2019’un En İyi Yatakları ile Deliksiz Uykular

Yaşamımızın yaklaşık üçte birinin uykuda geçtiği söyleniyor. Belki de bazılarımızın en sevdiği şey uyumaktır. Yorgun bir günün ardından güzel bir uyku çekmek, hem bedensel hem de ruhsal olarak bizi pozitif yönde etkiler ve güne mutlu uyanmamızı sağlar.  İyi bir uykunun sağlığımız açısından etkileri:

 • Eğer yeterli bir şekilde uyursak kilo bakımından daha az kalori alırız.
 • Uyku beyin fonksiyonlarımızı önemli ölçüde etkiler. İyi bir uyku sayesinde işinize odaklanabilir ve başarınızı arttırabilirsiniz.
 • Aynı zamanda iyi uyku sporu da etkiler. Daha etkili spor yapar, atletik başarımızı arttırabiliriz.
 • Yeterli uyku miktarı sağlayamaz, uykusuz kalınırsa kalp hastalıkları ve felç kalma olasılığı büyük ölçüde artmaktadır.
 • Sağlıklı ve iyi bir uyku sayesinde şeker hastalığı olma riskimiz azalır.
 • Kaliteli bir uyku insanın mutluluğunu da etkilemektedir. Eğer uykusuz kalırsak depresyona girme ihtimalimiz bir o kadar yükselir. Bu durum aynı zamanda kişiliğimizi de etkilemektedir.

Fazla yumuşak, fazla sert ya da çok eskimiş yataklar; iyi bir uykuya engel olabileceği gibi, sağlığınız açısından da uygun değildir.

Sağlıklı bir uyku ve sağlıklı bir omurga için yatak seçimi çok önemlidir. Yanlış seçilmiş yatak yüzünden kaslar ve sinirler üzerine baskı yaparak bel ve sırt ağrılarına neden olunur. Çok sert tercih edilen yataklarda temas ettiğiniz noktalarda oluşan baskılardan dolayı kan dolaşımı üzerinde sıkışmalar olur. Bu yüzden geceleri rahat uyuyamaz, bir sağa bir sola dönme durumu yaşanır. Çok yumuşak tercih edilen yataklarda ise vücudun gereken yerlerini destekleyemez ve omurga eğrisi korunmaz. Bu yüzden son yıllarda bel sağlığına uygun yatak üretimi artmaya başlamıştır.

Sizlere bu yazımızda en iyi yatak tavsiyelerinde bulunacağız ve yatak seçerken önemli noktalara değinmeye çalışacağız.

yatak-emlaklobisi-1

İyi uykunun önemli etkenlerinden biri olan yatak için önümüzde seçenekler bulunmaktadır. Bunları açacak olursak:

Yaylı Yatak

Vücudumuza destek ve yatağa esneklik sağlayan, yatağın ana dolgu malzemesi olan yaydır. Çelik yay mekanizmasının kullanıldığı yataklara ise, yaylı veya paket yaylı yatak denmektedir. Bu tür yatakların daha çok tercih edilmesinin sebebi ekonomik olmasından kaynaklanmaktadır. Çelikten üretilen yaylar, karkasa (çelik üst taban) tutturulur. Çelik yapının dışında konforun artmasını sağlayan süngerler koyulur. Bu süngerlerin sayısını arttırdıkça yatağın sertliği de artar. Daha esnek ve yumuşak olan çelik yayların küçük paketler halinde yatağın içine konulmasına da paket yaylı sistem adı verilir. Paket yaylı sistemde yayların daha yumuşak olmasının yanı sıra birbirinden bağımsız yaylanma sağladıkları için yaylı yataklara göre daha ergonomik olarak görülmektedir. Farklı sertliklerde paket yay kullanarak vücudun belli başlı bölgeleri için destek sağlanır.

