En İyi Kırışıklık Kremleri

Son Güncelleme 28 Ekim 2019

Günümüzde insanlar iş hayatı veya geçim sıkıntısından dolayı günlük hayatını çekilmez bir hale getirebilmektedir.Yapılan araştırmalarda çoğu sebep strese dayalıdır. Bu sebepten cildimizde oluşan yıpranımları düzeltmeye yönelik çabalar önem arz etmektedir.

Kırışıklık Kremleri Nedir? İçerikleri Nelerdir?

Meyve asitleri, peptitler, büyüme faktörleri gibi cildi yenileyen ürünler, vitaminler, antioksidanlar uzun vadede cildin kalitesini artırarak ciltte dolgunlaştırıcı etki yaparlar ve kırışıkları azaltırlar.
Şimdi bunlara ufak bir göz atalım…
Cilt kırışık önleyiciler;
Bu kremlerden en iyisi Loreal Paris Revilaftir.Çünkü en çok kırışan bölgelerimizi korur gençleştirir.Yüz, hatlar ve boyun için ideal bir kremdir.
Anti-aging cilt bakım ürünlerinin başında gelen kırışıklık karşıtı kremler, içeriğinde bulunan retinoid, antioksidan, alfa hidroksi asit ve güneş koruma faktörleri gibi etken maddeler sayesinde cildinizi gençleştirir. Ciltteki hücre yenilenmesini arttırarak cildin yaşlanmasını geciktiren kırışıklık karşıtı kremlerde dikkat etmeniz gereken nokta ürün içeriği ve cilt tipinize uygunluğudur. Farklı özelliklere sahip kırışıklık karşıtı krem rehberimizden kendinize en uygun kremi seçebilirsiniz.
Yüz ve boyun bölgesinde kırışıklık karşıtı bakım sağlar ve gençliğin 11 işaretini cildinizde canlandırır. Günlük kullanıma uygun olan bu serum, yüzünüzdeki ince çizgilerin görünümünü azaltır. Tüm cilt tiplerinin rahatlıkla tercih edebileceği bu ürünü, yüzünüzü temizledikten sonra ince bir tabaka halinde cildinize yayabilirsiniz.

Kırışıklık Kreminizi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz? Satınalma Rehberi

Kullandığınız kremleri biraz daha bilinçli seçerek cildinizin gençliğine gençlik katabilirsiniz. Krem seçerken nelere dikkat edeceğinizi bilmiyorsanız işte size birkaç güzel tavsiye...

Antiaging etkili içerik!

Gece, vücudun kendini onardığı zamandır. Hücre yenilenmesi gündüzle kıyaslandığında daha hızlıdır, bu yüzden sürdüğünüz kremden cildiniz daha çok faydalanır. Özellikle 35 yaşından sonra uykunuzdan maksimum faydalanabilmek adına antiaging etkili bir gece kremi kullanmaya özen gösterin.

Sorunlara yönelin!

Krem veya serum alırken sorunlarınıza yönelik bir ürün seçmeye özen gösterin. C vitamini ve yeşil çay gibi antioksidan özelliklere sahip kremlerden cilt tipi veya yaşı ne olursa olsun herkes faydalanabilir. Eğer cildinizde zaman zaman sivilce çıkıyorsa veya güneşin verdiği hasarı onarmak istiyorsanız, içinde alfa hidroksi asit bulunan ve hücre yenilenmesini hızlandıran ürünleri tercih edin. Ciddi kırışıklıkları düzeltmek için kolajen üretimini artıran peptidler ve retinol içeren kremler kullanın.

Hem UVA hem UVB!

Cildinizin gençliğini korumak için yaz-kış koruyucu kullanmak son derece önemli. Hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma etkisi olan bir ürün seçin. Güneşten koruyucunuzun içinde aramanız gereken aktif maddeler, avozolone ve mexoryl gibi, zararlı ışınları bloke eden etkili maddeler olmalıdır. Artı olarak antioksidan desteği de sağlayan ürünleri tercih edin.

Sivilceler için özel içerik!

