En İyi Klimalar – Dışarısı Sizi Etkilemesin

Son Güncelleme 28 Ekim 2019

Klimalar istisnasız yaz mevsiminin göz bebeğidir. O kadar ki, sıcak havalarda kurtarıcımız haline gelmiştir. Artık günümüz dünyasında bir gerçek haline gelen "küresel ısınma" etkilerinden dolayı klima lüks olmaktan çıkmış ve ihtiyaç duyduğumuz bir eşya haline gelmiştir. Peki klimalar sadece soğutmak için mi kullanılıyor, başka işlevleri yok mu diye soracak olursak klimanın mucidi sayılan Willis Haviland Carrier sayesinde birçok alanda işimize yarıyor. Klimalar sayesinde soğutma sistemleriyle beraber ilaçların saklanma ve oluşturulma koşullarının gelişmesini sağlamıştır. Ayrıca şu an kullandığımız bilgisayarlarda bulunan soğutma sistemleri sayesinde bilgisayar teknolojisi de olumlu bir şekilde etkilemiştir. Bunun gibi birçok özellik daha sayabiliriz.

Bugün soğutma ve ısıtma ihtiyacını karşılamak için evlerde, okullarda ve iş yerlerinde ihtiyaç duyulan klimanın birçok faydası ve zararları da vardır. Faydalarını sayacak olursak:

 • Havada bulunan nem oranını azaltarak nemden rahatsız olan kişilerde rahatlamayı sağlar,
 • Filtresi sayesinde ortamdaki havayı sürekli temizler,
 • Kişinin çalışma performansını ve verimini arttırır, sıcak hava yüzünden insanın üstüne çöken rehaveti kaldırır,
 • Dikkat artışı sağlar, araç sürücüsünün sıcaktan gevşemesini engeller.
 • Az önce bahsettiğimiz gibi hayatımızın birçok alanında kullandığımız cihazın aynı zamanda zararları da vardır.
 • Klima çalışırken yaydığı mikrop ve bakteriler yüzünden kişi hasta olabilir,
 • Klimalarda yer alan basit filtrelerde bakteri, mantar ve mikropların üreme oranı fazladır,
 • Klimaya direkt maruz kalındığında ağrılar ve yüz felci gibi kısmi felçler ortaya çıkabilir.
 • Renksiz ve kokusuz olan klima gazı ortama sızdığında zehirleyici ve boğucu etkiler bırakabilir.

Okuduğunuz üzere klima seçimi yapmak ve vereceği zararları en aza indirgemek önemlidir. Şimdi “En iyi klima tavsiyeleri nelerdir?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

klima

Klima çeşitlerini ikiye ayırabiliriz.

Merkezi Cihazlar

Bu tür cihazlar daha çok büyük binalarda tercih edilir. Soğutma hacmi büyük alanlardan bahsettiğimiz için, daha büyük bir soğutma sistemine ihtiyaç vardır. Merkezi cihazlar bir kazan ve radyatörlerden oluşan kalorifer tesisatına benzetilebilir. Kalorifer tesisatından farklı olarak soğutma grubunda bir klima santrali ve havalandırma kanalları bulunmaktadır.

Büyük ofislerde, alışveriş merkezlerinde, hastanelerde ve büyük tesislerde merkezi tip klimalar tercih edilmektedir.

Bireysel Cihazlar

Bireysel cihazları 3 grupta inceleyebiliriz.

