En İyi Kombiler ve Satınalma Rehberi

Son Güncelleme 28 Ekim 2019

Isınma ihtiyacı, insanoğlu var olduğu günden beri süregelmiş bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyaç her ne kadar yıllar boyunca biçim değiştirse de teknolojinin gelişmesiyle artık her şeyde olduğu gibi ısınmada da büyük konfor sağlanan yöntemler geliştirilmiştir.

Özellikle ev değişikliklerinde en çok duyduğumuz kelimelerden biri kombidir. “Ev kombili mi?”, “Kombinin markası-modeli nedir?”, “Kombi bakımı yapılmış mı?” gibi birçok soru gündemimizde yerini alır. Peki, en iyi kombi tavsiyeleri hangileridir?

Bugün ısınma ve sıcak su ihtiyacını karşılamak için ev ve iş yerlerinde kombi tercih edilmektedir. Kombiler genellikle küçük ölçekli kapalı alanlar için üretilen ısınma cihazlarıdır. Bu cihazların ebatlarının küçük olması sebebiyle ev ya da iş yerlerinde mekân sorunu çekilmez. Çok az yer kapladığı için istenilen her alana yerleştirilebilir. Bu ısınma sisteminin birçok avantajlı yanı vardır. Kombiler;

 • Sessiz çalışması,
 • Kullanıcılar istekleri gibi bağımsız bir şekilde kombi kullanabilmesi,
 • Kullanıcıların kullandıkları miktar kadar ödeme yapması,
 • Hem ısınma hem de sıcak su talebinin karşılanması,
 • Hafif ve kolay taşınabilmesi,
 • Montajının kolay yapılması,

gibi özelliklerinden dolayı sıklıkla tercih edilmektedir.

Bazı durumlarda ise kombi kullanımı dezavantajlı olabilmektedir. Bu olumsuz yanlara örnek olarak şunlar gösterilebilir:

Farklı kalitelerde birçok kombi bulunmaktadır. Bu da kullanıcının hangisini tercih edeceği noktasında kafa karışıklığı yaratabilmektedir.

Standart bir kombinin ömrü 5-7 arasında kısa bir süredir. Bu süre kaliteye göre 20 yıla kadar ulaşabilmektedir.

Merkezi ısıtma sistemine göre daha maliyetlidir.

Villa tipi büyük evlerde kullanılamamaktadır.

Standart tipte kombilerin verimi düşüktür.

Kombiler bir kaç farklı teknik özellikte olabilmektedirler. Kendi aralarında baca tiplerine, yanma tiplerine, eşanjör tiplerine göre ve elektrikli modeller olarak ayrılmaktadır.

Baca Tiplerine Göre Kombi Modelleri:

Bu model kombiler kendi içlerinde de bacalı ve hermetik olmak üzere ikiye ayrılır. Bacalı kombiler, yanması için gerekli olan havayı bulunduğu ortamdan alır. Ardından da atık gazı bacası yardımıyla dışarı atar. Bu bacalar binaların baca sistemlerine bağlanmaktadır. Bacalı kombiler bulunduğu ortamdan hava aldığı için kullanılan alanda sürekli olarak havalandırma yapılması gerekmektedir. Fırtınalı, rüzgarlı havalarda bacanın atık gazı geri tepmesi gibi durumlar söz konusu olabilir. Bu durum beraberinde zehirlenmeleri getirir. Bu kombiler ev ve iş yerleri için uygundur. Ancak bu özelliğinden ötürü pek tercih edilen kombi modelleri arasında değillerdir. Hatta en az kullanılan kombi modeli bacalı kombilerdir demek yanlış olmayacaktır. Hermetik kombilerin içinde bir fan bulunur. Bu fan yanma için gereken temiz havayı dışarıdan temin eder. Ayrıca atık gazın tahliyesi de bu fan aracılığıyla yapılmaktadır. Hermetik kombilerin bacaları binaların bacalarına bağlanmaz. Bu kombilerin bacaları bulundukları yerlerden dışarı çıkartılmaktadır. Hermetik kombiler temiz havayı dışarıdan aldığı için normal bacalı kombilerde olduğu gibi devamlı olarak evi havalandırma ihtiyacı ortaya çıkmaz. Ayrıca hermetik kombiler fırtına gibi değişen hava koşullarından da etkilenmemektedir. Çünkü hermetik kombilerde baca emniyet sistemi bulunmaktadır. En çok kullanılan kombi türüdür.

