En İyi Halı Saha Ayakkabıları İle Siz De Doksana Goller Atabilirsiniz!

Son Güncelleme 28 Ekim 2019

Halı saha aktiviteleri, arkadaşlarınızla keyifli bir vakit geçirmek amacıyla genelde her hafta düzenlenen, kendine özgü kurallarıyla normal futboldan ayrılan, eğlenmek ve günlük hayatın stresinden uzaklaşmak amacıyla bir araya gelinen organizasyondur. Bu halı saha maçları amatör gibi görünse de aslında kişiler profesyonel bir ruh hali ile başarmak isteği ile sürmektedir. Rakip kim olursa olsun oldukça çekişmeli süren halı saha maçlarında sakatlanma riski de çok fazladır. Diğer tüm sporlarda olduğu gibi ekipman seçimi burada da önemlidir. Doğru ekipman seçimleri sakatlıkların önüne geçebilir. Bu nedenle halı saha ayakkabılarının doğru tercih edilmesi önemlidir.

Halı saha zemini serttir. Bu nedenle seçilen ayakkabı esnek ve yüksek tabanlı olmalıdır. Halı saha için yeterli olan kramponlar yumuşak, geniş ve kısa dişli olanlardır. Halı saha için özel olarak üretilen çivisiz kramponlar da kullanılabilir. Sık dişli silikon tabanlı modeller uygundur. Burada önemli olan nokta çim saha da kullanılan krampon ile halı sahada kullanılan ayakkabının farklı olmasıdır. Çim saha da kullanılan krampon, futbol ayakkabıları olarak da geçmektedir. Futbol ayakkabıları, özel çivili taban yapısına sahiptir. Tabanında 12-16 arasında kauçuk çiviye sahip olan kramponlar daha çok çim saha da kullanılmaktadır. Suni çimlerin kullanıldığı halı sahalarda ise, kısa dişli ayakkabılar kullanılmaktadır. Normal günlük hayatta giyilen spor ayakkabı modellerine de benzemektedir. Birbirine yakın, geniş ve kısa çivili ayakkabılar daha çok tercih edilmektedir.

HALI SAHA AYAKKABI MODELLERİ

 • Dişli Halı Saha Ayakkabı Modelleri

Suni çimlerin yapıldığı halı sahalarda yumuşak, geniş ve kısa dişli kramponlar tercih edilmektedir. Bu ayakkabıların profesyonel kramponlardan farkı, çivili taban yapısından kaynaklanmaktadır. Bu kramponların tabanında 12-16 adet geniş çiviler bulunmaktadır. Halı sahalarda kullanılan bu dişli ayakkabı modelleri, daha çok silikon tabanlı, sık dişli ya da kısa dişli olmaktadır.

 • Dişsiz Halı Saha Ayakkabı Modelleri

Bu ayakkabı modelleri, daha çok günlük hayatta kullandığımız ayakkabı modellerine benzemektedir. Dişli halı saha ayakkabılarından ayrılan en önemli noktası, bu ayakkabıların dişsiz olmalarıdır. Ayrıca bu ayakkabı modelleri, esnek ve yüksek tabanlı olmaktadır.

HALI SAHA AYAKKABISI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ: SATIN ALMA REHBERİ

Halı saha ayakkabısı alırken karşımıza birçok alternatif çıkmaktadır. Çim sahalarda kullanılan krampon yani futbol ayakkabıları, halı sahalarda kullanılmamaktadır. Bunun sebebi, çim sahaların zemininin halı saha zeminine göre daha yumuşak olmasıdır. Peki dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir?

 • Öncelikle halı saha ayakkabılarının yumuşak ve küçük dişli olmasına dikkat etmeliyiz. Bunun sebebi yukarıda açıkladığımız halı saha zemininden kaynaklanmaktadır. Çim sahada zemin yumuşak olduğundan eklemlere binen yük kolaylıkla halledilebilirken, halı sahada bunun görevi ayakkabıya aittir. Böylece zemin tutuşu başarılı olacaktır.
 • Ayakkabının derisi bu noktada dikkat edilmesi gereken başka bir husustur. Deri hafif olmalıdır. Çim sahalarda kullanılan profesyonel kramponlarda kanguru derisi kullanılırken, halı sahada dana derisi kullanılmaktadır. Deri mümkün olduğu kadar hafif olmalıdır.
 • Ayaklarının ayakkabının içine rahat oturmalıdır. Dolayısıyla alacağınız ayakkabıyı, futbol oynadığınız çoraplarla denemelisiniz.
 • Sentetik ve kauçuk tabanı olan ayakkabılar yeni başlayanlar için daha faydalı olacaktır.
 • Dişli modellerin çabuk yıpranmaması için kauçuk kalitesine dikkat edilmelidir.
 • Bağcıkların orta kısımda olması daha güvenli olacaktır. Çünkü bağcıkların yan tarafta olması halinde rakiple mücadele ederken açılabilir ya da takılabilir.

