Şekerinizi Kontrol Edebileceğinizi En iyi Cihazlar

Son Güncelleme 28 Ekim 2019

Diyabetli bireylerin kendilerini sürekli kontrol altında tutabilecekleri şeker ölçüm cihazı modelleri, farklı marka ve fiyatlardan oluşuyor. 1969 yılından beri kullanılan cihazlar, cebe sığacak kadar küçük formlarda hazırlanıyor. Şeker ölçüm cihazı sayesinde diyabet hastası olan bireyler, ani kan şekeri düşmeleri ve yükselmelerini erken saptayabilecekleri gibi tedavisi için gerekli önlemleri de zamanında alabiliyor. Gün içerisinde tüketilen besinler ve uygulanan egzersizlere bağlı olarak kan şekeri düzeyinde meydana gelebilecek dalgalanmalar da belirlenebiliyor.

Şeker ölçüm cihazı sayesinde kan şekerinin düştüğünü ya da yükseldiğini tespit eden kişiler, ileri dönem sağlık sorunlarının da önüne geçebiliyor. Şeker sebebiyle kişide meydana gelebilecek rahatsızlıklar önleniyor ve hastaların hastanede yatış süreleri de kısalabiliyor. Üstelik doğru zamanlarda kullanılacak cihaz ile daha güvenli ve esnek bir yaşam sürmek mümkün. Ölçüm, kan şekeri ölçüm cihazı ve ölçüm çubuğu ile yapılır. Sizin için en iyi şeker ölçüm cihazı tavsiyeleri hazırladık, inceleyelim.

ŞEKER ÖLÇÜM CİHAZI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Şeker ölçüm cihazı ve çubukları, marka ve modele sahip olursa olsun hassas bir yapıya sahiptir. Bu yüzden sıcaktan, ışık ve nemden korunabilecek yerde muhafaza edilmelidir. Üstelik kullanım tarihi geçen ürünlerde ölçüm hataları meydana gelebilir. Şeker ölçümleri, kişilerin tedavi planına, bireye ve diyabet tipine göre değişiklik gösterir. Aynı şekilde şeker ölçüm cihazları da diyabet tipine göre çeşitlere ayrılır.

Kodlamasız Şeker Ölçüm Cihazları

Kan şekerini günlük düzenli olarak ölçmek, diyabeti yönetme konusunda büyük bir farklılık oluşturur. Düzenli ölçümler yapmak için geliştirilen cihazlardan bir tanesi de kodlamasız şeker ölçüm cihazlarıdır. Bu cihazlar içinde bir adet ana ölçüm cihazı, iğne ve ölçüm çubukları bulunuyor. İğneli ölçüm cihazının kullanımı son derece kolaydır. Üstelik delme cihazını acı eşiğinize göre ayarlamanız da mümkün.

Delmek için kullanılan iğneler, kalem gibi bir forma sahiptir. Üzerinde 1'den 5'e kadar ayarlama bulunuyor. Bu ayar, iğnenin ucunun cihazdan ne kadar çıktığını gösterir. İğnenin uzunluğuna göre hissetmeniz değişebilir. Ölçüm yapılmadan önce ellerin ılık sabunlu su ile yıkanması ya da alkolle silinmesi gerekir. Her iğne, aynı kişi tarafından en fazla dört kez kullanılır. Ölçüm çubukları ise tek kullanımlıktır. Delici için uygun ayar seçildikten ve ellerde temizlik sağlandıktan sonra cihaza ölçüm çubuğu yerleştirilir. Parmak delmek için tüm parmaklar kullanılabilir. Delme işleminden sonra kan akışı sağlanır ve ölçüm çubuğuna tutulur. Ardından cihaz tarafından değer belirlenir ve ekranda size gösterilir.

Kodlamalı Şeker Ölçüm Cihazları

Tip 1 ve tip 2 diyabetlilerin kullanabileceği kodlamalı şeker ölçüm cihazının kullanımı dikkat gerektirir. Kodlama işlemi yalnızca cihaz kapalıyken yapılabilir. Kan şekeri ölçüm cihazını kodlamak için, test çubuğu üzerinde bulunan paketteki yeni kod çubuğunu test çubuğu girişine sokmalısınız. Ardından sinyal sesi gelince ekranda bir kod numarası çıkacaktır. Doğru ölçüm yapılabilmesi için ekrandaki kodun strip kutusu üzerindeki kodla aynı olması gerekir. Kaydedilen kod numarası, kod çubuğu cihaza yerleştirilince ve ana düğmeye basılıp cihaz açılınca görülür.

ŞEKER ÖLÇÜM CİHAZI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ: SATINALMA REHBERİ

Şeker ölçüm cihazları markalarına göre kaliteli ve kalitesiz olarak nitelendirilebiliyor. Piyasada yer alan bazı cihazlar şeker ölçümünü yanlış yapabiliyor. Türkiye'de yaklaşık 10 milyondan fazla diyabetli kişi vardır. Cihazların yanlış ölçüm yapması durumunda pek çok kişinin canı tehlikede sayılır. Bu sebeple kendinize ve diyabetinize uygun şeker ölçüm cihazı seçerken dikkatli olmanız gerekir.

