En İyi Klavyeler ile Yazmak Daha Kolay

Son Güncelleme 28 Ekim 2019

Çağımızın bilgisayar çağı olmasıyla beraber, günden güne teknolojik aletler artmakta ve çeşitleri çoğalmaktadır. Her işimizi bilgisayardan çözdüğümüz için alacağımız ürünün performansı da önemli bir yer tutar. Bu yazımızda klavyelerin özelliklerinden ve 2019’un en iyi klavyelerinden bahsedeceğiz. Her bilgisayarın olmazsa olmazı olan klavyelerde teknolojinin gelişmesiyle beraber, her evde bulunmaktadır. Özellikle bilgisayar masaüstü ise klavyenin büyük bir yeri olmaktadır.

Klavye; bilgisayara komutlar vermeye ve veri girmeye yarayan harici donanım birimdir. Üzerinde fazlaca tuş bulunmaktadır. Tuş sayıları klavyenin türüne göre değişmektedir. Basılan tuşun komutu CPU ile değerlendirilerek, bilgisayar ekranına aktarılır. Yapı olarak Q ve F klavye olarak ikiye ayrılır. Q klavyenin harf dizilimi İngilizcenin harf sırasına göredir. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan klavyedir. F klavye ise Türk dilinde en çok kullanılan kelimelerin harflerine göre dizayn edilmiştir, yapısı daktiloya benzer. Klavyeler bilgisayara USB ya da PS/2 ile bağlanır.

KLAVYE ÇEŞİTLERİ 

Klavyeler, tuşların işlevine göre değerlendirilirler. Bu değerlendirmeye göre klavyeler normal, multimedya ve optimum klavye olmak üzere 3’e ayrılır.

Normal Klavye

Her klavyede bulunan tuşlara ve rakamlara sahip genellikle ev ve ofislerde bulunan, kullanımı standart olan klavyedir.

Multimedya Klavye

Normal klavyeden ek olarak üzerinde ses açma- kapama, player açma ve kapatma, web tarayıcı kontrol tuşları bulunur. Kullanımı normal klavye kadar yaygın değildir.

Optimum Klavye

Klavye, oled displayer’dan oluşmaktadır. Tuşların işlevi kolaylıkla değiştirilebilir. Daha çok oyun severler tarafından tercih edilir.

KLAVYE ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ: SATIN ALMA REHBERİ 

Klavye, bilgisayarda en az fare kadar kullanılan bir alettir. Bu yüzden klavyelerin özelliklerine dikkat ederek almamız gerekir.

  • İhtiyaca  göre Q veya F klavye mi alınacağını önceden belirlemek. F klavye, Türkçe olarak tasarlanmıştır. Q klavye ise günlük hayatta alışık olduğumuz klavyedir. Alıcı hangi klavyeyi alacağını önceden belirlemelidir.
  • Kablolu veya kablosuz olacağına karar vermek. Masaüstü bilgisayarlarda kablolu klavye daha rahat olacaktır.
  • Düz model klavyeden sıkıldıysanız, tasarımı ile zengin olan klavyeler ilginizi çekecektir.
  • Klavyede multimedya tuşlarına dikkat etmek. Eğer bilgisayarda video izlemeyi seviyor ve müzik dinlemekten zevk alıyorsanız, kullanım açısından multimedya tuşları yardımcı olacaktır. Multimedya tuşları video ve müzik açma, ses açma- kapama ve daha birçok özelliği içerisinde bulundurur.
  • Tuş takımının yüksekliğine dikkat etmek. Klavyenin tuş takımı çok yüksek veya fazla gömülü olmamalıdır.
  • Bilek sağlığı açısından klavyenin ergonomik olmasına dikkat etmek.

EN İYİ KLAVYE İNCELEMELERİ VE TAVSİYELERİ

Günümüzde her ev ve ofiste mutlaka bir bilgisayar bulunmaktadır. Bilgisayarın donanımları ise bilgisayar kullanımında önemli bir yer teşkil etmektedir. Hızlı erişim bakımından fare ve klavyelerin yeri ise büyüktür. Özellikle bilgisayar masaüstü ise klavye olmaması büyük bir sıkıntı oluşturmaktadır. Bu sıkıntıyı ve ihtiyacı gidermek açısından en iyi klavyeyi almaya özen gösteririz. Çünkü uzun ömürlü ve kaliteli olmayan klavye hem ihtiyacı gidermez hemde kısa sürede bozularak yarı yolda bırakır ve masrafı artırır. İşte bu sebeplerden dolayı alacağınız klavyenin ucuz değil, belli bir fiyat aralığında ve iyi kalitede olması avantaj sağlayacaktır. Bu konuda Razer, Roccat, Logitect, Cooler, Corsair markaları başta gelmektedir.

