En İyi Sulu Süpürgeler

Son Güncelleme 28 Ekim 2019

İnsanlar sağlıklı yaşam konusunda artık daha fazla bilinçlendi. Sağlıklı yaşamın en başında kaliteli uyku, kaliteli besin alımı, kaliteli spor ve kaliteli hava kullanımın geldiğini biliyorlar. Özellikle alınan nefesten geçen enfeksiyon, mikrop vb. hastalıkların önüne geçmek için önlemlerini alıyorlar. En çok bulundukları ortamlardaki hava temizliğinin sağlanmasını istiyorlar. Bu da günümüzde ortamın iyi temizlenmesi ve ortam temizlenirken de havanın temizlenmesi ile sağlanıyor. Artık temizlik sırasında kullanılan yeni nesil süpürgeler sadece yeri değil havayı da temizleyici filtre sistemlerine sahip. Bu nedenle süpürge seçimi kullanıcılar için önem kazanıyor. Özellikle su hazneli süpürgeler derinlemesine temizlik reklamı altında günümüzde oldukça fazla satılmaktadır.

Su hazneli süpürgeler, yeni nesil elektrikli süpürgenin toz haznesinin içerisine su ilave edilen, bu sayede tozun su ile temasıyla tozun dışarı çıkmasını engelleyen, Boyutları ile diğer süpürgelerden daha büyük, çekim gücü yüksek, doğrudan priz ile çalışan süpürgelerdir. En iyi su hazneli süpürgeler için avantajlar ve dezavantajlar aşağıda belirtilmiştir.

 • Su ile filtreleme özelliği sayesinde tozun dışarıya çıkmasını engeller.
 • Alerjik, astım gibi rahatsızlıkları olanlar için kullanıcılara fayda sağlamaktadır.
 • Diğer süpürgelerin aksine buharlı temizlik sağlanabilir.
 • Halı, kilim, koltuk gibi yıkama ve temizliklerinde kullanılabilir.
 • Cinsiyet ve yaş ayrımı olmaksızın kullanılabilir.
 • Doğrudan elektrik prizi ile kullanıldığı için çalışma süresi sınırsızdır.
 • Geniş haznesi nedeni ile motor gücü yüksektir.
 • Motor gücünün yüksek olması nedeni ile çekim gücü kuvvetlidir.
 • Sıvı haznesine parfüm konulabilir. Bu sayede temizlenen ortamın güzel kokması sağlanmaktadır.
 • Ekstra bir torba maliyeti yoktur.
 • Parçaları yıkanabilir.
 • Farklı başlık türleri ile her bölgedeki temizlik kolaylıkla sağlanabilir.
 • Dışarıya toz çıkışını engellediği içi HEPA filtresi sayesinde hava temizleme sistemleri bulunmaktadır.

DEZAVANTAJLARI

 • Ebadı büyük olduğu için her kullanım alanına uygun değildir.
 • Günlük kullanım yerine daha ayrıntılı temizlik için kullanılmaktadır.
 • Sıvı haznesinden dolayı diğer süpürgelere göre ekstra ağırlığı vardır. Bu yüzden ergonomik değildir.
 • Su ile aynı ortamda bulunduğu için bakteri gibi mikropların üremesi hızlı olur.
 • Temizlik sonrasında toz hazneli süpürgeler gibi değildir, sıvı haznesinin hemen temizlenmesi gerekmektedir.
 • Diğer süpürge türlerine göre daha maliyetlidir.

Sizlere bu yazımızda su filtreli süpürge alırken nelere dikkat etmeli ve benzer süpürgeleri karşılaştırarak en iyi tercihi yapmanızı sağlayacağız.

SU FİLTRELİ SÜPÜRGE MODELLERİ

vacuum-cleaner-268148_1920

Buharlı Temizlik Sağlayan Su Hazneli Süpürgeler

Buhar ile temizlik yapabilen modellerdir. Su haznesi sayesinde ısı ile buhar oluşturarak, her türlü zeminin yağlarının temizlenmesi ve mikropların hızlı bir şekilde yok olmasını sağlarlar. Buhar gücü zemine göre ayarlanabilir. Ayakta yapılan temizlik için ergonomiktir fakat diğer dikey süpürgelere göre su haznesinden dolayı daha ağırdır. 20-30 dakika arası kullanım süresine sahiptir.