Yanma Tiplerine Göre Kombi Modelleri:

Bu kombiler konvansiyonel ve yoğuşmalı olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Konvansiyonel kombiler, en çok kullanılan kombiler arasındadır. Bu kombiler yanma ile ortaya çıkan gazı direkt olarak dışarı atmaktadır. Ancak yoğuşmalı kombilerde atık gaz hemen atılmaz. Kombi bu gazın sıcaklığından faydalanmayı amaçlar. Bu nedenle gazı farklı bir üniteye alır ve burada gezdirir. Böylece yakıt tasarrufu da sağlanmış olur. Temiz enerji portalı Enerji Beş’in araştırmasına göre de yoğuşmalı kombiler, diğer tiplere göre ciddi anlamda enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Eşanjör Tiplerine Göre Kombi Modelleri:

Tek eşanjörlü kombiler şebekedeki suyu direkt alırlar. Bu su ana eşanjörden geçirilerek ısıtılır. Sıcak su ve peteklerin ısınması ise ana eşanjörün brülöründen aldığı ısı ile gerçekleştirilir. Çift eşanjörlü kombiler ise daha farklı çalışır. Bu kombilerde sıcak su ayrı, ısınma sistemi ayrıdır.

Elektirikli Kombiler:

Bu kombilerin içinde elektrikli ısıtıcılar bulunmaktadır. Atık gaz sistemi olmadığından bacaya ihtiyaç duyulmaz. Yine atık gaz sistemi olmadığı için zehirlenme gibi durumlar yaşanmaz.

Kombi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz: Satın Alma Rehberi

kombi-alirken-nelere-dikkat-edilmeli

Kombi seçilirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar evin konumu, boyutu ve metrekaresiyle ilgidir.

100 metrekareden küçük daireler için kullanıcılara hermetik kombi almaları tavsiye edilir. Alan kısıtlı olduğu için eğer yoğuşmalı kombi alınırsa tam olarak yoğuşamayacağı için az verimle çalışır. Bu nedenle hermetik kombi küçük daireler için daha idealdir. Ayrıca hermetik kombi yoğuşmalı kombiden daha az yakar. Bu açıdan da hermetik kombi kullanılması ısınma için daha az para harcamanızı sağlayacaktır. 100 metrekareden küçük daireler için 20kW gücündeki kombiler uygun görülmektedir. Bu boyuttaki daireler için Alarko, ECA ve Ariston markalarının ürettiği kombiler bulunmaktadır. Eğer dairenizin ısı yalıtımı iyi değilse bu noktada peteklerinizi değiştirip daha büyük petekler yerleştirerek yarı yoğuşmalı akıllı kombi tercih edilebilir. Bu gibi durumlarda ise Buderus markası tavsiye edilmektedir.

Eğer eviniz 100-200 metrekare aralığında ise petek boyutları değiştirildikten sonra yoğuşmalı kombi seçimi yapılabilir. Ancak eğer kullanıcılar bazı odaları açıp bazı odaları kapalı tutarsa yine yoğuşma olayı gerçekleşmeyecektir. Bu nedenle bazı odaları kapatmak isteyenler hermetik, tüm petekleri açacak olanlar yoğuşmalı kombi tercih etmelidir. 100-200 metrekarelik dairelere kombi alacak olan kullanıcılar için Ariston, ECA, Alarko ve Demirdöküm markalarının yoğuşmalı kombileri tercih edilebilir.

