

Ryzen 3 1300X 4 adet fiziksel ve 4 adet sanal çekirdekten oluşuyor. 8 MB önbellek boyutuna sahip. 3.5 Ghz hıza sahip olan Ryzen 3 1300x, turbo frekans ile 3.7 Ghz hıza ulaşabiliyor. 65W TDP değerine sahip olan Ryzen 3 1300X, 14nm zen mimarisine sahip. 800 TL gibi fiyatlara bu işlemciye sahip olabilirsiniz.

Üst Seviye İşlemci Tavsiyesi

AMD Ryzen 7 2700XAMD Ryzen 7 2700X

 

2. Nesil Ryzen serisi işlemcilerin babası dersek yeridir. AMD bu işlemciyi tasarlarken gerçekten üst seviye işlemci olsun diye üretmiş. Tam 20 MB önbellek değerine sahip olan Ryzen 7 2700X, 8 adet fiziksel çekirdek ve 16 adet sanal çekirdek barındırıyor. 3.7 Ghz hıza sahip olan Ryzen 7 2700X, turbo frekans ile 4.3 Ghz hıza ulaşabiliyor. Çarpan kilidi açık olarak satılan Ryzen 7 2700X için hız aşırtma işlemi uygulanabiliyor. Ülkemizde 2200 TL civarı fiyatlarla bu işlemciye sahip olabilirsiniz.

Intel Core i7-8086KIntel Core i7-8086K

 

Intel’in i7 serisinde amiral gemisi tabirini kullanırsak yanlış olmaz. En büyük sıkıntısı ülkemizde çok pahalı olması ve bulunmasının zor olması. Çoğu firma fiyatlardan dolayı stoklarında bulundurmuyor. 6 fiziksel, 12 sanal çekirdek içeren i7-8086K, 4.0 Ghz hızdan 5.0 Ghz hıza kadar ulaşabiliyor. 12 MB önbellek değerine sahip. Çarpan kilidi açık bırakıldığı için hız aşırtma uygulamaları gerçekleştirilebiliyor. Kutusundan stok soğutucu çıkmıyor. Bu işlemciyi alırken yanında iyi bir soğutma sistemi almanız gerektiğini de unutmayın. Ülkemizde 2800 TL civarı fiyatları vererek bu işlemciye sahip olabilirsiniz.

Intel Core i7 8700KIntel Core i7 8700K

 

Intel 8. Nesil Cofee Lake ailesinin bir üyesidir. İşlemciyi aldığınızda içerisinden maalesef stok soğutucu çıkmıyor. Bunun için işlemciyi aldıktan sonra soğutucu masrafı yapacağınızı unutmayın. 6 fiziksel ve 6 adet sanal çekirdek içeren i7 8700K, 12 MB önbellek boyutuna sahip. 3.7 Ghz ve 4.7 Ghz aralığındaki hızlarda çalışabiliyor. 2300 TL gibi bir bütçe ile bu işlemciye sahip olabilirsiniz.

Yorum yapın