En İyi Su Arıtma Cihazları ile Sağlıklı ve Temiz Su İçin(2019 Güncel)

Son Güncelleme 27 Ekim 2019

Su, insan kaynağının temel yapı taşlarının başında gelmektedir. Ancak günümüzde temiz su kaygısı sebebi ile çeşmeden akan sular genellikle içilememektedir. Hal böyle olunca da evlere su sebili ya da su arıtma cihazı alınmaktadır. Sürekli değiştirmekle uğraşmayı gerektirmesi ve plastik şişeden su içmenin sağlıklı olmaması, sebil kullanımının oranını azaltmaktadır. Sebil yerine insanlar evlerine su arıtma cihazı taktırarak daha uzun ömürlü ve kullanışlı bir seçeneğe sahip olmaktadırlar. Özellikle iş yerleri için maliyet konusunda kurtarıcı olan bu ürünler sıklıkla tercih edilmektedir. Sizin de eğer su arıtma cihazı taktırmak gibi bir niyetiniz varsa detaylı bir araştırma yapmanız gerekmektedir. En iyi su arıtma cihazlarını yakından tanıyarak piyasa konusunda fikir sahibiz olacaksınız. Gelin, su arıtma cihazı tavsiyelerinden önce ufak birkaç noktaya göz atalım;

Günümüz dünyasında ev veya iş yerinizde musluğunuzdan akan suyu içme suyu haline getiren cihaza su arıtma cihazı denmektedir. Bu cihazlar sudaki yararlı mineraller ile zararlı atıkları ayrıştırarak size sağlıklı bir çeşme suyu deneyimi yaşatmaktadır. Filtreleme sistemleri ve ters ozmos prensibi ile çalışan su arıtma cihazları, suyu farklı pek çok aşamadan geçirerek içilebilir olmasını sağlamaktadır.

Su Arıtma Cihazı Faydaları Nelerdir?

1- Öncelikle sağlıklı bir su içmenizi sağlayan bu cihazlar, suların içindeki mineralleri yok etmeyerek vücudun ihtiyacı olan öğelerin alınmasına izin vermektedir.

2- Bunun yanı sıra kullanışlı bir yapıya sahiptir. Elinizin altındaki çeşmeden size sürekli olarak temiz su sağlayarak fazladan uğraş sarf etmenizin önüne geçmektedir.

3- Ayrıca damacana su gibi, suyum bitti yenisini istesem ne zaman getirirler gibi soruları bir köşeye bırakarak zamandan tasarruf etmenize imkan tanımaktadır.

4- Damacana suyun fiyatı da göz önünde bulundurulursa ömür boyu her gün içme suyunuza para vereceğinize tek bir seferlik yatırım ile uzun süreli bir kullanım şansına sahip olursunuz.

5- Üstelik damacana suların da sağlıksız olduğu son zamanlarda bir kez daha kanıtlanmıştır. Bilindiği üzere, plastik şişe içindeki sular insan sağlığına zarar vermektedir.

6- Su arıtma cihazı kullanarak çevreyi koruyacağınızı da bilmelisiniz. Plastik şişe üretiminin ve bunların yarattığı atıkların doğaya verdiği zararı, damacana kullanmayarak azaltmış olursunuz.

Uzman Tv üzerinden de faydalarını dinleyebilirsiniz.

Su Arıtma Cihazının Bakımı Nasıl Yapılır?

Satın alacağınız su arıtma cihazları esasında çok fazla bakım gerektirmeyen araçlardır. Ürün içerisinde yer alan çıkarılabilen filtreler ve süngerler bol su ile yıkandığı zaman uzun bir süre kullanılabilmektedir. Ancak eğer servis veya kullanma kılavuzu size farklı bir temizleme yöntemi öneriyorsa bunu yapmanız gerektiğini de unutmamalısınız. Bu çıkarılıp yıkanabilen filtrelerin kullanım ömürleri genellikle 1 yıl olmaktadır. Bu filtreler kullanılamaz duruma geldiğinde arıtma işlemini yapamayacağınız için yenilemeyi ihmal etmemeniz gerektiğini bilmelisiniz. Filtrelerin bulunduğu membranlar ise çok daha uzun süre kullanım sağladıkları için bunların değişme periyodları birkaç yılı bulmaktadır.