Lateks Yatak

Sünger yataklarında diğerlerinden farklı olarak yatağın dayanıklılığı içine konulan dolgu süngerinin yoğunluğuyla doğru orantılıdır. Doğadan elde edilen bu özel malzemeyle kalıplarda dondurularak bloklar haline getirilir daha sonra yatak halini alır. Uzun süreli kullanıma uygun olan bu yatak türü yattığınızda vücut boşluklarınızı doldurur fakat visco özellikli yatak kadar sarmaz. Her kiloda insanın tercih edebileceği yataktır.

Viskoelastik Özellikli Yatak

Akıllı yatak olarak adlandırılan viskoelastik özellikli yataklarda diğerlerinden ayıran nokta uzay teknolojisinin kullanılıyor olmasıdır. Basınç azaltıcı olarak adlandırılan viskoelektrik uzay teknolojisi astronotlarda kullanılmıştır. Yataklarda da kullanılmaya başlanmış olan bu teknoloji sayesinde sağlık, konfor ve rahatlık tek bir yatakta toplanmış oluyor. İçerisindeki hücreler sayesinde vücut ile temas haline geçtiği sırada ısı ve ağırlığa bağlı olarak vücudun şekline göre ergonomik bir hal alıyor. Ayrıca yataktaki istenmeyen dönme hareketlerini de azaltarak kaliteli bir uyku sağlıyor. Bu kadar çok artısı olunca da yaylı ve sünger yatakların önüne geçmiş oluyor.

Yatak Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Satın Alma Rehberi

bel-fitigi-icin-yatak-secimi-yazici-uykumvarcom

Az önce yatak çeşitlerinden bahsettik. Yatak almaya gitmeden önce kafamızda hangi çeşit yatak istediğimizi belirlemeli ve sonra şu noktaları göz önünde bulundurmalıyız:

 • Yatak almaya gitmeden önce yatağınızı koyacağınız yerin (baza, divan, karyola) ölçüsünü alıp gidin.
 • Yatak alırken uzmanların tavsiye ettiği kişinin boyundan 20 cm daha uzun olması ve genişliğinin en az 95 cm olmasına dikkat edin.
 • Alacağınız yatak ne fazla sert olmalı ne de fazla yumuşak olmalıdır. Unutmayın her şeyin fazlası zarar derler.
 • Sizi uygun bir şekilde destekleyecek, ağırlığınıza ve vücut yapınıza göre bir yatak seçmelisiniz.
 • Yatağın kumaşı da alırken dikkat etmemiz gereken unsurlardan biri. Doğal malzemelerden yapılmayan jakarlı kumaşlardan sağlığınız açısından uzak durunuz. Pamuklu ya da örme kumaş sizin için tercih edilmesi gereken kumaşlar olmalıdır.
 • Alacağınız yatağın garanti süresini ve markasını göz önünde bulundurun.
 • Yatak yaylarının ve içinde bulunan süngerlerin esnekliğini ne kadar zaman sonra kaybedeceğini alacağınız yerden mutlaka öğrenin.
 • Yatağın yanında yastık seçimi de çok önemlidir. Omurga sağlığı açısından boyun kısmı da normal duruş pozisyonunu desteklemelidir.
 • Eğer deneme şansınız varsa alacağınız yatakta 2-3 dakika uzanın ve nasıl hissettirdiğine bakın.

En İyi Yatak Tavsiyeleri ve İncelemeleri

Yatak alırken hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğini vurguladık. Gelişen teknoloji ve insanın beden sağlığı göz önüne alınınca birçok firma yatak üretmeye devam etmektedir. En çok tercih edilen markalar arasında Bera, Yataş, Monessa Artemis, Wellmat, İdaş, Bambi, İşbir ve Therapy Bedding yer almaktadır. Bu markaların en iyi ürünlerine göz atacağız:

Yataş Selena Focus Ortopedik Yaylı En İyi Yatak 90X190

yatas-selena-focus-ortopedik-yayli-yatak-eed8

İçerisinde bulunan DHT yay sistemi sayesinde vücut ağırlığınızı dengeli bir şekilde yaylara dağıtır ve ortopedik yapıda yatakta esnekliğe ve çökmeye karşı dirençlidir. Ekonomik ve uzun ömürlü yatak arayanlar için idealdir. Fakat ergonomik özellikte olmaması olumsuz yönüdür. Dokuma kumaşıyla yatağın nefes almasını sağlayan 4 tane hava kapsülü yer almaktadır. Yatak basıncını azaltan lifler içerir ve yatak yüksekliği 20 cm’dir. Viskoelastik teknoloji sayesinde sıcaklık ve ağırlığa göre vücudun şeklini alır. Yatağın içerisinde bulunan yaylar birbirinden bağımsız hareket etmesiyle vücudu ağırlık noktalarına göre doğru oranda destekler. 12 yıllık garanti süresi vardır.

Therapy Bedding Navy Visco En İyi Özellikli Yatak 90X190

Therapy Bedding Navy Visco

İçerisinde bulunan 3D Spacer kumaş sayesinde hava geçirgenliğini sağlar. Dört bir yanında bulunan kumaş sayesinde koku barındırmaz ve içeriğinde kullanılan hammaddelerin ömrünü uzatır. Açık hücreli visco sünger sayesinde omurganın doğal eğriliğinin korunması sağlanmasının yanı sıra basınç azaltıcı etkisi sayesinde uyku esnasında rahatlatıcı bir masaj etkisi yaratır. Torba yay sistemi diğer yay sistemlerine göre daha fazla yay içerir. Yayların birbirinden bağımsız hareketi sayesinde vücudunuz daha doğru bir şekilde desteklenir. Anti bakteriyel ve anti alerjik özellikli olan bu yatak her cebe uygun olmaması olumsuz özelliği olsa da tercih edilenler arasındadır.

İdaş Delüx Padli En Güvenli Yatak

İdaş Delüx Padli En Güvenli Yatak

Özel olarak hazırlanmış dolguları sayesinde yazın serin kışın sıcak tutan ortopedik yatak çelik yay sistemiyle uyku konforunuz sağlanır. Yatağın yüzeyini kaplayan fresche örgü kumaş sayesinde siz uyurken bile zararlı mikroorganizmaları uzaklaştırır ve temiz, güvenli bir ortam sağlar. Yüksekliği 29 cm olan bu yatağın ısı ve nem transfer özelliği vardır. Orta sertlikte olan yatak çift kullanımlı özelliğe sahiptir. Rahatlığa önem veriyorum diyorsanız ve bütçe açısından pahalı olması sizin için sorun değilse tercih edilmesi gerekilen ürünlerden biridir. Fakat garanti süresinin 12 ay olması kullanıcılar tarafından olumsuz karşılanmaktadır.

İşbir Viscoflex 17 90 x 190 cm Visco Bütçe Dostu Yatak

İşbir Viscoflex

Ürünü aldıktan sonra 15 gün içerisinde memnun kalmazsanız iade edebileceğinizin garantisini vermektedirler. Yıkanabilir kılıfı sayesinde vücudunuzu destekleyecek ve uyku kalitenizi arttıracak konforlu bir yataktır. Hava geçirgenliği yükseltilmiş ve aynı zamanda hijyenik olan spacer kumaş kullanılmıştır. Normalden biraz daha sert yatak olması sebebiyle kullanıcılar tarafından olumsuz karşılanmaktadır. Yatağın üst kısmında bulunan açık hücreli olan visco teknolojisi sayesinde vücudunuzun şeklini koruyarak kesintisiz uyuyabilirsiniz.  24 ay garanti süresi olan bu yatak her cebe uygun fiyatı vardır.