Evin 200 metrekareden büyük olduğu durumlarda ise tam yoğuşmalı kombiler önerilmektedir. Bu kombiler uzun yıllar kullanmak içinse bir takım noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Daire içi tesisat döşetilirken kombi- radyatör bağlantısında kullanılan plastik boruların oksijen bariyerli özelliğe sahip olması önerilmektedir. Bu özellik peteklerde çamurlaşmanın önüne geçmek için tercih edilmektedir. Yine yoğuşmalı kombilerde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da termostatik vananın kullanılmamasına özen göstermektir. Bunun yerine oda termostatının kullanılması tavsiye edilir. Böylece doğalgaz faturasında da ciddi bir fark görülebilecektir. Oda termostatlarının da kablolu olanların seçilmesinin önemli olduğu belirtilmektedir. Çünkü kablolu termostatların düşük maliyetli olmak ve evde ekstra radyo sinyallerinin oluşumunun önüne geçmesi gibi bir takım avantajları bulunmaktadır. Bu büyük daireler için tercih edilecek kombiler Buderus ve Alarko markalarında mevcuttur. Ayrıca eğer daire 300 metreden de büyükse Viessmann Vitodens yoğuşmalı kombiler en doğru tercih olacaktır.

Kombi alırken ve kullanırken gözden kaçmaması gereken noktalar şöyledir: 

 • Kombinin teknik servis hizmetinin olması en önemli noktaların başında gelir. Ayrıca yedek parçaları da çabuk ve kolay bulunan bir cihaz seçilmelidir.  
 • Kombi almadan önce farklı firmaların cihazları için verdikleri garanti ve sigortalarının incelenmesi ve TSE, CE, ISO 9002 gibi sertifikalarının olup olmadığına bakılması da büyük önem taşımaktadır.
 • Kombi seçerken yakıta en cimri olanı tercih etmeye özen gösterilmesi gerekmektedir.
 • Cihazın tipi ve ısıl kapasitesinin belirlenmesi için mutlaka bir uzman tarafından kombi takılacak dairenin incelenmesi tavsiye edilmektedir. Bir mühendislik hesabı yaptırılması önemlidir. Bu yapılmadan cihaz alınması uzmanlar tarafından pek tavsiye edilen bir durum değildir.
 • Kombi alındıktan sonra mutlaka yetkili servis tarafından monte edilmeli ve bakımı yetkili servis tarafından yapılmalıdır. 
 • Kombi kullanırken otomatik kumanda panelinden gündüz ve gece sıcaklıkları ayarlanmalı ve 24 saat çalıştırılabilmelidir. Kombiyi sürekli açıp kapatmanın hem fazla yakıt tüketimine hem de cihazın ömrünün kısalmasına neden olduğu ifade edilmektedir.
 • Kombi almadan cihazların emniyet sistemlerinin incelenmesi de büyük önem taşımaktadır.
 • Kullanıcılar alınacak cihazı mümkünse çalışır vaziyette görmeyi talep etmelidir.  Kombinin sessiz çalışmasına, alev boyuna, emniyet sistemlerine, pompa çalışmadan gaz yolunun açılıp açılmadığına, ateşleme sistemine ve ısı eşanjörüne bir göz atılmalıdır.
 • Kombinin çevre dostu olmasına özen gösterilmelidir.
 •  Kombinin fiyatına bakmaktan ziyade, kaliteli malzeme kullanımı ve emniyetine dikkat edilmelidir. Ucuz olan değil, kullanılan süre boyunca ucuza gelecek olan kombiler alınmalıdır.

En İyi Kombiler İncelemeleri ve Tavsiyeleri

Şuan piyasada kombi üreten birçok firma bulunmaktadır. Bunlar, Buderus, Vaillant, Viessman, Alarko, Ariston, Baymak, Demirdöküm, E.C.A.'dır. Bu markaların farklı modellerde birçok kombisi bulunmaktadır. Tercih yapılırken yukarıda belirtilen tüm püf noktalarını göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Bu bölümde markaların en iyi cihazlarına bir göz atacağız.

