En İyi Notebook Soğutucuları

Son Güncelleme 28 Ekim 2019

NOTEBOOK SOĞUTUCU ÇEŞİTLERİ

Piyasada oldukça çeşitli notebook soğutucular bulunmaktadır. Bunlar genel özelliklerine göre 4 başlık altında incelenebilirler.

Aktif Soğutucular

Aktif soğutucuları, içerisindeki küçük fanlar sayesinde notebook gövdesi çevresinde ek hava akımı oluşturarak ısının bilgisayardan uzaklaşmasını sağlarlar. Bu soğutucular bünyelerinde genellikle 1 ila 6 küçük fan barındırırlar. Laptop soğutucular genellikle bilgisayarın USB girişinden çektikleri güç ile çalışırlar fakat bir güç adaptörü ile çalışabilen soğutucular da mevcuttur.

Bazı aktif soğutucular, bilgisayarın ürettiği ısıyı çekerek bazıları ise bilgisayara soğuk hava üfleyerek çalışırlar. Fan hızı, bazı modellerde manuel ve ya otomatik ayarlanabilirken, bazı modellerde ise sabittir.

Pasif Soğutucular

Pasif soğutucular, herhangi bir güç kaynağı kullanmaya gerek kalmadan notebookun ısısını alan cihazlardır. Pasif soğutucuların içerisinde ısıyı kendisine çekmesini sağlayan organik tuz bileşiği bulunur. Bu soğutucular 6-8 saat arası kullanımlarda verimlidir, ancak daha uzun süreli aralıksız kullanımlarda etkilerini kaybederler.

Bu notebook soğutucular, alt kısmında havalandırma delikleri bulunan notebookların deliklerini tıkadığı için tavsiye edilmemektedir.

Çok Yüzeyli Soğutucular

Bu notebook soğutucular, hem soğutucu yüzeyi ile kullanıcıların kullandığı yüzey arasında hem de soğutucu yüzeyi ile bilgisayar tabanı arasında hava akışına izin verirler. Çok yüzeyli soğutucular, kullanıcının kullandığı yüzey fark etmeksizin hava deliklerini tıkamadığından açık tabanlı bilgisayarlar için oldukça uygundur.

Çok Amaçlı Soğutucular

Kullanıcılarına sadece bilgisayar soğutma işlevi sunmakla kalmayıp aynı zamanda hoparlör, ekstra USB girişi, eşyalarını koyabileceği alan gibi ekstra özellikler sunar. Ancak bu soğutucuların sunduğu özelliklere bağlı olarak boyutları ve ağırlıkları arttığından taşınırlığı kısıtlar ve uzun süreli kullanımlarda kullanıcılarda rahatsızlık hissi oluşturabilirler.

NOTEBOOK SOĞUTUCUSU ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ: SATIN ALMA REHBERİ

Malzeme Kalitesi

Notebookların performans kaybının ve ısınmadan kaynaklı kalıcı hasar almasının önüne geçen soğutucuların seçiminde en önemli etkenlerden birisi malzemedir. Plastik malzemeden üretilen soğutucular diğerlerine göre daha ucuz olmasına rağmen ömürleri daha kısadır. Alüminyum ve ya metal malzemeden üretilen soğutucular ise havayı etkin bir şekilde yayarak daha fazla soğuma sağlarlar. Bunun yanı sıra plastik malzemeden üretilen soğutuculara göre daha uzun ömürlüdürler.

Fanların Yeri

Laptop soğutucu alırken fanların yeri özellikle dikkat edilmesi gereken noktalardan birisidir. Fanlar, ısınmasını istemediğimiz işlemci ve ekran kartına denk gelecek konumda olmalıdır. Aksi takdirde soğutucudan yeterli verim alınamaz.

Yerden Yükseklik

Notebook soğutucuların, soğuk havayı alıp fanlar yardımı ile soğutma işlemini yapabilmesi için notebooku belirli düzeyde havaya kaldırarak zemin ile bağlantısını kesmesi gerekmektedir. Bu nedenle soğutucunuzu seçerken sunduğu yükseklik oldukça önemlidir.

Fanların Büyüklüğü ve Hızı

Soğutucuların fan boyutları büyüdükçe dönme hızları azalmaktadır. Dizüstü bilgisayar soğutucularının çoğu USB ile çalıştığından güçleri sınırlıdır. Bu nedenle dönme hızı ne kadar yüksek olursa bilgisayarınız o kadar daha az ısınacaktır.

Soğutucunun Ebatı

Soğutucunun ebatı ile bilgisayarınızın boyutları uyumlu olmalıdır. Aksi takdirde ekran kartı ve işlemci, fanların üzerine denk gelemez ve yeterli soğutma yapılamaz. Teknoloji portalı Shift Delete de soğutucunun boyutunun önemli olduğunu ve uyumsuz soğutucuların fayda sağlamayacağının altını çiziyor.