Bambi Infinity Padli En İyi Özellikli Yatak

Bambi-Infinity-Padli

Mini paket yaylar özelliği sayesinde terlemeyi en aza indirgeyen bu yatak, uyku sırasında vücut hareketlerinize uyum sağlar. Yaylar birbirinden bağımsız hareket halindedirler ve torbalar içerisine yer alırlar. Bu sayede ses yalıtımı sağlanır. Ayrıca vücut basıncının yatağa eşit olarak dağıtılmasını sağlar. Uyku sırasında çok şikâyetçi olan eşler omurga şeklinin doğru pozisyonda kalması sayesinde rahat bir uyku çekebilir ve birbirlerinden daha az etkilenirler. İçerisinde bulunan Hypersoft Sünger, daha yumuşak ve esnekliği sayesinde kolayca bedenin şeklini almaya yardımcı olur. Hava kapsülleri bulunduran bu yatak kenar ve omurga destek süngeri barındırmaktadır. Garanti süresi 24 ay olan yatak orta sertliktedir. Bütçe açısından pahalı ürün olması olumsuz yanıdır. Bu sebeple ergonomik bir yatak olsun diyenlerin tercihleri arasındadır.

Monessa Artemis Ortopedik Yaylı En İyi İkinci Yatak 90X190

monessa

30 gün deneme süresi verilen bu üründe yoğunluğu fazla olan hiper soft süngerlerin ve herkül yay sistemlerinin birlikte bulunmasıyla sert yatak sevenler için ideal bir seçimdir. Estetik tasarımıyla dikkat çeken yatak uykuya getirilmiş şık bir yorum olarak adlandırılmaktadır. Birbirinden farklı 7 yay sistemi ve destekleme bölgeleri sayesinde ağırlığınız yatağa eşit bir şekilde dağıtılır. İçerisinde örme kumaş ve ekstra sert sünger bulunmaktadır. Anti alerjik ve anti bakteriyel özellikleri sayesinde hijyenik bir ortam sunar. Yüksekliği 30 cm olan yatağın garanti süresi 2 yıldır. Bütçe açısından biraz pahalı olması olumsuz özelliğidir ama dediğimiz gibi sert yatak sevenlerin alması gereken bir üründür.

Wellmatt Bronze 1000 Lira Altı En İyi Yatak

welmatt

Dört mevsim rahat edebileceğiniz içerisinde çok fazla hava kanalcığı bulunan bu yatak ferahlatıcı bir özelliğe sahiptir. Fermuarlı ve yıkanabilir kumaşıyla rahat bir kullanım sağlar. Açık hücreli yapısı ve serinletici jel teknolojisi sayesinde vücut şeklinizi alır. Bu sayede omurga eğriniz dengeli bir şekilde durur ve sağlığınıza uygun uyku ortamı gerçekleşir. 12 cm kalınlığındaki destekleyici sünger sayesinde yüksek basınçta bile özelliğini kaybetmez ve uzun yıllar kullanım sağlanır. Yaylı yataklardan farklı olarak gece hareketlerinizle uyumlu halde olur. Garantisi 5 yıl olan bu yatak bütçe açısından biraz sizi zorlayabilir.

Bera Yatak Latte Ultra Full En Rahat Ortopedik Yatak

latte-ortapedik-yatak

Yüksekliği 30 cm olan bu yatağın çift taraflı kullanım özelliği vardır. Geliştirilmiş hasır yay sistemi sayesinde dayanıklılığı artmıştır. Yüksek yoğunluklu çerçeve süngeri sayesinde yatakta dolgunluk ve konforun arttırılması amaçlanmıştır. Yatağın nem ve rutubetten etkilenmemesini sağlayan hava kapsülleri bulunmaktadır. Yatağın her tarafını kaplayan örme kumaş sayesinde antibakteriyel özellik taşımaktadır. Ayrıca yatak kenarına işlenmiş olan özel şeritler sayesinde şık bir görünümü vardır. Garanti süresi 5 yıl olan bu yatak fiyat açısından oldukça uygundur.

