En İyi Ütüyü Alın Kırışıklara Veda Edin!(2019 Güncel)

Ütü, her evin olmazsa olmaz ürünlerinden birisidir. Gerek perdeler için gerekse giydiğimiz kıyafetler gibi pek çok konuda ütü hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Piyasada her fiyat grubunda çeşitli özelliklere sahip çok sayıda ütü bulunmaktadır. Hal böyle olunca da ütü seçimi yapmak zor bir iş olarak karşımıza çıkmaktadır. Taban özellikleri, kazanlı olup olmayışı ya da buhar gücü gibi özellikler kafa karıştırıcı etmenler olarak görünse de aslında ihtiyacınıza uygun bir ürün bulmak o kadar da zor değildir. Bu yazı sayesinde sizler de “En İyi Ütü” seçeneklerini inceleyecek ve karşılaştırma yapma fırsatına sahip olacaksınız. Ancak ütü araştırmamıza geçmeden evvel birkaç önemli noktayı gelin birlikte inceleyelim.

Bu basit bir soru gibi görünse de, satın alacağınız ürün esasında bu sorunun cevabında gizlidir. Bir ev kadınıysanız ve günlük rutinlerinizden birisi ütü yapmaksa çok daha fonksiyonel bir ürüne sahip olmak istersiniz. Çünkü uzun uzun ütü yapmak için zamanınız vardır ve çok daha iyi bir ütü deneyimi yaşamak istersiniz. Ancak sadece işe giderken giyeceğiniz gömleği ütülemek gibi bir maksadınız var ise çok daha uygun fiyatlı ve pratik bir ütü tercih edebilirsiniz. Bunlar dışında sürekli seyahat eden birisi olarak gittiğiniz şehirlerde de ütüye ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Bu da size bambaşka bir seçeneği incelemeniz gerektiğinin mesajını veren bir olgudur. Kısacası, zamanınızın ve ütü gibi konulara çok fazla ilginizin olup olmayışı bu ihtiyacınızın nedenini belirleyecektir. Bu sebeple öncelikle ütüyü neden aldığınız sorusunun cevabını net bir şekilde vermelisiniz. (Yine de kolay ütüleme için şu ipuçlarına göz atın)

Bu sorunun cevabından hemen sonra ütü çeşitlerinin neler olduğuna hızlıca göz atabiliriz;

Ütü Çeşitleri Nelerdir?

Kırışıklıkları hemen gideren, yakmayan bir tabana sahip olan ve tutuşu kolay, hafif bir ütü herkesin ihtiyacıdır. Ancak ütü denilince çok sayıda çeşide sahip olan bir ürün ile karşılaşırız. Temelde buharlı ve buhar kazanlı olarak ikiye ayrılsalar da daha geniş olarak çeşitlerini yazımızın devamında inceleyeceğiz;

1. Buharlı Ütü

Buharlı ütü dediğimiz çeşit, esasında hepimizin bildiği tipteki ütüdür. Bu ütülerde su hazneleri ütüye entegredir ve su haznesinde bulunan suyu buhar haline getirip kıyafetinizi nemlendirmek sureti ile kırışıklıkla savaşır. Buharlı ütülerin en çok tercih edilmesinin sebeplerinden birisi çok daha pratik bir kullanıma sahip olmasıdır. Su haznesinin küçük olması ütünün daha hızlı bir biçimde hazırlanmasına sebep olur.

2. Buhar Kazanlı Ütü

Bu tip ütü modellerinde su haznesi ütü gövdesinden ayrı bir şekilde bulunmaktadır. Bu sayede buharlı ütülere kıyasla en az 4 kat daha fazla su haznesine sahiptir. Bu durum ütünüzün hazır olmasını her ne kadar biraz yavaşlatsa da buhar konusunda çok daha büyük bir performans sağladığı için ütüleme sürenizden tasarruf etmenizi sağlamaktadır. Ayrıca su haznesinin ütüye entegre olmaması sonucunda çok daha hafif bir gövdeyle karşılaşacak ve çok daha kolay bir ütüleme performansı yaşayacaksınız.