Sivilcelere karşı ilk silahınız, salisilik asit içeren temizleyiciler ve sadece o bölgeye sürülen tedavi edici ürünler olmalı. İnatçı sivilceler için sadece sivilce üzerine sürülen ve bakterileri öldüren benzoyl peroxide içeren bir ürün de kullanabilirsiniz.

Yaşa göre...

Vücudunuzdaki en ince deri göz çevresinde bulunur. Bu yüzden yaşlanma belirtilerinin ilk görüldüğü yerlerden biri göz çevresidir. Yani ne kadar erken göz kremi kullanmaya başlarsanız, o kadar iyi. Dermatologlar, güzellik rutininize 20’li yaşlardan itibaren bir göz kremi eklemeniz gerektiğini belirtiyor. Burada dikkat edeceğiniz en önemli nokta, kremin içeriğinin yaşınıza göre olmasıdır. Hangi yaşta olursanız olun güneş koyucu içerik her zaman gerekli.

Çok fonksiyon çok fayda!

Eğer sabahları fazla vaktiniz yoksa antiaging ve nemlendirme özellikleri olan bir fondöten ve güneşten koruyucu edinin. Eğer cildinizde lekeler varsa, lekelerle savaşan, cilde nem veren ve güneşten koruyan bir ürün kullanın.

En İyi Kırışıklık Kremleri ve incelemeleri

Kiehls Kırışıklık Karşıtı Krem: 

Kiehls Kırışıklık Karşıtı Krem

Kiehls markası kırışıklıklarınız için hafif yapılı bir formülü olan kırışıklık karşıtı bakım kremini öneriyor. İçerisinde soya ve kestane özü içeren bu krem, cildinizin güçlenmesini sağlar, yoğunlaşarak daha sık görünmesine yardımcı olur. Zaman içinde cildinizde sıkılığın kaybolması sonucu ortaya çıkan kırışıklıkların oluşumuna engel olur ve kırışıklık görünümünün kaybolmasını sağlar. Düzenli kullanımda çizgi görünümünün azalmasını sağlar. Hafif yapılı formulü E ve C vitaminleri içerir. Turunç meyve özleriyle zengileştirilmiş bu ferahlatıcı krem cildinizi canlandırmak ve nemlendirmek üzere kolayca cilt tarafından emilir. Aynı zamanda yorgun görünüme karşı yardımcıdır.

Avene Eluage Creme – Derin Kırışıklıklar İçin Bakım Kremi: 

Avene Eluage Creme – Derin Kırışıklıklar İçin Bakım Kremi

Avene markasının cildin pürüzsüzleşmesi, güçlenmesi ve beslenmesi için geliştirdiği bu bakım kremini siz de deneyebilirsiniz. Tüm cilt tipleri için kullanımı uygundur. Kullanmadan önce makyajınızı silin ve yüzünüzü derinlemesine temizleyin ve kurulayın. Kuruladıktan sonra Avene Eluage Creme’i akşamları yüz ve boyun bölgesine uygulayın. Eğer çok hassas bir cilt yapınız varsa ilk kullanımı gün aşırı yapabilirsiniz.

Loreal Revıtalıft Lazer X3 Yaşlanma Karşıtı Serum: 

Loreal Revıtalıft Lazer X3

Loreal markasının geliştirmiş olduğu bu yaşlanma karşıtı serum aynı zamanda kırışıklıklara da savaş açıyor. Bu sayede düzenli kullanımda kırışıklıklar azalır, cilt dokusu düzelir, cilt sıkılaşır ve sarkmalar toparlanır. 2 hafta sonunda kaz ayaklarında, kaş hatlarında ve alın çizgilerinde azalma sağlar. Hem lekeleriniz hem de kırışıklıklarınız için bu bakım serumunu kullanabilirsiniz. Derin kırışıklıklarınız için etkili bir bakım sağlar. Temizlenmiş yüzünüzün her iki tarafına 3’er doz uygulayın. Boynunuz için de bir doz uygulayın. Yüzünüzün alt kısmından başlayarak parmak uçlarınızla dairesel hareketlerle uygulayın. Krem veya makyaj uygulamasından önce biraz bekleyin. Yaşlanma karşıtı aktiflerle yüklü mikro taneciklerin cildin derin katmanlarına iyice nüfuz etmesi için uygulamadan sonra bekleyin. Dairesel hareketlerle uyguladığınızda mikro taneciklerin nüfuzunu kolaylaştırırsınız.