Salon Tipi Split Klimalar

Mağaza veya toplantı salonları gibi özellikle insan topluluğunun fazla olduğu geniş mekânlarda kullanılması için idealdir. Homojen hava dağılımını yüksek hızlı ve güçlü fan sistemleri ile sağlarlar. Ek ısıtıcı takviyeleri bulunur. Ek ısıtıcılar sayesinde heat pump ısıtma sistemini destekler ve düşük dış ortam sıcaklıklarında da sorunsuz çalışabilirler. Bir dış üniteden oluşan split klimalar, birkaç tane de iç üniteye sahiptir. Soğutma modunda soğutucu akışkan ile iç ortamın ısısı alınır ve dış üniteden dışarı atılır. Isıtma modunda ise tam tersi bir sistem işler. İçerideki soğuk dış ünite ile dışarıya atılır, iç ortam ısıtılır. Klimalar, kullanım şekline göre şöyle sınıflandırılabilir:

 • Salon tipi
 • Kaset tipi
 • Duvar tipi
 • Kanal / Gizli tavan tipi
 • Yer-tavan tipi

Split klimalarda bulunduğu ortamın havasını temizleme, nem giderici olma ve uzaktan kumanda gibi özelliklere sahip modelleri de vardır.

Duvar Tipi Klimalar

Bir iç ve bir dış ünite ya da bir dış ve birçok iç üniteden oluşan klimalardır. Bu tip klimalar oldukça düşük ses seviyesinde çalışabilme özelliklerine sahiptirler. İç ünitelerle dış ünite arasında bakır borular, elektrik kablosu, izole ve bandajdan oluşan bağlantının olması gerekir. Klimanın montajı uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Duvar tipi klimaların 7000 BTU değeri ile 30000 BTU değeri arasında değişen modelleri yer almaktadır. Konutlarda da problemsiz olarak kullanılabilmektedirler.

Pencere Tipi Klimalar

İlk klima modeli olarak bilinmektedir. Pencere veya dış duvara konulan tek bir kutu şeklindeki cihazlardır. Bu klimanın bir kısmı içeride bulunacak şekilde ve bir kısmı da dışarıda olacak şekilde monte edilir. Ekonomik olarak düşünüldüğünde pencere tipi klimalar en ucuz fiyatlı cihazlardır ancak bulunduğu ortamda estetik durmayışı, yüksek ses seviyesi ve yüksek elektrik tüketimi nedeni ile son yıllarda tercih edilmemektedir. Klimanın montajı kolay şekilde gerçekleşir ve gerektiğinde başka mekânlara taşınabilme rahatlığı bulunur. Sınırlı bir şekilde olsa da taze hava girişimini sağlar.

Klima Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz: Satın Alma Rehberi

Klima alırken sadece soğutsun yeter mantığıyla hareket etmemelisiniz. Uzun yıllar sizinle birlikte olacak olan cihazın markası, işlevleri ve mekânınıza göre uygun kapasiteli olması önemlidir. Klima alımında klimanın kapasitesi ve kurulacağı yer seçiminde bir uzmandan yardım almalısınız. Ancak odanın pencerelerin konumu ve sayısı, kişi sayısı ve kullanım alanının önemli olduğunu siz bilin. Ayrıca montaj yerine uygun olan bir klima seçtiğinize de emin olun.

Odanın metrekare oranına göre uygun BTU (klimanın bir saatte ortamdan taşıdığı ısı miktarını belirtmek için kullanılır) değerleri vardır. Bunlara dikkat etmek gerekir. Bu cümleyi açacak olursak eğer:

Odanızın büyüklüğü 9-13 metrekare ise ona uygun olarak klimanızın 7000 BTU değerinde olması idealdir. Yine aynı şekilde oda büyüklüğü 13-18 metrekare ise 9000 BTU değeri, 18-25 metrekarede 12000 BTU değeri, 25-30 metrekarede 14000 BTU değeri, 30-35 metrekarede 16000 BTU değeri, 40-45 metrekarede 18000 BTU değeri, 45-55 metrekarede 20000 BTU değeri idealdir. İlk bakışta gereksiz olduğu düşünülse de bu bilgiler klima alımında çok önemli faktörler taşımaktadır.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken diğer konular şunlardır:

Enerji tüketimini düşürmek bakımından yüksek enerji sınıflı olması önemlidir. Teknolojik Anneler’e göre EER (enerji verim oranı) ve COP (performans katsayısı) değerleri yüksek olan klimalar daha düşük enerji ile daha yüksek verim sağlamaktadır.