Ütü Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Ütü çeşitlerini gördüğümüze ve hangi ihtiyacımızdan dolayı ütü almaya karar verdiğimize göre artık en iyi ütüyü alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsedebiliriz.

  • Buhar Gücü

Öncelikle dikkat etmeniz gereken noktanın buhar gücü olduğunu unutmamalısınız. Buhar gücü yüksek olan bir ütünün kırışıkları hızlı gidermesi sebebi ile ütüleme süresini kısalttığı bir gerçektir. Unutulmamalıdır ki buhar kazanlı ütülerin buhar güçleri buharlı ütülere göre daha yüksektir. Ancak kazanlı ütülerin kullanımı buharlı ütülere göre bir miktar daha zordur ve daha maliyetlidir. Bu sebeple tam olarak beklentinizin ne olduğuna karar vermelisiniz.

Buhar konusunu denilince akla iki çeşit buhar gelmelidir. Bunlardan ilki, sürekli olarak ütü tabanından gelen sürekli buhardır ve ikincisi ise şok buhardır. Bu noktada dakika başına düşen buhar miktarına bakılmalıdır. Örneğin bir ütü sürekli olarak dakikada 40 gramlık buhar verirken şok buhar özelliğinde buharını dakikada 160 grama kadar çıkarabilmektedir. Ütü almadan önce bakmanız gereken en önemli özellik budur.

  • Taban Özellikleri

Bir diğer önemli nokta ise ütünün tabanıdır. Günümüzde artık bütün ütüler yanmaz tabanla üretiliyor olsa da bu konuya yine de dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Tüm kumaş tiplerinde kullanabileceğiniz ve yapışmaz bir taban bir ütünün olmazsa olmazları arasındadır.

  • Watt (Enerji Tüketimi)

Enerji tüketimi konusunda dikkat etmeniz gereken nokta ise ütünün kaç watt enerji ile çalıştığıdır. Buharlı ütüler genellikle 1600 watt ile çalışırken kazanlı ütüler ise 2600 watt dolayında bir enerji ile çalışırlar. Ütüler genellikle en çok elektrik tüketen ev aletidir.  Buradan diğer aletlerinde ne kadar tüketim yaptığını kontrol edebilirsiniz.

  • Otomatik Kapanma

Ütüyü evde çalışırken unuttum ve dışarı çıktım korkusuna son! Bu özellik sayesinde ütüler kullanılmadıkları takdirde kendi kendilerine kapanabilirler. Bu sayede ütünüzü kapatmayı unutsanız bile evinizde bir tehlikeye yol açmamış olursunuz.

  • Leke Önleyici Sistem

Ütülerde bir diğer sorun ise su damlatarak kumaşta lekeye yol açmasıdır. Anti-drip adı veril bu teknoloji sayesinde ütüler su damlatmasını önleyerek leke oluşumuna da engel olmaktadırlar. Ütü alırken bu özelliğin olup olmadığını da dilerseniz kontrol edebilirsiniz.

  • Temizlenme Özelliği

Ütülerde çeşme suyu kullandığımız ve çeşme sularımızın kireçli olduğu düşünülürse kireç sorununun ne denli önemli olduğu da anlaşılabilir. Bu sebeple kolay temizlenebilen ve hatta kendi kendini temizleyebilen ütüleri tercih etmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Ütülerde En Çok hangi Markalar Satılır? Hangi Markalar Tavsiye Edilir? Ütü Alırken Hangi Markayı Tercih Etmelisiniz?

Bu yazımızda sizler için sadece fiyat ve performans aralığı değerlendirilerek 7 farklı ütü tanıtılmıştır. Bu ütülerin tanıtımı marka farkı gözetilmeksizin yapılmıştır. Listemizde Türkiye garantili ürünleri göreceğiniz gibi aynı zamanda yetkili servislere ulaşım kolaylığı da göz önünde tutulmuştur.

