En iyi Kahve Makinesi İle Keyifli İçimler

Son Güncelleme 28 Ekim 2019

Güne uyandıktan sonra bilincimizi de uyandırmak, yoğun bir güne başlamadan veya yoğun bir günün ardından kahve içmek insanı rahatlatır. Günümüzde kahve içmeyi çok seven bir sürü insan vardır. Buna bağlı olarak kahve çeşitleri de çok fazladır. Filtre kahveden tutun da Latte ve Frappe gibi farklı kahve lezzetleri de bulunmaktadır. Her insanın damak zevki farklı olduğundan her zevke uygun kahve çeşidini bulabilirsiniz. Peki, kahve içmenin bize ne gibi yararları vardır öncelikle bu noktadan başlayalım:

 • Kahve içmek stres oranını azaltır ve vücudumuzda bazı hormonların salgılanmasında yardımcı olduğu için kişi kendini mutlu hisseder.
 • Beyin sağlığına iyi gelir, diyabet riskini azaltır.
 • Sütle birlikte karıştırılınca tokluk hissi verir. Bu da diyet yapanlar için bir hayli faydalı olmaktadır.
 • Bilinenin aksine, kalp çarpıntısına neden olmaz. Kalp sağlığına faydası vardır.
 • Aynı zamanda güzelleşmede de yardımcı olmaktadır. İçindeki maddeler sayesinde peeling olarak kullanılmaktadır.
 • Ayrıca kahve içmek, karaciğer sirozuna yakalanma riskinizi azaltmaktadır.
 • Her gün kahve içmek,  Alzheimer hastalığına yakalanma ihtimalini azalttığı kanıtlanmıştır.
 • Yağ yakımını hızlandırır ve vücudunuzun zinde kalmasını sağlar.
 • Kahve tüketiminin yararı olduğu kadar, zararı da vardır. Zararlarını sayacak olursak:
 • Kalp sağlığına her ne kadar iyi gelse de, kalp ritmini bazen etkileyebilir.
 • Kahve tüketiminde aşırıya kaçmak tansiyonunuzu yükseltebilir.
 • Ülser gibi bir hastalığınız varsa bunu tetikleyebilir.
 • Vücutta sıvı kaybına yol açabilir.
 • Fazla kahve tüketimi migreni de etkileyebilir.
 • Kahvenin içerisinde yer alan kafein yüzünden mineral kaybı yaşanır.
 • Ayrıca kafein doğurganlığı da olumsuz yönde etkiler.

Kahvenin herkes tarafından sevilmesi, birçok yararının bulunması ve artık günlük ihtiyaç olarak görülmesi sonucunda kahve makineleri ortaya çıktı. Kahveye olan ilginin bu kadar yoğun olması, çeşitli kahve makinelerinin üretilmesine de yol açtı. Bu kadar çeşidin arasında hangi kahve makinesinin sizin ihtiyacınıza göre olduğuna karar veremiyorsanız ‘’en iyi kahve makinesi tavsiyesi’’ listemize göz atabilirsiniz.

a-coffee-expert

İhtiyaç doğrultusunda birçok kahve makinesini çeşidinin ortaya çıktığını söyledik. Şimdi hangi makinenin hangi kahve için uygun olduğunu öğreneceğiz.

Kapsül Hazneli Makineler

Çok geniş kahve çeşitleri sunan bu makine pratik bir şekilde çalışır. İçerisinde bulunan kapsül haznesine istediğiniz kapsülü yerleştirdikten sonra su haznesindeki gerekli miktardaki su uygun sıcaklığa getirilir. Ardından basınç altında bulunan kapsülle entegre edilir. İşte kısa sürede kahveniz hazır. İçerisinde yer alan kapsüller vakumu olduğu için son kullanma tarihine kadar tazeliklerini korur. Bu makineyi kullanmak için şöyle bir şart vardır: Belli kapsüllü kahve makinesi almak aynı zamanda sadece o makinede bulunan kapsüllere bağlı kalmak anlamına gelir. Bunun sebebi makine ve kapsül birbirlerine bağlı bir sistemdir. Kahve pişirme özelliğinin yanı sıra sütü köpürtme aparatlarına da sahiptir. Ayrıca bu makinelerin bazılarında kişisel ayarlama programı da yer almaktadır.