Bu ürünlerimiz en iyi performansa sahip fakat fiyat olarak da en uygun ürünlerdir.

Cildimizi Koruma Yöntemleri

Şimdi gelelim basit önlemlerle cildimizi koruma yöntemlerine…

Cildin nemini artıran malzemeler doğrudan cildin nemini artırdığı için tok bir cilt görünümü olur ve kırışıklar hafifler. Özellikle hyalüronik asit ve gliserin içeren kremler bu etkiye sahiptir. Her iki tür kremleri cildimizde hem yenileme amacıyla hem de dolgunlaştırmak amacıyla güvenle kullanabiliriz.
Cildimiz en değerli varlığımızdır çoğu zaman ucuz alınan ürünlerde yan tesir olarak cildin yaşlanmasına büyük oranda katkı sağlarlar.Bildiğimiz markaları ve kaliteli ürünleri tüketerek
Bunun önüne geçebilmeliyiz.
Kırışıklık kremlerini, henüz yaşlanma belirtileri başlamadan kullanmak en doğru hareket olacaktır.

Bilimsel araştırmalar bunu kanıtlamaktadır.
Cildi yenileyerek, cildi nemlendirerek ve cildi tahriş edip ödem yaparak.
Cildi yenileyerek, antiaging etki ile etkili olan kremler uzun vadede
dolgunlaştırıcı etkiye sahiptirler.

Kırışıklıklar cildimizde zaman içinde oluşan kıvrım ve oluklardır. Yaş almaya başladıkça ortaya çıkan kırışıklıklar ilk başta tekrarlayan yüz ifadeleri sonucunda oluşurlar. İlk kırışıklıkların belirme zamanına güneş hasarı, sigara, dehidratasyon (nemsizlik) , genetik faktörler, bazı ilaçlar ve bunun gibi pek çok dış faktör etki eder. Fakat kırışıklıklar doğal yaşlanma sürecinin kaçınılmaz bir parçasıdır. Yaşımız arttıkça cildimiz kurur, incelir ve daha az elastik olur. Cildimiz yaşlandıkça alacağı hasarlardan kendisini korumak için yeteneği de azalır. Tüm bunların sonucunda cildimizde kırışıklıklar gözlemlenmeye başlar.


Kırışıklık bir insana bilgelik ve deneyim gibi bir imaj sağlasa da, insanların çoğu kırışıklıkları bedeninde ağırlıyor olmaktan mutsuzluk duyar. İşte bu genç kalabilme, kırışmama arzusu günümüz dünyasının yüzyıllardır peşinden koştuğu bir emelin de temelini oluşturur.
Kırışıklıkların en fazla gözlemlendiği alanlar, eller, yüz, boyun ve dekolte bölgesidir. Bu da gösteriyor ki, en fazla dış etkene maruz kalan, en fazla kullandığımız ve mimik hareketi yaptığımız bölgelerde kırışıklık daha fazla gözlemleniyor.
Kırışıklıkların 2 türü vardır. Bunlardan birincisi henüz yeni başlamış yüzey hatlı, ince çizgi şeklindeki kırışıklıklar ve diğeri ise ince çizgiden çıkmış artık derin oluk halini almış kırışıklıklar.

En temel kırışıklık tedavileri, ince çizgileri azaltmaya yardımcı prosedürlerdir. Daha derin, oluk şeklindeki kırışıklıklar içinse daha agresif plastik cerrahi teknikleri fayda sağlayacaktır.

Kırışıklıklar için tedavi seçenekleri nelerdir?