Klimanın ses düzeyi de önemli bir faktördür. Düşük ses seviyesinde bir klima tercih edilmelidir.

Klimanızın filtreleri temizlenebilmesi için, kolay çıkarılabilir şekilde olmalıdır. Filtreli düzenli bir şekilde temizlemek çok önemlidir.

Nem seviyesinin dengede olabilmesi için, sağlıklı nem alma özelliği olan bir klima seçmelisiniz.

Klimanın verimliliği ve performansı da önemli etkenlerden birisidir. Inverter teknolojisine sahip klimalar bu yüzden tercih edilmektedir.

Klimanızı kullanırken çevreye zarar vermek istemiyorsanız çevre dostu bir klima almalısınız.

Değişen sıcaklık değerlerini otomatik olarak algılayan aynı zamanda hızlı bir şekilde ısıtma - soğutma ayarlarını yapabilen bir klima tercih etmelisiniz.

Klima alırken tabii ki en önemli bir diğer konu bütçenize uygun bir klima almaktır.

En İyi Klima İncelemeleri ve Tavsiyeleri

Piyasada birçok marka şu anda klima satımı yapmaktadır. Bunların arasından en çok tercih edilen Mitsubishi Electric, Daikin, Panasonic, Samsung, Arçelik ve Toshiba markaları yer almaktadır. Sırasıyla bu markaların ürünlerini inceleyeceğiz:

Mitsubishi Electric SRK71 ZM-S 24000BTU INVERTER En İyi Klima

mitsubishi-inverter-scm-100-zm-s-klima

Duvar tipi ve yüksek enerji sınıflı olan bu klima, inverter klima teknolojisine sahiptir. 44 dB iç ünite ses gücü ve 27296 BTU değeri ile evinizde uzun süreli kullanabileceğiniz sağlam bir üründür. Ayarlanabilir hava akım yönü, zamanlama, kendi kendini temizleme, uyku ve sessiz modu, otomatik fan hızı ile kumandasız çalıştırma gibi birçok özelliği barındırır. Nem giderici özelliği sayesinde bulunduğunuz mekânın nem dengesini sağlar. Bu sayede temiz ve sağlıklı bir hava ortamında bulunursunuz. Estetik görünüşü itibariyle evinizde bulunduracağınız bu klima havadaki birçok kötü kokunun giderilmesini ve zararlı kimyasal gazların yok edilmesini sağlar. Ayrıca kullanımı pratiktir ve ayarlanan sıcaklığa hızla ulaşabilir. Klimanın maliyeti diğer ürünlere kıyasla biraz pahalı olması olumsuz yanıdır. Fakat buna uygun bütçeniz varsa bir ömür boyu rahatça kullanabilirsiniz. Büyük olması sayesinde salonunuza ya da büyük iş yerlerine alabilirsiniz.

Daikin FTXJ50LS Emura 2 Gümüş A+++ 16400 BTU Inverter En İyi İkinci Klima

daikinn

Yine inverter klima teknolojisine sahip olan bu klima 60 dB iç ünite ses gücü ve 16400 BTU soğutma kapasitesi bulundurur. Yüksek enerji verimi sayesinde cebinizi yakmaz ve her gün rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Ultra sessiz modu sayesinde sizi rahatsız etmez ve haftalık / günlük programlaması ile rahat kullanım sağlar. Arıza tanımlama özelliği ile bir sorun olduğunda kolaylıkla ekipleri arayıp halledebilirsiniz. Klimada bulunan iç ünite kurutma özelliği ile oluşacak kötü kokuları ve bakterileri engeller. Çocuk kilidinin bulunması sayesinde içiniz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Maliyeti biraz yüksek bir cihaz olması kötü yanıdır. Bu yüzden düşük bütçeli bir klima arıyorsanız başka modellere bakabilirsiniz.

