En İyi Yazıcılar : Ofiste ve Evde

Son Güncelleme 28 Ekim 2019

Yazıcı; bilgisayardan alınan metin veya grafiği, kâğıda işlemeye yarayan alettir. USB aygıtı ile bilgisayara bağlanarak, basılacak belgeye ulaşım sağlar. Geneli fotoğraf makinesinden, hafıza kartından ve tarayıcıdan belge alabilir. Daha modern olan yazıcıların faks çekme, tarama ve fotokopi çekme özellikleri vardır. Ayrıca matbaa ve ofisler için özel olarak üretilen modelleri bulunur.

Bilgisayarın harici donanımlarından biri olan yazıcılar, istediğimiz yüzlerce kopyayı elle yazmaya gerek kalmadan çıkararak, hayatımıza kolaylık sağlıyor. Daha kaliteli görünmesinin yanı sıra daha hızlı olması da avantaj sağlıyor. Peki, işimizi daha iyi yapabilmek için gereksinim duyduğumuz yazıcıların, en iyisini nasıl bulacağız?

YAZICI ÇEŞİTLERİ

Karakter Yazıcılar

İlk yazıcı türü olup, işleyiş olarak daktiloya benzer. Karakter yazıcılarından günümüzde kullanılmamasının en büyük nedeni, yavaş çalışması ve belli bir sayıya göre grafik basmasındandır.

Nokta Vuruşlu Yazıcılar

Bilgisayardan aldığı belgeleri, yazıcıda bulunan baskı iğneleri ve elektromıknatıs yöntemi ile basmaya yarar. Çalışma anında çıkardığı ses, daha düşük grafik işleyişi ve hızı bakımından dezavantajları vardır. Zamanla kullanımı azalan nokta vuruşlu yazıcı, günümüzde çoğu firmada, muhasebe kayıtlarını çıkarmak için kullanılır.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar

Bu model teknik olarak, nokta vuruşlu yazıcılara benzer. Aralarındaki tek fark, bu modelde baskı iğneleri yerine püskürtmeli mürekkep özelliği vardır. Diğer yazıcılardan ayrı olarak yüksek kalite baskı, sessiz çalışma ve küçük boyu vardır. Püskürtme yöntemi; piezoelektrik, ısıl ve UV yazıcılar olmak üzere 3’e ayrılır.

Lazer Yazıcılar

En son çıkan lazer yazıcılar, günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Son çıkan model, hız ve ses olarak diğer yazıcılardan daha iyi geliştirilmiştir. Bu özelliklere yüksek baskı çözünürlüğü de eklenince, cihazın satışı ve kullanımı artmıştır. Bilgisayardan aldığı sinyaller belgeyi, lazer yardımı ile ışığa duyarlı silindirin üzerine geçirir. Silindire geçirilen kısımlar, durgun elektrik ile yüklenir. Durgun elektrik olan yerlere toner yapışarak çıkarılacak belgeyi, sıcak olarak kâğıda aktarır. Yaklaşık 150 dereceyle basılan belge çıkmak üzereyken,  hava üfletilerek soğutulur.

Isıl Yazıcılar

Isıya dayanıklı kâğıt üzerine baskı yapan yazıcılar, işleyiş yönünden faksa benzer. Sessiz ve hızlı çalışır. Baskı yaparken siyah ve kırmızı olmak üzere 2 renk kullanır. Genellikle yüksek çözünürlük gerektirmeyen ATM ve post çıktıları gibi işlemlerde kullanılır.

UV Yazıcılar

Günümüzde kullanımı olmayan bu tür yazıcılar, UV ışığı ile belgeyi kâğıda geçirerek, belge üzerine yazmayı ve silmeyi sağlar. En belirgin özelliği mürekkepsiz çalışmasıdır.

YAZICI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ: SATIN ALMA REHBERİ 

Yazıcı alırken ilk önce istenilen özelliklerin bilinmesi gerekir. Mesela; fotoğraf baskısı için alınıyorsa, renkli yazıcılar tercih edilmelidir. Belirlenen ihtiyaç sonrasında, ayrılan bütçeye uygun modellere göz atılmalıdır. Tarayıcı, faks, renkli basım gibi ek özellikler, yazıcıların fiyatının artmasına sebep olur.                                    Yazıcı alırken dikkat edilmesi gereken noktalar:                                                    

• Kullanacak yere uygun ebatta seçilmelidir. Eğer ev için alınıyorsa daha küçük, ofis için alınıyorsa daha büyük boy tercih edilmelidir.

• İhtiyaca uygun model seçilmelidir.

• En düşük fiyatlı olana yönelmemek gerekir. İlk alımda ekonomik görünen yazıcıların toneri bittiğinde, yedek tonere ödenecek ücret de bir o kadar yüksek olabilir.