Su Hazneli Süpürgeler

Diğer süpürgelere görünümü en çok benzeyen süpürgelerdir. Toz haznesine su konularak temizlik sağlanır. Bu sayede tozun su içerisinde kalması ve dışarı çıkmaması hedeflenmektedir. Farklı başlıkları sayesinde yüzeyin elle ulaşılamayan yerlerinde de temizlik sağlanabilir. Doğrudan priz ile kullanıldığı için kullanım süresi yoktur. Kullanım kapasitesi toz kapasitesi ile ölçülür. Su haznesinden dolayı diğer süpürgelere göre ağırdır. Bu yüzden ergonomikliği daha düşüktür. Temizlik sonrası su haznesi hemen temizlenmeli ve yıkanmalıdır. Bekleme yapılıp bir sonraki temizlikte de aynı hazne kullanımı olmaz. Su haznesine parfüm konulabilir. Böylelikle havayı temizleme esnasında parfümün havaya parfüm esansının verilmesi sağlanır.

Su Hazneli Halı Yıkama Makineleri

Bu süpürge modelleri oldukça büyüktür. Hem halı yıkama hem de zemin temizliği için oldukça kullanışlıdır. Çeşitli başlıkları sayesinde tüm yüzeylerin temizlenmesi sağlanmaktadır. İçerisindeki su haznesi sayesinde halı, halıfleks, sert zemin gibi yerlerin temizlenmesi çok kolaydır. Ebadı büyük olduğu için ergonomik ve pratik değildir. Bu yüzden günlük kullanımlara uygun delidir. Hem ıslak hem kuru zeminlerde kullanılabilir. Oldukça ağırdır. İşçi tipi temizlik makineleri olarak da bilinir. Su haznesine konulan parfüm sayesinde temizlenen yerin havasının güzel kokmasını sağlarlar. Birçoğu HEPA filtre gibi yeni nesil filtre sistemlerine sahiptir.

SU HAZNELİ SÜPÜRGE ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ: SATIN ALMA REHBERİ 

Daha önceki yazılarımızdan da ayrıntılı olarak belirttiğimiz gibi su hazneli süpürge alırken birçok alternatifimiz mevcuttur. Seçimlerimiz kendi ihtiyaçlarımız doğrultusunda şekil değiştirir. Genel olarak su hazneli süpürge için alışveriş yaparken hep maddi, hem sağlık, hem ergonomiklik yönleri değerlendirilmelidir. Su hazneli süpürgelerin diğer bir özelliği halı yıkama gibi alternatiflerinin olmasıdır. Bu ürünleri seçerken özellikle ihtiyaca yönelik ürünlerin incelenmesine dikkat edilmelidir.

Su hazneli süpürgelerin günlük kullanımda pratiklik sağlamasalar da bu ürünler tercih edilirken ve kullanılırken dikkat edilmesi gereken noktalar;

 • Çekim gücünün kuvvetli olması, temizliğin daha kaliteli olması açısından göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Su haznesinin çıkartılabilir olması, yıkanması için kolaylık sağlayacağından dikkat edilmelidir.
 • Su haznesinin büyüklüğü, kullanım süresini arttıracağından kullanılacak alanlar büyük ise tercih edilme nedeni olmalıdır.
 • Hava temizliği için HEPA filtreli ürünler tercih edilmelidir.
 • Parfüm esansının eklenebileceği süpürgeler tercih edilirse, havanın güzel kokması sağlanacağından tercih edilebilir.
 • Kullanılacak zemin halıfleks kaplı ise, halı yıkama makineli modellerin tercih edilmesi bütçe açısından daha kolaylık sağlayacaktır.
 • Restoran gibi yağlı zeminlerde kullanılacaksa buhar özellikli ürünler tercih edilmelidir.
 • Çok kullanılan bir ev aleti olduğu için herhangi bir bozulma, kırılma veya değiştirme halinde satış sonrası desteğinin iyi olması gerekmektedir.
 • Kullanılacak ortam sese hassas bir ortam ise(çocuk, bebek, hastanın bulunduğu ortam, kütüphane vs.), daha sessiz bir toz torbalı süpürge tercih edilmelidir.