Sebil şeklinde olan su arıtma cihazlarının iç kısmının temizlenmesi ise 30 ile 40 günlük zaman aralıklarında yapılmalıdır. Sebillerin içi klor ve bol su ile iyice yıkanarak temizlenmelidir.

Bu çıkarılıp yıkanabilen filtrelerin ya da membranların ömrü kullanım yoğunluğuna göre değişmektedir. Bu sebeple yetkili servis ya da kullanım kılavuzunun göstermiş olduğu yönergeleri dikkate almanızda fayda olacaktır.

Su Arıtma Cihazı Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Depolama Kapasitesi

Ev ya da iş yeri kullanımına göre bu tercihiniz değişkenlik gösterecektir. Eğer günlük su tüketimi fazla olan bir firma iseniz 50 ya da 80 litrelik bir cihaz size uygun olacaktır. Ancak sadece evinizde aileniz ile kullanmayı planlıyorsanız daha küçük kapasiteli ürünleri tercih edebilirsiniz.

Günlük Su Arıtma Kapasitesi

Bu nokta da aslında sizin günlük olarak ne kadar su tükettiğiniz ile ilgilidir. Örneğin bir iş yeri için günlük 400 ile 600 litre arasında su üretimi yeterli olacaktır. Ancak ev kullanımı için 200 ile 300 litre ideal bir kullanım sağlayacaktır. Tabi bu sayı günde 200-300 litre su içeceğiniz anlamına gelmiyor. Eğer sürekli çalıştırır iseniz bu litrede su alabilirsiniz 🙂

Sebil mi Tezgah Altı mı?

Su arıtma cihazı alacağınız zaman dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise su arıtma cihazınızın türüdür. Dilerseniz tezgah altı bir ürün satın alıp yerden tasarruf ederken dilerseniz de sebil biçiminde bir ürün alarak çok daha kalabalık ortamlar için ideal bir kullanım şekli sağlayabilirsiniz.

Filtre Sayısı

Su arıtma cihazının sahip olduğu filtre sayısı ve bu filtrelerin özellikleri hangi ürünü tercih edeceğiniz konusunda size yol göstermektedir. Piyasadaki ürünler genellikle 5 filtreli bir sistemden oluşmakta olup, yapılan işlemler şırasıyla şu şekildedir;

  1. Aşama: Tortu temizliği olarak da düşünülebilecek bu aşamada toz ve tortu gibi kirin kabası alınmaktadır.
  2. Aşama: Aktif granül karbon filtre suyu zararlı kimyasallardan temizlemeyi hedeflemektedir.
  3. Aşama: şebeke suyunuz arıtma sistemine sahip ise bu aşamada 1 Mikron Sediment filtre işinizi görebilecekken, direkt kuyu ya da depo suyu kullanıyorsanız karbon blok filtreyi bu aşamada tercih etmeniz gerekmektedir.
  4. Aşama: Asıl iş bu kısımda gerçekleşmektedir. Sudaki tüm arsenik, kurşun gibi maddeler filtrelenerek size temiz bir içme suyu sağlanmaktadır.
  5. Aşama: Bu noktada arıtılarak neredeyse saf hale gelmiş olan su, tadı yumuşatılarak daha beğenilecek bir hale getirilmektedir.

Ayrıca 8 ya da 10 filtreli ürün seçeneklerinin mevcut olduğunu da unutmamalısınız. 5 filtreye ek olarak detox ve mineral gibi filtreler de ürüne eklenerek suyunuzun kalitesi artırılabilmektedir. Bu noktada filtreleme aşamalarının yaptıkları işlemlerin incelenmesinde fayda vardır.

Hangi Marka Su Arıtma Cihazı Almalıyım?En İyi Su Arıtma Cihazı Tavsiyeleri Nelerdir? Su Arıtma Cihazları İncelemesi

Siz de evinizde çeşmenizden içilebilir su akmasını istiyorsanız hemen bir su arıtma cihazı almayı düşünmelisiniz. Bu noktada hangi markayı satın almalıyım sorusu akla gelmektedir. Su arıtma cihazı denildiğinde akla ilk gelen markalar arasında  Conax, ASB, Spring Water, Auqua Tekno ve Aquamate gibi markalar bulunmaktadır. Marka farkına bakılmaksızın sıraladığımız bu ürünler piyasa konusunda da size fikir verecektir. Verilen bilgiler ve tavsiyeler ışığında daha bilinçli bir alışveriş yapma imkanına sahip olacaksınız. 

