En İyi Tost Makineleri ile Lezzeti Yakalayın!(2019 Güncel)

Son Güncelleme 13 Aralık 2019

Birçoğumuzun sıklıkla tercih ettiği, kimi zaman atıştırmalık kimi zaman ise öğün yemeği olan tostlar, her zaman ideal lezzette olmaz. Tostta kullanılan malzemeler ve yapılışı kadar tost makineleri de tostun tadını etkileyebilir. İdeal tost lezzetine ulaşmak için ise iyi bir tost makinesine sahip olmanız gerekir. Biz de bu yazımızda sizler için en iyi tost tadını deneyimleye bilmeniz için “En İyi Tost Makinesi” çeşitlerine göz atmak istedik. Ama dilerseniz öncesinde birkaç noktaya değinelim!

Toplumuzun büyük çoğunluğu tost makinelerinin sadece tost için kullanıldığını düşünür.  Oysa ki tost makineleri tosttan etli köfteye, balıktan kebaba, ekmek ısıtmaktan börek yapmaya kadar birçok amaç için kullanılmaktadır. Bu yüzden alınacak makineyisadece tost bağlamında düşünmek ve bu bağlamda değerlendirmek yanlış olacaktır. Hatta şuradan tost makineleri ile neler yapılabileceğinize bakabilirsiniz.

Tost Makinesi, uzun bir yemek hazırlama sürecini daha avantajlı hale getirmek ve kısa sürede daha lezzetli yemek hazırlamak isteyen kişilerin en büyük yardımcısıdır. Genellikle okula göndermek üzere çocuklarını hazırlayan ebeveynler çocuklarının çantasına daha doyurucu ve hızlı hazırlanabilen yiyecekler koymak ister. Bu durumda akla ilk gelen tabii ki tostlardır. Fakat iyi seçilmemiş bir tost makinesi ile tost hazırlamak işkenceye dönüşebileceği gibi sağlığınız açısından soruna neden olabilir. Bu yüzden doğru seçilmiş bir tost makinesi ile hem vakitten tasarruf edebilecek hem de en az enerji ile en güzel tadı veren tostları yapabileceksiniz. Peki tost makinesinde kalite nasıl belirlenir?

Tost Makinesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tost makineleri sadece tost yapmak için kullanılmayacağı için bunu sadece tostu kavraması, sucuğu ısıtması ve ekmeği daha çok sıkması açısından değerlendirmek hatalı bir seçim yapmanıza neden olabilir.Bu yüzden çok amaçlı tost makinesi seçimi ile işe başlayabilirsiniz. Sadece tost için değil birçok yiyecek için bu makineleri seçtiğinizden emin olmalısınız. Ayrıca aldığınız ürünün gerçek anlamda kaliteli bir makine olduğundan emin olmanız gerekir. Bu da sadece fiyatından değil aynı zamanda kullanışlı olması,ürün tepsisinin şekli, tutacağın rahatlığı ve de tükettiği enerjiden anlaşılabilir.

Tost makinesi seçerken ne kadar enerji (Watt) tükettiğinden, ihtiyacınız olan malzemelerin yerleştirme alanı ve şeklinden, garanti koşullarından ve garanti kapsamından, ürün servisine ulaşım imkanından ve fiyatından yola çıkarak bir değerlendirme yaptıktan sonra seçim yapmak gerekir. Aksi durumda bunlardan herhangi biri ödenen paranın boşa gitmesi, zaman kaybı ve belki de sağlığın tehlikeye girmesine neden olabilir.


Tost Makinesi Çeşitleri

  • Alüminyum Plakalı Tost Makineleri

Piyasada bulunan çoğu tost makinelerinde bulunan plakalar alüminyumdur. Alüminyum plakaların iyi yanı hızlıca ısınmalarıdır. Bu sayede beklemek zorunda kalmadan kısa sürede işinizi halledebilirsiniz. Tost makinelerindeki plakaların birçoğu siyah teflon ile kaplıdır. Teflon yapışmayı önleyerek tost makinenizde kirlenmeyi de en az indirerek temizliği kolaylaştırır. Öte yandan teflonun kolaylığı olsa da çok yüksek ısılara maruz kaldığında zararlı olmaya başlıyor. Alüminyumlu plakalar çok uzun ömürlü olmamakla birlikte yedek plaka bulundurmak en sağlıklısı olacaktır. 

Alüminyum plakalar birkaç yıl geçtikten sonra solmaya başlayarak kopan parçalar yediklerinize karışabilmekte veya yıkarken akıp gidebilmektedir. Bu yüzden zamanla zarar vermeye başlamasıyla sağlığı da tehdit edebilmektedir. 