EN İYİ SU HAZNELİ SÜPÜRGE TAVSİYELERİ VE İNCELEMELERİ

Teknolojinin hızla artması ile ihtiyaçların değişmesi aynı paralellikte olmaktadır. Bu yüzden su hazneli süpürgeler de aynı hızda kullanıcının ihtiyacına göre birçok marka ile piyasada yer almaktadır. Rekabetçi firmalar arasında Arnika, Rowenta, Fakir, Arzum, Black & Decker, Profilo ön plana çıkmıştır. Bu piyasa çeşitliliği sayesinde tüm kullanıcılar ihtiyacına yönelik ürün bulabilmektedirler.

Profilo VC7PT20AF En İyi Su Filtreli Elektrikli Süpürge

Profilo VC7PT20AF

Bu model piyasadaki yeni nesil su hazneli süpürge modelleri içerisinde yer almaktadır. Günlük kullanımda kullanıcıların ihtiyacını en çok karşılayan model olmasının yanı sıra fiyat olarak da piyasa ortalamasında bulunmaktadır. Sert zemine uygun başlıklarının yanı sıra, koltuk, yastık süpürme aparatları da mevcuttur. Elektronik güç ayarı sayesinde istenilen seviyede güç ayarlaması yapılabilmektedir. HEPA filtreleme sistemi mevcuttur. Bu sayede havayı temizlemektedir. Toz haznesi 4 lt olduğu için kullanım kapasitesi güçlüdür ve büyük alanlar için de kullanılabilir. 2000 Watt çekiş gücüne sahiptir. Hareket yarıçapı 8 metredir. 435 X 325 X 295 mm cihaz ölçülerine sahiptir. Ağırlığı 8 kg’dır. Bu yüzden ergonomikliği daha azdır. Islak ve kuru zeminler için kullanılabilir. 3 yıl garanti süresi bulunmaktadır.

Arçelik S 4310 Lal Süvari 2000 W En İyi İkinci Su Filtreli Süpürge

Arçelik S 4310

Ev tipi süpürgeler arasında yer almaktadır. 85 dBA ses seviyesi ile diğer süpürgeler arasında oldukça sessiz çalışmaktadır. Motor gücü 2500W, emiş gücü 430W’dur. HEPA filtre sistemi ile havayı kolaylıkla temizleyen yeteneği vardır. Toz kapasitesi 5,8 lt’dir. Bu sayede tek seferde uzun süreli temizlik sağlamaktadır. Kablo uzunluğu 8 metredir. Ağırlığı 11 kg’dır. Bu ürünün en büyük dezavantajı ağırlığıdır. Kuru zeminler için uygundur. Islak zeminlerde kullanılmaz. 2 yıl garanti süresi bulunmaktadır.

Rowenta Rain Force 2600W En İyi Piyasa Fiyatı Altında Su Filtreli Süpürge

Rowenta Rain Force

En önemli özelliği piyasadaki diğer ürünlere göre daha az maliyetli olmasıdır.  Ayarlanabilir ve kolay temizlenebilir iç parçalara sahiptir. Su haznesi ayrılabilmektedir. Doğrudan yıkabilir. HEPA filtre sistemi ile havanın temizlenmesini sağlamaktadır. Toz kapasitesi 1,2 lt’dir. Islak zemin için uygun değildir. Sadece kuru zeminlerde kullanılmalıdır. Doğrudan priz ile çalıştığı için sınırsız kullanıma sahiptir. 2600 Watt gücü vardır. Bu yüzden çekim gücü oldukça yüksektir. Tekerlekleri kolay hareket eder böylelikle optimum seviyede manevra sağlanmaktadır. 2 yıl garanti süresine sahiptir.

ARZUM AR477 AQUAWELLE En İyi Fiyat Performanslı Su Filtreli Elektrikli Süpürge

ARZUM AR477 AQUAWELLE

Klasik ev tipi su hazneli süpürgedir. Piyasada fiyatı en düşük olan süpürgeler arasında bulunmaktadır. Sadece kuru zeminlerde kullanılmaktadır. Motor gücü 1600W emiş gücü 400W’dur. Emiş gücü kullanıcı isteğine göre ayarlanmaktadır. Toz kapasite 5lt’ye kadar çıkmaktadır. Bu sayede kullanım süresi uzundur. Kablo uzunluğu 5 metredir. Büyük alanlar için bu sebeple kullanımı pratik değildir. HEPA filtresi sayesinde havayı kolaylıkla temizler. 360 derece dönen hortumları sayesinde ergonomiktir. Zemine göre ayarlanabilen süpürge başlıklarına sahiptir. 3 yıl garanti süresi bulunmaktadır. Arzum Türkiye içerisinde çok kullanılan bir marka olduğu için satış sonrası hizmeti hızlı ve kolaydır.