En iyi şeker ölçüm cihazı seçerken, tercih edeceğiniz ölçüm cihazının piyasada bilinen ve güvenilir olarak kullanılan ürün olduğundan emin olun. Özellikle hipoglisemi yaşayan kişilerin seçtikleri cihazların en az beş saniye içerisinde yanıt vermesi gerekir. Çünkü kan şekeri tehlikeli seviyede düşükse hemen bunun farkına varmalı ve tedavi uygulanmalıdır. Şeker ölçüm cihazlarının kayıt kapasitesi de önemlidir. Sürekli şeker ölçümü yapıyor ve kayıt altında tutmanız gerekiyorsa, 10 kayıtlık bir cihaz yerine 500 kayıtlık hafızası olan cihazları tercih edebilirsiniz.

EN İYİ ŞEKER ÖLÇÜM CİHAZI İNCELEMELERİ VE TAVSİYELERİ

Gelişen teknoloji ile üretilen şeker ölçüm cihazı modelleri, pek çok marka ve modelde piyasada yer alıyor. Cihazlar özellikle diyabet tipine ve ihtiyaca uygun çeşitlerden olursa daha çok tercih ediliyor. Şeker ölçüm cihazı kullanacakların dikkat ettikleri bir diğer konu ise cihazın tasarımı oluyor. Cihazın az yer kaplayan ve kolay taşınabilen yapıda olması önemlidir. Çünkü diyabetli kişinin kan şekerinin ani bir düşme ya da yükselme yaşaması durumunda, seyahat veya günlük kullanımlarda yanında bulundurması gerekir. Sağlık blogu Sağlığım İçin Herşey, şekerin takibinin çok önemli olduğunu vurguluyor. Bunun sebebi, alınacak dozun şeker seviyesine göre belirlenip hastalığa kontrol altında tutabilmek olarak belirtiliyor. İhtiyacınıza uygun şeker ölçüm cihazları bulmak oldukça kolay. Aşağıda şeker ölçüm cihazı modellerinin en iyi marka ve ürünleri yer alıyor.

  1. Contour Plus En İyi Özellikli Şeker Ölçüm Cihazı

Contour Plus

Contour Plus şeker ölçüm cihazı, tip 1 ve tip 2 diyabetlilerin ihtiyaçlarını maksimum seviyede karşılamak için tasarlanmış bir modeldir. Kodlama gerektirmeyen bir teknolojiye sahiptir. Kullanımı kolay özelliği sayesinde diyabet yönetiminizde daha doğru sonuçlar almanızı sağlar. Kutusundan çıktığı gibi kullanıma hazırladır. Benzersiz özellikleri sayesinde temel ve gelişmiş test ihtiyacınızı karşılar. Cihazda kişiselleştirilebilir hedef aralıkları vardır. Kan şekeri durumunuzu anında ekrana yansıtır. Yemek yedikten sonra test yapmanızı hatırlatan sesli uyarıcılara sahiptir.

  1. Accu Chek Aktive En İyi Şeker Ölçüm Cihazı

Accu Chek Aktive

Yenilenen tasarımı ile 100'den fazla ülkede kullanılan Accu Chek Aktive şeker ölçüm cihazı modeli, %100 güvenilir sonuçlar veren bir cihazdır. 96 segmentli LCD ekrana sahiptir. Önceden saat ve tarih ayarlı 500 kayıt kapasitesine sahiptir. Yetersiz dozu anlar ve uyarı verir. Açlık, tokluk ve kontrol solüsyonu göstergeleri vardır. Üsteik hipo uyarısı verir ve tokluk ölçüm hatırlatması yapar. Yaklaşık beş saniye içerisinde ölçüm sağlar.

  1. GluNEO Lite En İyi İkinci Şeker Ölçüm Cihazı

GluNEO Lite

GluNEO Lite şeker ölçüm cihazı, şeker hastalığı ile ilgili günlük mücadelenin yönetilmesi için kullanılır. Üzerinde ölçüm çubuğu girişi vardır. Test sonucu, sembol ve mesajlar ekranda görüntülenebilir. Ortada bulunan ana tuş sayesinde cihaz açılır ve kapanır. Pil ömrü yaklaşık bir yıl kadardır. El üstü, parmak, avuç içi ve üst kol gibi çoklu alanlarda şeker ölçümü yapabilir. Kablo bağlantısı sayesinde elde edilen sonuçlar bilgisayar ortamına aktarılır. Yemek öncesi ve sonrasında size uyarı verir. Üstelik bünyesinde kod tanıma fonksiyonu mevcuttur. Cihaz alarm kurar ve ekranda günlük sıcaklık göstergesini sizlere sunar. Otomatik kodlama fonksiyonuna sahiptir. Bu sayede yalnızca cihazı açın ve doğru adımları takip ederek şeker ölçümünüzü gerçekleştirin. Ürünler kesinlikle ısıdan ve nemden korunmalıdır.

SONUÇ

Diyabetiniz için doğru ölçümler yapabileceğiniz şeker ölçüm cihazı modellerini sizlerle paylaştık. Sağlık ön planda olduğu için burada hem güvenilir hem de kaliteli ürün tercih etmek çok önemlidir. Siz de doktorunuzun tavsiyesi üzerine bir seçim yaparken diyabetinize, kişisel yapınıza ve ihtiyacınıza uygun model tercih edebilirsiniz. Bu alanda piyasada kullanılmakta olan ürünleri araştırıp, özelliklerine ve kullanım kalitesine göre karşılaştırma yaparak kendiniz için uygun olduğunu düşündüğünüz şeker ölçüm cihazı modelini belirleyebilirsiniz. En iyi şeker ölçüm cihazı tavsiyesi alırken mutlaka araştırma yapmayı unutmayın.

Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

Yorum yapın