Filtre Kahve Makineleri 

Bu makinelerde çekilmiş olan her çeşit kahve çekirdeği kullanılabilir. Bu özellik sayesinde belli bir kahve çeşidine bağlı kalmamış olursunuz. Bu makineler ile aynı anda 12 adet fincana kadar kahve yapabilme şansınız vardır. Kullanımı oldukça kolay olan bu makinenin içerisinde bir filtre, su haznesi ve ısıtıcıların olduğu cam demlik yer almaktadır. Makinede yer alan sıcak altlık sayesinde makine çalıştığı sürece kahve hep sıcak olarak kalır. Temizliğini yapmak da kullanımı kadar kolaydır. Suyun ısınması ve kahveden geçerek damlaması biraz zaman alsa da hala tercih edilen kahve makinelerinden biridir.

Tam Otomatik Kahve Makineleri

Espresso çekirdekleri için en ideal olan makinedir. İlk olarak kahve çekirdekleri öğütüldüğü için pişirmeden sonra taze bir tat alırsınız. Yalnızca şöyle bir sorun vardır: O an kahve çekirdeklerinden hangisi varsa ona bağlı olarak ilerlemek gerekir. Çünkü kahve çekirdeğini değiştirmek oldukça zaman alır ve zahmetli bir iştir. İçerisinde yer alan süt haznesi ve borusu belirli aralıklarla temizlenmelidir. Bir fincan kahveyi tek tuşa basarak hazırlayabilen bu makine beraberinde birçok işlevi de yerine getirir. Her pişirme öncesinde kahve çekirdeklerini öğütür, seçilen kahve çeşidine göre uygun basıncı ayarlar ve süt haznesinde sütü köpük köpük yaparak kahveye ilave eder.  Ayrıca makinede kişiye özel programlama da yapılabilmektedir.

Espresso Kahve Makinesi 

Kahve çekirdeğinin inceliği ve kalınlığı, kahve miktarı ve pişirme süresi; kahveyi yaparken önemli etkenlerden biridir. Espresso makinesi filtre kahve makinesine oranla bu özellikleri daha iyi bir şekilde yapabilmekte ve damağımıza uygun bir zevk ortaya çıkarmaktadır. İçerisinde yer alan süzgeçli kaşık çıkarılıp takılabilir özelliğindedir. Taze çekilmiş olan kahve kaşığa koyulur, tamper yardımıyla bastırılır ve kaynar suyun süzgeçli kaşıktan geçmesi için tuşa basılır. Espressonuz bu kadar kolay bir şekilde hazır hale gelir. Ayrıca bazı modellerinde süt köpürtme aparatı da bulunur.

Pod Filtre Kahve Makineleri

Pod filtre kahve makineleri sürekli oksijenle temas halinde bulunduğu için tazeliği çok fazla uzun süre koruyamaz. Lezzet bakımından da sorun çıkartabilir. Avantajlarından bahsedecek olursak bizi tek bir kahve çeşidine bağlı kalmaya zorlamıyor. Birden fazla çeşidi deneyebilme imkanı sunuyor. Bu makinelerin kullanımı kadar temizliği de çok kolaydır. Yalnızca sıcak su ile temizlenebilmektedir. Bazı modellerinde süt köpürtme aparatı da yer almaktadır. Aynı anda iki fincan kahve hazırlanabilir.

