En iyi Modemler: İnternete Bağlanmanın Kolay Yolu

Son Güncelleme 28 Ekim 2019

Bugün kullanmaya devam ettiğimiz internet sayesinde dünyanın her yerine ulaşabiliyor, görüntülü- yazılı sohbet ile iletişim sağlıyor ve her türlü bilgiyi bir tıkla elde ederek zamandan tasarruf ediyoruz. Şirketlerin hemen hemen hepsinde ve hayatlarının büyük bölümünde internet olan kişilerde modem bulunuyor. Bu nedenler ile 7/24 çalışan ve internete bağlanım kolaylığı sağlayan modemleri almadan önce iyi seçmek gerekiyor. Bu yazımızda modem alırken dikkat etmemiz gereken noktaları, modem çeşitlerini ve 2018’in en iyi modemlerini sunacağız.

Modem tanım olarak; “Modülator” ve “Demodülator” kelimelerinin baş harflerinin birleşmesiyle oluşur. Modem, kablolu veya kablosuz olarak bilgisayarın ağ bağlantısını sağlayarak, diğer bilgisayarlara yaymaya yarayan alete denir. Modem aldığı verileri ses sinyaline veya ses sinyalini veriye çevirerek veri transferi yapar. Yani dışarıdan gelen ses sinyallerini dijitale, kullanıcıdan gelen dijitali ise ses sinyallerine çevirir. Daha çok telefon hattından sayısal verilerin alınmasında kullanılır. Sayısal verileri analog sinyale çevirmesine “modülatör”, analog sinyali tekrar sayısal veriye çevirmeye ise “demülator” denir.

MODEM ÇEŞİTLERİ

Modemler, birim zamanda gönderdikleri veri miktarı hızı (mpbs) ile değerlendirilir. Bu miktar (bit/s) olarak ölçülür. Bu sınıflandırmaya göre dahili ve harici olarak ikiye ayrılır.

Dahili (internal) Modemler

Dahili modem, kullanımı giderek azalmaya devam eden modem çeşididir. Bilgisayar kasaları içerisine yerleştirilen dahili modemin boyutu küçüktür ve fazla ısınır. Küçük olması sebebi ile daha az yer kapladığı için kullanıcının avantajınadır. Modemin fazla ısınması performansını da etkiler.  Dahili modemde 2 uç bulunur. 2 uçtan biri telefon hattında bulunurken, diğeri telefona takılır. Modemin bir diğer problemi ise modemin gücünü ana karttan almasıdır. Bu sebeple ana kart üzerinde ısınmayla ilgili sorunlara neden olur. Halk arasında “Voice Modem” olarak bilinir.

Harici (external) Modemler

Bilinen ve internetin olduğu yerlerde çok sık kullanılan modem çeşididir. Bu modemler, dahili modemlerden farklı olarak bilgisayar kasasının dışında bir yere konulur ve kablo vasıtasıyla bilgisayarın ağ kartına erişim sağlar. Harici modemlerin en iyi özelliklerinden biri internet hızını maksimum hızda bilgisayara aktarmasıdır. Harici modemlerin ısı sorunu ise yok denecek kadar azdır. Bu nedenle ana karta yük olmaz ve performans sorunu çıkarmaz.  Harici modemlerin bir diğer iyi özelliği çıkarılabilir olmasıdır. Bu sayede arızalandığı zaman kablolar çıkarılıp kolayca tamire götürülebilir. Gücünü harici adaptör ile elektrik hattından alır. Cep telefonuna, tablet, bilgisayar ve laptopa hızlıca bağlanır.

MODEM ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ: SATIN ALMA REHBERİ

Fark etmesek bile gün içerisinde en çok kullandığımız aletler içerisinde modem yer alır. Modem alırken belli özelliklere dikkat etmek gerekir. Modemler arasında çok farklı özellikler bulunmamaktadır. Fakat genelde alıcının bilgisi az olduğu için modem alırken zorlanmaktadır.

Modem alırken dikkat edilmesi gerekenler:

  • İnternet alt yapısına uygun modem seçilmelidir. ADSL, VDSL, Fiber gibi hangi internet bağlantısı olduğu kontrol edilerek, ona uygun modem seçilmelidir. TP-Link Blog da modem seçiminde internet standartlarına dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.
  • Ethernet port sayısı ve performansı incelenmelidir. Ethernet sayısının yüksek olması, internet hızını artırır.
  • Oyun oynarken Ethernet kablosu ve kablo fazlalığı istemiyorsanız, 5 Ghz destekleyen modem tercih edebilirsiniz.
  • Evinizdeki interneti kısıtlayıp tasarruf sağlamak istiyorsanız, hız kontrolü sağlayan Bandwith Control özelliği olan bir modem seçmeniz tavsiyemiz olacaktır.
  • Kolay kurulum ve marka arayüzü olan modelleri tercih ediniz.

EN İYİ MODEM İNCELEMELERİ VE TAVSİYELERİ

Asus DSL- AC51 300Mbps - 433 Mbps VDSL Destekli Kablosuz- AC  2 Port ADSL 2+ Modem

Asus DSL- AC51 300Mbps

Asus DSL-AC51 modem özelliğinin yanı sıra router özelliğine sahiptir. Birden fazla cihaza bağlansa bile hızından ve gücünden bir şey kaybetmez. 2.4  Ghz’den  5 Ghz’ye kadar  Wi-Fi band desteği sağlar. Bu özellikten faydalanabilmek için, cihaz veya bilgisayarın AC destekli olması gerekir. DSL-AC’ ye 2. modem takılabilir ve hızından bir şey kaybetmez. Ayrıca ebeveyn kontrolü sayesinde, ağa bağlanacak bütün cihazların zamanını ve bağlantısını ayarlayabilir. Misafir ağı üzerinden giriş izni verilebilir.

