2018’in En İyi Mouseları

Mouse, bilgisayar kullanırken konforumuzu etkileyen en önemli bileşenlerden biridir. Rahatsız bir Mouse, bizi gerçekten bilgisayar kullanmaktan soğutabilir. Bilgisayar dünyasının gelişmesi ile birlikte Mouse gelişmiştir. Kablosuz ve kablolu olarak 2 temel kategoriye ayırabiliriz. Bunun dışında oyuncu Mouseları da mevcuttur. Eğer bir oyuncuysanız tercih etmeniz gereken Mouse farklıdır. Eğer iş için kullanacaksanız veya dizüstü bilgisayarınızda kullanacaksanız farklı bir seçim yapmalısınız. İş için ve dizüstü bilgisayar kullanımlarında daha çok kablosuz Mouse tercih edilmektedir. Oyun için daha çok kablolu Mouse tercih edilmektedir. Bunun sebebi iletim hızının kabloluda daha hızlı olmasıdır. Fakat iş için kullanılacaksanız, böyle bir hıza ihtiyaç duymayacaksınızdır. Bu hız milisaniye gibi küçük değerler içerdiği için, günlük kullanımda hiçbir fark yaratmayacaktır. En iyi Mouse ile ilgili olan bu yazımızda, sizler için oyun dünyasında ve iş dünyasında kullanılabilecek en iyi Mouseları inceleyeceğiz.

mouse alım rehberi

Konforunuz için çok önemli olan Mouse, eğer ciddi bir oyuncuysanız oyun performansınızı etkileyecektir. Rahatsız bir Mouse ile CS:GO, PUBG gibi oyunlarda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Sizlere Mouse seçiminde dikkat etmeniz gereken noktaları bu yazımızda topladık.

Kullanım Amacı

Aslında bilgisayar bileşenlerini ve parçalarını alırken en çok dikkat etmemiz gereken nokta budur. Kullanım amacına uygun olmayan bir Mouse, ya gereksiz pahalı ya da rahatsız olacaktır. İş için kullanılacak bir Mouse, üstün oyun özelliklerine veya programlanabilir tuşlara ihtiyaç duymayacaktır. Tam tersi olarak düşündüğümüzde, basit bir Mouse iyi bir oyuncunun ihtiyaçlarını karşılamayacaktır. En iyi Mouse seçiminde bu konuyu dikkate almalısınız.

Kullanım Amacı

Aslında bilgisayar bileşenlerini ve parçalarını alırken en çok dikkat etmemiz gereken nokta budur. Kullanım amacına uygun olmayan bir Mouse, ya gereksiz pahalı ya da rahatsız olacaktır. İş için kullanılacak bir Mouse, üstün oyun özelliklerine veya programlanabilir tuşlara ihtiyaç duymayacaktır. Tam tersi olarak düşündüğümüzde, basit bir Mouse iyi bir oyuncunun ihtiyaçlarını karşılamayacaktır. En iyi Mouse seçiminde bu konuyu dikkate almalısınız.

DPI

DPI, inch başına düşen nokta sayısı anlamına gelir. Sadece Mouse dünyasında değil, yazıcı dünyasında da bu terimle karşılaşabilirsiniz. Ne kadar yüksek DPI değerlerine sahipseniz, Mouse o kadar yüksek hassasiyete sahip olur. Genel olarak günlük kullanımlar için 2500 DPI yeterlidir. Oyuncu Mouselarında 4000 DPI, 8000 DPI gibi değerler kullanabilir. Bunun üstündeki 16000 DPI gibi değerler daha çok çizim işleri ile uğraşan kişiler tarafından kullanılmaktadır. En iyi Mouse seçiminde bu konuyu dikkate almalısınız.

Kablosuz veya Kablolu Seçenekler

Yukarıda bahsettiğim gibi temel olarak ikiye ayrılıyorlar. Kablosuz Mouselar daha çok iş dünyasında ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılırken, kablolu Mouselar daha çok oyuncu bilgisayarlarında tercih ediliyor. Tabi ki aksi örnekler mevcut. Çok üst düzey oyuncu ekipmanları kablosuz olabiliyor. En iyi Mouse seçiminde bu konuyu dikkate almalısınız.

Programlanabilir Tuşlar (Makro Tuşlar)

Bu daha çok oyuncuları ilgilendiren kısım diyebilirim. Oyuncular genel olarak oyun oynadıkları sırada bazı işlemler için hazır ve kolay erişilebilir tuşlara ihtiyaç duyarlar. Bunun için klavye ve Mouselarda makro tuşlar bulunur. Bu tuşları basit bir şekilde programlayabilir ve hazır hale getirebilirsiniz. Genel olarak kablosuz normal Mouselarda bulunmamaktadır. En iyi Mouse seçiminde bu konuyu dikkate almalısınız.

İki Elle Kullanım

Mouse seçerken önemli noktalardan birisi de iki elle kullanım imkanı olmasıdır. Genellikle pahalı Mouselarda bu özellik bulunur. Gaming Mouselarda bu özelliği alt seviyelerde bulamazsınız. Normal Mouselar genel olarak iki ele uygun kullanım imkanı sağlar. İki ele kullanım şansı tercih sebebidir. En iyi Mouse seçiminde bu konuyu dikkate almalısınız.