  • Demir Döküm Plakalı Tost Makineleri

En sağlıklı olarak bilinen plakalar demir döküm plakalardır. Daha çok büfe veya okul kantinlerinde kullanılmaktadır. Evler için pek dekoratif olmasa da oldukça sağlam tost makineleridir. Demir döküm plakaya sahip tost makinelerinde plakalar sabittir. Oldukça ağır ve büyüklerdir. Plakalar sabit olmasına karşın temizliği de oldukça kolaydır. Plakalar ıslak bırakılmamalıdır lakin paslanma oluşabilir. 

Isınmaları alüminyumlara göre birkaç dakika daha fazladır. Fakat bir kere ısındıktan sonra ısıyı muhafaza ederler. Yüksek derecedeki ısılara çıkabildiği için tostlarınızı kurutmaz. Tost makinesinin çelik gövdesi ve döküm plakaları üst kapağı oldukça ağırlaştırmaktadır. Bu sayede diğer tost makineleri gibi sürekli elinizle bastırmanıza gerek kalmamaktadır. 

  • Ocak Üstü Tost Tavaları

Çoğu ocak üstü tost tavaları ince alüminyumdan üretilmektedir. Piyasada oldukça fazla bulunmakta ve fiyat olarak da oldukça uygun fiyatlıdır. Fakat zamanla deforme olmaya başlamaktadırlar. Fakat bazıları kalın alüminyumdan ya da demir dökümden üretilmektedir. Bu yüzden bazı ocak üstü tost tavalarının fiyatları elektrikli tost makine fiyatlarını bulabilmektedir. Her eve bulunması gereken bir şeydir. Örneğin uzun süreli elektrik kesintilerinde veya nostalji yapmak istendiğinde tercihinizi bu yönde kullanabilirsiniz. 

Tost Makinesi Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz: Satın Alma Rehberi

Tost makineleri sadece tost yapmak için kullanılmayacağı için bunu sadece tostu kavraması, sucuğu ısıtması ve ekmeği daha çok sıkması açısından değerlendirmek hatalı bir seçim yapmanıza neden olabilir. Bu yüzden çok amaçlı tost makinesi seçimi ile işe başlayabilirsiniz. Sadece tost için değil birçok yiyecek için bu makineleri seçtiğinizden emin olmalısınız. Ayrıca aldığınız ürünün gerçek anlamda kaliteli bir makine olduğundan emin olmanız gerekir. Bu da sadece fiyatından değil aynı zamanda kullanışlı olması, ürün tepsisinin şekli, tutacağın rahatlığı ve de tükettiği enerjiden anlaşılabilir. 

Tost makinesi seçerken ne kadar enerji (Watt) tükettiğinden, ihtiyacınız olan malzemelerin yerleştirme alanı ve şeklinden, garanti koşullarından ve garanti kapsamından, ürün servisine ulaşım imkanından ve fiyatından yola çıkarak bir değerlendirme yaptıktan sonra seçim yapmak gerekir. Aksi durumda bunlardan herhangi biri ödenen paranın boşa gitmesi, zaman kaybı ve belki de sağlığın tehlikeye girmesine neden olabilir.

Tost Makinesinde En çok Hangi Ürünler Satılır? En Güvenilen Markalar, En Çok Tavsiye Edil​​​​enler Nelerdir?

Tost makinesinde en çok satılan ürünleri ve özelliklerini aşağıda sizler için sıraladık. Bu markalar genel anlamda ülkemiz için özellikle garanti kapsamı, garanti servisine ulaşım imkanı ve üretim malzemelerinin kalitesi açısından değerlendirilmek üzere yazımızda kendilerine yer bulmuşladır. Bu markalar tarafsız gözle değerlendirilmiş ve sıraya konulmuştur. Sıralama, fiyat/performans açısından değerlendirilerek oluşturulmuştur. Bu arada tost makinesinin yanında şöyle taze sıkılmıs meyve suyu da ne iyi olur değil mi? Onları da en iyi katı meyve sıkacakları tavsiyeleri yazımızda bulabilirsiniz

En çok tavsiye edilen tost makinesi markaları King, Korkmaz, Arzum, Sinbo, Emsan, Delonghi, Efba, RusselHobs, Homend, Goldmaster, Schafer, CVS, Arçelik ve Philips gibi markalardır. Bu markalar daha önce de ifade ettiğimiz gibi en çok kullanılan ve tüm bütçelere hitap eden markalar olup, fiyat/kalite endeksinde önemli noktalarda olan tost makineleridir. Dilerseniz bu örneklere biraz daha detaylı bir göz atalım!

