En iyi Tansiyon Aletleri ile Tansiyonunuzu Kontrolde Tutun

Son Güncelleme 28 Ekim 2019

Tansiyonum düştü,  tansiyonum yükseldi... Bu iki cümleyi günlük hayatımızda çok duyabiliriz. Peki tansiyonumuzu ölçmek ne kadar kolay?

Kalbimizin kasılmasıyla birlikte vücudumuzda dolaşan kanın damar duvarına uyguladığı kuvvete tansiyon denir. Bireylerin kalp ve damar hastalıklarıyla birlikte tansiyonun artması ve azalmasıyla bireylerde kalıcı hasarlar yaratabilir. Bu durumdan dolayı tansiyonumuza bazen anında bakıp aksiyon almamız sağlığımız açısından çok önemlidir. Medicalpark, ideal olarak büyük tansiyonun 120-130, küçük tansiyonun ise 70-90 arasında olması gerektiğini söylüyor. Gebelerde, ileri yaştaki insanlarda, kalp hastalarında, endokrin sorunu yaşayan insanlarda, ciddi enfeksiyon sorunu olan insanlarda, baş bölgesinden darbe alanlarda, kansızlık sorunu olan insanlarda sıkça görülen tansiyon düşmesi ve yükselmesi sorunu vardır.

Tansiyonumuzun kaç olduğunu eczanelerden ücretsiz olarak öğrenebiliyoruz fakat bazı durumlarda doktorumuzun belirttiği üzere günde 2-3 kere tansiyon kontrolü yapmamız gereken durumlar oluyor. Bu durumu steteskopla, tansiyon ölçme kurallarına uyarak yapmamız çok zor. Peki en sağlıklı ölçümü hangi tansiyon aletinden elde ederiz?

TANSİYON ÖLÇME ALETİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Steteskopla Ölçme Aleti

Büyük olduğu için genellikle duvara sabitlenerek veya masa üzerine konularak kullanılır. Steteskopla ölçülerek yapılan ölçüm aletleri cıvalıdır bu yüzden Avrupa ülkelerinde steteskopla ölçmek insan sağlığı için zararlı olduğundan kaldırılmıştır fakat günümüzde hastanelerde veya eczanelerde en çok kullanılan tansiyon ölçme aletidir bu yüzden en doğru sonuçlar verdiğine inanılır. Steteskop kullanabilmek büyük özveri gerektirir. Steteskoplu modellerde steteskoptan gelen sesleri kolay işitebiliyor musunuz, manşonu pompayla kolayca şişirebiliyor musunuz bunlar steteskopu kullanmak için önemli detaylardır.

Dijital Bilekten Ölçer Tansiyon Aleti

Dijital tansiyon aletleri dijital göstergeli olup ölçümleri otomatik yapar. Türkçe konuşabilme özellikleri de vardır.  Dijital bilekten ölçer tansiyon aletini kullanırken sağlıklı sonuçlar alabilmek için öncesinde dinleniyor olmak stabil kalmak gerekir. Tansiyon ölçeri bileğinize taktığınızda ise tansiyon ölçer kalp hizasına gelecek şekilde tutmalısınız. Bunu daha kolay yolla sağ bileğinize tansiyon ölçeri takıp çarpraz şekilde sol omzunuza bileğinizi götürebilirsiniz bu durumda tansiyon ölçer kalbinizin hizasında olacak ve daha doğru sonuçlar elde etmiş olacaksınız.

Dijital Koldan Ölçer Tansiyon Aleti

Dijital koldan ölçer diğer ölçme yöntemlerine göre daha sağlıklı sonuçlar verdiği araştırılmıştır. Bu ölçme yöntemini ise bir yere ayaklarımız yere düz basacak şekilde oturup kolumuzda herhangi bir giysi olmadan çıplak kola takılarak elimizin iç yüzü yukarı bakar pozisyonda kolumuzu dümdüz olacak şekilde ölçümü gerçekleştirebiliriz. Ölçme yapılmadan önce giysimizin koldaki kan dolaşımını engellemediğinden emin olmamız gerekir. Aldığımız ürününün kullanım kılavuzu okuyarak hareket etmemiz gerekir.

TANSİYON ALETİ ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ: SATIN ALMA REHBERİ

Tansiyon aleti en çok kullanılan sağlık ekipmanıdır. Tansiyon kanın damarlar içindeki basıncını ifade ettiğinden tansiyon değerindeki değişmeler vücudumuzu ciddi şekilde etkilemektedir. Tedavideki yanlış planlama hastayı daha kötü bir duruma sokabilir. Bu nedenle tercih edilecek tansiyon aletinin kalitesi ve güvenilirliği çok önemlidir. Sağlıklı olan insanlarında kullandığı bir sağlık ekipmanı olmasıyla birlikte tansiyon aleti alırken nelere dikkat etmemiz gerekir?