Rahatlık

Mouse elinizi terletmemeli ve rahat olmalıdır. Rahatlık konusu sadece Mouse ile alakalı olmamakla birlikte, doğru ve güzel bir Mouse pad ile kullanılmalıdır. Bu bilek sağlınız için önemlidir. En iyi Mouse seçiminde bu konuyu dikkate almalısınız.

Hangi Marka Mouse Almalıyım? En İyi Mouse Tavsiyeleri

Bu yazımızda hem sizi bilgilendirmek hem de ihtiyacınıza uygun en iyi Mouse konusunda kafanızda bir fikir oluşmasına yardımcı olmaya çalıştık. Aşağıda hem iş için hem de oyun için kullanılabilecek en iyi Mouse ile ilgili değerlendirmelerde bulunacağız. Biz sizler için bu kategorilerde en iyi Mouse ile ilgili bilgileri derledik.

İş ve Dizüstü Bilgisayarlar İçin En İyi Mouse

Bu kısımda iş için veya dizüstü bilgisayarlarınızda kullanabileceğiniz en iyi Mouseları derledik.

Microsoft Mobile 1850 Kablosuz Siyah Mouse

Microsoft Mobile 1850 Kablosuz Siyah Mouse

Uzak mesafelere kadar çekim gücü ile sizler için büyük rahatlık sağlayacak. İki elle kullanılabilir. 6 ay civarı pil ömrü sunuyor. USB 2.0 uyumlu gelen Microsoft Mobile 1850, Windows 10, Windows 8.1, RT 8.1 ve RT uyumlu. Kablosuz kapsama alanı 5 metre mesafeye kadar destekliyor.

Asus WT425 Kablosuz Optik Sessiz Tıklama Özellikli Mavi Mouse

Asus WT425 Kablosuz Optik Sessiz Tıklama Özellikli Mavi Mouse

Sessiz tıklama özelliğine sahip olan Asus WT425, özellikle kütüphane gibi sessiz yerlerde kullanım kolaylığı sağlıyor. Beyaz, Mavi ve Siyah renk seçenekleri ile farklı renk seven kullanıcılar için seçim şansı mümkün. 1600 DPI olan WT425, DPI tuşu ile farklı hızlarda kullanımları destekliyor.

Logitech® M185 Nano Optik Kablosuz Mouse Gri

Logitech® M185 Nano Optik Kablosuz Mouse Gri

Ülkemizde özellikle oyuncu ekipmanları konusunda ciddi satış rakamları yakalayan Logitech, iş ve dizüstü bilgisayarlar için üretilen ekipmanlarda da oldukça başarılı.

Logitech M185 iki elle kullanım kolaylığı sağlıyor. Tak, kullan özelliğine sahip olan M185, 1 yıla kadar pil ömrü sağlıyor. Satış sonrası 3 yıl kadar garanti desteği sunuyor.

Oyuncular İçin En İyi Mouse

İyi bir FPS yada MMORPG oyuncusu iyi bir Mouse kullanmalıdır. Bu kısımda oyuncular için en iyi Mouseları derledik.

Razer Mamba Tournament Edition Mouse

Razer Mamba Tournament Edition Mouse

Razer marka ürünler oyuncu dünyasında ünlüdür. Genel olarak ünlü yayıncılar ve turnuvalarda kullanılan Razer Mamba birbirinden farklı özellikler barındırıyor. 16.000 DPI ile dünyanın en hassas oyuncu ekipmanı olma özelliği taşıyor. 1000 Hz Ultrapolling / 1 ms cevap verme zamanı özelliği ile çok hızlı bir etkileşim sağlıyor. Razer Mamba Tournament aynı zamanda dokulu kenar tuşlarıyla ergonamik bir tasarıma sahip. 16.8 milyon ayarlanabilir farklı renk seçeneklerine sahip olan Razer Mamba Tournament, 9 ayrı programlanabilir tuşa sahip. 2.1 m örülmüş fiber kablosuyla, gayet rahat bir kullanım sunuyor.

Asus ROG Gladius BULK Kablolu Optik Oyuncu Mouse

Asus ROG Gladius BULK Kablolu Optik Oyuncu Mouse

Asus ROG Galidius, 6400 DPI seviyesine kadar destekliyor. İki el kullanımı mevcut olmayan Gladius, sağ el kullanımı için uygun. FPS oyuncuları için geliştirilen Galdius, 20 milyon tıklama ömrüne sahip. Kablolu olarak üretilen Galidius, 6 farklı butona sahip. Bu butonların programlanması için özel bir yazılım ile birlikte gelen Galidius, 24 ay gibi bir garanti süresine sahip.

SteelSeries Rival 300 Evil Geniuses Edition

SteelSeries Rival 300 Evil Geniuses Edition

Öncelikle şunu söylemek gerekirse; ele oturumu çok beğenilen bir Mouse. Maalesef SteelSeries Rival 300 iki elle kullanım desteğine sahip değil. Sadece sağ el ile kullanılabilen SteelSeries Rival 300, 6500 DPI seviyesine kadar destekliyor. Çok sağlam bir yapıya sahip olan Mouse, 24 ay garanti desteği de sağlıyor.

Yorum yapın