En iyi Harici Harddiskler

Son Güncelleme 13 Aralık 2019

Teknolojinin günden güne büyük bir hızla geliştiği ve veri sayısının her an arttığı günümüzde harici hard diskler pek çok kullanıcının vazgeçilmezi olmuştur. Taşınabilir Disk olarak da bilinen Harici Hard diskler, bilgisayarın depolama alanında yer açarak daha performanslı çalışmasını sağlamak ve film, müzik, fotoğraf gibi verilerimizi yedeklemek ya da arşivlemek için kullanılır.

WD Elements 8TB

WD Elements harici hard disk yüksek kapasiteli depolamasıyla ve hızlı veri aktarımı sayesinde kullanıcıların oldukça ilgisini çekmektedir. Tek bir hard disk kullanarak hem USB 3.0 bağlantısı bulunan cihazlarda hem de eski bağlantı şekli olan USB 2.0 cihazlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Hard diskiniz USB 3.0 ile bağlantı yapıldığında hızlı bir veri aktarımı yapmanıza olanak sağlar. Bilgisayarlarınızda ki saklama alanları dolduğunda dosyalarınızı WD Elements hard diskinize taşıyarak bilgisayarınızda yer açabilir çok daha rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Kullanıcıyı tatmin etmesiyle birlikte en iyi harici disk olmuştur.

Hafif ve şık tasarım ile sizlere 4 TB’a kadar kapasite sunmaktadır. Hard diskte bulunan veriler ve dosyalar önemli olduğu için WD Elements hard diski darbelere karşı dayanıklıdır. Aynı zamanda zorlu şartlara uygun olup dayanıklıdır. Bu sayede sağlam kasasıyla birlikte darba alsa bile bir sorun teşkil etmeyecektir. Windows yazılımlarıyla uyumlu olup ekstra bir yazılım yüklemesi gerektirmez. Diğer işletim sistemleri için yeniden bir biçimlendirme işlemi gerekebilmektedir. Herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir hard disktir.

Toshiba Canvio Basic 1TB 2.5" Taşınabilir Disk En İyi İkinci Harici Harddisk

Toshiba Canvio Basic 1TB

Toshiba Canvio Basic harddiskte bulunan USB 3.0 sayesinde dosyalarınızı hızlı bir şekilde aktarabilirsiniz. Bu sayede 2 tb’a kadar veriyi harici diskinizde saklayabilirsiniz. Toshiba Canvio Microsoft Windows ile kullanıma hazırdır ve bu sayede yazılım yüklemenize gerek kalmamaktadır. İstediğiniz bütün dosyalarınızı saklamak oldukça kolay hale gelmiş olacaktır.

İsterseniz iş yerinizde isterseniz evinizde her zaman rahatlıkla kullanabileceğiniz bir cihazdır. 1 tb olmasıyla birlikte küçük ve şık tasarımıyla çoğu kullanıcıya hitap etmektedir. Bu yüzden de en çok satan harici hard disk kategorisinde yerini almayı başarmıştır. Ayrıca USB 2.0 sayesinde de eski donanımlara da kolay bir şekilde bağlanabilirsiniz. USB 3.0 ile çok daha hızlı bir şekilde bağlanabilirken, hızlı olmasa da USB 2.0 ile eski donanımlarınızda da kullanabilirsiniz. Kolay kullanımı ile istediğiniz zaman takıp kullanabilirsiniz. Dosyalarınızı aktarmanız sırasında hızlı aktarma özelliği sayesinde sizleri bekletmez.

Seagate Expansion: En Çok Beğenilen Harici Hard Disk

harici harddisk kaliteli inceleme

Seagate Expansion hard disk özellikleriyle birlikte kullanıcıya oldukça kolay bir kullanım sağlar. Bağlı olarak bulunan kablosunu bilgisayara takmanız yeterlidir. Bu sayede ayrıca bir kablo gerekmez. Hard diskiniz Windows tarafından otomatik olarak tanınacaktır bu yüzden ekstra bir yazılım kurmanıza gerek kalmamaktadır.

Dosyaları harici diskinize taşımak için sürükleyip bırakmanız yeterlidir. Güç yönetimi sayesinde de otomatik olarak enerji tasarrufu sağlamaktadır. Kolay, şık ve hafif tasarımıyla da en çok beğenilen hard disk olmuştur. Harici diskinizi taşımak veya istediğiniz her yerde kullanabilmek oldukça kolaydır. Kendisini ve sadece bulunan kablosunu taşımanız yeterlidir. 