• Kullanılacak ortalama baskı sayısına uygun model alınmalıdır. Ayda 20-30 çıktı gerekiyorsa daha uygun fiyatlı modeller seçilebilir. Eğer 150-200 veya daha fazla belge çıkarılacak ise lazer veya tank yazıcı almak daha uygun olacaktır. Teknoloji portalı WebTekno da alınacak çıktı sayısına seçim sırasında dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.

• 9600 DPi’den yüksek çözünürlükte yazıcı almaya dikkat edilmelidir. 9600 DPi’den fazla olan yazıcıların, çözünürlükleri daha iyidir.

• Tonere dikkat ederek almak. Lazer yazıcıların toneri, diğer yazıcıların tonerlerinden daha uygundur.

EN İYİ YAZICI İNCELEMELERİ VE TAVSİYELERİ 

Yazıcılar günümüzde önemli bir ihtiyacın yerini tutuyor. Yapılan tüm projelerde şirketlerin, okulların, kursların vb. tüm alanların vazgeçilmezi oluyor. Kimi yazıcı modelleri belge basımında yüksek performans sağlarken, kimi modellerde fotoğraf basımında performans artışı sağlıyor. Bu konuda Brother, Canon, Hp ve Epson gibi markalar ön plana çıkıyor. Gelin şimdi her bütçeye ve performansa uygun olarak değişen yazıcı modellerini beraber inceleyelim.

Epson Sure Color SC-P400 Fotoğraf Yazıcısı

Epson Sure Color SC-P400

Yüksek fiyata sahip olan Epson Sure Color SC-P400 fotoğraf yazıcısı, fiyatını fotoğraf basımında diğer yazıcılardan daha fazla uzman olmaya borçlu. 8 kartuşu olması, daha kaliteli ve çıktıya en yakın renkte fotoğraf çıkarmasına neden oluyor. 13x19 inç kâğıt ebatlarına basım yapıyor. Basım hızını en aza indirmesi ile birkaç dakikada basımı hazır hale getiriyor. Bu özellikleri sayesinde 2018’in en iyi yazıcısı olmayı başarıyor.

Brother HL-L2376DW Lazer Yazıcı

Brother HL-L2376DW

Normalin biraz üstünde fiyata sahip olan Brother yazıcı, çift taraflı baskı yapabiliyor. Basım yaparken lider baskı hızı özelliği ile dakikada 34 sayfaya kadar basım yapabiliyor. Yazıcının kağıt alım kapasitesinin 250 sayfa olması sebebiyle, kağıdı sürekli takip etmeye gerek kalmıyor. Akıllı telefonlardan kablosuz belge alabiliyor. Yazıcının aynı zamanda USB,  kablolu, kablosuz gibi çok yönlü bağlantı kablosu bulunuyor. Normalin üzerindeki bu fiyatını da işlevselliğine borçlu oluyor.

Canon Maxify Hepsi Bir Arada Ofis Yazıcısı

Canon Maxify

Ofis kullanımları için ideal olan yazıcı fotokopi, faks, fotoğraf baskısı gibi işlemlerin hepsini yerine getiriyor. Bulut entegrasyonu ve mobil baskı gibi işlemlere sahip olan Canon yazıcı, bitmeyen kartuş sistemi ile kolaylık sağlıyor. Yazıcının 500 kağıt kapasitesi ile kağıt takibine gerek kalmıyor. Sürtünmeye dayanıklı koyu mürekkeple,  siyah ve canlı renkleri net bir şekilde basıyor. 0.2 kWh düşük enerji tüketimi ile ekonomik tasarruf sağlıyor. Bu özelliklerine ek 1200 sayfa siyah- beyaz, 900 sayfa renkli basım yapıyor.

Hp Sprocket Taşınabilir Fotoğraf Yazıcısı

Hp Sprocket

Taşınabilir özelliği sayesinde gezintiyi ve anlık fotoğraf sevenler için birebir olan yazıcının, fiyatı performansına göre uygun oluyor. Cihazın kullanımı ise çok basit bulunuyor. Bluetooth ile telefona erişim yaparak kolay ve hızlı fotoğraf basımı yapıyor. Verdiği ısıyla beraber renkler kağıda geçiyor ve saniyeler içinde fotoğrafı hazır hale getiriyor.

Canon PIXMA E484 Ekonomik Yazıcı

Canon PIXMA E484

4800 dpi çözünürlüğe sahip olan yazıcı ev ve yüksek performans beklemeyen küçük ofisler için birebir oluyor. Minimum fiyatıyla da ekonomik destek sağlıyor. Buluta bağlanarak mürekkepleri daha az kullanıyor.

SONUÇ

İhtiyacımız olan kriterleri yazıcıda bulabilmek çok önemli. Bu yazımızda sizin için yazıcıları ekonomik, işlevsel ve erişimi kolay olarak listeledik. Satın almadan önce ihtiyacınıza karar verip doğru yazıcıyı alabilmek, sizin için avantajlı olacaktır.

Aynı Kategoriden İlginizi Çekebilir

Yorum yapın