En İyi Yatakları ile Deliksiz Uykular(2019 Güncel)

Son Güncelleme 13 Aralık 2019

Yaşamımızın yaklaşık üçte birinin uykuda geçtiği söyleniyor. Belki de bazılarımızın en sevdiği şey uyumaktır. Yorgun bir günün ardından güzel bir uyku çekmek, hem bedensel hem de ruhsal olarak bizi pozitif yönde etkiler ve güne mutlu uyanmamızı sağlar.  İyi bir uykunun sağlığımız açısından etkileri:

 • Eğer yeterli bir şekilde uyursak kilo bakımından daha az kalori alırız.
 • Uyku beyin fonksiyonlarımızı önemli ölçüde etkiler. İyi bir uyku sayesinde işinize odaklanabilir ve başarınızı arttırabilirsiniz.
 • Aynı zamanda iyi uyku sporu da etkiler. Daha etkili spor yapar, atletik başarımızı arttırabiliriz.
 • Yeterli uyku miktarı sağlayamaz, uykusuz kalınırsa kalp hastalıkları ve felç kalma olasılığı büyük ölçüde artmaktadır.
 • Sağlıklı ve iyi bir uyku sayesinde şeker hastalığı olma riskimiz azalır.
 • Kaliteli bir uyku insanın mutluluğunu da etkilemektedir. Eğer uykusuz kalırsak depresyona girme ihtimalimiz bir o kadar yükselir. Bu durum aynı zamanda kişiliğimizi de etkilemektedir.

Fazla yumuşak, fazla sert ya da çok eskimiş yataklar; iyi bir uykuya engel olabileceği gibi, sağlığınız açısından da uygun değildir.

Sağlıklı bir uyku ve sağlıklı bir omurga için yatak seçimi çok önemlidir. Yanlış seçilmiş yatak yüzünden kaslar ve sinirler üzerine baskı yaparak bel ve sırt ağrılarına neden olunur. Çok sert tercih edilen yataklarda temas ettiğiniz noktalarda oluşan baskılardan dolayı kan dolaşımı üzerinde sıkışmalar olur. Bu yüzden geceleri rahat uyuyamaz, bir sağa bir sola dönme durumu yaşanır. Çok yumuşak tercih edilen yataklarda ise vücudun gereken yerlerini destekleyemez ve omurga eğrisi korunmaz. Bu yüzden son yıllarda bel sağlığına uygun yatak üretimi artmaya başlamıştır.

Sizlere bu yazımızda en iyi yatak tavsiyelerinde bulunacağız ve yatak seçerken önemli noktalara değinmeye çalışacağız.

yatak-emlaklobisi-1

İyi uykunun önemli etkenlerinden biri olan yatak için önümüzde seçenekler bulunmaktadır. Bunları açacak olursak:

Yaylı Yatak

Vücudumuza destek ve yatağa esneklik sağlayan, yatağın ana dolgu malzemesi olan yaydır. Çelik yay mekanizmasının kullanıldığı yataklara ise, yaylı veya paket yaylı yatak denmektedir. Bu tür yatakların daha çok tercih edilmesinin sebebi ekonomik olmasından kaynaklanmaktadır. Çelikten üretilen yaylar, karkasa (çelik üst taban) tutturulur. Çelik yapının dışında konforun artmasını sağlayan süngerler koyulur. Bu süngerlerin sayısını arttırdıkça yatağın sertliği de artar. Daha esnek ve yumuşak olan çelik yayların küçük paketler halinde yatağın içine konulmasına da paket yaylı sistem adı verilir. Paket yaylı sistemde yayların daha yumuşak olmasının yanı sıra birbirinden bağımsız yaylanma sağladıkları için yaylı yataklara göre daha ergonomik olarak görülmektedir. Farklı sertliklerde paket yay kullanarak vücudun belli başlı bölgeleri için destek sağlanır.