1- ASB Yüksek Akım Debili ASB Su Arıtma Cihazı – Yüksek Kaliteli Ev Su Arıtma Cihazı

5 aşamalı olan bu su arıtma cihazı, debili bir ürün olup  sağlıklı su tüketmeniz için çalışmaktadır.  11-20 galonluk metal tank ile kullanımı önerilen bu ürün, sahip olduğu kolay kurulumu ile de dikkat çekmeyi başarmaktadır.

Adeta dağ suyu içiyormuşsunuz hissine kapılacağınız ASB markası 2 yıllık bir garanti ile evlerinize gelmektedir. Satış sonrası desteği ile sizi yarı yolda bırakmayan bu ürün ile uzun ömürlü bir kullanım sağlarsınız. Fiyatı 1900 TL ile 2100 TL arasında değişmekte olan su arıtma cihazı bütçeye uygun yapısıyla da tercih edilmektedir.

2- Conax 300 GPD İşyeri Su Arıtma Cihazı – İş Yerleri için Uygun Su Arıtma Cihazı

Yaklaşık 50 litre kadar su depolama kapasitesi olan bu ürün, iş yerleri için oldukça kullanışlı bir seçenek olarak görülmektedir. Sahip olduğu alkalin filtre sayesinde sizlere 8,5 pH değerine sahip bir su sağlamaktadır. 5 filtrasyon aşaması sayesinde ise bu cihaz, size adeta en temiz içme suyunu arıtmaktadır. Ters ozmos teknolojisi ile çalışan ürün, hem sağlıklı hem de lezzetli bir su üretmek için ideal bir seçenek olarak görünmektedir.

Bu gibi bir ürün ile günde yaklaşık 10 damacana miktarında su arıtmaktadır ve bu sayede iş yerlerine büyük bir tasarruf imkanı tanımaktadır. 2000 TL ile 2250 TL arasında değişen fiyatları ile kendisini oldukça kısa sürede amorti etmeyi başarmaktadır. Sunmuş olduğu 2 yıllık garanti süresi ise size çok daha uzun vadeli bir kullanımın kapılarını açmaktadır.

3- Aqua Tekno İş Yerleri İçin Su Arıtma Cihazı 600 Gpd – Büyük İş Yerleri için Su Arıtma Cihazı

Eğer günlük su tüketimi yoğun bir firma iseniz, bu ürün tam size göre! Saatte 100 litre su artıma kapasitesi olan cihaz, 80 litrelik depolama kapasitesi sayesinde sizi damaca alma masrafından kurtarmaktadır. Ters ozmos membran teknolojisi ve sağlamış olduğu kesintisiz su sistemi, su tüketimi fazla olan iş yerlerine adeta kurtarıcı olarak gelmektedir. NSF sertifikalı olup gıdaya uygun maddelerden üretilmiş olan cihaz her anlamda sağlığınızı korumayı hedeflemektedir.

Günlük 600 LT su artıma kapasitesine sahip olan Aqua Tekno, en kalabalık iş yerleri için bile uygun bir seçenek olarak piyasada yerini almaktadır. 3200 TL ile 3400 TL arasında fiyata sahip olan su arıtma cihazı 12 aylık garantisi ve tüm Türkiye genelinde sağladığı teknik servis hizmeti ile iş yerinize gelmektedir.

4- Spring Water Paslanmaz Çelik 80'lik Arıtmalı Su Sebili – Sebil Su Arıtma Cihazı

Genellikle restoran ya da kalabalık iş yerlerinde tercih edilen sebil tipi su arıtma cihazı, günlük 100 kişiye kadar su ihtiyacını giderebilmektedir. 80 litrelik depolama kapasitesi ve günlük 800litre su arıtma özelliği sayesinde sizi büyük bir maliyetten kurtarmaktadır. Üstelik kolay bir kullanım şansı sağlayan ürün, paşalanmaz çelik özelliği sayesinde çok daha uzun ömürlü bir kullanımı da size sunmaktadır. Bütün bunların yanı sıra soğuk su üretimi sağlaması sayesinde herkesin isteğine uygun bir içme suyunu üretmektedir.