Buderus Logamax Plus GB072 En İyi Kombi

u1783361buderus-logamax-plus-gb-072-24kw-20000-kcal-yogusmali-kombi-buderus-tam-yog-kombiler-buderus-gb-072htm-buderus-tam-yo-kombiler-buderus-gb-072-3565-17-B
 • Yüksek konfor ve düşük yakıt tüketimi olan bu cihaz, 24 kW ısıtma ve 30 kW sıcak su kapasitesine sahiptir. Logamax Plus GB072 yoğuşma teknolojisiyle çalışan bir kombidir. Bu durum kombiye yüksek oranda verim kazanma ve gaz tüketiminde ekonomik olma özelliğini kazandırır. Kombinin içerisinde özel alüminyum-sislisyum alaşımlı döküm eşanjör bulunmaktadır. Bu da kombiye yüksek enerji verimi sağladığı için yakıt da daha az tüketilmiş olur.Geniş modülasyon aralığı sayesinde verimli bir şekilde çalışmaktadır. Logamax Plus GB072 hermetik veya bacalı olarak bağlanabilmektedir. Hafif ve kompakt bir yapısı vardır. Bir kişi rahatlıkla taşıyabilir ve monte edebilir. Logamax Plus GB072 uzun ömürlü bir kombidir. Ayrıca güvenlik öğeleri ile donatılmıştır.Kombi bu özelliğini de baca sensörü, fark basınç presostatı, limit termostatı ve akış kontrol sensörü ile kazanmıştır. Bu da tam emniyetli bir çalışma sağlar.  Cihazın akıllı kontrol sistemi mevcuttur. Ayrıca göstergelerin rahat okunabilmesi ve kolay kullanım sağlanması için büyük LCD ekranlı bir ana kumanda ünitesi bulunmaktadır. Bu kombiler karbon salınımını düşürme özelliğine sahiptir. Ayrıca ekolojik dengeyi korumaya yardımcı olacak şekilde tasarlanmıştır. Çevre dostu olarak tanımlanan bu kombiler piyasaya göre ne çok pahalı ne de çok ucuz satılmaktadır. Isı yalıtımı bulunmayan evlerde ve küçük dairelerde yaşayanlar için idealdir. Çok büyük evlerde performansının yetersiz kalması ise bu ürünün olumsuz özelliklerindendir.
 • Baymak Lambert 24 LX FI En İyi İkinci Kombi

  lambert-lx-24a-fi-kombi

  Maximum ısıtma gücü 24.8 kW olan Lambert 24 lx fi 24 8 kw 21300 kcal/h hermetik konvansiyonel kombi %93,6 oranında maksimum verim sağlamaktadır. Isıtma devresi sıcaklık ayar aralığı 30-85 ºC olan kombinin sıcak su devresi sıcaklık ayar aralığı ise 30/60 ºC'dir. Lambert 24 lx fi kombi, 2,5 dakikada minimum kullanım ile sıcak su üretir. Elektronik ateşleme tipine sahip olan bu kombilerde, ısıtma ve kullanım suyu devresinde donmaya karşı tam koruma özelliği bulunmaktadır. Kombide LCD ekran dijital gösterge paneli vardır. Lambert 24 LX FI kombiler NTC sensörü ile sıcaklık kontrolü yapar. Ayrıca arıza teşhis sistemiyle herhangi bir arıza karşısında uyarıda bulunur. Ortalamanın altında satılan bu ürün, düşük bütçeli ama kaliteli kombi arayanların tercihi olabilir. Ayrıca suyu hızlı ısıtma özelliği sayesinde iş yerlerinde de önemli bir yardımcı olabilir. Markanın kurulum hizmetini ücretli vermesi ise bu ürünün olumsuz yönleri arasında sayılabilir.

