En İyi Monitörler ile Gözleriniz Yorulmasın

Son Güncelleme 28 Ekim 2019

Hayatımızı kolay hale getiren çok çeşit elektronik alet vardır. Bu açıdan bu elektronik aletlerin kaliteli ve uzun ömürlü olmasını isteriz. Bu aletler arasında monitörler, bilgisayar için vazgeçilmez bir aygıttır. Monitör ne kadar iyi olursa, bilgisayarın görüntüsü de o kadar iyi olur. Kasa bilgisayarın beyni ise, monitör de bilgisayarın gözüdür. Aynı şekilde bilgisayarın herhangi bir parçası olmazsa, bilgisayar kullanılamaz hale gelir.

Monitör; bilgisayar ve televizyonlarda bulunan en önemli çıktı aygıtıdır. Monitör bilgisayara iletişimini ekran kartı ile sağlar. Kablo vasıtasıyla kasadaki ekran portuna bağlanır. Boyutu inç adı verilen ölçü birimi ile belirlenir. İnç, monitörün iki çaprazında bulunan uzaklıktır.

MONİTÖR ÇEŞİTLERİ

Monitör çeşitleri 3’e ayrılır: CRT, LCD, Plazma monitörler. Günümüzde daha çok iki çeşidi kullanılır. CRT, eski tip televizyona benzer. İnce ve uzun olanlar LCD monitörler, özel kullanım için üretilen monitörler ise Plazma olarak nitelendirilmektedir.

CRT Monitörler

Kullanımı günümüzde azalan monitörün yerini LCD monitörler almıştır. Katot ışık tüplü monitör olarak da adlandırılan CRT monitörler, geniş arka kısımlardan oluşur. Görünümü tüplü televizyona benzer. Renkli fosforlar ile görüntüyü ekrana yansıtır. Ekranda gözüken renkli fosfor görüntüye “piksel” adı verilir. CRT monitörler diğer bir adıyla Cathode Ray Tube’nin kullanımı ile beraber satışı da azalmıştır.

LCD Monitörler

Liquid Crstal Display monitörler, sıvı kristaller ile çalışır. Diğer monitörlerden, özellikle de CRT monitörlerden çok daha incedir. Görüntüyü sıvı diotlarla sağlayan LCD ekran monitörler, basit bir çalışma yöntemine sahip olmaktadır. Zamanımızda kullanımı oldukça yaygındır. LCD TV’den farklı olarak arka aydınlatma sistemi mevcuttur. LCD monitörlerde floresan lamba kullanıldığı için daha ince ve çözünürlüğü yüksektir. Bunun yanında enerji tasarrufu sağlaması ile kullanımı artmaktadır.

Plazma Monitörler

Görüntü kalitesi oldukça yüksek tasarlanan plazma monitörler, bilgisayardan daha çok sinema ve televizyonlar için üretilmiştir.  Özellikle ev sineması olarak kullanılır. Yüksek kontrast ve parlaklığa sahiptir. Plazma monitörler, geniş ekrana sahip oldukları için daha gerçekçi renkler kullanır. Pikselleri üç alt piksele ayırıp, RGB renkleriyle tanımlar. Görüntü kalitesi yüksek olan monitörlerin fiyatları da yüksektir.

MONİTÖR ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ: SATIN ALMA REHBERİ

Kaliteli monitör, verimli görüntü olanağı sağlar. Monitör alırken belli başlı özelliklere dikkat etmek gerekir.

  • Kullanıma göre ekran boyutuna dikkat edilmelidir. Ev kullanımı için 19- 21.5 inç oyunlar oynayabilmek için 24-27 inç arası monitör iyi olacaktır.
  • Çözünürlüğe göre monitör seçmek. İşyerleri için Full HD isabetli bir tercih olacaktır. Fakat oyunlar için net bir görüntü aranıyorsa, 4K çözünürlüğe sahip monitörlere de bakılabilir.
  • Tepki süresi ve yenileme hızı. Daha çok oyuncuların oyun hızı için tercih ettiği bir özelliktir. Tepki süresi ve yenileme hızı ne kadar iyi olursa, oyunlarda rakibe yenilmek o kadar zor olacaktır.
  • Tercihe göre TN ve IPS panelini seçmek. IPS panelinin çözünürlüğü çok, fiyatı ise yüksektir. Daha çok grafik tasarımcılarına tavsiye edilir. TN paneli ise iyi derecede çözünürlüğü ve uygun fiyatıyla tercih sebebi olur.
  • VGA çıkışına dikkat etmek. VGA monitörün bilgisayara bağlanması için gerekli olan bir özelliktir. Bu özelliğe dikkat etmek fayda sağlayacaktır.