Sizlere ekstra bir ağırlık yapmayacak iş yerinizde, okulda veya yolculukta dilediğiniz her yerde kullanabileceksiniz. USB 3.0 bağlantısı sayesinde hızlı veri aktarımı sağlar. Binlerce dosya bile aktaracak olsanız uzun saatler beklemenize gerek kalmayacak hızlı bir şekilde işinizi tamamlayabilirsiniz. En çok beğenilen hard disk olmasıyla birlikte sizleri oldukça tatmin edecek verilerinizi, dosyalarını veyahut yüklediğiniz bütün her şeyi güvenle koruyacak sizi yarı yolda bırakmayacaktır.

Everest HDC-M210 Bütçe Dostu Harici Hard Disk

Everest HDC-M210 hard disk ile hayatınız oldukça kolaylaşacak. Hafif, şık ve kullanışlı tasarımı sayesinde istediğiniz her zaman her mekânda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hızlı bir şekilde dosya ve veri aktarımı yapabilirsiniz.

Dosyalarınızı rahatlıkla ve güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Bu sayede kullanımı da oldukça kolaydır. Hard diske sahip olmak fakat yüksek paralar ödemek istemiyorsanız tercihinizi Everest HDC-M210 hard diskten yana kullanabilirsiniz. Bu yüzden Everest hard disk aynı zamanda bütçe dostudur. Kolay taşınabilirliğin yanında ekstra bir kablo taşımanıza da gerek yoktur. Cihazda bulunan kablo sayesinde ekstra bir güç kablosu satın almanıza gerek kalmaz.

Bütçe dostu olmasıyla birlikte çoğu kullanıcıya hitap etmektedir. Hemen hemen herkesin rahatlıkla kullanabileceği hard disk olan Everest dosyalarınızı veya verilerinizi güvenle saklayacaktır. Hafif olmasıyla birlikte çantalarınızda ağırlık yapmayacak rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Dilediğiniz her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Her kullanıcı rahatlıkla kullanabilmektedir. Uygun fiyatlı olmasıyla da her kullanıcı rahat bir şekilde satın alabilir.

Samsung M3 500GB 2.5'’ USB 3.0 Taşınabilir Disk En İyi Piyasa Altında Harici Harddisk

Samsung M3 500GB 2.5

Samsung M3 maksimum 1 TB’a kadar fotoğraf, müzik, film veya verilerinizi güvenle saklamanıza yardımcı olur. Kolay ve rahat taşınabilir olmasıyla birlikte her kullanıcıya da hitap etmektedir. Hızlı veri aktarımı sayesinde yükleyeceğiniz dosyalarınızı kısa sürede rahat bir şekilde yükleyebilirsiniz.

Güvenli, mat ve dayanıklı tasarımı sayesinde darbelere ve gelecek hasarlara karşı oldukça dayanıklıdır. Bu sayede darbe alsa bile verilerinize bir şey olmayacaktır. Samsung M3 sağladığı özelliklerle birlikte en iyi fiyat performans hard diski haline gelmiştir. Aynı zamanda verileriniz ve dosyalarınızın korunması için SafetyKey koruması mevcuttur. USB 3.0 bağlantı desteği sayesinde Windows işletim sisteminize uyum sağlayacak ekstra bir yazılım kurmanıza gerek kalmayacaktır. Hafif ve küçük tasarımıyla çantalarınızda fazla yer kaplamayarak dilediğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Çoğu özelliğiyle tatmin etmesiyle birlikte her kullanıcı rahatlıkla kullanabilir.

Harici Hard Disk Çeşitleri

Teknolojik açıdan değerlendirildiğinde hard diskler 3 gruba ayrılmaktadır. 3’ünde de görevler aynı olsa da farklı özelliklere sahiplerdir. 

  • PATA: Eskide kalmış olan bir teknoloji olup şu an da bile kullanılmakta olsa bile yerini SATA hard disklere bırakmıştır. Verileri aktarma hızı fazlasıyla düşüktür. 
  • SATA: SATA hard diskler bulunduğumuz zaman diliminde bütün bilgisayarlar da artık bulunmaktadır. 

SCSI: Küçük bilgisayar sistem arabiriminin kısaltması olup genelde “Skazi” olarak okunmaktadır. Daha çok Apple ve Unix işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda kullanılmaktadır. Çoğunlukla Macintosh bilgisayarların tamamında bulunmaktadır.