Lateks Yatak

Sünger yataklarında diğerlerinden farklı olarak yatağın dayanıklılığı içine konulan dolgu süngerinin yoğunluğuyla doğru orantılıdır. Doğadan elde edilen bu özel malzemeyle kalıplarda dondurularak bloklar haline getirilir daha sonra yatak halini alır. Uzun süreli kullanıma uygun olan bu yatak türü yattığınızda vücut boşluklarınızı doldurur fakat visco özellikli yatak kadar sarmaz. Her kiloda insanın tercih edebileceği yataktır.

Viskoelastik Özellikli Yatak

Akıllı yatak olarak adlandırılan viskoelastik özellikli yataklarda diğerlerinden ayıran nokta uzay teknolojisinin kullanılıyor olmasıdır. Basınç azaltıcı olarak adlandırılan viskoelektrik uzay teknolojisi astronotlarda kullanılmıştır. Yataklarda da kullanılmaya başlanmış olan bu teknoloji sayesinde sağlık, konfor ve rahatlık tek bir yatakta toplanmış oluyor. İçerisindeki hücreler sayesinde vücut ile temas haline geçtiği sırada ısı ve ağırlığa bağlı olarak vücudun şekline göre ergonomik bir hal alıyor. Ayrıca yataktaki istenmeyen dönme hareketlerini de azaltarak kaliteli bir uyku sağlıyor. Bu kadar çok artısı olunca da yaylı ve sünger yatakların önüne geçmiş oluyor.

Yatak Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Satın Alma Rehberi

bel-fitigi-icin-yatak-secimi-yazici-uykumvarcom

Az önce yatak çeşitlerinden bahsettik. Yatak almaya gitmeden önce kafamızda hangi çeşit yatak istediğimizi belirlemeli ve sonra şu noktaları göz önünde bulundurmalıyız:

 • Yatak almaya gitmeden önce yatağınızı koyacağınız yerin (baza, divan, karyola) ölçüsünü alıp gidin.
 • Yatak alırken uzmanların tavsiye ettiği kişinin boyundan 20 cm daha uzun olması ve genişliğinin en az 95 cm olmasına dikkat edin.
 • Alacağınız yatak ne fazla sert olmalı ne de fazla yumuşak olmalıdır. Unutmayın her şeyin fazlası zarar derler.
 • Sizi uygun bir şekilde destekleyecek, ağırlığınıza ve vücut yapınıza göre bir yatak seçmelisiniz.
 • Yatağın kumaşı da alırken dikkat etmemiz gereken unsurlardan biri. Doğal malzemelerden yapılmayan jakarlı kumaşlardan sağlığınız açısından uzak durunuz. Pamuklu ya da örme kumaş sizin için tercih edilmesi gereken kumaşlar olmalıdır.
 • Alacağınız yatağın garanti süresini ve markasını göz önünde bulundurun.
 • Yatak yaylarının ve içinde bulunan süngerlerin esnekliğini ne kadar zaman sonra kaybedeceğini alacağınız yerden mutlaka öğrenin.
 • Yatağın yanında yastık seçimi de çok önemlidir. Omurga sağlığı açısından boyun kısmı da normal duruş pozisyonunu desteklemelidir.
 • Eğer deneme şansınız varsa alacağınız yatakta 2-3 dakika uzanın ve nasıl hissettirdiğine bakın.

En İyi Yatak Tavsiyeleri ve İncelemeleri

Yatak alırken hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğini vurguladık. Gelişen teknoloji ve insanın beden sağlığı göz önüne alınınca birçok firma yatak üretmeye devam etmektedir. En çok tercih edilen markalar arasında Bera, Yataş, Monessa Artemis, Wellmat, İdaş, Bambi, İşbir ve Therapy Bedding yer almaktadır. Bu markaların en iyi ürünlerine göz atacağız:

Mobpazar Ortopedik : En Çok Satan Yatak

en iyi yataklar

Mobpazar ortopedik yatak sayesinde güne dinç bir şekilde uyanın. Bonel yay sistemiyle üretilmiş olan yatak vücut ağırlığınızı dengeli bir şekilde tüm yaylara dağıtır. Ortopedik sünger katmanı sayesinde sizlere rahat bir uykunun kapılarını açıyor. Nefes alabilen özellikteki jakar kumaş sayesinde çift taraflı olarak da kullanabilirsiniz. Mobpazar ortepedik yatak özellikleri dikkate alındığında çoğu kullanıcıya memnun eden bir yatak olduğu için 2019’un en çok satan yatakları arasında da yerini almış durumda. Yüzey konforunu üst düzeye taşıyan ortopedik sünger sayesinde uyandığınızda kendinizi yorgun hissetmeyeceksiniz. Aynı zamanda üretiminde yüksek dolgu malzemeli soft keçe kullanılmıştır. Uykusuna ve rahatlığına önem veren herkesin severek kullanabileceği bir yataktır.

Minar Safir: Full Ortopedik En İyi Yatak

kaliteli yataklar

Minar safir full ortopedik yatak özel örme kumaştan üretilmiştir. Ayrıca üretiminde slikonize elyaf ve dolgu süngeri kullanılmıştır. Rahatlığına önem verenler için rahatlığı ekstra olarak destekleyen kuş tüyü sünger ve yüksek yoğunluklu sünger isteklerinizi fazlasıyla karşılayacaktır. Yatağa yattığınız anda ağırlığınızı tüm yüzeye eşit olarak dağıtan özel termobond keçe uygulaması yapılmıştır. Çoğu kullanıcının memnuniyetini karşılayan Minar safir full ortopedik yatak en iyi yatak kategorisinde yerini almıştır. Yatakta bakteri oluşumunu engelleyen hava kapsülleri kullanılmıştır. Bu sayede yatakta oluşabilecek bakteri ve mikropların da önüne geçilmiş oluyor. Yatakta bulunan taşıma kulpları sayesinde zorlanmadan rahat bir şekilde taşıyabilirsiniz. Kullanılan bonel yay sistemiyle birlikte kullanıcıya rahat bir uyku sunar. Çift taraflı kullanıma uygun olması sayesinde yatağınızın her iki tarafını da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Full ortopedik olmasıyla birlikte üst yaş grubuna oldukça hitap etmektedir. Ama bütün yaş grupları, uykusuna önem veren herkesin rahatlıkla tercih edebileceği bir yatak seçeneğidir.

Yataş Dreambox : En Çok Beğenilen Yatak

kaliteli yataş yataklar incelemesi

Yataş Dreambox’ın üretiminde örme kumaş kullanılmıştır. 24 cm yatak yüksekliği sayesinde alçak yatakta uyumayı sevmeyenler için ideal bir tercih olacaktır. Variable Zoning System teknolojisi sayesinde vücudunuza yüksek konfor ve uygun desteği sağlar. Yataş Dreambox birçok kullanıcıyı fazlasıyla tatmin edebilecek bir yatak olduğu için son zamanların en beğenilen yatakları arasında yerini almış durum. Üretiminde kullanılmış olan titanium matrix yay sistem teknolojisi sayesinde baş-omuz bölgenize ve omurga eğrilerinize daha az basınç uygular. Bu sayede yatağın yaylarından rahatsız olan ve oldukça rahat bir şekilde uyumak isteyenler için ideal bir tercih. Ayrıca kullanıcıya oldukça büyük bir rahatlık sunan çıkarılabilir kılıfı sayesinde kirlendiğinde kılıfı çıkarıp yıkatabilirsiniz. Ödüllü kumaşı sayesinde yatağınız uzun yıllar tertemiz kalır. Dreambox’ı uykusuna önem veren herkes rahatlıkla satın alabilir. Özellikle sırt, bel veya omuz kısımlarında rahatsızları bulunan kişiler özellikle tercih edebilirler.