EL KIRIŞIKLIK

Kırışıklıklar sağlığı tehdit eden, zararlı oluşumlar değillerdir. Bir hastalık olarak kabul edilmezler. Kırışıklıklardan kurtulmayı istemek kişisel bir tercihtir. Kırışıklıklardan kurtulmak veya önlemek için bugün pek çok farklı tedavi seçenekleri bulunuyor.

Topikal retinoidler - Bunların ince kırışıklıklar, bazı pigmentasyon sorunları ve cilt pürüzlerini azaltmaya yardımcı olur. Söz gelimi A vitamini topikal renitoids üreten bir vitamindir. Ayrıca bu, Örümcek Ağı kreminin içerisinde mevcut olan bir vitamindir.

Aktif maddeler içeren kırışıklık kremleri: Bunlar farklı kırışıklık kremlerinin içerisinde farklı dozajlarda konulur. Özellikle kök hücre ve peptitler son derece önemli aktiflerdir. Örümcek Ağı kreminin içerisinde ödüllü aktifler bulunmaktadır.

Ayrıca daha radikal bir çözüm için cerrahi ve diğer tıbbi prosedürler gibi medikal uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Dermabrazyon, Mikrodermabrazyon, Lazer ışık kaynağı ve radyofrekans, botoks, kimyasal peeling, cerrahi yüz germe, yumuşak doku dolguları gibi…

Kırışıklık Kremlerinin kimyasal özellikleri ve etkileri nelerdir?

Örümcek Ağı kreminde olduğu gibi içerisinde peptit ve kök hücre olan aktif kozmetik ürünleri yaşlanma karşıtı kremler işe yarıyor. Aktifler hakkında yayınlanmış tıbbi çalışmalar var ürün testleri ile ilgili uzmanlar özellikle kök hücre ve peptitlerin üretim teknolojisinin arkasında geniş bir bilim olduğunu gösteriyorlar.

Başlangıçta, peptitler yara iyileşme ile ilgili olarak yapılmıştır. Cildi iyileşmeye yardımcı olmak için vücudun doğal yanıtının bir parçası olarak ve daha fazla kolajen üretmesine teşvik etmek için cilt üretilmişlerdir.

Cildin daha derin katmanlarına içine almak için gerekli olan bir yağ asidi ile sentetik peptitler birleştirdikten sonra ortaya çıkan kırışıklık kremleri 4 ila 12 hafta içinde kolajen üretimini artırmaya yardımcı olur ve daha sıkı, daha genç bir cilt görünümünü destekler.

Bu sebeple, kırışıklık, anti aging ya da yaşlanma karşıtı olarak geçen ürünleri kullanmadan evvel içeriğine mutlaka bakınız ve kontrol ediniz.

Kırışıklık Kremi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

İnsan yüzünde, dinamik ve statik tip olmak üzere 2 çeşit kırışıklık meydana gelir.
Dinamik kırışıklıkların nedeni; cilt altındaki mimik kaslarının hareketleridir. İki kaş arası dikine çizgilenmeler, kaz ayakları ve burun kanatlarından ağız kenarına uzanan kırışıklıkların bir kısmı bu şekilde meydana gelir. Statik kırışıklıklar ise; yaşlanma, yer çekimi ve güneş ışınlarının olumsuz etkileri sonucu meydana gelir. Alın çizgileri gibi.

Makyajla uyunmamalıdır!

Makyaj yüzde uzun süre kalmamalı.Gün içinde üst üste ve aşırı derecede makyaj yapılmamalıdır.Özellikle yatmadan önce yüz mutlaka temizlenmelidir.Çünkü yüzünüzde makyajla uyuduğunuz zaman, cildinizdeki gözenekler tıkanır ve cildinizde oluşan sebum (cildinizin kirleri atmakta kullandığı madde) tıkalı gözeneklerden çıkamaz, bu da cildinizde sivilcelerin oluşmasına sebep olur ayrıca cildinizi çabuk yaşlandırır ve gözlerde iritasyona sebep olabilir.

Temizlenen cilde nemlendirici sürülmelidir.Makyaj yapılacağı zamanda cilt önce temizlenmeli sonra nemlendirici sürülüp cildin nemlendiriciyi emmesi beklenip ardından işleme geçilmelidir.