  Valliant Eco Tec Pure En İyi Fiyat Performanslı Kombi

  vaillant-236-7-2-ecotec-pure-1-1000x1000

  Tam yoğuşmalı olan bu kombiler geniş evler için idealdir. Isınmada konfor ve 24 saat sıcak suya ulaşım için en ideal ısınma sistemi olan bu kombiler aynı zamanda yakıttan da kâr edilmesini sağlar. Ekonomiktir. Su basıncının düşük olduğu durumlarda bile Aqua Sensör özelliği ile sıcak su imkânı sağlayan bu kombilerin çalışma kapasitesi 2 farklı biçimde ayarlanabilmektedir. Donmaya karşı koruma özelliği bulunan bu kombiler, LCD ekranı ve kolay kullanıma sahip kontrol paneli ile kullanıcılara kolaylık sağlayan yapıdadır. Geniş mekânları bile rahatça ısıtabilen bu kombi, fiyat performans açısından üst düzeydedir. Büyük evde yaşayan ve evi ısıtmakta sorun çeken kullanıcıların tercihi olabilir. Uygun fiyatlı kombi arayanlar için önerilen bir ürün değildir.

  Ariston Genus X Hermetik Bütçe Dostu Kombi

  aristooon

  Şık tasarımlı bu hermetik kombi, ısıtma ve sıcak su konforu için akıllı fonksiyonlarla donatılmıştır. İtalyan tasarımı olan Ariston Genus kombi, kompakt ölçülerle müşteriyle buluşmaktadır. Dokunmatik LCD ekranı yüksek çözünürlüklüdür. Kullanımı oldukça kolay olan Genus X, farklı ısıtma bölgelerinin kontrol edilebileceği bir sezgisel menüye sahiptir. Ayrıca istenilen sıcaklığı koruyan ve enerji tasarrufu sağlayan bir AUTO fonksiyonu mevcuttur. Anında sıcak su alımı sağlanır. Sessiz bir şekilde çalışan Genus X kombilerde zaman programlama gibi bir özellik de bulunur. Kombilerin çalışma sesinden şikâyetçi olanlar, Ariston Genus X alabilir. Ayrıca ortalamanın altında fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Olumsuz yönü ise düşük bütçeli olduğu için verimlilik konusunda rakiplerinin gerisinde kalmasıdır.

  Alarko Seradens Super Tam Yoğuşmalı En iyi özellikli Kombi

  alarkoko

  Estetik ve modern bir dizaynı bulunan Alarko Seradens Super Tam Yoğuşmalı Kombi, uzun ömürlü, yoğuşma suyuna karşı yüksek dayanıma sahip paslanmaz çelik eşanjöre sahiptir. Bu kombiler çevre dostu kombiler sınıfındadır. Kombide premiks sistem mevcuttur. Bu sistem, kombiye gaz-hava karışımında ideal ölçüyü, yüksek oranda verimi, baca gazı sıcaklığında ve emisyon oranında düşük seviyeleri sağlar. Ayrıca bu kombi oldukça sessiz çalışır. Alarko Seradens’in güneş enerji sistemine bağlantı seti ile kullanım suyu ısıtmasında güneş enerjisinden yararlanma imkânı bulunmaktadır. Beyaz aydınlatmalı LCD ekran ve dijital manometresiyle kullanıcılarına kolaylık sağlayan bu ürün villa tarzı ev ve iş yerlerinde kullanılabilmektedir. Kusursuz bir ürün arayan mükemmelliyetçi kullanıcılar, Alarko Seradens’i rahatlıkla alabilir. Ürünün olumsuz yanı ise fiyatıdır. Tüm özellikleri sağlamasından dolayı ortalamanın üzerinde bir satış fiyatı vardır.Enter your text here...