EN İYİ MONİTÖR İNCELEMELERİ VE TAVSİYELERİ

Dell UltraSharp UP2716D 27

Dell UltraSharp UP2716D 27

Dell UltraSharp monitör, üst düzey renkleri ile en iyi olmayı başarıyor. Geniş renk kapsamı, hassas ve gerçek renkler ile görüntüyü gerçeğe en yakın şekilde yansıtır. Renk derinliği ile karanlıkta bile diğer monitörlerden 64 kat fazla net gösterir. Ultra ince ekranıyla ekstra çözünürlük sağlar. Yüksekliği ve açısı isteğe göre ayarlanabilir. Sorunsuz kurulumu ile kolayca kurulur ve çalışır. Dell UltraSharp UP2716D 27 monitör alıcıları için yüksek bir fiyatla satışa sunulmaktadır.

Asus PA249Q Monitör

Asus PA249Q Monitör

Gerçek renk sahibi olan Asus PA249Q monitör, renk geçişleri için 10 bit renk kullanır. Doğal geçişlerini sağlayan 12 bit renk tablosu ile bu rakamı destekler. Görüntüdeki rengi yakalayışını ve ışık iletimini AH-IPS teknolojisinden alır. 6 adet renk ayarı ile görüntüde bağımsızlığı yakalar. 4 adet USB 3.0 port ile kolayca bağlantı sağlar. DisplayPort, DVI ve D-sub ile bağlantı çeşitliğine ve uyumuna sahiptir. Flicker- Free teknolojisiyle ekran titremelerini azaltarak göz ve baş ağrısı gibi sorunları azaltır. Alıcıları için normalin üstünde bir fiyatla satılır.

Samsung CJ791 QHD 4MS 100 HZ FreeSyne DHMİ Kavisli Gaming Monitör

Samsung CJ791 QHD

3 bağlantı kablosu ile hızını artırır, cihazları şarj eder ve Tv’ye bağlanım kolaylığı sağlar. Kavisli ekranı sayesinde göz yorgunluğunu azaltır. Kavisler gözün açısına göre tasarlanmıştır. Ultra geniş ekranı ile tek ekranda çoklu görev yapar. PBP özelliğiyle iki kaynaktaki resimleri gösterir. PIP özelliği ile resmin içinde resim deneyimi sunar. Kusursuz oyun deneyimi için 100 Hz yenileme oranı verir. Sık tasarımı ile de öne çıkan Samsung CJ791 QHD kavisli oyun monitörü, piyasada normal monitör bütçelerinin üstünde satışa sunulur.

LG 34UM88-P 34

LG 34UM88-P 34

IPS ekranında renk kayması yoktur. Arcline özelliği ile ince estetik yapıya sahiptir. Ultrawide ile ekranda görüntü geçmişi sağlar. Siyah sabitleyici, oyunlarda siyah olan yerleri net gösterir. Bu sayede karanlık yerlerde saklamış düşmanlar kolaylıkla bulunur. FPS, RTS modu öyle her tarza uygun oyuna uyum sağlar. Uygun olan fiyatıyla da alıcıların beğenisini toplar.

Acer XR342CR 

Acer XR342CR

34 inç görüntü paneli ve 3440x 1440 çözünürlüğü geniş ekran görünümü sağlar. RGB’yi %100 destekler. 6 eksenli renk ayarı ile görüntüye yakın isabetli renkler sunar. Acer, XR342CR özelliği ile ekran yırtılmalarını önler. En iyiler arasında olmasının nedeni, fiyatının uygun olması ile performansının fiyatına göre hak ettiği düzeyden fazla olmasıdır. Ayrıca kavisli ekrana sahip olan monitör, alıcılarının beğenisini toplar.

SONUÇ

Gerek televizyonda gerek bilgisayarda kullandığımız monitörleri seçmek önemlidir. Burada en önemli mesele kullanıcının ihtiyacına uygun olan monitörü tercih edebilmesidir. Monitör almadan önce ihtiyacın kullanıcılar tarafından belirlenmesi, alınacak monitörün kaliteli olma ihtimalini arttırır. Monitörler arasında çok büyük farklılıklar yoktur. Fakat ihtiyacın önce belirlenmesinin yanında, kullanıcı yorumlarını da dikkate almak faydalı olacaktır. Biz de size yardımcı olmak adına monitör alırken dikkat edilmesi gerekenleri ve 2019’un en iyi monitörleri sunduk.      

Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

Yorum yapın