En çok tercih edilen ütü markalarından bahsetmemiz gerekirse bu noktada ilk göze çarpan markaların Tefal, Philips, Vestel, Rowenta, Arçelik ve Homend gibi markalar olduğu görülmektedir. Bu markaların bazı ürünlerini yazımızda da ihtiyacınıza uygun bir biçimde sıraladık. Buyurun yazımızın devamına;

En İyi Ütü Tavsiyeleri ve İncelemeleri


1. Tefal Pro Xpert Care GV9071 Autoclean Tabanlı Buhar Kazanlı Ütü Yüksek Performanslı Ütü Arayanlar İçin

Buhar kazanlı ütü çeşitlerinden olan Tefal Pro Expert Care, oldukça üstün özelliklere sahip bir ütüdür. Gerçekten zamanının büyük bölümünü ütü yapmak ile geçiren kullanıcılar için ideal bir üründür. 7.5 barlık buhar basıncına sahip olan ütü, dakikada 500 gramlık şok buhar gücü ve dakikada 120 gramlık sürekli buharı sayesinde en olmadık kırışıklıkları bile kısa sürede açar. 5 ayarlı buhar gücüyle kumaşları kolayca ve hızlıca ütülemenize olanak tanıyarak zamandan tasarruf etmenizi de sağlar. Anti kireç özelliğine sahip olan bu ütü kazanda biriken kireçlerin de kolayca giderir ve daha uzun ömürlü güçlü performansı sunar. Leke önleme teknolojisi sayesinde ise su damlacıklarının özel önleme yöntemi ile durdurulmasını sağlayarak kumaşlarda leke bırakmasızın ütü yapmanıza imkan tanır. 1,6 litrelik su kapasitesi ile kolaylık sağlayan Tefal marka bu ütü, güvenli taşıma için de kazanla kilitlenen bir kullanıma sahiptir.

Fiyatı 900 ile 1.200 lira arasında değişen Tefal Pro Xpert Care GV9071 Autoclean Tabanlı Buhar Kazanlı Ütünün garanti süresi 2 yıldır ve Türkiye’nin 30’dan fazla şehrinde 100’den fazla merkezinde garanti hizmetini en iyi şekilde sunmaktadır.

2. Philips GC5037/80 Azur Elite Optimaltemp Teknolojili Buharlı Ütü – Hem Yüksek Performans Hem de Pratik Kullanımlı Bir Ütü

Buharlı ütü modellerinde karşımıza çıkan Philips’in Azur Elite Optimaltemp Teknolojili Buharlı Ütüsü, hem fiyat hem de performans açısından sizi tam anlamıyla tatmin edecek türden bir ürün olarak karışımıza çıkıyor.

Akıllı ütü olarak sınıflandırılmış olan bu ürün sayesinde kesinlikle yanık derdiniz olmadan ütünüzü yapabileceksiniz. Her kumaş tipine uygun olan tabanı sayesinde ve dakikada 260 gramlık şok buhar gücü ile kırışıklıklar sizin için basit bir sorundan daha fazlasını ifade etmeyecek!

Üstelik geliştirilmiş olan DynamiQ buhar teknolojisi sayesinde ihtiyacınıza uygun buhar sağlarken, dakika başına 70 gramlık sürekli buhar teknolojisi de ütü yapma işleminizi en kolaya indirgeyecek gibi görünmektedir. Daha hızlı ve uzun ömürlü bir performans için sadece 15 saniyede kireç temizleyebileceğiniz yapıya sahip olan Philips marka bu ütüde kireçle ilgili bir sorununuz asla olmayacak!

Ütüyü açık unuttuğunuzda otomatik kapanma özelliğine de sahip olan Philips GC5037/80 Azur Elite Optimaltemp Teknolojili Buharlı Ütü, 2 yıllık bir garantiye sahiptir. 450 lira ile 550 lira arasında bir fiyata sahip olan bu ürünle ilgili bir sorun yaşadığınız takdirde Türkiye’nin neredeyse her şehrinde bulunan yetkili servislerden destek alabilirsiniz.