  Viessman Vitodens 100-W En İyi Kombi

  u1805370viessmann-vitodens-100-w-35-kw-30000-kcal-yogusmali-kombi-viessmann-tam-yog-kombi-viessmann-vitodens-100htm-viessmann-tam-yo-kombi-viessmann-vitodens-100-4401-18-B

  Yoğuşmalı kombi grubunda olan Viessman Vitodens 100-W villa tipi müstakil konutlarda kullanılabilecek konforlu ve enerji tasarrufu sağlayacak yapıda olan ideal bir kombidir. Boyutları küçüktür, tasarımı estetiktir. Paslanmaz çelik silindirik brülörü sayesinde düşük zararlı madde emisyonu sağlar. Çok sessiz çalışan bu kombi, % 108,4'lük kazan verimi ile çalışmaktadır. Dijital göstergeli dokunmatik kontrol paneli ile kullanıcısına kolaylık sağlar. Minimal tasarımı nedeniyle kombiye çok fazla yer ayıramayanlar için idealdir. Ortalamanın üzerinde olan fiyatı ise ürünün olumsuz yanıdır. Yine de en iyi kombiler arasında üst sıralardadır.Enter your text here...

  Demirdöküm Nitromix 3000 TL Altı En İyi Kombi

  demirdokumnitro

  Maksimum ısı ve sıcak su konforu sağlayan Nitromix Duvar Tipi Hermetik Yoğuşmalı Kombiler düşük doğalgaz tüketimiyle ekonomik bir ısınma maliyeti sağlar. 24, 28 ve 35 kW kapasite seçenekleri olan Nitromix Duvar Tipi Hermetik Yoğuşmalı Kombi sessiz çalışma özelliğiyle kullanıcılara konfor sağlamaktadır. Nitromix kombiler, yoğuşma teknolojisi sayesinde düşük emisyon değerlerine sahip olan ve çevre dostu kombilerdir. Demirdöküm Nitromix’in bazı modellerini 3000 TL’nin altında bulmak mümkündür. Küçük evlerde yüksek performans bekleyenler için idealdir.

  E.C.A. Confeo Premix En Güvenli Kombi

  confeo

  Hermetik ve çift eşanjörlü E.C.A. Confeo Premix Kombi’nin üç farklı kapasite seçeneği bulunmaktadır. 107,5'a varan verimle çalışan E.C.A. Confeo Premix Kombilerde frekans kontrollü fan sistemi mevcuttur. Bu kombilerde 17 adet emniyet sistemine yer verilmiştir. Kombinin bir başka özelliği ise hata kodlarını göstermesidir. Bu özellik herhangi bir arıza durumunun kolaylıkla anlaşılmasını sağlar. Opsiyonel olarak uyumlu oda kontrol üniteleri imkânı sunan E.C.A. Confeo Premix Kombilerde, TSE, CE ve SEDBUK A belgesi vardır. Güvenlik ve kalite bakımından titizlik gösterenler belgeleri mevcut olan bu kombiyi rahatlıkla alabilir. Fakat garanti süresinin sadece 3 yıl ile sınırlı olması kullanıcılar tarafından olumsuz karşılanmaktadır.

  Sonuç

  En iyi kombi tavsiyesi için akraba ve tanıdıklarınıza danışabilirsiniz. Fakat daha detaylı bilgilere sahip olmanız için sizlere bir rehber sunduk. Kombi seçiminde bütçe kadar kalite, güvenlik, sağlık ve hizmet gibi noktalar da önemlidir. Bu noktalara ışık tutarak eviniz ve iş yeriniz için en uygun kombiyi bulmanıza yardımcı olmaya çalıştık.

  Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

  “En İyi Kombiler ve Satınalma Rehberi” üzerine 2 yorum

  1. Bence en iyi kombi demirdöküm daha önce tam yoğuşmalı diye yarı yoğuşmalı bişe satmışlar o kadar sorun yaşadım illallah ettim değiştirdim şimdi demirdöküm kullanıyoruz çok memnunuz bi de eve gelip ücretsiz baktılar neye ihtiyaç var felan diye sağolsunlar hizmetlerinide kombiyide çok beyendim

   Cevapla

  Yorum yapın