En İyi Tost Makineleri Tavsiyeleri ve İncelemeleri

1.Arzum Tostçu Delux : En Çok Satan Tost Makinesi

Arzum Tostçu Delux aynı anda 6 adet tost yapabilme kapasitesine sahip bir tost makinesidir. Oldukça rahat kullanımı ve ergonomik yapısı sayesinde her mutfakta bulunması gereken bir tost makinesidir. Tasarımı ve kullanım kolaylığı ile ödül almıştır. Çift taraflı kullanılabilmesinin yanında çizilmeyen döküm granit efektli plakaları sayesinde kahvaltılarınızı daha da keyifli hale getirecektir. Her ev olması gereken bir tost makinesi olmasıyla da en çok satan tost makinesi haline gelmiştir. Isıya dayanıklı döküm sapı sayesinde üst kapağı kaldırıp indirmekte oldukça kolaydır. Aynı zamanda kilitleme mandalı sayesinde kilitleyip rahatça dolaba kaldırabilirsiniz. Veya makine çalışırken kilitleme mandalı sayesinde kilitleyebilir çocuklarınızın dokunmasına engel olabilirsiniz.

Ayrıca makinede bulunan yağ damlama tepsisi ile hiçbir yer batmayacak kullandığınız yağlı malzemelerin artan yağı tepsiye akacak bu sayede temizlenmesi de oldukça kolay olacaktır. Bazen tost makineleri temizlemek onunla uğraşmak kullanıcıya oldukça zahmetli gelebilmektedir. Fakat bu makinede öyle bir durum söz konusu değildir. Çıkarılabilen plakaları makineye atarak, yağ haznesini de kısa bir sürede temizleyerek hızlı bir şekilde makinenizi temizleyebilirsiniz. Rahat kullanımı ve şık tasarımı ile her evde rahatça kullanılabilecek bir tost makinesidir.

2. Delonghi CGH912 En İyi Tost Makinesi

tost makinesi tavsiyesi

Delonghi tost makinesi ile tost dışında çoğu pişirme işlemlerinizi dahi gerçekleştirebilirsiniz. 180 derece açılabilen kapakları sayesinde ızgara yapabilir daha sonrasında da kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Makinenin 2 farklı plakası bulunmaktadır. Bir tanesi ızgara bir tanesi de grill plaka olmak üzere iki tanedir. Farklı ihtiyaçlarınız doğrultusunda plakaları değiştirip tekrar yerine takabilirsiniz.

Bir tost makinesinin dışında birçok işlemi gerçekleştirebilmesiyle Delonghi en iyi tost makinesi haline gelmiştir. Isınmayan tutacağı sayesinde üst kapağı rahatlıkla tutarak açıp kapatabilirsiniz. Çıkarılabilir plakaları sayesinde bulaşık makinesine atarak rahatça temizleyebilirsiniz. Kolay temizlenebilir ve portatif olmasıyla birlikte çoğu evlerde bulunması gereken bir tost makinesidir. Delonghi tost makinesi sayesinde sabahları kendinize ve ailenize lezzetleri tostlar hazırlayabilir akşamları da ızgara yapabilirsiniz.

Çok yönlü kullanımıyla mutfağınızda rahatlıkla kullanabileceğiniz bir makine olmasının dışında oldukça şık tasarımıyla da dikkatleri üzerine çekmeyi başarmaktadır. Mutfağınızda fazla yer kaplamayarak oldukça ergonomiktir. Makinenin altında yer alan yağ tepsisi sayesinde kullandığınız ürünlerin yağları tepsiye akacak bu sayede kısa sürede makinenin temizliğini de sağlamış olacaksınız. Hemen hemen herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir makinedir.

3. Karaca Future Granit En Çok Beğenilen Tost Makinesi

Karaca Future Granit tost makinesi sayesinde sabahları kahvaltınıza lezzetli tostlar hazırlayarak güne başlayabilirsiniz. Rahatlıkla çıkarılıp tekrar yerine takılabilen plakaları yapışmaz özelliğine sahiptir. Bu özelliğiyle birlikte kolay bir şekilde temizlenerek leke tutmamaktadır. Plakaları dışında temizlik için ise makineyi fişten çekerek nemli bir bez sayesinde silmek mümkündür.