Arnica Vira 2400W En İyi Özellikli Su Filtreli Halı Yıkama Makinesi

Arnica Vira 2400W

Arnika bu modelinde önceliğini halıflex gibi taşınamayan halı temizliğine vermiştir. Hem yıkama hem de çekim gücü ile süpürme özellikleri mevcuttur. Bu yüzden sadece ev tipi değil aynı zamanda ofis, restoran, halka açık kullanılan diğer ortamlarda da kolaylıkla kullanılabilmektedir. Suya konulan parfüm esansları sayesinde temizlenen ortamın havasını değiştirir. Temizliğin daha kolay olmasını sağlamak amacı ile ergonomik süpürge sopası ve tutuş kısmı bulunmaktadır. HEPA filtreye sahiptir. Böylelikle hava temizliği sağlanmaktadır. Aksesuarlarını saklayacağı aksesuar tutucu özelliği bulunmaktadır. Özel halı şampuanı sayesinde tüm halı ve halıflexler istenildiği şekilde yıkanıp temizlenebilmektedir. 2400W çekim gücüne sahiptir. Bu şekilde emiş gücü diğer süpürgelere göre daha yüksek olmaktadır. Kablo uzunluğu 6 metredir. Bu yönü diğer ürünlere göre dezavantajıdır. Kullanım alanı diğer süpürgelere göre daha azdır. Farklı başlıkları sayesinde her türlü zemin kolaylıkla temizlenebilmektedir. Farklı renk çeşidi ile kullanıcıya istediği rengi seçme şansı vermektedir. 3 lt toz kapasitesi vardır. 3 yıl garanti süresi bulunmaktadır.

Black&Decker FSM1620 Steam Mop En İyi İkinci Özellikli Buharlı Temizlik Makinesi

Black&Decker

Diğer modellerden en farklı yönü dikey olması ve sadece buharlı temizlik yapmasıdır. Dikey olması ile ergonomiktir ve fiziksel zorluk yaşayanlar için kolay temizlik sağlamaktadır. Halı üzerine uygun değil sadece sert zemin (parke vb.) temizliği için kullanılmaktadır. Dezavantajı olarak halı gibi yerlerin temizlenememesi verilebilir. Bu yüzeylerin temizliği için ikinci bir süpürgeye ihtiyaç duyulmaktadır. Genellikle mutfak, banyo gibi yağ ile temasta olan bölgelerin temizliği için uygundur. Buharlı temizlikte sadece su kullanılmaktadır. Ayrıca kimyasal madde kullanılmaz. Zemine göre buhar gücü az, orta, yüksek olarak ayarlanmaktadır. 1600W çekim gücüne sahiptir.  6 metre kullanım alanı mevcuttur. Dikey olarak kullanıldığı için su haznesi küçüktür. 500 ml su haznesi bulunmaktadır. Hızlı kullanıma sahiptir. 15 saniye içinde buhar gücü ile kullanıma hazırdır. 180 derece döner paspas başlığı ile mobilyaların etrafından ve dar alanlarda hızlı temizlik sağlamaktadır. Paspas bezi el değmeden, ayakla yerinden çıkartılabilir, yıkanabilir ve 100 defa yeniden kullanılabilir. 20-40 dakika arası kullanım süresi mevcuttur. 2 yıl garanti süresi mevcuttur.

SONUÇ

Su filtreli süpürgeler sağlık açısından iyi olsa da bu ürünü kullanan kullanıcılar genellikle günlük kullanıma daha uygun olan pratik ve rahat toz hazneli süpürgelere geçtikleri gözlemlenmektedir. Alerjik ve astım gibi hastalıklara sahip olan kişilerin artık anti alerjik sertifikalı ve dışarıya toz çıkışını engelleyen HEPA filtreli su hazneli süpürge kullanımını daha çok tercih etmektedirler. Taşınamaz halıya sahip olan kişilerinde bu özellikli süpürgeleri kullandığı gözlemlenmiştir. Böylelikle hem bütçeye hem sağlıklarına aynı anda sahip olabilmektedirler. Su hazneli süpürge almadan önce mutlaka piyasadaki duruma göre bütçe ve kalite araştırılması yapılmalıdır.

Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

Yorum yapın