Güç Kaynağı

Soğutucuların büyük bir kısmı çalışırken USB portunu kullanırlar. Bu durum kullanıcılar için bir USB portunu kullanamamak anlamına gelmektedir. USB portu az olan bilgisayarlar için bünyesinde ekstra port bulunan soğutucular tercih edilebilir.

Ses

Bazı modellerde fanlar, kullanıcıları rahatsız edecek kadar fazla ses çıkarmaktadır. Soğutucu alırken ses düzeyinin kontrol edilmesi bu nedenle oldukça önemlidir.

EN İYİ NOTEBOOK SOĞUTUCU İNCELEMELERİ VE TAVSİYELERİ

Nca Inc-611 Gms Arrax Gamıng Notebook Soğutucu En İyi Notebook Soğutucu

Nca Inc-611 Gms Arrax Gamıng Notebook

Oyuncular için özel olarak dizayn edilmiş olan Nca Inc-611 Gms Arrax, 1 adet 120 mm ve 4 adet 80 mm olmak üzere toplam 5 adet fan bulundurur. Metal yüzeyi ve geniş havalandırma kanallarıyla oyun severlere etkili bir performans sağlar. 7 kademeli yükseklik ayarı ile kullanıcılarına ergonomik bir tasarım sunarken ve 28dB gürültü seviyesi ile oyunun tadını çıkarabilirsiniz.

Rampage Ad-Rc4 2*125Mm+2*70Mm Işıklı Fan Notebook Soğutucu En İyi İkinci Notebook Soğutucu

Rampage Ad-Rc4

15” ile 17” arasındaki notebooklar ile uyumlu olan Rampage Ad-Rc4, şık ve ergonomik tasarımı dikkat çekiyor. 2 adet 125mm ve 2 adet 70mm boyutlarında toplam 4 adet ışıklı fan ile oldukça bir etkili soğutma sunar. Üzerinde bulunan 2 adet USB girişi ile kullanıcının soğutucu kullanmak için kaybettiği USB girişini telafi eder. Ayrıca ses düzeyi oldukça düşük olan Rampage ile fan sesi sizi rahatsız etmez.

Zalman ZM-NS2000 17" 200mm Fanlı Yükseklik Ayarlı Notebook Soğutucu En İyi Özellikli Notebook Soğutucu

Zalman ZM-NS2000

4 seviyeli açı ayarı ile kullanıcıya kolaylık sağlayan Zalman ZM-NS2000, 17” büyüklüğüne kadar olan notebooklar ile rahatlıkla kullanılabilir. 200mm boyutundaki fanın hızını, ön panele yerleştirilmiş olan fan kontrol paneli ile kontrol edebilirsiniz. Zalman, üzerinde bulunan 3 adet USB girişi ve kablo tutucusu ile kullanıcılarına kullanım kolaylığı sağlar. 377 x 283 x 52 mm boyutunda ve 1.1 kg ağırlığındaki soğutucu, plastik, çelik ve kauçuk malzemeden üretilmiştir. 20 dB gürültü seviyesi ile oldukça sessizdir.

Trust 20817 GXT 278 Notebook Soğutucu En İyi Bütçe Dostu Notebook Soğutucu

Trust 20817 GXT 278

17,3”e kadar tüm notebooklara uygun olan Trust 20817 GXT 278, 4 adet aydınlatmalı fan bulundurur. 3 kademeli yüksek ayarı ve 2 adet USB girişi ile kullanıcılarına kullanım kolaylığı sağlar. Ayarlanabilir fan hızı ile notebookunuzu ısınmalara karşı koruyor.

Addison ANC-606 2*Fan Ledli 2* Usb Port Notebook Soğutucu En İyi Piyasa Fiyatı Altında Notebook Soğutucu

Addison ANC-606

Plastik kasaya ve 2 adet su geçirmez fana sahip Addisson ANC-606, 7” ile 15.4” aralığındaki notebooklar için uyumludur. Sıcak havayı dışarıya soğuk havayı içeriye alarak hava sirkülasyonu sağlayarak bilgisayarınızın ısınmasını engeller. Kullanıcısına 2 adet USB girişi ve 4 kademeli yüksek ayarı sunar.

SONUÇ

Notebook kullanıcılarının en büyük problemi olan ısınma sorununa çözüm getirebilmek için üretilen soğutucular, kullanıcıların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Notebook soğutucu seçimini doğru yapmak, bilgisayar performansının düşüşünü ve kalıcı hasarları engellemeyebilmek için oldukça önemlidir. En iyi notebook soğutucuyu seçebilmek için kullanıcı ihtiyaçlarının doğru tespit edilmesi ve bilgisayar boyutlarının bilinmesi gerekmektedir. Ayrıca fiyat/performans karşılaştırması yaparak karar verilmelidir. Soğutucunuzu seçmeden önce kullananların yorumlarına göz atmayı unutmayın.

Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

Yorum yapın