3. Rowenta DW9217 2750W Steamforce Buharlı Ütü – Kalite ve Uygun Fiyat Bir Arada 

2750 watt gücüne sahip olan bu ütü adeta siz mükemmel sonuçlar elde edin diye üretilmiş bir ürün olup 190 gramlık buhar çıkış özelliği ile en iyi performansı deneyimlemenizi sağlar. Ayrıca dakikada 45 gramlık sürekli buhar çıkışı da ütülüme işleminizi en kolay biçimde gerçekleştirmenize yardımcı olur. Dikey buhar püskürtme özelliğine de sahip olan ütü, çizilmelere karşı lazer kaplı bir taban ile elinize ulaşacaktır.

Tabanında yer alan 400 adet mikro delik sayesinde buhar dağılım konusunda oldukça üstün bir kalite sağlamaktadır. 350 ml su haznesi bulunan ütünün tutuşu da oldukça büyük kolaylık sağlayarak ütü esnasında kolunuzu daha az yormanıza sebep olacaktır.

Teknik özelliklerinin yanı sıra gerçekten oldukça farklı bir tasarıma sahip olan Rowenta DW9217 2750W Steamforce Buharlı Ütü, 300 lira ile 400 lira arasındaki fiyat özelliği ile de fiyat performans konusunda sınıfı başarılı bir not ile geçiyor. Türkiye’nin 7 bölgesinde ve 40’tan fazla şehrinde yetkili servis hizmeti veren Rowenta, bir sorun yaşamanız durumunda sadece bir adım ötenizde olma özelliği ile de sizi cezp edecektir.

4. Arçelik K 4254 2600W Titanyum Tabanlı Buharlı Ütü – En Gelişmiş Servis Ağına Sahip Marka 

Sadece 1.2 kilogram ağırlığa sahip olan Arçelik K 4254 2600W Titanyum Tabanlı Buharlı Ütü, tasarımı ve titanyum tabanı ile dikkatleri üstüne çekmektedir. 320 ml su hazne kapasitesi olan ütünün dakikada 150 gramlık şok buhar gücünün yanı sıra dakikada 40 gramlık sürekli buharı ile kırışıkları en kolay biçimde açma konusunda oldukça üstün bir performansı bulunmaktadır.

Ütüyü bir süre kullanmadığınız zaman bunu algılayarak otomatik kapanma özelliğinin yanı sıra kendi kirecini temizleme özelliği de bulunmaktadır. Siyah ve kırmızı renklerdeki tasarımı ile ilgi çeken bu ürün 2 yıl garanti özelliği ile size ulaşmaktadır. 250 ile 300lria fiyat aralığında bulunan ütünüzü Türkiye’nin her yerinde bulunan garanti merkezlerine götürebilirsiniz.

5. Steam Quick Buharlı Seyahat Ütüsü Multi Fonksiyon Ütü – Hem Pratik Hem de Ucuz Ütü 

Seyahate çok çıkan biriyseniz ve daha pratik bir kullanım imkanı tanıyan bir ütü arıyorsanız Steam Quick Buharlı Seyahat Ütüsü Multi Fonksiyon Ütü tam size göre! Bildiğimiz ütülerden çok daha farklı bir kullanım özelliğine sahip olan bu ütüde, dik kullanım özelliği sayesinde kıyafetlerinizi bir masaya gerek kalmadan da pratik bir biçimde ütüleyebilirsiniz. Hatta bu kullanım özelliği sayesinde perdelerinizi ya da ceketlerinizi de kolaylıkla ütüleme şansına sahip olabilirsiniz.

800 wattlık bu ütü, yapışmaz tabana sahip olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca 1 kilogramdan daha hafif ve şık bir tasarımının olması da seyahat çantanızda kolaylıkla taşımanıza olanak tanımaktadır. Hem dikey hem de yatay kullanılabilen Steam Quick Buharlı Seyahat Ütüsü Multi Fonksiyon Ütü, 30 saniye gibi kısa bir sürede ısınarak hızlı ve pratik bir kullanım sağlar. Üstelik ütüleme özelliğinin yanı sıra, paket içeriğinde yer alan temizleme fırçaları ile buhar gücünü kullanarak eşyalarınızı sterilize edebilirsiniz.