Mopateks Yonca: Antibakteriyel Bütçe Dostu Yatak

güzel uykular için yatak

Mopateks yonca antibakteriyel yatak, uykunuz sırasında omurganıza ortopedik desteği sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır. Bedeninize temas ettiği her noktadan sizlere masaj hissi verir ve gece boyu rahatça uyuyup sabahları dinç uyanmanıza yardımcı olur. Dayanıklı yay sisteminin yanı sıra vücut ısınıza ve ağırlığınıza duyarlı özel örme kumaşı sayesinde yaz kış en rahat edebileceğiniz yatak seçeneklerinden biridir. Bonel yay sistemi sayesinde vücudunuzun her noktasına yeteri kadar destek sağlayarak kan dolaşımınızı dengeler ve uyuşmaları engeller. Bu sayede yataktaki dönmelerinizi azaltarak derin uyku saatlerini uzatır. Kullanıcının birçok isteğini karşılaması ve uygun fiyatıyla Mopateks yonca antibakteriyel yatak bütçe dostu yatak kategorisinde yerini aldı. Yatak kenarlarına oturmayı sevenler için kenar destek süngerleri bunu destekler nitelikte. Üretiminde kullanılmış olan bonel yay sistemi ile yatağınız çökmez, ekstra yaylar sayesinde de vücut ağırlığınızı tüm yüzeye yayarak beden olan baskıyı azaltır. Vücut ısısına duyarlı antibakteriyel özelliğe sahip hipoalerjenik kumaş sayesinde çok daha rahat edeceksiniz. Aynı zamanda üretiminde kullanılmış olan özel örme kumaş sayesinde nefes alan yapısı ile terlemenizi engelleyerek uyku ortamınızın serin ve kuru kalmasını sağlar. Hemen hemen herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir yataktır. İstediğim özellikler bunlar ve uygun fiyatlı bir yatak arıyorum diyorsanız Yonca tam size göre.

bera Bonus Lüx: En iyi fiyat performans Yatak

iyi yatak incelemeleri

Bera bonus lüx ortopedik yatağın üretiminde herkül hasır yay sistemi kullanılmıştır. Bu yay sistemi sayesinde yatağa yattığınız anda yorulmuş olan bedeninizi, sırtınızı ve belinizi destekleyerek sizlere çok daha kaliteli bir uyku sunarak yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olur. Yay sistemine, sistemi destekleyerek dayanıklılığı arttırmak amacıyla yoğunluklu çevre süngeri eklenmiştir. Kullanıcı için çok daha rahat etmesine destek sağlamak için ve konforu üst düzeye taşımak için yay sisteminin her iki yüzüne yoğunluklu sünger eklenmiştir. Bera Bonus Lüx ortopedik yatak çoğu kullanıcıyı tatmin etmesiyle birlikte uygun fiyatıyla da en iyi fiyat performans gösteren yatak olmuştur. Üretiminde kullanılmış olan termo-felt keçe sayesinde terlemenizi engeller. Bu sayede uyku sırasında yatağınız her zaman serin ve kuru kalacak, terleyip uykunuzdan uyanmayacaksınız. Yatağın her iki yüzünde de jakarlı kumaş ve yüksek yoğunluklu sünger kullanılmıştır. Yatağın hava alıp nem ve rutubetten etkilenmesinin önüne geçmesine yardımcı olan 4 adet dekoratif hava kapsülü yerleştirilmiştir. Yalnızca tek taraflı kullanımı vardır. Hemen hemen bütün kullanıcılara hitap ettiği için herkes rahatlıkla kullanabilir.

“En İyi Yatakları ile Deliksiz Uykular(2019 Güncel)” üzerine 14 yorum

 1. Merhaba ben aşağıdaki yatakları inceliyorum alacağım bilgisi olan varsa yazarsa çok sevinirim.
  firma zaten 120 gün koşulsuz iade hakkı sunuyor ama yinede kullanan varsa yorum almak isterim.