Kahve Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Satın Alma Rehberi

en-iyi_kahve_makinesi
 • Kişi sayısını hesaba katarak seçim yapmalısınız.
 • Sürahi türüne karar vermelisiniz. Cam ya da plastik seçenekleri bulunabilir.
 • Makinede bulunan öğütücü haznesi 250 gram veya daha fazlası olabilir.
 • Otomatik kahve makinesi aldığınızı varsayarsak, aldığınız ürün farklı tercihlerinizi karşılayabilmeli.
 • Kapsül türüne ve elektrik girişine dikkat etmelisiniz.
 • Kullanılacak olan duruma ve mekâna göre seçilmelidir. Eğer bir kafe için ya da ofis için alınıyorsa farklı, eve alınıyorsa farklı ve ihtiyacınıza uygun seçmelisiniz.
 • Makinenin içerisinde bulunan yüzey demir olmalı. Eğer plastik olursa sağlığınız açısından zararlı olabilir.
 • Günde ne kadar kahve içtiğiniz ya da ne kadar ihtiyaç duyduğunuzu sorgulamak da önemli.
 • Hangi kahve çeşidini sevdiğiniz de önemlidir. Tek bir çeşide sadık mı kalıyorsunuz, yoksa farklı tatlar denemeyi de seviyor musunuz, bunu bilmeniz lazım.
 • Önemli noktalardan biri bütçenize uygun bir tercihte bulunmalısınız.

En İyi Kahve Makineleri İncelemeleri ve Tavsiyeleri 

Kafenize, ofisinize veya evinize kahve makinesi alırken ihtiyacınıza ve bütçenize uygun seçimler yapmak önemlidir. Şu anda Braun, Nespesso, Simbo, Delonghi ve Philips gibi markalar en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Bu markaların en iyi ürünlerine göz atalım:

Philips HD7461/20 Daily Collection En İyi Özellikli Kahve Makinesi

Philips HD7461/20 Daily Collection

Sürahinin içerisinde bulunan akıllı karıştırıcı sayesinde aromanın farkına varılması için kahveyi özel bir şekilde karıştırır. Maksimum 1,2 litreye sahip haznesi ile 15 fincana yakın kahve yapabilme şansınız vardır. 30 dakikadan sonra otomatik olarak kapanır. Bu sayede enerji tasarrufu yapar ve sizin için daha güvenli olur. Damlama önleyici sayesinde kahve alırken sorunla karşılaşmaz ve rahat kullanım sağlar. Kahve makinesi açıldığında LED güç düğmesi yanmaya başlar. Bulaşık makinesinde yıkayabileceğiniz parçalar yer almaktadır. Bu sayede temizliği kolaylaştırır ve sizi çok uğraştırmadığı için zamandan da tasarruf yapabilirsiniz. Akıllı su doldurma seviyesi sayesinde sadece gerekli su harcarsınız. Düşük bütçeli alıcılar için uygundur. Fakat garanti süresi 2 yıl olduğu için kullanıcılar tarafından bu durum olumsuz karşılanmaktadır.

Delonghi ESAM6600 Primadonna Tam Otomatik En İyi Espresso Makinesi

Delonghi ESAM6600 Primadonna

Cappucino otomatik sistemine sahip ürün tek tuşla Espresso, Cappucino ve Cafelatte hazırlayabilirsiniz. Kişiye özel programlanabilme sayesinde istediğiniz anda istediğiniz kahveyi size sunar ve bu sayede zamandan tasarruf yapabilirsiniz. Üstünde yer alan temizlik düğmesi sayesinde kendini otomatik bir şekilde temizlemeye başlar. Bu sayede siz de kendinizi çok yormamış olur ve pratik kullanımı sağlamış olursunuz. Aynı anda iki fincan kahve yapma özelliğine de sahiptir. İstenilen incelikte kahve öğütme özelliği ve kireç arındırma özelliğine de sahiptir. Programlanabilir otomatik açma kapama sistemi vardır ve kafelere alınabilir. Delonghi marka kahve makinelerinin 24 ay garanti süresi bulunmaktadır. Tercih edilenler arasında olsa da bütçe açısından pahalı olması olumsuz yanıdır.

Nespresso Essenza Mini C 30 Grey En İyi İkinci Kahve Makinesi

Nespresso Essenza Mini C 30 Grey

Kullanımı kolay ve otomatik akış kontrolü sayesinde kahve yapmanız bir hayli lezzetli olacaktır. Çıkarılabilir su haznesi bulunmaktadır. Düşük enerji tüketimi sağladığı için enerji tasarrufu da sağlarsınız. Kahve çekirdeklerini öğüttükten sonra benzersiz aromaları ortaya çıkartır. Hava geçirmeyen kapsüller sayesinde çekirdekler tazeliklerini daha uzun süre koruyabilir. Her damak zevkine uygun 24 farklı kahve çeşidi sunar. Bu sayede tek bir kahveye maruz kalmaz her tadı keşfedebilirsiniz. Evlerde ve küçük kafelerde kullanmak için uygundur. Garanti süresinin 2 yıl olması ve fiyat açısından pahalı olması olumsuz özelliklerindendir.