ZYXEL NBG-6604 300Mbps- 867Mbps Dual-Band Kablosuz- AC Router

ZYXEL NBG-6604 300Mbps

Bilgisayar olmadan kurulabilen Zyxel  Nbg- 6604, kısa bir sürede mobil cihaz kurulum sihirbazından kurulur ve çalışmaya başlar. “One Connect” uygulaması ile router cihazın bağlantısı kontrol edilerek ayarlanabilir. AC teknolojisi sayesinde daha hızlı ve güvenilirdir. 24 Ghz’ den 5 Ghz’ye kadar yükselebilen band desteği yanında Nbg- 6604 özelliği ile yüksek çözünürlük sağlar. Ethernet hızı için LAN portu ile 4 cihaza kadar bağlantı sağlar. Yeni tasarımı sayesinde, cihazlara kolayca bağlantı sağlar.

ZYXEL VMG1312- B10D 300 Mbps VDSL2/ ADSL2+ Usb Modem

ZYXEL VMG1312- B10D 300 Mbps

Zyxel’in Vmg1312- b10d modeli internete kolay ve hızlı erişim sağlar. IEEE 802 teknolojisi ile 300 mbps’ye varan bağlantı hızına sahiptir. Bu özellik kullanıcılarına SPI güvenlik duvarı sağlar. VDSL2 ile bağlantı hızını artırırken 45 mbps dosya yükleme alanı oluşturur. Modem, ADSL 2 ve ADSL 2+ bağlantıları destekler. Misafirler için Multi SSID özelliği sağlar ve internet bağlantıları kontrol edilebilir. Ebeveyn kontrolü ile çocukların bağlantıları, zararlı içeriklerden korunur ve internete bakacağı süre için saat ayarlaması yapılabilir.

Tp- Link TD- W8960N 4 PORT 300 Mbps Kablosuz Modem+ Router

Tp- Link TD- W8960N 4 PORT 300 Mbps

Ev ve işyerleri için güvenli ve kullanışlı olan tp- link modem, ADS2’nin hızını sağlar. Dsl modemin hızını, 4 portlu router ve N Access Point’in fonksiyonlarını bir araya getirir. Kablosuz özelliği ile fazla yer kaplamaz. IP sec VPN özelliğine sahiptir.  Değiştirilebilir LAN portu sayesinde çok yönlü bağlantı sağlar.

Tp- Link Archer VR2800 Kablosuz DUAL  Band Gigabit VDSL/ ADSL Modem Router

Tp- Link Archer VR2800

VDSL2 teknolojisi ile 1000 mbps’ye kadar VDSL geniş band hızı sağlar. DSL portu ve internet servis bağlayıcısı ile uyumlu olması için tüm DSL bağlantılarını kabul eder. Veri aktarımı daha da genişleterek 5 Ghz’ye kadar çıkarır. Tp- link archer vr2800 kablosuz modem router, ofis ve eve uygun olarak birçok cihaza bağlanma imkanı sunar. 4 anteni ile geniş bir ağ alanı oluşturur. Diğer modemlere göre fiyatı daha yüksek olan cihaz, piyasada 2018’in en iyi modemi olarak alıcısına sunuluyor.

AVM FRİTZ BOX 3490

AVM FRİTZ BOX 3490

Almanya üretimi olan Avm fritz, ağ ve bağlantı konusunda adından söz ettiren bir markadır. Ürünün en dikkat çekici özelliği 1300 Mbit/saniye hız sağlamasıdır. Modemde 4 x gigabit bağlantı noktası, 1 x gigabit Ethernet Wan bağlantı noktası ve 2 x USB 3.0 gibi çok çeşitli bağlantı noktaları bulunur. Veri aktarım hızını 5 Ghz’ye kadar çıkarır. Kolay kurulumu olan Avm Fritz BOX 3490, belirli sitelerde satışa sunulmaktadır.

AC3100 Çift-Bant ADSL/VDSL Gigabit Kablosuz Modem Router

AC3100 Çift-Bant

Modem NitroQAMTM teknolojisi ile hızını 3167 Mbps’ye kadar çıkarak, yoğun bant kullanılan görevlere destek sağlar. Cihazda VPN, ADSL ve VDSL desteği bulunur. Ayrıca USB çıkışında download master, yazıcı sunucu ve 3G/4G dongle desteği bulunur. 4 adet dBi anteni sayesinde istenildiği zaman kolayca sökülür. AC3100 kablosuz modem performansı ile orta seviye bütçeye sahip olanlar için hizmete sunulur.

SONUÇ

Gün boyu kesintisiz çalışan modemleri önceden seçmek çok önemlidir. Kullanıcıların modemi almadan önce anten sayısına değil de, modemin özelliklerine bakmaları veya bir bilene danışmaları daha faydalı olacaktır.

Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

“En iyi Modemler: İnternete Bağlanmanın Kolay Yolu” üzerine bir yorum

  1. ZYXEL VMG1312- B10D 300 Mbps bu modem bende var wifi kalitesi kötü internette kopmalar yapıyor alacaklara tavsiye etmiyorum

    Cevapla

Yorum yapın