Şeker kullanımı azaltılmalıdır!

Şeker cildin düşmanları arasında olan bir besindir.Cildin daha parlak ve sağlıklı bir yapıda olması için kandaki şeker miktarının sürekli kontrol altında tutulmasına özen gösterilmelidir. Şeker bağışıklık sistemini zayıflatırken bakterilere karşı savaşan antikorların üretimini baskılayabilir. Zayıflayan bağışıklık sistemi ciltte lekeler, sivilce ve aknelere yol açabilir.Yine şekerli içeceklerde cildin kurumasına neden olabilir.

Bu nedenle cildin sıvı ihtiyacını su ile karşılamak en doğru seçenek olacaktır.Yani basit şeker olarak adlandırdığımız pek çok şeker ve şekerleme türü aslında vücudumuzun olduğu kadar cildimizin de düşmanıdır. Özellikle cilt üzerinde elastin ve kolejen liflere zarar vererek kırışıklara neden olabiliyor. Sağlıklı bir cilt için şekeri hayatımızdan tamamen çıkarmak gerekiyor.

Sigara kullanılmamalıdır!

Sigara içen kişilerde hayatı boyunca sigara kullanmamış kişilere göre iki kat daha fazla kırışıklık oluştuğu saptanmıştır. Sigaranın deride yapmış olduğu değişiklikler güneş ışığı, yaş, kilo değişiklikleri ile ilişkili olmayıp; sadece sigara içme süresi ve miktarı ile ilişkilidir.Sürekli sigara kullanımı, cildin esnekliğini ve kalitesini sağlayan elastin lifler üzerinde olumsuz etkiler yapar.Sigara etkisi altında kalmış olan cilt zamanla esnekliğini kaybetmiş bir lastik gibi olur.Bunun sonucunda da kırışıklıkların oluşması kolaylaşır.Sigara içmenin güneş ışınlarına göre daha fazla deri yaşlanmasına etki ettiği bildirilmektedir.

Tekrarlanan yüz hareketleride etkilidir!

Tekrarlayan yüz hareketlerinden kaçının. Çünkü bu tür hareketler yüz kaslarının çok çalışmasına yol açar.Çok sık gülümseyen, kaşını çatan, şaşıran kimselerde kırışıklıklar daha erken oluşmaktadır. Bunu önlemek için kişinin daha ifadesiz olmak gerekmektedir.Bu mimikler gençken ve cildimiz elastik iken yapıldığında kırışıklık oluşup eski haline gelmektedir, fakat yaşlandığımızda daha az fleksible cildimiz oluştuğu için maalesef oluşan kırışıklık eski haline dönmez ve kalıcı kırışıklık oluşmuştur.

Sağlıklı beslenmeliyiz!

Sağlıksız ve kötü beslenme tüm vücudu olumsuz etkilediği gibi cildinde hızlı yaşlanmasına neden olur. Tek yönlü beslenme çok yanlış, ihtiyacınız olan tüm vitaminleri yeteri kadar almalısınız. Bu nedenle dengeli ve sağlıklı beslenmenizde fayda var.Sofranızda lifli gıdaların ağırlıklı olmasına özen gösterin.Şekeri ve tuzu mutlaka azaltın.Sık sık sebze ve meyve tüketin.A,E ve C vitaminlerini sıklıkla tercih edin.vitamin A hücresel aktiviteyi düzenler, cildin aşırı kalınlaşmasını ve pigmentasyonu önler.Ayrıca bu vitaminler cilt yaşlanması ile savaşırlar.Mutlaka günde en az 8 bardak su için.

SONUÇ


Sonuç olarak kırışıklıklara birçok şey sebep olmaktadır.Kendimizi yıpratmadan sağlıklı bir şekilde yaşamımızı sürdürmemiz gerekmektedir.İnsan kendine sağlığı için dikkat etmelidir.Unutmayın hayatta en değerli varlığımız cildimiz… Ve en değerli insan kendimiz….
Sağlıklı günler… 

Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

Yorum yapın