EN İYİ HALI SAHA AYAKKABI TAVSİYESİ VE İNCELEMELERİ

Piyasa da halı saha ayakkabı çeşitleri oldukça fazladır. Burada alıcıya düşen, yukarıda sayılan özellikleri dikkate alarak seçim yapmalarıdır. Piyasada en çok satılan markalar arasında Nike, Kipsta, Adidas, Puma, Lescon bulunmaktadır. Halı saha tesisleri yapımı ile uğraşan Biçim Spor, ekonomik krampon isteyenlere sentetik, dayanıklı krampon isteyenlere ise deri olanları öneriyor.

 • Nike Tiempo X Lunar Dişli Halı Saha Ayakkabısı

Nike Tiempo X Lunar

Nike marka bu ayakkabı modeli yeni başlayanlar için oldukça uygun fiyatlı ve rahat kullanıma sahip bir modeldir. Sentetik gövdesi ve kauçuk tabanı sayesinde esnek ve dayanıklıdır. Hafif köpük yastıklama ve kaliteli deri yapısı ile halı sahalarda maç yaparken oldukça rahat olmaktadır. Kauçuk dişli yapısı ile zemin tutuşu sağlam olmaktadır.

 • Nike Phantom Vision Pro Halı Saha Ayakkabısı

Nike Phantom Vision Pro

Nike Phantom Vision Pro Dynamic Fit Halı Saha Kramponu, daha geniş vuruş bölgesi için oldukça dayanıklıdır. Gizli bağcık sistemine sahi olmasından dolayı, vuruş için son derece rahattır. Bunun yanı sıra Nike React köpük özelliği sayesinde yumuşak ve esnek yastıklama kazandırmaktadır. Esnek kumaştan üretilen iç patik yapısı bulunmaktadır. Böylece rahat ve destekleyici olmaktadır. Bilek kısmı Dinamik Fit özellikli olmasından dolayı, ayak bileğini çorap gibi sarmaktadır. Kauçuk çivili olmasından ötürü zemin tutuşu sağlamdır. Ayrıca leke bırakmayan dış taban mevcuttur.

 • Kipsta Agility 100 Hg Halı Saha Ayakkabısı

Kipsta Agility 100 Hg

Başlangıç seviyesinde sert zeminde futbol oynayan ve dayanıklı bir ürün arayanlar için tasarlanmıştır. Diğer markalara göre çok daha uygun fiyatlı olması açısından oldukça tercih edilmektedir. Küçük boylardaki dişleri sayesinde sert zeminde tutuşu kolaylaştırmaktadır.

 • Adidas Nemeziz Tango 18.3 Halı Saha Ayakkabısı

Adidas Nemeziz Tango

Bu halı saha ayakkabısının fiyatı diğerlerine göre artış göstermektedir. Bandajlardan ilham alınarak tasarlanmıştır. Sahip olduğu elastik yapısı ile bir taraftan esnerken diğer taraftan ayağın sabitlenmesini kolaylaştırmaktadır. Kauçuk dışa tabanı sayesinde ani hareketler için çeviklik sağlamaktadır. Bu halı saha ayakkabısı da sert zeminler için son derece uygun bir modeldir.

 • Puma One 4 Sentetik Halı Saha Ayakkabısı

Puma One 4 Sentetik

Hafif ve dayanıklı olan bu halı saha ayakkabısı, tasarımı itibariyle oldukça göz kamaştırmaktadır. Çorap uzantılı sentetik bir dış kaplama özelliği bulunmasının yanı sıra, dişli kauçuk tabanı sayesinde tam bir halı saha ayakkabısıdır. Bağcık sistemi ortada bulunan ayakkabının ortalama fiyatı, yine diğer markalara göre artış göstermektedir.

 • Lescon Electra-001 Halı Saha Ayakkabısı

Lescon Electra-001

Lescon markasına ait bu model, Super Grip taban teknoloji ile sahada tutuşu arttırmakta ve performans artışını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra ayakların rahatlığı açısından, Les Insole teknolojisi sayesinde ayakkabı içerisinde oluşabilecek nemi azaltmaktadır. Fiyatı itibariyle oldukça uygun bir üründür.

SONUÇ

Hafta sonu ya da hafta içi arkadaşlar arası eğlencenin kaçınılmaz olduğu halı saha aktivitelerinde ayakkabı çok önemli bir faktördür. Halı saha zemini sert olduğundan diğer çim sahada kullanılan kramponlardan farklı olmaktadır. Halı sahalarda seçeceğiniz ayakkabı yüksek tabanlı olmasına özen göstermelisiniz. Suni çimlerin kullanıldığı halı sahalarda genellikle kısa dişli ayakkabılar kullanılmaktadır. Normal günlük hayatta giyilen spor ayakkabı modellerine de benzemektedir. Dolayısıyla ayakkabıların sık dişli ya da kısa dişli olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü halı saha zemini tutuşu çok önemlidir. Ayrıca seçim yaparken ayaklarınızın rahat olması için futbol çorabı ile denemenizde fayda vardır. Bağcıkların orta kısımda olmasına özen göstermelisiniz. Kauçuk tabanın kaliteli olması da bir diğer önemli özelliklerdendir. En iyi halı saha ayakkabı tavsiyesi alırken kullanıcı yorumlarına da dikkat etmeyi unutmayın.

Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

Yorum yapın