Harici Harddisk Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Piyasada oldukça farklı modellerde harici harddiskler bulunmaktadır. Doğru harici harddisk tercihi yapabilmek için öncelikle kullanıcının amacını belirlemesi gerekmektedir. Bilgisayarın sık sık yedeğini alan, ya da oldukça büyük verileri arşivlemek isteyen kullanıcılar ile standart kullanıcıların ihtiyaçları birbirinden farklı olacaktır. Doğru harici harddiske karar verebilmeniz için sizin için hazırladığımız satın alma rehberini dikkatlice incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Kapasite

Piyasada bulunan harici harddisklerin kapasiteleri oldukça geniş bir yelpaze sunmaktadır. 120 GB’dan 8 TB’a kadar farklı kapasiteleri olan harici harddiskler arasından seçim yaparken önemli olan kullanıcının hangi amaçla kullanacağı ve ne kadarlık bir kapasiteye ihtiyacı olduğunun doğru tespit edilmesi gerekir.  Gerektiğinden daha düşük kapasiteye sahip bir harici harddisk almak, daha sonra farklı bir disk almanıza ve depolanma bakımından verilerinizin bütünlüğünün bozulmasına yol açabilir.

Fiziksel Boyut

Piyasada farklı boyutlarda ve taşınabilirlikte çeşitli harici harddiskler bulunmaktadır. Harici harddiski yanınızda taşıyıp taşımayacağınıza göre boyutuna karar vermelisiniz. 2.5” boyutuna kadar olan harici harddiskler cepte ya da çanta da taşımaya uygunken, 3.5” ve üzerindeki harici harddiskler yanınızda taşımaya pek elverişli değildir. Tüm harici harddiskler için geçerli olmasa da genellikle harici harddisklerin kapasiteleri arttıkça boyutları da büyümektedir. Bu nedenle diskinizi yanınızda taşımak istiyorsanız kapasiteden ödün vermenizi gerekmektedir. Genellikle büyük boyutlu harici harddisklerin güç bağlantısı gerektiği de unutulmamalıdır.

Disk Dönüş Hızı

Disklerin dönüş hızı genellikle 5400 RPM ya da 7200 RPM olmaktadır. Disklerin dönüş hızı, disk plakasının dakikadaki dönüş hızını göstermektedir ve harici harddiskin performansı ile doğru orantılıdır. Harici harddiskte saklanan veriye çok hızlı ulaşılması gerekiyorsa dönüş hızı yüksek harici harddiskler tercih edilmelidir. Bu nedenler harici harddisk seçiminizi yaparken dönüş hızına mutlaka dikkate edilmelidir.

Bağlantı Ara Yüzü

Bağlantı ara yüzü, harici harddisklerin aktarım hızını doğrudan etkilemektedir. Çoğu harici harddisk bağlantı için USB kullanırken bazı harici harddiskler ise Firewire, eSATA gibi farklı bağlantılar kullanmaktadır.

USB Desteği: 

Universal Serial Bus ifadesinin kısaltması olan USB, harici harddisklerin bilgisayara bağlantısında kullanılan en yaygın standarttır. USB’nin ise iki farklı versiyonu bulunmaktadır.  USB 2.0, günümüzde hala en yaygın olarak bulunan USB bağlantı ara yüzüdür. USB 3.0, USB 2.0’a göre yaklaşık 10 kat daha hızlı veri aktarımı sağlarken elektrik bakımından da daha az tüketim sağlar. Ancak USB 3.0 destekleyen harici harddisklerin fiyatları, USB 2.0 destekleyenlere göre daha fazladır.

E-Sata Özelliği: 

External Serial Advanced Technology Attachment ifadesinin kısaltması olan E-Sata, diskin veri alışverişini sağlayan ve dahili diskleri ana kart ile haberleşmesini sağlayan Sata’nin harici olarak kullanılan versiyonudur. E-Satanın özelliği,  daha uzun kabloya sahip olabilmesi ve kablonun daha ince olmasıdır. Ancak E-Sata, harici güç desteği gerektirir.

Firewire Bağlantısı:

Apple firmasında ait bir veri aktarım metodu olan Firewire, özellikler ses ve görüntü aktarımında kullanılmaktadır. Firewire destekleyen cihazları birbirine bağlanarak hızlı veri transferi gerçekleştirebilir.

Ön Bellek

Önbellek, disk okuma yazma işlemi yaparken aynı anda birden fazla istek geldiğinde cevap vermek için kullanılan yardımcı bellektir. Harici harddisklerin 8 MB, 16 MB, 32 MB gibi farklı değerlerde önbellekleri bulunmaktadır. Belleğinin yüksek olması, harici harddiskin performansını da arttıracaktır. Ancak ön bellek artıkça harici harddisk fiyatları da yükselmektedir.

SONUÇ

Günümüzde hızla artan verilere karşılık artan depolama ihtiyacına çözüm sunmak için geliştirilmiş olan harici harddiskler, verilerini yanında taşmak, arşivlemek ya da yedeklemek isteyen kullanıcıların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Harici harddisk seçimini doğru yapabilmek bu bakımdan oldukça önemlidir. En iyi hard disk seçimini yapabilmek için fiyat/performans karşılaştırması yaparken aynı zaman da kullanıcı yorumlarına bakmayı da unutmayın.

Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

Yorum yapın