Tost yapmanın ötesinde ızgara yapmak için de rahatlıkla kullanabilirsiniz. 180 derece açılabilme özelliği sayesinde etlerinizi veya sebzelerinizi rahatlıkla pişirebilirsiniz. Tost yapmanın dışında ızgara yapabilme gibi özellikleri olmasıyla da en çok beğenilen tost makinesidir. Tost makinesinin çıkarılabilen tüm parçaları bulaşık makinesinde yıkanabilmektedir. Yanmaz ve yapışmama özelliği sayesinde uzun ömürlü bir makinedir. Çizilmelere ve darbelere karşı oldukça dayanıklıdır. Sandviçlerinizi, tostlarınızı veya soslu yemeklerinizi fırının gösterdiği etki kadar tam kıvamında pişirebilirsiniz.

 Tost makinenizin sıcaklık ayarını istekleriniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda ayarlayabilirsiniz. Sadece bir şeyleri ısıtmak için kullanacaksanız düşük sıcaklık ayarında çalıştırarak enerji tasarrufu da yapabilirsiniz. Her yönde kullanıcıyı oldukça tatmin eden bir makine olmasıyla da birlikte rahat kullanımı oldukça şık görünümü de kullanıcıyı mutlu etmektedir. Bu yüzden hem şık hem de isteklerimi karşılayan bir makine istiyorum derseniz tercihinizi Karaca’dan yana kullanabilirsiniz.

4. Sinbo SSM-2513 Bütçe Dostu Tost Makinesi

Sinbo SSM-2513 tost makinesi uygun fiyatı ile yüksek fiyatlar ödemek istemeyen kullanıcıların ilk tercihi. Çok fazla ayrıntılı özelliği olmamasıyla birlikte ihtiyaç ve isteklerinize göre sizi yeteri kadar tatmin edecektir. Maksimum 2 adet tost yapabilme kapasitesine sahiptir. Diğer tost makinelerinin aksine ızgara yapabilme özelliği yoktur. Yalnız tost yapabilmek için kullanabilirsiniz. Yüksek meblağlar ödemek istemeyenler için Sinbo SSM-2513 bütçe dostu bir tost makinesidir. Makinede bulunan plakalar çıkmamaktadır.

Bu yüzden temizliği biraz zor olmakla birlikte yine de kullanımı oldukça kolay bir tost makinesidir. Ergonomik yapıda olmasıyla da birlikte mutfak tezgahınızda veya dolabınızda çok fazla yer kaplamayarak yer işgali yapmamaktadır. Oldukça kolay ve portatif kullanımı sayesinde sabahları hızlıca kahvaltı hazırlayabilir ve hızlı bir şekilde güne başlayabilirsiniz. Bu sayede çok uzun süre ayırmadan kahvaltınızı hazırlamak çok daha kolay hale gelecektir.

5. Tefal Toast Expert En İyi Fiyat Performans Tost Makinesi

Tefal Toast Expert yapışmaz plakalar sayesinde dilediğiniz sebzeyi veya eti rahatlıkla pişirebilirsiniz. Yapışmaz kaplama ve çift yönlü kullanılabilen plakalar sizleri de oldukça rahat ettirecektir. Bulaşık makinesinde veya elde rahatlıkla yıkanabilen plakalar sizleri hiç yormaz. Tefal Toast Expert ile tost yapmanın dışında dilediğiniz gibi barbekü yapabilirsiniz.

180 derece açılabilen kapaklar sayesinde istekleriniz doğrultusunda açarak barbekünüzü bile rahatlıkla yapabilirsiniz. Hem ızgara hem tost yapabilme özelliğiyle birlikte en iyi fiyat performans tost makinesi haline gelmiştir. Ayarlanabilir fırın fonksiyonu sayesinde sıcaklığını düşük derecede ayarlayarak bir şeyler ısıtabilir veya pişirebilirsiniz.

Sahip olduğu açma kapama tuşu sayesinde kullanıcıya rahat bir kullanım sunmaktadır. Bulunan pilot ışıklar sayesinde makinenizin ısınıp ısınmadığını anlayabilir elinizin yanma riskini de ortadan kaldırabilirsiniz. Ayarlanabilir termostat özelliği ile birlikte ısıtmak istediğiniz veya pişirmek istediğiniz yiyeceklere göre termostatı dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Oldukça şık ve kaliteli olmasıyla her evin vazgeçilmezi haline gelecektir.

6. Korkmaz A328-05 Tostkolik Inox/Siyah Granit Tost Makinesi - En Sağlıklı Tost Makinesi

Eğer sağlık her şeyden önce diyenlerden iseniz; Korkmaz A328-05 TostkolikInox/Siyah Granit Tost Makinesi tam size göre. Bu mükemmel ürün sayesinde daha fazla malzemeyi sadece birkaç dakika içerisinde ısıtabilir ve servis edebilirsiniz. 1800 Watt enerjisi ile tostunuzu 3-4 dakikada, balığınızı 5-9 dakikada, ızgaranızı 5-7 dakikada pişirebilir, yemeklerinizi 2-3 dakikada ısıtabilirsiniz. Ayrıca sebze yemeği yapmak için de sadece 20 dakikanızı ayırmanız yeterli olacaktır.

