En iyi Hava Temizleme Cihazı Modelleri

Son Güncelleme 28 Ekim 2019

Hava kirliliği artmaya başladıkça, hava temizleme cihazları ve nemlendiriciler de daha fazla talep almaya başlıyor. Rahat bir nefes almak için tercih edilen cihazlar, yalnızca havayı temizlemekle kalmıyor, aynı zamanda sigara kokusu ve yemek kokusu gibi tüm kokuları da yok ediyor. Havanızı güzelleştirmek, yaşam kalitenizi yükselterek daha ferah ve sağlıklı bir nefes almak için hava temizleme cihazlarından faydalanabilirsiniz.

Hava temizleme cihazları, astım ve solunum yolu hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. İçerisinde Hepa Filtre bulunan ürünler, en uygun hava temizleme cihazı olarak büyük oranda temizlik sağlar. Özellikle küflü ortamlar için tercih edilebilir. Alerjileri etkisiz halde bırakarak ortadan kalkmasına yardımcı olan cihazlar aynı zamanda hayvan tüyüne karşı da etkilidir. Çocukların ve yaşlıların bağışıklık sistemleri zayıf olduğu için alerjiye yatkınlıkları fazladır. Bakteri ve mikropları temizleyebilen hava temizleme cihazları, zararlı gazları ve dumanı da temizler, yok eder. Sizin için en iyi hava temizleme cihazı tavsiyeleri hazırladık, inceleyelim.

HAVA TEMİZLEME CİHAZI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Hava temizleme cihazının işlevine göre farklı türleri piyasada bulunuyor. Farklı amaca göre üretilen hava temizleme cihazı çeşitleri aşağıdaki gibidir:

Mekanik Filtreli Hava Temizleme Cihazı

Fiber tip olarak bilinen mekanik filtreli hava temizleme cihazı, havadaki partikülleri süzer ve elimine eder. Bu filtrelerde elektronik bir kısım yoktur. Bu yüzden etkinlik ve performansları kullanımla azalmaz. Verimliliği %99.97 etkinliğe kadar yaygındır. HEPA filtre de bu filtre kategorisinde yer alır. Verimlilik sağladığı için de çok fazla tercih edilir. Moda ve yaşam portalı Kadın.pro da en sağlıklı sonuçlar veren hava temizleme cihazlarının HEPA filtreli olduğunu vurgulamaktadır.

İyonize Edici Hava Temizleme Cihazı

İyonize edici hava temizleme cihazı, havayı iyonize eder ve partikülleri elektrik yüklü hale getirip temizler. İçerisinde ikinci kademe kollektör plakaları yoktur. Burada yüklü partiküller havadan alınarak  iki yüzlü yüzeye yapışır. Bu işlem, bir duvarın cilalanması gibidir. Olası bir kirlenme problemi önlenmiş olur. Ancak bu tip cihazlar bazı durumlarda emniyetsiz seviyelerde ozon üretimine sebep olabilir.

Elektrostatik Filtreli Hava Temizleme Cihazı

Süzgeç ya da plastik fiber filtreler ile statik elektrik şarjına yerleştirilmiş bir filtreye sahiptir. Elektrostatik filtreli hava temizleme cihazı, hava çıkışı ile statik elektrik şarjı sağlar. Statik elektrik şarjı partiküllerini bir filtre içerisinden geçiyormuş gibi çeker ve tutar. %97'ye kadar performans sağlar.

Elektrostatik Tortulaştırıcı Hava Temizleme Cihazı

Elektrostatik tortulaştırıcı hava temizleme cihazı, iki kademeli sistemden oluşuyor. İlk kademe içerisinde bir yüksek gerilim noktası ya da bir kablo tarafından hava iyonize edilir. Böylece partiküller yüklü duruma gelir. İkinci kademede ise hava yüklü olan metal plakaların arasından yüksek gerilim hemen geçer. Bu sayede ise yüklü partiküller çekilerek havadan atılır. Elektrostatik tortulaştırıcı özellik taşıyan hava temizleme cihazlarında verimlilik plakaların kirlenmesi ile azalma gösterir. Etken durum olarak başlangıç, %95 olarak gösterilir. Ancak kullanım süresine bağlı olarak bu değer %20'ler kadar düşer. Kirlenen ya da tıkanan kollektör plakalarının temizlenmesi ile başlangıç verimi tekrar elde edilebilir. Bu ise düzeni bakım yapmakla mümkünüdür.

HAVA TEMİZLEME CİHAZI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ: SATINALMA REHBERİ

Hava temizleme cihazı, ortamda yer alan havadan insan sağlığına zararlı olan partikülleri ve bakterileri temizleyen cihazlardır. Evin havasını arındırarak oksijenin temizlenmesini sağlayan bu cihazların da neden alınacağına dikkat edilmesi gerekir. Elbette bir ürün satın alınacağı zaman fiyatı ve görselliği de ön planda tutulur ancak hava temizleme cihazı sağlığı doğrudan etkilediği için işlevselliğin ve özelliğin ön planda tutulduğu ürünlerin tercih edilmesi gerekir.