 • Cihazın markası kendini ispatlamış bir marka olmalıdır.
 • Cihaz daha önceden kullanılmış ve paketi yıpranmış olmamalıdır.
 • Ürün paketinin üstünde modeli, markası, üretim yeri, tıbbi ve teknik bilgileri bulundurması gerekir.
 • Kalp atışlarında düzensizlik yani aritmi varsa tercih edeceğiniz tansiyon aletlerinin bunu da gösteriyor olması gerekir
 • En az 2 yıl garantili ve faturalı ürünlerin alınması tercih edilmelidir.
 • Ucuz aletler alınmamalı. Alınacak tansiyon aleti iyice araştırılmalıdır.
 • Nerede üretildiğine bakılmalı çabuk bozulan ucuz ürünlerden kaçınılmalıdır.
 • Manşon boyu ayarlanabilir kolunuza ya da bileğinize uygun olanı almalısınız.
 • Tansiyon aleti alırken üründe bazı yeterlilik belgelerinin olması gerekir eğer bunlar yoksa kesinlikle o tansiyon aletini almamanız gerekir.
 • Manuel tansiyon aletiyle tansiyon ölçme işlemi yapacaksanız kesinlikle ilk önce bir uzmandan yardım almalısınız. Eğer dijital bir tansiyon ölçme aleti aldıysanız kullanımı çok kolaydır fakat yine de kullanım kılavuzunu okumanız gerekir.
 • Koldan yapılan tansiyon ölçümlerinde bilekten yapılanlara göre daha doğru sonuçlar alındığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Bu nedenle koldan ölçüm yapan tansiyon aleti kullanmanızı öneriyoruz.

EN İYİ TANSİYON ALETİ TAVSİYELERİ VE İNCELEMELERİ

Tansiyon ölçer aletleri günümüzde hızlı ve etkili sonuçlar almamızı sağlar. Bizde her zaman en iyi sonuçlar vereni ve en uygun fiyatlısını almak isteriz. Günümüz teknolojisinin etkisiyle sağlığımızı da istediğimiz zaman istediğimiz yerde kontrol edebilir olduk. Tabii bu her tansiyon ölçer aleti için geçerli değil. Peki en iyi tansiyon ölçer aleti hangisi?

Omron M7 Intelli IT 

Omron M7 Intelli IT

Bu modelde Üstün teknolojilerin harmanlandığı bir ürünle karşı karşıyayız. Bu model hastaların hassasiyeti göz önünde bulunarak gerçekleştirilmiştir. Omron’un en gelişmiş teknolojilerle geliştirdiği doktor muayenesindeki gibi kesin ve tutarlı ölçüm sağlayan M7 Intelli IT serisi bizim pratik ve doğru sonuçlar elde etmemizi sağlıyor. Pratik kan basıncı renk göstergesi kırmızı gösteriyorsa yüksek, yeşil gösteriyorsa normal olarak karşımıza çıkıyor. Manşeti doğru sarabildik mi acaba diye düşünmemizi de göz önünde bulunduran Omron M7 Intelli IT ne gevşek ne sıkı, doğru sarıldı diye gösteriyor. Vücut hareketlerinin de ölçme işleminde ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Fazla hareket içerir ya da yanlış harekette olursak bu sensör ile uyarılırız. Sabah saatlerindeki ölçümlerin günün geri kalanındaki ölçümlerden farklı olup olmadığını izlememizi sağlar. 2 Kullanıcı için de bellek bulunduruyor. Fiyatı da çok uygun.

Medisana 48670-MTM

Medisana 48670-MTM

Hastanelerin kullandığı diğer marka Medisanadır. Medisana Alman üreticiler tarafından adeta alman disipliniyle üretilmiş bir üründür. 4 kullanıcı için 60’ar hafıza barındırır. Klinik onaylı Aritmi tespit fonksiyonu, pil seviyesini gösterme özelliği, büyük-küçük tansiyon, nabız, tarih, saat göstergeli ve FDA onaylı bir üründür. Orta düzey fiyatlıdır.

Braun BP 6000 Exactfit3 Koldan Tansiyon Aleti 

Braun BP 6000 Exactfit3

Braun BP 6000 Exactfit3 Koldan Tansiyon Aleti küçük ve büyük tansiyon ölçümü yapmasıyla birlikte iki adet (S/M ve L/XL) hassas manşetlere sahiptir. 2 kullanıcı için ayrı tarih ve zaman ile 40’ar ölçüm yapabilmektedir. *ESH (Avrupa Hipertansiyon Birliği) klinik onaylı üründür. Geniş düğmeler ve kolay okunabilen LCD ekranıyla birlikte daha kolay kullanıma sahip olan Braun  fiyatı biraz tuzlu olsa da gerçekçi sonuçlar elde etmemizi sağlıyor.

Beurer BM 85 Tansiyon Aleti

Beurer BM 85 Tansiyon Aleti

Mükemmel okunaklı ışıklandırmalı ekranıyla karşımıza çıkıyor Beurer  BM 85 Tansiyon Aleti Son 7 günün sabah akşam ortalama tansiyon değerleri ile kayıtlı tüm ölçüm değerlerinin ortalamasını elde etmemizi ve Bluetooth® Smart, ölçüm değerlerini akıllı telefonunuza aktarmak için ölçüm sonuçlarının kablosuz olarak aktarılmasını sağlıyor. Kullanışlı saklama çantasıyla birlikte tansiyon aletinizi güvenle saklayabileceğiniz bir avantaj sunuyor.

SONUÇ

Sizleri “Tansiyon aletleri modelleri nelerdir? Hangi ürünü tercih etmeliyim?” Sorularıyla ilgili bilgilendirdiğimizi düşünüyoruz. Günümüzde tansiyon hastalıklarının bu denli yaygın olmasıyla hastaların bazen günde 2-3 kere tansiyonlarının gözetmesi gereken zamanlar olabilir. Bu gibi durumlarda sürekli eczane ya da hastaneye gitmek yerine en iyi tansiyon aleti tavsiyeleri olarak sunduğumuz ürünlere sahip olarak bu işlemi oturduğunuz yerden gerçekleştirebilirsiniz.Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

Yorum yapın