Toshiba Ras 18 S3KV Inverter En İyi Özellikli Klima

toshibaa

Yine inverter klima teknolojisine sahip olan bu klima 60 dB iç ünite ses gücü ve 16400 BTU soğutma kapasitesi bulundurur. Yüksek enerji verimi sayesinde cebinizi yakmaz ve her gün rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Ultra sessiz modu sayesinde sizi rahatsız etmez ve haftalık / günlük programlaması ile rahat kullanım sağlar. Arıza tanımlama özelliği ile bir sorun olduğunda kolaylıkla ekipleri arayıp halledebilirsiniz. Klimada bulunan iç ünite kurutma özelliği ile oluşacak kötü kokuları ve bakterileri engeller. Çocuk kilidinin bulunması sayesinde içiniz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Maliyeti biraz yüksek bir cihaz olması kötü yanıdır. Bu yüzden düşük bütçeli bir klima arıyorsanız başka modellere bakabilirsiniz.

Panasonic KIT- UE12 RKE 12000 BTU Inverter Bütçe Dostu Duvar Tipi Klima

panasonicc

Beklentilerimizi karşılayan, güçlü ve verimli duvar tipi klima soluduğumuz hava kalitesine önem verir. Kötü kokuların giderilmesini ve bakteri, mantar oluşumunu engelleyen yüksek kaliteli hava filtreleri bulunmaktadır. Inverter klima teknolojisi ve UE ürün gamının bulunması sayesinde yüksek mevsimsellik verim sağlar. Bu sayede yıl boyunca daha fazla tasarruf yapmanızı sağlayacaktır. 12000 BTU soğutma kapasitesi sayesinde odanız için ideal bir klimadır. Garanti süresinin 24 ay olması kullanıcılar tarafından olumsuz yorumlanan özelliğidir. Maliyeti açısından bakacak olursak her cebe ve her eve uygun bir klima modelidir.

Samsung AR5400 AR09MSFHCWK 9000 BTU A++ En Güvenli Klima

Samsung-AR5400-AR24NSFHCWKSK-24.000-Btuh-840c

Enerji tasarruflu inverter dijital klima sayesinde klimanızı sık sık açıp kapatmaya gerek kalmadan ideal sıcaklığı korur, daha az enerji tüketir ve uzun süre istediğiniz sıcaklığın keyfini çıkarabilirsiniz. Hızlı soğutma modu sayesinde en yüksek fan hızıyla bulunduğunuz ortamı en kısa sürede soğutur. Triple Protector Plus teknolojisi sayesinde aşırı ısıya dayanabilir. Uyku modu sayesinde gece uyurken istediğiniz ortam sıcaklığını ayarlar ve derin bir uyku çekmenizde yardımcı olur. Klimayı kapattığınız zaman otomatik olarak kendini temizleme özelliği bulunmaktadır. 9000 BTU soğutma kapasitesi, sadece küçük ofis odalarına ve kendi odanız için alınması olumsuz özelliğidir. Fakat ucuzdur bütçe bakımından da cebinizi yakmaz.

Arçelik 09215 9.000 Btu En İyi Mobil Klima

Arçelik-09215-P-Portatif-A-9000-BTU-Standart-Mobil-Klima_77812620

Yıkanabilir toz filtresi sayesinde temizliğini kolayca yapabileceğiniz portatif şeklindeki klima çoklu programlama özelliğini taşır. Ayrıca uyku modu, uzaktan kumandası ve sağlıklı nem ortamı yaratma gibi özellikleri de vardır. Bütçe açısından zorlaması olumsuz yanıdır. Fakat odanız, ofisiniz ya da bulunduğunuz herhangi bir mekân küçükse Arçelik mobil klima almanız için idealdir.

Sonuç

En iyi klima tavsiyesi için sizlere yardımcı olmaya çalıştık. Piyasadaki mevcut ürünler arasından en iyi ve en sevilen klima modellerini belirledik. Siz de klima seçerken çevrenizdeki kullanıcıların tavsiyelerini ve bu yazıdaki noktaları dikkate alabilirsiniz.

Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

Yorum yapın