Dış Ölçüleri Genişlik 37 cm, Derinlik 30 cm ve Yükseklik 15 cm olan bu üründe Izgara alanı ise; 32x25 cm boyutlarındadır. Ürün tamamı ile %100 Alüminyum döküm ızgara olarak üretilmiştir. 6 adet tost ekmeği kapasitesine sahip olan bu ürün ile sağlıklı ve çok hızlı tost hazırlayabilirsiniz. Izgaraları kolayca sökülüp temizlenebilir olması sayesinde sağlığınız için risk oluşturacak tüm problemler ortadan kaldırılmış olacaktır.  Bunun yanı sıra yağ ve diğer sıvıların kolay akmasını sağlayan ızgaralar ile 2 adet yağdanlık sayesinde mükemmel pişirme keyfi yaşayacaksınız.

Korkmaz A328-05 TostkolikInox , otomatik ısı kontrolü ve değiştirilebilir döküm ızgarası avantajı ile sadece ısıtma zamanında gerekli olan enerjiyi kullanır ve bu enerjiyi uzun bir zamana kadar muhafaza eder. Korkmaz A328-05 TostkolikInox Çok amaçlı pişirme ve kızartma özelliği sayesinde sizin için en sağlıklı ortamı sağlar.

280 TL – 320 TL arasında satışa sunulan Korkmaz A328-05 TostkolikInox için Türkiye’nin tüm bölgelerinde servis imkanı vardır.

7. Beko BKK 2118 Tost Makinesi- En İyi Türk Malı Tost Makinesi

Alman partnerleri ile yola çıktıklarında hiçbir teknolojik ilerleme beklenmeyen bir firma olan Beko, zamanla küçük ev aletleri ile de ön plana çıkmaya başladı. Günümüzde beyaz eşyadan, temizlik ürünlerine, teknolojik ürünlerden küçük ev eşyalarına değin 10.000 farklı kategoride ürün üreten Beko, en iyi tost makinesi üreten firmalardan biri olmayı da Beko BKK Grill 2118 Tost Makinesi ile başarmıştır.

Beko BKK Grill 2118 Tost Makinesi, 2400 Watt gücü ve 6 fonksiyonu ile dikkat çekiyor. Ürünün plakalarının kolaylıkla çıkması ve temizlenmesi en büyük artılarından birisidir.Sadece tost makinesi olarak değil aynı zamanda tüm ızgara yemekleri için de ideal bir seçim olan Beko BKK Grill 2118 Tost Makinesi, 350 ila 519 TL aralığında ki fiyatı ile de son derece caziptir. Garanti süresi 3 yıl olan bu tost makinesi için Türkiye’nin tüm bölgelerinde servis imkanı sağlanmaktadır.

8. Arçelik K 8382 TG in love -Türkiye’nin En Gelişmiş Servis Ağı

Türkiye’nin en gelişmiş servis ağına sahip olan Arçelik, hem beyaz eşyada hem de küçük ev aletlerinde sektörde öncüdür.  Ürettiği K 8382 TG in love tost makinesi ise en iyi tost makinesi modellerinden birisidir. K 8382 TG in love, 6 fonksiyonludur ve 1800 Watt gücündedir. Tost dışında farklı yiyecekleri de ısıtma, pişirme yapabileceğiniz bu tost makinesinin performans düzeyi en üst seviyededir.

Garanti süresi 5 yıl olan bu ürünlerin servis ağı son derece geniştir ve Türkiye’nin tüm illerinde servisi vardır.

Sonuç

En iyi tost makinelerinden ve ayrıca her bütçeye uygun kullanışlı olanlardan bahsetmeye çalıştık. Fiyatı ne olursa olsun tost makinelerini ömürlük kullanmamanızı ve hangi malzemelerden yapılmış olursa olsun zamanla kimyasal biriktirdiğini, dolayısıyla sağlık için zararlı olabileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle zamanla yeni tost makinelerini alarak eskisini yenilemenizi (uzun bir süre geçmişse) tavsiye ederiz. En iyi Tost Makinesi Tavsiyesi hakkında görüşlerinizi yorumlar kısmına bekliyoruz. Elektrikli Ev aletleri kategorimizde daha farklı ürünlerin incelemelerini de bulabilirsiniz.

Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

“En İyi Tost Makineleri ile Lezzeti Yakalayın!(2019 Güncel)” üzerine bir yorum

Yorum yapın