Braun KF520.W Cafe House Bütçe Dostu Filtre Kahve Makinesi 

Braun KF520.W Cafe House

Üründe bulunan Optidemleme özelliği sayesinde aroma tadını çok daha güzel alırsınız. Ayrıca sıcaklık derecesini de yapacağınız kahveye göre ayarlar. Makinedeki filtre çıkarma düğmesi sayesinde öğütülmüş olan kahvenin kolayca dolumu sağlanabilir. Kulpu yumuşak dokuludur ve tutulması kolaydır. Üründe yer alan damlama önleyici sayesinde sunum yaparken damlama gibi bir probleminiz olmaz. 10 bardağa kadar kahve yapabilme kapasitesi vardır. Evlerde kullanılmak için ideal fakat kullanıcılar, küçük bir ürün olduğu için bu konuda biraz şikayet etmektedirler. Garanti süresi 24 aydır ve fiyatı da her cebe uygundur.

Tchibo Cafissimo Pure Black 1000 Lira Altı En İyi Kahve Makinesi

Tchibo Cafissimo Pure Black

Tek bir tuş ile birden fazla kahve çeşidi hazırlayabilme şansına sahipsiniz. Atık kapsül haznesi ve çıkartılabilir damlama tepsisi yer almaktadır. Enerji tasarrufu adına 9 dakikada otomatik kapanma özelliğine sahiptir. Özel demleme ve programlarıyla her damak zevkine uygun kahveler hazırlayabilir. Garanti süresinin 12 ay olması diğer ürünlere kıyasla daha azdır ve bütçe bakımından da zorlayabilir.

Sinbo SCM-2925 Espresso ve Cappuccino En İyi Fiyat Performanslı Kahve Makinası

Sinbo SCM-2925 Espresso ve Cappuccino

İstediğiniz aromada ve markada kahve yapabilir, sadece makinede bulunan özel kapsüle bağlı kalmazsınız. Aynı anda 4 fincan espresso hazırlayabilirsiniz. Paslanmaz çelik filtresiyle ve güçlü bir basınç sağlayan pompa sayesinde daha lezzetli kahve elde edebilirsiniz. Ayrıca süt köpürtmek için de basınçlı köpüklendirme özelliği de yer almaktadır. Kullanım açısından kolay olan ürün temizleme açısından zorlayabilmesi olumsuz yanıdır. Uygun fiyatlı olarak kabul edilebilir. 2 yıl garantisi vardır.

Arzum Okka Minio En Güvenli Türk Kahvesi Makinesi (Bakır)

Arzum Okka Minio

Tek seferde 4 fincana kadar kahve yapabilme özelliğine sahiptir. Ağır ateşte ve bol köpüklü bir kahve deneyimi sunar. Sesli ve ışıklı uyarı sistemi sayesinde pişirme süreçlerini bildirir. Fakat yavaş pişirdiği için zaman bakımından tasarruf yapmaz. Özel ölçü kaşığı sayesinde her pişirmede ideal kıvamı yakalar. Su geçirmez özelliği bulunan cezvesini su ile kolayca yıkayabilirsiniz. Pratik kullanım alanı vardır. Taşma önleyici sistemi sayesinde taşırmayı önler. Bakır işlemesiyle sağlam bir üründür. Garanti süresi 4 yıldır. Ayrıca fiyat bakımından da uygundur.

Sonuç

Kahve makinesi alırken bütçenize ve ihtiyacınıza uygun olup olmadığını iyice belirleyin. En iyi kahve makinesi tavsiyesi için detaylı araştırma yapın ve alan tanıdıklarınıza sorun. Kahve makinesi vb. ürünlerde kullanıcı yorumları oldukça önemlidir. Bu nedenle dikkate almalısınız.

Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

Yorum yapın