Steam Quick Buharlı Seyahat Ütüsü Multi Fonksiyon Ütü 2 yıl Türkiye garantili olarak satın alabileceğiniz formuyla karşımıza çıkmaktadır. Sadece seyahat için değil, pratik bir kullanım arayalar için de ideal olan bu ütünün fiyatı 90 ile 120 lira arasında değişiklik göstermektedir.

6. Vestel V-Press Serisi 2000 Lila Buhar Kazanlı Ütü – Kazanlı Ütüler Arasında En Uygun Fiyata Sahip Ütü 

Hem kazanlı bir ütü istiyorum hem de maliyeti yüksek olmasın diyorsanız Vestel V-Press Serisi 2000 Lila Buhar Kazanlı Ütü tam size göre bir ürün! 2200 wattlık ve 3 barlık basınç performansı ile uygun fiyatlı şahane bir ütü olarak karşımıza çıkan Vestel marka bu ütü, özel seramik tabanlı olup 7 dakikada ısınma süresine sahiptir. 1100 ml su haznesine sahip olan ütü, kırışıklıklar ile savaşmada yanınızda yer alacak olan en önemli yardımcılarınızdan birisi olacaktır.

Oldukça şık bir tasarıma sahip olan bu ütü beyaz ve lila renklerinde karşımıza çıkmakta olup fiyat aralığı ise 150 ile 250 lira arasında değişiklik göstermektedir. 2 yıllık garanti sunan ürün, Türkiye’nin farklı yerlerinde 350’den fazla yetkili servise sahiptir. Bu sayede herhangi bir sorun yaşamanız durumunda hızlıca bir çözüm bulabilme şansına sahip olacaksınız.

7. Homend Flowmotion 1110 2200Watt Buharlı Ütü – Uygun Fiyatlı ve Gelişmiş Servis Hizmetine Sahip Ütü 

Fiyat performans açısından değerlendirdiğimiz zaman oldukça başarılı olan ürünlerden birisi olan Homend Flowmotion 1110 2200Watt Buharlı Ütü, arkadan su doldurma özelliğine sahip olarak bu sayede çok daha pratik bir kullanım imkanını size sağlamaktadır. Kendi kendini temizleme özelliğine sahip olmasının yanı sıra ayrı zamanda 320 ml su haznesi ile ortalama bir performans garantisini sunmaktadır.

Dakikada 45 gramlık sürekli buharı ile birlikte şok buhar özelliği sonrasında dakikada 90 gramlık buhar püskürtme özelliğine sahip olan ütü, tüm kumaş tiplerinde kullanabileceğiniz bir tabana sahiptir. Anti-drip özelliği sayesinde su damlatmayı engelleyerek leke önleyici bir özellik de sunmaktadır. Otomatik kapanma özelliği ile birlikte ütüyü fişte unuttum korkusuna da son vereceksiniz.

2 yıllık garanti sunan bu ürünün bir diğer önemli özelliği ise ütünüzle alakalı yaşayacağınız bir sorun sonrasında servis süresinin maksimum 48 saat olacağıdır. Yani herhangi olumsuz bir durumda sadece 2 gün sonrasında ürününüzü teslim alabileceksiniz. Ayrıca Homend’in tüm ürünlerinde servis özelliği evden alıp eve teslim etme şeklindedir. Bu sayede servis ağının geniş olması veya dar olması sizin için bir sorun teşkil etmeyecektir.

Sonuç

Yazımız boyunca en iyi ütü markaları ve çeşitleri konusunda bir miktar da olsa yardımcı olmaya çalıştık. Bundan sonraki süreç tamamen sizin karar vermeniz ile alakalı olacaktır. Unutmayın ki, en iyi ütü sizin ihtiyacınız olan ütüdür. Seçim yaparken adım adım ilerlemenizi ve nelere dikkat edeceğinizi bilerek hareket ederseniz tam olarak ihtiyacınıza uygun bir ürünü satın alabilirsiniz. Farklı elektrikli ev aletleriyle ilgili merakınız var ise, Elektrikli ev aletleri kategorimizde diğer ürünlere göz atabilirsiniz.

Yorum yapın