Ticaret ve sanayi bakanlığı yasalarına uygun bir şekilde 2 yıl garantili olarak gelen Spring Water su arıtma cihazı, Türkiye genelinde 81 ilde sunmuş olduğu servis ağı ile de tercih edilirliğini artırmaktadır. 3300 TL ile 3500 TL arasında fiyatı sayesinde uygun fiyatı ile herkesin bütçesine uygun bir ürün olma özelliğini de sizlere tanımaktadır.

5-Aqua Bella 7 Aşamalı Lg Alkali Mineral Filtre Su Arıtma Cihazı – Uygun Fiyatlı Su Arıtma Cihazı

LG Membran teknolojisi ile üretilmiş olan bu su arıtma cihazı, günlük 280 litrelik su arıtma kapasitesi ile ev kullanımı için oldukça ideal bir üründür. Kore malı bir membran kullanılan ürün 8 aşamalı filtreden oluşmaktadır. 8,5 pH değerine sahip sağlığa yararlı bir içme suyunu evinizin rahatlığında kullanabilecek ve düşük tuz miktarı ile yüksek tansiyon hastalığını tetikleyici öğelerden uzaklaşabileceksiniz.

Mineral filtreye sahip olması sayesinde zengin mineralli bir içme suyunu size sunmaktadır. Ayrıca detox filtresi de dağınık haldeki su molekülleri sıraya sokarak suyun vücudunuzdaki dolaşımını hızlandırmaktadır. Yeşil teknoloji mottosuna sahip olan bu ürün çalışmak için elektrik gerektirmemektedir.

900 TL ve 1000 TL arasında değişen fiyatları ile bütçeye uygundur ve 2 yıllık garantisi sayesinde de sizi yarı yolda bırakmayacak bir üründür. Geniş servis ağı ve teknik desteği ise size sorunsuz bir kullanım şansı sağlamaktadır.

6- Aquamate Su Arıtma 6 Aşamalı + Kireç Önleyici + Duş Başlık + Yedek Filtre – Fiyat ve Performans Açısından Uygun Su Arıtma Cihazı

6 aşamalı bir filtreleme sistemine sahip olan bu ürün uygun fiyatı ve sahip olduğu geniş özellikleri ile hemen dikkati çekmektedir. Bilinen 5 aşamaya ek olarak 6. Aşamada sahip olduğu mineral filtresi ile mineral açısından zengin bir su arıtma sistemini sizlere sunmaktadır. Bu özelliğinin yanı sıra ürün içerisinde ek olarak gelen kireç önleyici filtresi ve duş başlığı günlük hayatınızda büyük yardımcılarınız olacaktır. Üstelik yedek filtresi sayesinde bir süre sonra değiştirmek zorunda olacağınız filtre masrafından da kurtulmuş olursunuz.

2 yıllık garanti süresi olan Aquamate markalı ürün, 1000 TL ile 1200 TL arasında değişen fiyatı ile hem uygun fiyatlı hem de güçlü performanslı ürünler kategorisinde karşımıza çıkmaktadır.

Sonuç

Su arıtma cihazı uzun süreli kullanımı ve uygun maliyetleri sayesinde tercih edilmektedir. Üstelik çok daha sağlıklı bir içme suyu tüketmenize sebep olan bu cihazlar, kullanışlı yapılarıyla da dikkatleri çekmeyi başarmaktadır. En iyi Su Arıtma Cihazlarından bahsettiğimiz bu yazımız sonrasında isteğinize uygun bir ürün bulabileceksiniz. Üstelik dikkat etmeniz gereken noktaları ve su arıtma cihazının çalışma prensibini bilmek piyasa konusunda çok daha genel bir fikre sahip olmanızı sağlayacaktır.

Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

“En İyi Su Arıtma Cihazları ile Sağlıklı ve Temiz Su İçin(2019 Güncel)” üzerine bir yorum

Yorum yapın