  Atigo “2.000 gr/m2 At Kılı” https://wellmatt.com/yataklar/wellmatt-atigo-organik-yatak#144=21
  Suite “11cm Visco-Lateks” https://wellmatt.com/yataklar/wellmatt-suite-yatak#144=21
  Lateks 100 “18cm tek blok %100 lateks” https://wellmatt.com/yataklar/wellmatt-lateks-100-yatak#144=21

  Cevapla
 2. Merhaba, geçtiğimiz sene Wellmatt suite yatak aldım aldım. Yazıyı görünce yorum yapmak istedim gerçekten kaliteli ve rahat bir yatak ağrılarım ve terleme problemim vardı şuanda çok şükür bir problemim yok sizin de bu şekilde problemleriniz varsa tavsiye ederim arkadaşlar linkini aşağıya bırakıyorum 🙂

  Wellmatt Lateks suite : https://wellmatt.com/yataklar/wellmatt-suite-yatak#144=21

  Cevapla
 3. Halsa markasından yatak aldım. Full organik ve sertifikalı. Sentetikte yatmışım yıllardır meğersem o yüzden terliyormuşum. Kesinlikle tavsiye ederim.

  Cevapla
 4. Yataş indirimlerinden faydalanıp yatak aldım yıllarca boşuna yatıp terleyip bel ağrısı çekmişim kesinlikle herkese tavsiye ediyorum

  Cevapla
 5. 5 senedir ses sorunu yüzünden 2 tane yatak değiştirmek zorunda kaldım en son yataş aldım hem ses sorunu yaşamıyorum hemde çok rahat

  Cevapla
 6. 3 senedir sırt kaslarımda ağrı yaşıyordum. Son 2 aydır bambi magnasand yatağını kullanıyorum inanılmaz bir şekilde dinlenmiş olarak uyanıyorum.
  Bilgisayar başında ya da elektroniğin çok olduğu bir ortamda çalışıyorsanız kensinlikle bu manyetik etkili yatağı tavsiye ederim. https://bambi.com.tr/yatak/yatak Bambinin yatakları gerçekten çok iyi. Mağazadan inceleme fırsatınız olursa gerçekten bayılacağınızdan şüpheniz olmasın hepsinin rahatlık seviyesi neredeyse mğkemmeldi.

  Cevapla
 7. ağrı ve uykusuzluk problemleri için tek çözüm yataş arkadaşlar her türlü uyku sorununu giderici özel yatakları var ve ben ağrılarımı anca yataş yatak ile çözebildim tavsiye ederim

  Cevapla
 8. Rahat bir uyku için gerekenler birincisi zaman ikincisi yataş yatak diyebiliriz, yatağımızı değiştirip yataş yaptıktan sonra artık uykularım daha kaliteli oldu sabah uyandığımda kendimi dinlenmiş hissediyorum benim gibi yoğun çalışan biriyseniz kesinlikle yataş yatağı denemelisiniz derim.

  Cevapla
 9. Bundan bir sene önce kadar adını vermeyeceğim bir marka yatak aldım ve çok pişmanım 1 sene olmamasına rağmen yatak deforme oldu ve yataş ile değiştirmek zprunda kaldık. hem değişim kampanyası ile daha az zarar ettik hemde yataştan çok memnun kaldık bütün sorunlarımız çözüldü sapasağlam hemde cok güzel uyuyoruz

  Cevapla
 10. ben yataşın elena çeyiz setini alacağım. harika 21 parça çok şık ürünler içeriyor diğerlerine de bakabilirsiniz sitesinden

  Cevapla
 11. Biz 3 ay önce hibboux.com dan yatak aldık tam bir fiyat performans ürünü yıllardır ne kötü yataklarda yatmışım dedim hybrid yatağından almıştım çok memnun kaldım tavsiye arayanlara sonradan çok teşekkür etcekleri bir tavsiye olsun 🙂

  Cevapla

Yorum yapın