Sonuç

Ertesi günün nasıl geçeceğini belirleyen ve sağlığımızı etkileyen önemli unsurlardan biri uykudur. Bu yüzden yatak seçimi çok önemlidir. Sizler için her cebe uygun fiyatlardan yatak modelleri derleyip en iyi yatak tavsiyeleri sunmaya çalıştık.

“2019’un En İyi Yatakları ile Deliksiz Uykular” üzerine 11 yorum

 1. Merhaba ben aşağıdaki yatakları inceliyorum alacağım bilgisi olan varsa yazarsa çok sevinirim.
  firma zaten 120 gün koşulsuz iade hakkı sunuyor ama yinede kullanan varsa yorum almak isterim.

  Atigo “2.000 gr/m2 At Kılı” https://wellmatt.com/yataklar/wellmatt-atigo-organik-yatak#144=21
  Suite “11cm Visco-Lateks” https://wellmatt.com/yataklar/wellmatt-suite-yatak#144=21
  Lateks 100 “18cm tek blok %100 lateks” https://wellmatt.com/yataklar/wellmatt-lateks-100-yatak#144=21

 2. Merhaba, geçtiğimiz sene Wellmatt suite yatak aldım aldım. Yazıyı görünce yorum yapmak istedim gerçekten kaliteli ve rahat bir yatak ağrılarım ve terleme problemim vardı şuanda çok şükür bir problemim yok sizin de bu şekilde problemleriniz varsa tavsiye ederim arkadaşlar linkini aşağıya bırakıyorum 🙂

  Wellmatt Lateks suite : https://wellmatt.com/yataklar/wellmatt-suite-yatak#144=21

 3. Halsa markasından yatak aldım. Full organik ve sertifikalı. Sentetikte yatmışım yıllardır meğersem o yüzden terliyormuşum. Kesinlikle tavsiye ederim.

 4. Yataş indirimlerinden faydalanıp yatak aldım yıllarca boşuna yatıp terleyip bel ağrısı çekmişim kesinlikle herkese tavsiye ediyorum

 5. 5 senedir ses sorunu yüzünden 2 tane yatak değiştirmek zorunda kaldım en son yataş aldım hem ses sorunu yaşamıyorum hemde çok rahat

 6. 3 senedir sırt kaslarımda ağrı yaşıyordum. Son 2 aydır bambi magnasand yatağını kullanıyorum inanılmaz bir şekilde dinlenmiş olarak uyanıyorum.
  Bilgisayar başında ya da elektroniğin çok olduğu bir ortamda çalışıyorsanız kensinlikle bu manyetik etkili yatağı tavsiye ederim. https://bambi.com.tr/yatak/yatak Bambinin yatakları gerçekten çok iyi. Mağazadan inceleme fırsatınız olursa gerçekten bayılacağınızdan şüpheniz olmasın hepsinin rahatlık seviyesi neredeyse mğkemmeldi.

 7. ağrı ve uykusuzluk problemleri için tek çözüm yataş arkadaşlar her türlü uyku sorununu giderici özel yatakları var ve ben ağrılarımı anca yataş yatak ile çözebildim tavsiye ederim

 8. Rahat bir uyku için gerekenler birincisi zaman ikincisi yataş yatak diyebiliriz, yatağımızı değiştirip yataş yaptıktan sonra artık uykularım daha kaliteli oldu sabah uyandığımda kendimi dinlenmiş hissediyorum benim gibi yoğun çalışan biriyseniz kesinlikle yataş yatağı denemelisiniz derim.

 9. Bundan bir sene önce kadar adını vermeyeceğim bir marka yatak aldım ve çok pişmanım 1 sene olmamasına rağmen yatak deforme oldu ve yataş ile değiştirmek zprunda kaldık. hem değişim kampanyası ile daha az zarar ettik hemde yataştan çok memnun kaldık bütün sorunlarımız çözüldü sapasağlam hemde cok güzel uyuyoruz

Yorum yapın