Razer Huntsman Elite

Razer Huntsman Elite

Razer’ın Huntsman modeli hızı ile dikkat çekmektedir. Klavye, şirketin üreticileri tarafından uzun bir araştırma ve deneyler sonrasında ortaya çıkmıştır. Klavyede bulunan optik ışık, sensörleri ile tuşlarından birine basıldığı zaman alıcılarını etkinleştiriyor. Anahtarda bulunan 1.5 mm. aktivasyon noktası %30 daha çalışmasını sağlar. Tuşlar 100 milyon basmaya kadar dayanıklıdır. Klavyenin alüminyum yapısı, manyetik bilek yastığı, çok fonksiyonlu dijital kadranı, hibrit depolama özelliği ve aydınlatma efektleri gibi özellikleri performans artışına katkı sağlar. Razer Huntsman Elite klavye normalin üstünde pahalı bir fiyatla satılmaktadır.

Roccat Vulcan 120 Aimo 

Roccat Vulcan 120 Aimo

Aydınlatmalı yanardağ tuşları ile ilgi çeken Roccat Vulcan 120 Aimo klavye, fiyatıyla da dikkat çeker. Fiyatı, normal fiyatların üzerinde satılmaktadır. Klavyenin en iyiler arasında olmasının en önemli sebepleri,  alüminyum üst plakanın dayanıklılığı, tuş basınının rahat ve sessiz olmasıdır. Ayrıca şeffaf klavye tuşları ile tasarımını canlandırır. Roccat Vulcan, Roccat markasında Titan Swith özelliğini kullanan ilk klavye olmaktadır. Bu özellik tuş basımını ve dayanıklılığı artırır. Bunun yanında sessiz basımı ile kullanıcıyı rahatsız etmez. Anolize edilmiş alüminyum plaka ile aşınmaya karşı direnç sağlar. Ergonomik özelliği ile bilek rahatsızlığını engeller. Kullanımı ve temizliği rahat olan Roccat klavye, fiyatının hakkını fazlasıyla vermektedir.

Logitect MK330 Kablosuz Combo Klavye

Logitect MK330 Kablosuz Combo Klavye

Klavyede bulunan 11 kısayol tuşu ile erişim kolaylığı sağlar. Tuş kullanım kolaylığını tasarımına borçludur. Kolay kurulum sağlayarak bilgisayara bağlanır. Kullanım kolaylığının yanında fiyatının da uygun olması, kullanıcıları mutlu eder. Tuşlar konforlu ve sessiz bir şekilde kullanılır. Kablosuz klavyesi sayesinde 10 metre kadar uzaklıktan kolayca  çalışır.

Cooler Master MasterKeys Lite RGB LED Memchanical TR Oyuncu Klavyesi

Cooler Master MasterKeys Lite

Aydınlatıcı 6 katman ile klavyeyi aydınlatırken, renk değişimi ve renk geçişi ayarları yapar. Tuşların altında mechanical anahtarlar bulunur. 26 tuşa kadar anti- ghosting’i  destekler. USB ile bilgisayara bağlantı sağlayan kablonun silikonumsu bir yapısı olup kolay kırılmaları önler.  Cooler Master MasterKeys Lite klavye Türkçe tuş dizilimine sahip olup, dilimizde en çok kullanılan kelimeleri kolayca yazmayı sağlar. Sade görünümü ve uygun fiyatıyla en iyi klavye listesine girmeyi hak eder.

Corsair Gaming K70 RGB RapidFire Cherry MX Speed Gaming Mekanik Klavye 

Corsair Gaming K70 RGB RapidFire

Corsair Gaming K70, anahtar olarak Cherry MxSpeed’e sahip olmaktadır. İngilizce harf dizilimine göre klavye, kablo ile bilgisayara bağlanır. Rahat kullanıma sahip mekanik klavye ile kullanıcısına yarar sağlar. Aydınlatıcı özelliğinin ve multimedya tuşlarının yanında destekleyici bileklik bulunur. USB çıkışının yanında bulunan polling rate ayarı ile hızını 1000 hz’ye kadar çıkarır. Rengi ayarlanabilir şeffaf hazneler, ışığı net bir şekilde yansıtır. Renk geçişleri olarak yağmur, gökkuşağı, tarayıcı gibi ayarlamalar yapılabilir. Hızıyla zirveye adını yazdıran Corsair Gaming K70 Cherry MX Speed, oyunlarda keyif sağlar. Bu özelliklerin yanında klavye, uygun fiyatıyla da alıcıların tercihi oluyor.

SONUÇ 

Bütün teknolojik ürünlerde en sağlam ve bütçeye en uygun olanını almak önemlidir. Bunların yanında kullanıcının ihtiyacını da karşılaması gerekir. Önceden ihtiyacın belirlenmesi, ürün özelliklerinin araştırılması ve fiyat kıyaslaması yapılması alınacak ürünün kullanışlı olmasını artırır. Eğer araştırmaya fırsatınız olmuyorsa, klavyeyi almadan önce ilgili kişilere sormanın faydası olacaktır.

Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

Yorum yapın