Piyasada pek çok hava temizleme cihazı markası vardır. Markaların çoğu filtreli makinelerdir. Filtrelerin ne sıklıkta ve ne şekilde temizlenmesi gerektiği, filtreli cihazların avantajlı olup olmadığı gibi durumların araştırılması gerekir. Bunun için bir maliyet araştırması da yapılmalıdır. Çünkü bazı hava temizleme cihazının filtresi cihazın kendisinden daha pahalı olarak karşınıza çıkabilir. Özellikle astım gibi solunum yolu hastalıkları için hava temizleme cihazı alacak olanlar HEPA filtre özelliği taşıyan ürünlerden tercih edebilir. Bu cihazlar, havadaki istenmeyen, zararlı toz ve partikülleri ortadan kaldıran en başarılı cihazlardır.

EN İYİ HAVA TEMİZLEME CİHAZI İNCELEMELERİ VE TAVSİYELERİ

İyi bir hava temizleme cihazı almayı düşünüyorsanız, ilk olarak markalar üzerinde araştırma yapmalısınız. Ürünün ne amaçla alınacağını belirlemek ve ürün hakkında özellik sahibi olmak da gerekir. Alerjik durumlar, solunum yolu hastalıkları, evcil hayvan bulunan ortamlar, sigara içilen ortamlar ve küf kokan nemli ortamlar hava temizleme cihazının en çok kullanıldığı alanlardandır. Evinizin her anlamda temiz bir havaya sahip olduğundan emin olmak için hem ihtiyacınıza hem de bütçenize uygun ürün bulabilirsiniz. Aşağıda hava temizleme cihazı markalarının en iyi ürünleri yer alıyor.

Daikin MC70L En İyi Hava Temizleme Cihazı

Daikin MC70L

Daikin MC70L hava temizleme cihazı, alerjik etkilere ve astım gibi solunum yolu hastalıklarına sebep olan havadaki parçacık ve polenleri yok eden bir özelliğe sahiptir. Uçuşan bakteri ve virüsleri yok ederek yaşadığınız ortam için sizlere arınmış, temiz ve sağlıklı bir hava sunar. Standart uzaktan kumandaya sahiptir. 16 desibel sessiz çalışma özelliği bulunuyor. Evcil hayvan türleri, bakteri ve alerjenleri yok eder. Koku giderici filtresi sayesinde kokular ayrıştırılır. Kullanıcılar ürünün fiyatına göre uygun olduğunu, özellikle sessiz çalışma özelliği ve performansı ile kişiye avantaj sağladığını belirtiyor.

Premier Pap 3680 45W Hepa Filtreli Profesyonel En İyi İkinci Hava Temizleme Cihazı

Premier Pap 3680

Premier Pap 3680 45W Hepa filtreli profesyonel hava temizleme cihazı, ayarlanabilir üç güç seçeneğinden oluşuyor. Ortam atmosferini tanıma özelliği yanı sıra ergonomik ve şık tasarımı da kullanıcıya etkin bir kolaylık sağlar. Özel tasarlanmış hava kalite indüksiyonu, hava kalitesi hakkında detaylı bilgi verir. Antibakteriyel fanı ile bulunduğunuz ortamın temiz ve sağlıklı olduğuna şahit olabilirsiniz. Siyah ve gümüş renk seçeneklerinden oluşan Premier hava temizleme cihazı, sessiz çalışması ile kalitesi yüksek bir kullanım sunar. Özellikle sigara kokusu gibi kötü kokulardan kurtulmak isteyen kullanıcılar bu üründen son derece memnun olduklarını belirten yorumlarda bulunuyor.

Philips AC4065 En İyi Özellikli Hava Temizleme Cihazı

Philips AC4065

Zararlı maddeleri ortadan kaldıran ve ortamı sterilize eden Philips AC4065 hava temizleme cihazı, 6 aşamalı benzersiz hava temizleme sisteminden oluşuyor. Bünyesinde bulunan akıllı hava kontrolü, hava kalitesini ölçer ve kontrol sağlar. Çift renkli ekran üzerinde hava kalitesi hakkında bilgi alabilirsiniz. Eğer ortamın havası iyi değilse kırmızı, taze ve sağlıklı bir hava varsa yeşil renkte göstergeyi görebilirsiniz. 5 yıla kadar uzun süreli performans sağlayan ürün filtreleri tıkanmadan uzun süre performans sağlar. Bakteri ve virüs gibi mikropları anında sterilize ederken, gaz ve kokuları da etkili bir şekilde giderir.

SONUÇ

Havayı nemlendiren, astım ve solunum yolu hastalıklarının önüne geçebilen, evcil hayvan tarafından dökülebilecek deri parçası ve tüylerin olumsuz etkisini ortadan kaldıran, ortamın havasını temizleyip kötü kokuların uzaklaşmasını sağlayan hava temizleme cihazı modellerini sizler ile paylaştık. Evinizde ya da iş yerlerinizde hem ihtiyaca uygun hem de kaliteli bir ürün seçimi yapmak için tavsiyelerden faydalanabilirsiniz. Öncelikle tercihlerinizi belirlemeden önce fiyat ve marka araştırması yaparak, ürün karşılaştırmasından yararlanmak gerekir. En iyi hava temizleme cihazı alırken siz de markalar ve fiyatlar hakkında yapılan yorumları değerlendirebilirsiniz.

Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

Yorum yapın